| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcinus
Plutonowy

Plutonowy

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podobno Kamieniec Podolski Był juz wybudowany przez Rzymian

Co prawda ta teoria brzmi troche fantastycznie ale kiedyś się z nia spotkałem jako dowód jest podawana płaskorzeżba na Kolumnie Trajana gdzie jest pokazana Twierdza graniczna z troche bardzo długim mostem prowadzącym do niej. Jedyną twierdzą w okolicu która mogła by miec taki most jest własnie Kamieniec Podolski.
W sumie popatrałem na mapę i to tak mi sie strasznie nie realne nie wydało zważywszy ze przez pewnien dłuższy czas rzymianie okupowali Dacje to możliwe ze ich władza sięgnęła aż nad Dniestr gdzie to miejsce z taktycznego punktu widzenia nadaje się wyśmienicie na twierdze o znaczeniu militarnym i miasto o znaczeniu gospodarczym.
Ja niestety na ten temat żródłami nie dysponuje, wiec jeżeli ktos mogłby na ten temat wiecej powiedziec to bardzo chętnie poczytam

Wto 05 Lip, 2005 2:57

Powrót do góry
Kermit
Szeregowiec

Szeregowiec

ja tez bym poczytal, ale jak widac, nic z tego nie bedzie...

Sob 31 Gru, 2005 3:09

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN

Kolumna mogła przedstawiać jakikolwiek most, nawet nie istniejący. Brak jest związków z Cesarstwem Rzymskim w tamtym rejonie w literaturze i źródłach . W warstwach z tamtego okresu 1-3 wiek naszej ery, wpływów Rzymu, mogą być importy różne, ale zasadniczo całe Barbaricum było pod wpływem kultury Wilebarskiej i Czerniachowskiej – który jakby wyrosła z wpływów Gockich i Sarmackich. Dacje faktycznie zdobyli Rzymianie i Decabal popełnił samobójstwo po przegranej bitwie , i zajęli Samirgatuze – no ale hordy Gotów nękające doprowadziły do tego że granica stanęła na Dunaju, Rzymianie wycofali się i tyle.
Zdecydowanie stwierdzam jak na mnie Kamienia Podolskiego nie zbudowali Rzymianie i nie sięgały tam ich granicy nigdy , bo naprawdę gdyby był na to jakiś dowód to głośno by było o tym.

Sob 31 Gru, 2005 15:40

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik

Szponiasty, jestem pod wrażeniem TWOJEJ ERUDYCJI. Tym bardziej, że Twój wywód mnie przekonuje. Rzymskie płaskorzeźbyn np. na kolumnie Trajana, wiernie oddają ubiór czy uzbrojenie i wyposażenie wojsk, ale już "widoczki" są najczęściej sprawą inwencji twórczej autora. Zresztą był to zwykle artysta miejscowy, który z reguły NIE widział miejsc walk, więc licentia poetica miała tu pole do popisu. A więc jeżeli zdobywano miasto, to był jakiś mur, wieżyczka i kawałek domku, jeżeli bitwa na polu, to pole i ewentualnie jakiś lasek czy górka itp. Dorabianie więc jakiejś ideologi widoczkom symbolicznym przypomina trochę chęć bycia jeszcze starszym niż się jest w rzeczywistości. A czy Scytowie czy inne ludy, które musiały zostać zwyciężone by Rzymianie mogli zdobyć miejsce na Kamieniec, nie znaleźliby się w spisach przewag armii rzymskiej?
SW

Wto 03 Sty, 2006 12:07

Powrót do góry
Kermit
Szeregowiec

Szeregowiec

No tak, po glebszym zastanowieniu sie przyznaje wam racje. Ale tak na marginesie gdyby okazalo sie, ze to jednak Rzymianie zbudowali twierdze w Kamiencu, bylbym bardziej zadowolony. Wink

Wto 03 Sty, 2006 23:06

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: