| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja nie rozumiem Kaszubów? Kaszubem nie jestem, bo moja rodzina pochodzi z Ukrainy (Lwów, Zbaraż), ale urodziłem się w stolicy Kaszub-Wejherowie, gdzie mieszkałem przez 20 lat. Więc trochę o Kaszubach wiem, o ich historii też.
Jakos nigdy nie słyszałem o prześladowaniach Ślązaków. Możesz podac jakieś nazwiska, przykłady? Oni wyjezdzali nie dlatego, bo musieli, tylko bo woleli marki i tyle. Za komuny na Śląsku żyło sie najlepiej, to było oczko w głowie każdej ekipy. górnikom sie w głowach po prostu poprzewracało bo mieli za dobrze. Barbórki, trzynastki, czternastki, deputaty węglowe, dodatki, szmatki itp. cała Polskaa ich utrzymywała, bo jakby obciać i socjal, zaraz robili demonstracje. Zobacz jak rozpieprzyli Warszawę podczas ubiegłorocznego protestu. Każda władza sie ich boi, bo przyjada i zrobia zadyme. teraz też dostali emeryturki górnicze za nasza kasę. Po 1989r. w Śląs i nierentowne kopalnie wpompowano miliardy publicznych pieniędzy. W imię czego? Utrzymania archaicznych miejsc pracy? węgiel jest skazany na klęskę, jako surowiec energetyczny sie kończy.
Śląsk utrzymywał Polskę w IIRP? Nie rozśmieszaj mnie Mr. Green Laughing O wojnie celnej z Niemcami czytał? Węgiel miał duze znaczenie jako surowiec, ale bez przesady z tym utzrymywaniem Polski. IIRp bez Śląska by się utrzymała, nie bój żaby. W ówczesnych granicach nie tylko tam był węgiel.
te kilkanascie niepotrzebnych kopaln i hut dało tysiące miejsc pracy dla Ślazaków, wiec nie wiem o co Ci chodzi.
I wytłumacz mi, dlaczego tak wielu Ślazaków walczyło ochotniczo w Wehrmachcie? Bo to, ze wielu wcielano siła to swoja drogą... I czemu teraz na Ślaśku wprowadza sie niemieckie nazwy ulic?
Pozdrawiam!

Sob 11 Mar, 2006 13:31

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przesladowani Slazakow juz pisze. Pewnie o obozie w Swietochlowicach nic nie slyszal?? (nie pisali w podrecznikach?) Poza tym podam literature bo jest tego troche: J. Misztal, Weryfikacja narodowościowa na Śląsku Opolskim 1945-1950, Opole 1984., P. Madajczyk Przylaczenie Śląska Opolskiego do Polski 1945-1948., B. Linek Odniemczanie województwa Śląskiego w latach 1945-1950., Z. Kowalski Powrót Śląska Opolskiego do Polski., Berlińska, Miedzy Polska a Niemcami.Dynamika identyfikacji narodowościowej Ślązaków., , Dziurok, Za mało niemieccy za mało polscy, Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej nr9-10, 2001.
Dobra moge duzo wiecej wiec daj znac jak sie z tym uporasz. Ale wystarczy jak przeczytasz jakas historie slaska moze byc ta najnowsza z Wrocławia pod red. prof Czaplińskiego.

Skad czerpiesz informacje ze wszyscy Slazacy wyjezdzali bo woleli marki?? chetnie poczytam

Masz racje zakomuny na Sl zylo sie najlepiej, to pytanie dlaczego jak bylo tak dobrze Slazay wyjezdzali?? zaprzeczasz sam sobie. Ale jakbys nie wiedzial to kopaln na G. Slasku bylo dosc juz w II Rp. To niestety komunisci zdudowali ich o wiele wiecje i sprowadzili tysiace robotnikow. Byla to tzw. gosp. rabunkowa (o tym tez nie ma w podrecznikach?. A protesty gornikow sa wynikiem polityki komunistow.) Mylisz tez Slazakow z ludnoscia naplywowa ( nazywaja ich gorolami) i to dla nich komunisci tworzyli nowe kopalnie.(mialo to tez zwiazek z polonizacja slaska). dla Slazakow kopaln by wystarczylo.

A co takiego miala Polska z przemyslu po odzyskaniu poza G. Slaskiem po niepodleglosci??oswiec mnie? ropa naftowa nie odgrywala takiej roli jak dzis. Wlasnie dlatego ze byla krajem rolniczym tak trudno bylo sie jej wydostac z Wielkiego kryzysu. Niestetz prawda jest taka ye pryemzsl ciezki jak huty czy kopalnie gwaratowaly rozwoj kraju!!

Wojna celna?? doczytaj to co masz w podreczniku a dowiesz sie ze wegiel ze slaska pojechal do skandynawii!!!
Skad czerpiesz info o ochotnikach ze Slaksa do Wermachtu? bo chetnie poczytam. A tobie juz odpowiadam. Skoro czuli sie Niemcami to dlaczego nie mieli sluzyc? Tym samym masz odpowiedz na pytanie Slask zawsze Polski?.

A tak nawiasem kwielu policjantow ze slaska zginelo w Katyniu. Byly takie przypadki w jednej z rodzin ze slaska ze jeden syn walczyl w Wermachcie a drugi u andersa i spotkali sie pod Monte Cassino.
Co do nazw ulic, pisze poraz kolejny Slask jest obszarem wielokulturowym. Malo tego, oprocz nazw ulic stawia sie tez pomniki ludziom kt do rozwoju Sl sie przyczynili i nie byli polakami (slazacy wreszcie zaczynaja byc dumni ze swej przeszlosci)!! Wiec Slaska zawsze Polski?? Sam sobie odpowiedz
Sory ze tak duzo. Bardzo szczęśliwy

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sob 11 Mar, 2006 14:37

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To dobrze, ze dużo Wink
Ja sobie zaprzeczam? najpierw w każdym poście piszesz o bzdurach z PRl-u, a potem sam powołujesz się na książkę z 1984r. Wink
Co do biuletynu IPN, to dzięki ale nie skorzystam. Wolę poczytac komiksy.
I nie wmawiaj mi czegos, czego nie powiedziałem. Z ywojego postu wynika, jakbym bronił PRLu i jego gospodarki. Akurat jestem chyba ostatnia osoba na tym forum, która by to robiła Laughing
Zaraz po odzyskaniu niepodległosci Polska nie miała też żadnego pożytku ze Ślaskich kopalń, bo nie była rozwiązana sprawa granicy zachodniej. Powstania, plebiscyty, zamieszki-to wszystko uniemozliwiało eksploatację kopalń na odpowiednia skalę. Ropa naftowa nie odgrywała roli? No popatrz popatrz Wink Takiej jak dzis na pewno nie, bo i tylu samochodów wtedy nie było Wink Polska była wtedy ogólnie spustoszona przez wojnę, chodziło mi o potencjalne złoża. jakos dość szybko udało sie zbudowac COP, Gdynię itp. Więc nie było tak źle.
Tylko zeby ten węgiel pojechał do Skandynawii, najiperw musiał iść do Gdańska, po nie było innego portu, który by to obsłuzył. W gdyni w tym czasie eksportowano co najwyzej śledzie na lokalny rynek. Między innymi dlatego zbudowano Gdynię, by uniezależnić się od Gdanska i narzuconych wysokich ceł. bo czym ten węgiel do Skandynawii transportowano? Taczkami?
o ochotnikach poczytaj choćby we wspomnieniach Svena Hassela. Zreszta to podobna sprawa jak z Kaszubami. Na Kaszubach była taka znana rodzina von Krokow. I też jeden z synów walczył w kampanii Wrześniowej i zgniął pod Kockiem, a drugi był oficerem w Wehrmachcie i przeżył, a dzś domaga się zwrotu swojego majatku w Krokowej. Niesprawiedliwość jest na swiecie
Mad
Sląs moze sobie byc wielokulturowy, ale w Polsce obowiazuje język polski. I nie widzę potrzeby, aby przemieniac ulice na niemieckie azwy lub wprowadzać niemiecki do urzędów. Grozi to integralności terytorium. przypomnij sobie plakaty rozwieszane na Ślasku przed Eurowstąpieniem. Mówiły one, ze Polacy i czesi maja sie bać, bo Śląsk wróci do Heimatu. Nie było tak?
Ślaśk nie zawsze polski, to oczywiste. Ale tak samo nie niemiecki. A jakos niemczyzna strasznie sie tam panoszy.
Pozdrawiam!

Sob 11 Mar, 2006 15:18

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciagle nie napisales jakie to surowce RP posiadala ktore zapewnialy jej potege!
Masz racje trza bylo budiwac port w Gdynii zeby wegiel eksportowac (i nie tylko). Co do COP-u.... hm wydaje mi sie ze w zakladach przemyslowych COP-u tez byl potrzebny wegiel i stal chyba ze Slaska ? Bardzo szczęśliwy
Przez pierwsze lata II RP nie miala ze Slaska pozytku?? Dobre sobie!! Eksport ze Slakich kopalni i hut do Niemiec przed wojna celna stanowil duza czes budzetu zarowno woj slaskiego jak tez i Polski (dlatego miedzy innymi wojna celna tak bardzo zaszkodzila gosp. polskiej i dlatego tak pilnie szukono nowych odbiorcow!!)
A teraz sie zastanow jak powstalo by samodzielne panstwo Slaskie. Potrzebna bylaby Gdynia?Nie! eksport mogl isc przeciez przez Niemcy! Kolejny dowod na to ze to Polaka potrzebowala Slaska

A Ksiazka z 1984 r? no coz ja tez nie neguje wszystkiego co w tamtych czasach napisano... tylko ze jej autor zanim ja opublikowa musial czekac 8 lat.... Smutny

A co do tego czy G. Slask utrzymywala II RP i czy byl jej niezbedny. No coz bywaly takie lata ze Budzet II RP pozyczal kasa z budzetu woj. slaskiego (i nigdy tej kasy nie oddal!) Bardzo szczęśliwy . Gdyby II RP nie potrzebowala Slaska to nie dawala by mu Autonomii.

Pozdrawiam i zycze milego czytania komiksow!! Ale z tamtad wiedzy na temat historii raczej nie wycigniesz. Bardzo szczęśliwy
I chyba jestes nieco przewyrazliwiony na punkcie propagandy....Ten tekst o plakatch no coz jak Cie przestraszl (coz chyba jednak za duzo komiksow) Bardzo szczęśliwy Powiem tyle w czeskich spisach ludnosci jest dopuiszczana narodowosc slaska. I co ? nie slyszalem zeby planowali odlaczyc Ostrawe i Zaolzie od Czech....
Slask zawsze Polski!! Lwow zawsze Ukrainski!!! Bardzo szczęśliwy

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sob 11 Mar, 2006 17:20

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widze, ze słowa ironia nie ucza na Ślasku. A moze w Niemczech, co? Wink Komiksy o Westerplatte na przykład są bardziej wartosciowe niz niejedna ksiażka, tak na marginesie.
Mnie ten plakat nie przestraszył. Nie dokonuj nadinterpretacji moich wypowiedzi. Albo nie mierz wszystkich swoja miarą Twisted Evil Po prostu wskazałem na pewne niepokojace zjawisko i tyle.
Narodowośc ślaska? A cóz to takiego? W komiksach nic o tym nie piszą Laughing Laughing Laughing Czego to ludzie nie wymyślą...
A gdzie ja napisałem, ze Polska nie potrzebowała Śląska? Potrzebowała i to bardzo, ale bez niego też by sobie poradziła, chociaz byłoby o wiele cięzej. A duze pokłady węgla są w okolicach Lublina, gdzie obecnie jest kopalnia Bogdanka. Zreszta nie tylko tam, ale to temat na inną dyskusję.
Taki z Ciebie Ślązak? Na forum pomorskim najbardziej za autonomia Prus czy Kaszub krzyczą Ci, co pochodzą całkiem z innych rejonów...Nie mówie, ze z Toba też tak jest, ale obowiazuje taka tendencja Twisted Evil
jakos Ślazacy bili się w powstaniach (a przypominam, ze taki jest temat) o przynależność do Polski a nie Niemiec. Niewygodny fakt dla Ciebie, co? Wink
Ślask jako osobne państwo? Laughing Laughing Laughing 500 lat temu moze tak, dzis wymarlibyscie z głodu. Zniszczone srodowisko, gigantyczne bezrobocie i problemy społeczne, społeczność zniszczona socjalizmem, przesiaknięta postawą roszczeniową...powodzenia, odkurz szabelkę i walcz o autonomię Exclamation hajda na Lachów Exclamation Exclamation :czolg3: :czolg3: :czolg3: Wink
Pozdrawiam!

Sob 11 Mar, 2006 19:31

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No coz jestem slazakiem! (z dziada pradziada)To tak zeby zaspokoic Twoja ciekawosc.

Slask umarby z głodu?? Bardzo szczęśliwy Dobre sobie Napisz tylko tyle ze Slask rozciaga sie od Rejonu Wroclawia po Katowice! Z lekcji geografi wiadomo ze Opolszczyzna i wlasnie Wroclaw maja jedne z najlepszych ziem pod uprawe w Polsce! Ale nife chodzi mi o samodzielnosc dzis tylko w miedzywojniu! (czytaj uwaznie) Komunisci nas zalatwili.
Niweiem co bylo w Bogdance w II RP ale chyba nie kopalnia!! Wiec odpada czekam na dalsze propzycje o surowce II RP!

Tak bili sie w powstaniach i po stronie polskiej ale tez po niemieckiej (uparcie nie przyjmujesz tego do wiadomosci!! nie wiem czemu niewygodny fakt co? Laughing Laughing Laughing )

Mam pytanie ile ksiazek przeczytales o Slasku tak szczerze??

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sob 11 Mar, 2006 19:44

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

II RP utrzymywala jak zwykle Wielkopolska! I to tez Wielkopolanie wygrali dzielnie Powstanie, i nikt im jakos w tym nie pomagal. Dziadek z Sulejowka jakos nie chcial.
A co do skazakow......................oj ludzie, to jest tam taka mieszanina. I zrozum takiego slazaka. Gwary i tradycje to jedna sprawa, ale oni polszczyzny nie umieja.

Pon 13 Mar, 2006 22:59

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Franku H. Wytłumacz mi, czemu najbardziej znani śląscy działacze, Korfanty i Seyda (członbek ND tak na marginesie) byli wielkimi zwolennikami polskiego Śląska? Moze to nie byli prawdziwi Ślązacy, co Question Wink
Najlepsze gleby na Śląsku Question Laughing Laughing Laughing Laughing Po tych wszystkich kwaśnych deszczach i innych skażeniach? Zreszta z tego co mnie uczyli na geografii pamietam, że najbardziej urodzajne gleby są w Polsce na Roztoczu(lessy) i w okolicach Lublina(czarnoziemy). O Śląsku mówili prawie wyłącznie w kontekscie skażeń. Ale wiem, w polskich szkołach kłamią Wink
Surowce w II RP? Konin, Bełchatów, okolice Łodzi, Gorlice, Okręg Staropolski, Ukraina, okolice Lublina-węgiel brunatny, ropa, gaz, sól, ruda żelaza itp. Fakt, ze nie było tam takiej infrastruktury jak na Ślasku. Nie twierdzę, ze Polska nie potrzebowała Śląska. Był to dla niej region strategiczny. Ale twierdzenie, ze Śląsk utrzymywał IIRP i bez niego Polska by sobie nie poradziła, jest ogromna nadinterpretacją i po prostu nieprawdą. Przez kupę lat Polska nie miała Śląska i żyła Twisted Evil
Rydzu słusznie zauważył, ze o wiele większy wkład w odtworzenbie się Polski miała Wielkopolska. Najlepsza gospodarka, najlepsi ludzie, najbardziej przedsiębiorczy. To z Wielkopolski, gdzie największe wpływy miała ND, wywodził się polski system edukacji. woelkopolska była motorem przemnian gospodraczych i społecznych.
Pozdrawiam!

Wto 14 Mar, 2006 13:14

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja nigdy nie twierdzilem ze na Slasku nie bylo zwolennikow Polski!!! A najbardziej znani w Polsce sa oczywiscie Ci ktorzy nawolywali do przylaczenia Slaska do Polski (np ww. Korfanty choc i on mial chwile zwatpienia zwlazszcza kiedy III powatanie przezywalo kryzys i bylo co raz wiecej ofiar!) Ale tak samo byli zwolennicy pozostania przy Niemczech (ktorzy przewazyli w plebiscycie!) ale o nich sie nie wspomina!! Tak samo i o tych ktorzy mileli plan powolania do zycia samodzielnej republiki na Slasku (a tacy byli!) Nigdzie nie napisalem ze zwolennicy polskosci slaska to nie slazacy, ale tak samo zwolennicy pozostania przy Niemczech to tez Slazacy!!!
Masz racje w szkolach klamia!! (niestety ale w TV i gazetach tez! Twisted Evil ) a Opolszczyzna, no coz tam ciezkiego przemyslu nie ma i skazen raczej tez nie i ma swietne rolnictwo i ziemie
Masz racje Polska Slaska nie miala i zyla.... tylko ze to bylo wtedy kiedy o potedze Polski decydowalo zboze a nie przemysl ciezki... Twisted Evil
A co do Wielkopolski nie bez racji napewno miala olbrzymi wklad w odrodzie RP i tu moge sie zgodzic, tylko nie wiem czy "o wiele" wiekszy!
Dozuce jeszce jeden kwiatek moze bedzie jakas dyskusja Twisted Evil

Nie wiem czy wiecie ale autonomia woj. slaskiego zostala cofnieta bezprawnie i wlasciwie powinna byc do dzis przestrzegana!! Twisted Evil

Na mocy konstytucji kwietniowej II RP o zniesieniu autonoami mogl zadecydowac tylko sejm RP. Nigdy tego nie zrobil!! (Zrobila to Krajowa Rada Narodowa)

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 15 Mar, 2006 1:35

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemcy przewazyli w plebiscycie, bo zwozono ich z całych Niemiec. plebiscyt to była farsa i to nie jest żaden argument Mad
idac twoim tokiem rozumowania Wolne Miasto Gdańsk powinno istnieć nadal, bo nigdy nie było dokumentu właczajacego WMG do Polski. Ale to absurd Exclamation
Konstytucja kwietniowa w ogóle jest dyskusyjna, dla mnie jest nielegalna.
Pozdrawiam!

Sro 15 Mar, 2006 13:58

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakty licza sie fakty a ciagle operujesz haslami propagandy z Polskich podrecznikow!!! Historia mowi co innego!! Twisted Evil
Fakt 1 Dopusic emigratow chcieli sami Polacy!!!
Fakt 2 Niemcy i bez tych emigratow zwyciezylli 51,6% a z "emigrantami" 59,6%!!
Fakt 3 Prosze bardzo wg konstytucji marcowej o losach autonomii mogl zadecydowac jedynie Sejm woj. Slaskiego ( skoro konst. kwietniowa Ci nie odpowiada) Twisted Evil Prawo to nie absurd!!
Dlaczego plebiscyt byl farsa??? Na czy opierasz swoje zdanie???interesuja mnie Fakty nie propaganda!!!
No i jeszce jedno co do Porownania Wolnego Mista Gdanska z woj. Slaskim jest poprostu nie namiejscu.... Mylisz tu pojecia, przypommne tylko ze W.M. Gdansk nie nalezalo do II RP zas autonomiczne woj Slaskie tak, wiec ich status prawny jest inny!! No chyba ze w podrecznikach pisze inaczej Twisted Evil
I mam pytanie co macie do Biuletynow IPN???
Pozdro!

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"


Ostatnio zmieniony przez franekh dnia Sro 15 Mar, 2006 19:47, w całości zmieniany 1 raz

Sro 15 Mar, 2006 14:39

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do biuletynu IPN, to dzięki ale nie skorzystam. Wolę poczytac komiksy.

nawet pomijajac porównanie: proszę nie obrażać komiksów, które mogą być sztuką!

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 15 Mar, 2006 19:34

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co mamy do biuletynów IPN Question Twisted Evil W sumie nic, ładnie są wydane Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
franek napisałeś, ze teoretycznie autonomiczny Sląsk istnieje nadal. ja napisałem, ze teoretycznie WMg też istnieje nadal. chyba sam wiesz, ile warta jest taka teoria. i tylko o to chodziło w moim porównaniu. fakt, sytuacja była inna. Śląsk był autonomiczną częścią Polski, a WMG częścią Polski nie było w zadnym razie Wink

Czw 16 Mar, 2006 16:20

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla mnie faceci z IPN-u grzebia w zrodlach a pozniej publikuja i chyba wiedza co pisza skoro opieraja sie na zrodlach!! (W koncu to tez jest robota historyka) Choc wiem ze komiksy sa ciekawsze a niektorzy uznaja je nawet za dziela sztuki!! Bardzo szczęśliwy
Ja nie napisalem ze teoretycznie tylko zgodnie z prawem powinien istniec! Jako ze Sejm RP w tej kwestii sie nie wypowiedzial!!
Co do tych surowcow i przemyslu II RP to pogrzebalem co nie co. Ze Slaska pochodzil nie mal caly wegiel kamienny i 90 % surowki zelaza (po zajeciu zaolzia jeszcze wiecej). Wiec nie przesadzalbym z ta Wielkopolska (nie jesli chodzi o rolnictwo tu sie zgodze) System edukacji w woj. slaskim byt tak samo dobry jak w Wielkopolsce (nie bylo zjawiska analfabetyzmu niestety w innych czesciach polski bylo gorzej, o wiele gorzej!!)

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sob 18 Mar, 2006 0:04

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko, ze ten system edukacji swtorzyła ND i o to mi chodziło. Pewnie, ze na wschodzie, Wołyniu itp. z poziomem oswiaty było fatalnie. Ale tak samo z przemysłem, kulturą, infrastrukturą itp.
Wielkopolska miała inne zasługi niż Śląsk. Innego charakteru. Stamtąd pochodzili naukowcy, nauczyciele, inteligencja, politycy, przedsiebiorcy. Był to jedyny zabór, w którym kultywowano pracę u podstaw zamiast powstań. A jak zrobili powstanie, to skuteczne Wink
Zasługi Ślaska dla IIRP są bezsporne i nie ma co nad tym nawet dyskutowac. Ale problem tego wątku leży gdzie indziej Bardzo szczęśliwy
Pozdrawiam!

Wto 21 Mar, 2006 17:24

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No coz jesli chodzi o system edukcji to mysle ze tez duzo nalezy zawdzieczyc Pruskaom ktorzy wprowadzili powszechny system edukacji na swoich terenach ( w tym w Wielkopolsce i na Slasku). Inna sprawa co przez to Prusacy chcieli osiagnac i jakimi sposobami dzialali. Co do reszty sie zgadzam politycy, naukowcy itd. Choc nawaiasem mowiac w Wielkopolsce tez byly pewne tendencje w latach miedzywojennych do wywalczenia sobie pewnej autonomii wzgledem Polski!!!
Widze ze jednak niektore moje argumenty nie co Cie przekonaly albo troche poczytales to mnie bardzo cieszy!!
Bardzo szczęśliwy
Pozdrwawiam

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 22 Mar, 2006 21:45

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co do powstan slaskich obrosly one pewna mitologia. Niestety mamy taka tendencje do przedstawiania dziejow Polski i Polakow.
Pozdrwawiam

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 22 Mar, 2006 21:47

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Franek mnie nie trzeba było do niczego przekonywać, bo pewne fakty są bezsporne i z nimi nie da sie dyskutować Wink
Własnie czytam fajną monografię "Generał Dowbor Musnicki" Piotra Bauera, gdzie pisze m.in. o małych zapędach autonomicznych Wielkopolski, ale to był wieeelki margines.
Słyszał ktos o teorii, że Piłsudski chciał przehandlowac Śląsk Niemcom? pisze o tym Janusz Korwin-Mikke w którymś z numerów "Najwyzszego Czasu".
Pozdrawiam!

Czw 23 Mar, 2006 15:58

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mozesz napisac cos wiecej o owym "handlu"? Brzmi ciekawie Uśmiech Albo dac link do artykulu ?

Pozdrawiam Uśmiech

l'Aquila

Czw 23 Mar, 2006 18:24

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja mysle ze nie co zmieniles ton swoich opini Twisted Evil .
Co do Pilsudskiego Juz pisalem że za brdzo Slask go nie obchodzil. Wtedy byl bardziej skoncetrowany na kwestii granicy wschodniej i realizacje federacjonizmu. Zreszta nie uwazal tych ziem za polskie poniewaz nie wchodzily w skald RP przed rozbiorowej. Jestem ciekaw na co chcial go przehandlowac Twisted Evil

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 24 Mar, 2006 0:40

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

raczej nie na co a za co Twisted Evil
jak przyjadę wrszcie do domu to zeskanuje ten artykuł i wrzucę na forum.
Pozdrawiam!

Pią 24 Mar, 2006 12:34

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz powaznie-czytam od kilku dni ten watek i oczom nie wierze...
Zaczynajac od poczatku histori sa to starozytne ziemie SLOWIAN roznych plemion.
Niemiecki badacz przeszlosci Slaska K.Weinhold,powiada w wstepie do swej pracy z r 1887 ze :"przed osmiuset laty zamieszkiwali ten kraj wylacznie slowianie" [K.Weinhold "Verbeitung und die Herkunft der Deutschen in Schlesien" Stuttgart 1887]
Pastor tarnogorski , J.W.Pochle wydal anonimowo w r 1791 broszure w obronie ludu slaskiego w ktorej unaocznil germanizatorom polskosc Slaska nastepujacymi slowami :"co znaczy po niemiecku:Glogow,Boleslawiec,Wolow,Jawor,Wroclaw,Brzeg?Ale w jezyku polskim jest to wszystko zrozumiale.Czy niesluszny jest wniosek ze gdy budowano te miasta,byl jezyk polski na Slasku jezykiem krajowym?" [J.W.Pochle "Der Oberschlesier verteidiget gegen seine Widersacher" wroclaw 1791]
Trzeci niemiecki glos - profesora Uniwersytetu Wroclawskiego J.G.Schumla ktory w 1791r zwrocil sie do swych rodakow z nastepujacym ostrzezeniem: " Opieracie sie tak bardzo na starych prawach i przywilejach.Jesliby mialy byc one w mocy utrzymane,to musielibysmy sie wyrzecmowienia slowkiem chocby po niemiecku,a mowic wylacznie po polsku,gdyz jezyk polski jest bezspornie na Slasku stara mowa,a jezyk niemiecki wkradl sie tu i wtargna...Bardzo wiele nazw dolnoslaskich jest szczeropolskich i niegdys,w calkowicie dzis niemieckim Boleslawcu,Jaworze itp. mowiono wylacznie po polsku.
[ b] Lepiej tedy nie zaczynajcie procesu przeciw Polakom Slaskim przed trybunalem historii;przegramy go we wszystkich instancjach [/b]" [Schummel`s Riese durch Schlesien,im Juli und August 1791 ]

Wieki cale swiadcza o naszym autochtonizmie na Slasku.Swiadectwa jezykoznawcow i archeologow,sa jednoznaczne pod tym wzgledem.Biedzili sie szowinistyczni uczeni niemieccy nad rodowodem nazwy Slask i Slazacy,a przeciez jakze blizej jest do staropolskiego slegu /bloto/moczary/,do rzeki i gory Slezy od ktorej ,jak pisze niemiecki kronikarz Thietmar,cala kraina otrzymala nowe miano-niz do wydumanych mozolnie sztucznych skojarzen niemieckich.
Na Slasku zapisano pierwsze zdanie po polsku"Daj ,ze ja pobrucze,a ty poczywaj"
Na Slasku zanotowali historycy kultury pierwszy druk w jezyku polskim.
Nie Slasko odlaczyl sie od Polski ,lecz feudalna Polska pozbyla sie Slaska,scislej interesy monarchistyczne - i moznowladcze ,orientacji na ekspansje wschodnia,na podboj cudzych obszarow przy rezygnacji z Piastowskiego dziedzictwa na Zachodzie

Sob 25 Mar, 2006 16:16

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No coz madre ksiazki przytoczyles. Ale zanim przybyli tu slowianie to tereny Slaska ktos chyba zamieszkiwal nie?? Wiec jak dobrze pamietam byli to Celtowie a potem Germanie, a potem Slowianie!! Wiele nazw miast slaskich ma nazwy pochodenia czeskiego (np: Wroclaw od Wratyslawa!!) Sa przeciez miasta zakladane przez niemieckich osadnikw sprowadzanych przez Henryka Brodatego!!! (oni polakami nie byli!!) To tak apropo Polskosci nazw (Nie mowie juz nawet o tych miastach zbudowanych w XIX w.!!)
Sorry ale moim zdaniem Pistowie Slascy w wiekszosci swiadomie wybierali w Sredniowieczu Czechy a nie Polske!!
Ten cytat mi sie podoba:
"Bardzo wiele nazw dolnoslaskich jest szczeropolskich i niegdys,w calkowicie dzis niemieckim Boleslawcu,Jaworze itp. mowiono wylacznie po polsku. " Tylko niegdys to znaczy kiedy??? W sredniowieczu? Dlaczego nie mowisz wiec o Polskosci Misi i Luzyc zamieszkanych przez Slowian??? (nalezacych za Chrobrego do Polski!!) Przypomne ze w sredniowieczu tereny Mazur zamiesszkiwaly plemiona Prus i Jacwiegow wytepione przez Krzyzakow!! Wiec do kogo powinny nalezec Mazury wg teorii odwiecznej polskosci slaska??
Po prostu sprawa jest prosta. Na Slasku wplywy mialy 3 kultury i 3 kraje!! Polska, Niemcy i Czechy!! Taka jest prawda. To najpierw II RP na swoje potrzeby wydala mit o calkowitej polskosci slaska!!! Potem przejeli go komunisci!!! i trwa do dzis! (Niemcy tez nie byli gorsi i mieli tez swoj mit)
Polska dala slazakom jezyk i kulture a Niemcy cywilizacje i tez kulture!!! Przyjedzie na Slask bo jeszce niekiedy widac roznice pomiedzy tymi co przyjechali tu z Polski a tymi co tu mieszkaja z dziada pradziada!!
A co do archeologow: grod w Biskupnie podobno tez byl Slowianski.... Bardzo szczęśliwy

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Nie 26 Mar, 2006 0:44

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Temat blisko zwiazany z plebiscytem ale ociera sie o wspolczesnosc. Na obszarze plebiscytowym w 1921 r. bylo ponad 200 tys. ludzi uznajacych sie za Slazakow (nie Slazakow-Polakow, nie Slazakow-Niemcow, ani nie Polakow, nie Niemców) Co ciekwae mimo iz uplynelo tyle lat i z Gornego Slaska wyjechalo (od lat 50-tych do 90-tych) w sumie blisko 440 tys. osob!! (nie liczac tych ktorzy wyjechali - uciekli po wejsciu na te tereny Armi Czerwonej, ktora notabene zachowywala sie tak jakby wszyscy mieszkancy byli Niemcami!!)
w spisie powszechnym ponad 120 tys. osob zadeklarowalo narodowosc slaska.... Twisted Evil I co wy na to?

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 30 Mar, 2006 14:11

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nic.
A co mamy płakać, śmiac się, krzyczeć czy sie upić Question
Ludzie maja to do siebie, ze się rozmnażają. taka przypadłość tego gatunku. A ze na Śląsku bieda, dużo rodzin wielodzietnych, a i gęstość zaludnienia jedna z największych w Europie, to nie ma się czemu dziwić.
Z drugiej strony 120 tys. na tyle ludzi to słaby wynik Twisted Evil

Czw 30 Mar, 2006 15:11

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.