| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstania Śląskie

Ostatnia wpadła mi w rece ksiazka "Pamiętniki Powstańców Ślaskich" i po przeczytaniu wielu wspomnień doszedłem do wielu ciekawych wniosków. Że przekazy o krwawych represiach niemieckich w stosunku do powstańców są troche przesadzone.
Nie było tak jak jest to pokazane u Kutza że powstańców po wzięciu do niewoli prowadzono pod mur i rozstrzeliwano. Niemcy były Państwem prawa gdzie poza incydentalnymi przypadkami dokonania samosądu przez Selbsschutz (Ruda, Miasteczko Ślaskie) nie było zbiorowych egzekucji bez sądu.
Wiele wspomnień opisywało moment wzięcia przez SIPO lub Grentzschutz i nie było opisywanych masowych egzekucji. Co w przypadku zbioru wspomnień powinno się przewinac chociaz kilka razy. Natomiast było częstokrć powoływane osadzenie w Kłodzku, Brzegu, i innych twierdzach więzieniach. Z których uczestnicy I Powstania zostali wypuszczeni w okolicach listopada - grudnia. Na wyrażne żadanie Międzysojuszniczej komisji rozjemczej.
Sam zetknąlem sie z takim wspomnieniem (w ksiazce) ze po pojmaniu powstańców przez Niemców już szykowano sie do rozstrzelania ich. Ale przyszedł oficer niemiecki i wrzeszcząc na swoich żołnierzy groził im sadem polowym za dokonanie samosądu mówił ze "nie wolno tych bandytów zastrzelić bez wyroku"
Taka mi sie nasuneła refleksja po przyczytaniu tej ksiazki, która została wydana w 1957 roku kiedy cenzura PRL nie miała jasnych dyretktyw co ma byc przepuszczane o co cięte.
"Pamiętniki Powstańców Śląskich" Katowice 1957 Wydawnictwo Śląsk

Wto 05 Lip, 2005 2:04

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo zgodze siez twoja opinia-byly przypadki i rozstrzeliwania.
I gwaltow i bestialskiego znecania sie nad jencami czy cywilami.
Pamietam opis-zgwalcona staruszka,z obcietymi piersiami i jeszcze podczas pochowku pocisk rozwala grob-ze wspomnien proboszcza- ksiazki nie pamietam.

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Wto 05 Lip, 2005 20:15

Powrót do góry
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Własnie ja rzuciłem temat. W celu okreslenia jak nastąpiło zezwierzęcenie Niemców w ciagu 20 lat. W czasie powstań to były przypadki incydentalne natomiast w 1939 bestialstowo Niemców na Ślasku było nieopisane.

Pozatym skoro przytoczyłem pozycje gdzie są wspomnienia 33 ludzi z całego powstania i dokładnie jest opisany tylko jeden przypadek samosądu, oraz wspomnienia z więzienia. To o czymś swiadczy to gdyż sa to wspomnienie bezpośrednich świadków tych wydażeń. Ponadto ksiązka jest wydana w 1957 roku kiedy sie zaczynała w PRL germanofofia gomułkowska.
Sam czytając te wspomnienia byłem zdziwiony może dlatego ze patrzałem na nie przez pryzmat II wojny światowej.
Fakt ujęcia powstańców i odprowadzenia ich pod straża do najbliższego posterunku a następnie przewiezienie do aresztu gdzie oczekiwali na proces. Pamiętamy jak wyglądały analogiczne przypadki w Powstaniu Warszawskim. Gdzie nie tylko powstańczy ale ludnosć cywilna była bestialsko mordowana.

i teraz troche inny wątek ale zwiazany :
tyle teraz sie mówi o okrucieństwie niemców w Warszawie wszyscy mówia ze zbrodni dokonywało SS, RONA, Brygada Otto Dierlewangera. wermacht prawdopodobnie w tłumieniu powstania nie brał udziału. Natomiast zapomina sie o zbrodniach w 1939 roku w Katowicach, Chorzowie, Panewnikach., Których nie dokonywało SS bo jeszcze nie było ich w takiej liczbie. natomiast dokonywał tego własnie Wermacht.

Wto 05 Lip, 2005 20:39

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie chce się kłócić- ale czy proboszczowi nie pomyliło się z wyzwoleniem ćwierc wieku później?? Dlaczego zgwałcili staruszkę? Młodych nie było?

Sro 06 Lip, 2005 15:55

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ksiazka napewno jeszcze u mnie lezy-musze poszukac...
_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Sro 06 Lip, 2005 19:31

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zmusiliscie mnie do przeszukania kilkunastu pozycji-ale znalazlem-sadze ze zdjecie jest czytelne.
W/w akt byl o wiele bardziej bestialski-ja pisalem to z pamieci po kilku latach od czytania ksiazki.



Opis załącznika:
opis aktu

Opis załącznika:
zrodlo

Czw 07 Lip, 2005 9:37

Powrót do góry
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widze że pozycja jest ciekawa w szczególności by się zainteresował mój kolega z Wawki, który pisze doktorat "Polska szkoła walki w mieście" Bo z tego co pamiętam jedynie w kędzieżynie były walki uliczne. W kazdym innym miesci alianci wyganiali powstańców i selbsutz poza granice miasta, które zostawało pod kontrola wojsk rozjemczych. Natomiast przypadki okrucieństwa i samowoli żołnierskiej zdażaja sie w przypadku kazdej wojny. Tylko podstawowym miernikiem jest skala zjawiska.
Jeżeli przytrafia sie ona w ten sposób co przytoczony powyzej, gdzie po zaistniałym fakcie sprawa sie oparła o Komisje rozjemcza, to musiało być w tej sprawie dalsze dochodzenie.
W 1939 takie przypadki były nagminne do tego stopnia że juz nikt o jednostkowych zbrodniach nie wspomina tylko jest mówione o masowej egzekucji obrońców Teatru w podwórku przy Zamkowej (dzisiejsza Korfantego) o egzekucji na placu Wolności i póżniejszych egzekucjach w Lasach Panewnickich.
nikt w imie dobrych stosunków w UE nie wspomina dzisiaj tych zbrodni (dokonanych przez Wermacht i Freiikorps) jedynie uczczą to Harcerze i Strzelcy władze miast niepamiętaja tego zupełnie.
Wiem ze moja wypowiedz nie usatysfakcjonuje przedowcy ale ja patrze na zbrodnie niemieckie na śląsku przez pryzmat 1939.

Czw 07 Lip, 2005 14:31

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy proporcje skali zjawisk patologicznych nie byly wieksze w okresie Powstan Slaskich-zwlaszcza 3 z 21r-biorac pod uwage powierzchnie terenu i ilosc wojsk.Obie strony bazowaly glownie na ludnosci cywilnej-Powstancy kontra Selbschutz-a wiadomo ze trafial tam najrozniejszy element gdzyz pod takim plaszczykiem najlepiej sie ukryc i prowadzic grabieze.I z calych Niemiec i z Polski sciagalo mnostwo awanturnikow nie tylko patryjotow.
Sporo sie w tym temacie pisze i sporo tez o polskich winach.

Druga sprawa- 4-tysiace strat po polskiej stronie-nie pamietam niemieckich danych-to troche duzo jak na konflikt na tak malym terenie.
A obozie koncentracyjnym z tamtego okresu slyszales?O nim sie prawie nigdzie nie wspomina.

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Czw 07 Lip, 2005 14:54

Powrót do góry
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chociebórz na Łuzycach to był obóz gdzie internowano polskich członków APO (policja plebiscytowa) co nie zdążyli rozbroic niemieckich kumpli i pójść do powstania. cos kojaże. Ale moze sie myle.


Pamiętam tez opowieść dziadka od kolegi, który wspomina jak to znaleziono w latach 60 tych meldunek jednego ksiedza który był wspołpracownikiem II oddziału Sztabu czyli "dwójki", odnośnie jednego "Powstańca"
".... Nie przedstawiac takiego a takiego do żadnych odznaczeń i awansów. A z chwila przekroczenia przez niego granic RP aresztowac i postawić przed sądem. .... W trakcie powstania zebrał Bande złodzieji, która chodziłe i rabowała ludnosć bez względu na wyznanie i narodowośc" ale w sumie los okazał sie dla tego "Powstańca" łaskawy bo idąc z okrzykiem albo sie wzbogace albozycie strace opatrznosc wybrała dla niego drugą ewentualność.

Po wojnie wystawiono mu pomnik ale nie na długo. Bo jak informacja o znalezisku dotarła do Ziętka to sie tak wku....ł ze cichcem pod pozorem prac budowlanych kazał pomnik zdemontować. A potem jakoś zabrakło funduszy na odbudowe pomnika Uśmiech

Czw 07 Lip, 2005 16:11

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzi o zezwierzecenie Niemcow, to nie trzeba czekac do '39 roku. Jak kogos to interesuje, to nie spojrzy na ponizsza strone, ostatnie zdjecie, zmasakrowane zwloki Rozy Luksemburg po spotkaniu z Freikorpsami.

http://www.nlr.friko.pl/rosa.htm[/img]

Czw 12 Sty, 2006 16:39

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesli idzie o powstania slaskie. To wlasciwie najwazniejsze bylo to III. Jesli chodzi o Niemcow to nie nalezy im sie dziwic ze tak zaciekle bronili SWOJEGO terytorium. Celowo napisalem swojego poniewaz Śląsk juz od czasow Kazimierza Wielkiego politycznie do Polski nie nalezal (najdluzej byl czeski). Dodatkowo Niemcy zwyciezyli w plebiscycie! Opisy bestialskiego zachowania spotykane sa u Niemcow ale takze wsrod Polakow! Zwalaszcza ze wieksza czesc powstancow pochodzila nie z Gornego Slaska! Wielu Górno Ślazakow chcialo juz miec poprostu śiwety spokoj (wczesniej byly dwa inne powstania a wlasciwie strajki, trror przed plebiscytem).
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 06 Lut, 2006 20:20

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podajcie więcej tych zbrodni ! (ale z 2 WŚ) - bo na niemieckim forum robią spis. Chodzi o to że od pewnego czasu próbują zaprowadzić równowagę. W-SS i Wehrmacht (oprócz obozów) mają na koncie tyle samo zbrodni co alianci. Rolling Eyes
Link: Deutsche & Achsen - Kriegsverbrechen - Fakten auf den Tisch

Pon 06 Lut, 2006 20:49

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moje okolice (t.j. Gdansk), poczatek wojny: Poczta Polska w Gdansku (wymordowanie cywili - pracownikow poczty), Piasnica (10 km od Wejherowa, hitlerowcy rozstrzelali okolo 12 000 Polakow, w tym 2000 inteligencji z WMG i Pomorza), jency wojenni przenoszeni do obozow koncentracyjnych (o ile pamietam spotkalo to m.in. por. Kazimierza Rusinka, dowodce Czerwonych Kosynierow broniacych Gdyni).

Sugeruje zreszta stworzenie osobnego watku, sprawa, o ktorej napisal zbV jest powazna.

Pozdrawiam

Wto 07 Lut, 2006 20:06

Powrót do góry
czajna
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 30
Skąd: Kluczbork
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

franekh napisał:
Jesli chodzi o Niemcow to nie nalezy im sie dziwic ze tak zaciekle bronili SWOJEGO terytorium. Celowo napisalem swojego poniewaz Śląsk juz od czasow Kazimierza Wielkiego politycznie do Polski nie nalezal (najdluzej byl czeski). Dodatkowo Niemcy zwyciezyli w plebiscycie! Opisy bestialskiego zachowania spotykane sa u Niemcow ale takze wsrod Polakow! Zwalaszcza ze wieksza czesc powstancow pochodzila nie z Gornego Slaska! Wielu Górno Ślazakow chcialo juz miec poprostu śiwety spokoj (wczesniej byly dwa inne powstania a wlasciwie strajki, trror przed plebiscytem).


Zwyciezyli w plebiscycie - prawda, ale chyba nie wiesz w jaki sposób. Na teren plebiscytu przybyła masa Niemców z poza Śląska. Polscy robotnicy bali się głosować za polską, gdyż byli zastraszani, obawiali sie utraty pracy.
Jezeli powstancy nie pochodzili z Górnego Śląska to skąd? Polska, Wielkopolska? Najwyżejz 10%

Nie 05 Mar, 2006 19:24

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czajna napisał:
franekh napisał:
).Zwyciezyli w plebiscycie - prawda, ale chyba nie wiesz w jaki sposób. Na teren plebiscytu przybyła masa Niemców z poza Śląska. Polscy robotnicy bali się głosować za polską, gdyż byli zastraszani, obawiali sie utraty pracy.
Jezeli powstancy nie pochodzili z Górnego Śląska to skąd? Polska, Wielkopolska? Najwyżejz 10%


Po 1 Doskonale wiem w jaki sosob zwyciezyli poniewaz jest to czescia moich zainteresowan a poniekad i pracy Bardzo szczęśliwy . Po 2 Ta "masa Niemców" z poza Śląska to byli w Ślazacy ktorzy wczesniej wyjechali w glab Niemiec z roznych przyczyn!! Przewaznie gospodarczych! Inna sprawa że to Polacy chcieli aby dopuscic do glosu w plebiscycie "emigrantow"!! (Po raz kolejny madry Polak po szkodzie!) W woli scislosci przeciez nie byli oni emigrantami bo zamiszkiwali panstwo do ktorego Ślask owczwesnie nalezal. (to tak jak by dzis mieszkaniec Gdanska wyprowadzil sie ze swojego miasta, pojechal za praca do Warszawy i uwazal sie za emigranta Bardzo szczęśliwy ) Wg najnowszych badan, o ile sobie przypominam emigranci wcale nie przewazyli szali zwyciestwa w plebiscycie na korzysc Niemiec! (podaje to nwet Popiolek w hist Śląska kt nie wziol ich pod uwage 51,6% a z "emigrantami" 59,6%)
Po 3 Nie Polscy robotnicy a Śląscy robotnicy bo tak o sobie wiekszosc mawiala (a nie Polscy czy Niemieccy no chyba ze dzielimy w ten sposob kto glosowal za Niemcami- Niemiec, kto za Polska Polak!- a to jest duzy skrot myslowy i troche komunistyczny)
Po 4 terror stosowali zarowno Niemcy jak i Polacy(choc na mniejsza skale- Pilsudski nie przywiazywal zbyt wielkiej wagi do G. Śląska byc moze dlatego)!!
Po 5 za Niemcmi glosowano nie tylko ze wzgledu na terror! Niestety Niemcy kojarzyly sie Slazakom z pewnym postepem technicznym i wyzej rozwinieta cywlizacja (niestety ta roznica jest widoczna i dzis, porownaj Audi z Polonezem)
po 6 praktycznie calosc dowodzenia nad III powstaniem Śląskim sprawowali zawodowi oficerowie Polscy. Slazacy mieli byc miesem armatnim ze tak brzydko powiem (wiec jak tu mowic o spontanicznosci powstania i ze wszyscy slazacy "sami chcieli" do Polski???). Wielu Górnoślazakow sila wcielano do powstancow i to po jednej jak i po drugiej stronie. A ochotnikow wg najnizszych rachunkow bylo 17 %. A skad przybywali ochtnicy? z roznych miejsc. Byli z Sosnowca, z Wilkopolski, ze Lwowa, z Pomorza.
To chba na tyle pozdrawiam Uśmiech

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 07 Mar, 2006 15:48

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Taa, Slazacy w ogole nie chcieli do Polski Wink A potem to wrecz tesknili za niemieckim porzadkiem i postepem, np. ladne pare lat pozniej Harcerze z Wiezy Spadochronowej ....

Pozdrawiam

I jeszcze maly cytacik

Chlopcy w tym wielkim powstaniu
w 19tym roczku
Szli za toba jak za piekna pania
na calutkim Slasku

Czerwone Sloneczko

Sro 08 Mar, 2006 17:08

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie myl czasow plebiscytu z wieza spadochronowa!!! Bo to nie te same czasy cos Ci sie pomylilo!!(poczytaj troche). A piosenka?? Zapewniam ze Niemcy tez mieli swoje piesni. A III powstanie bo o nim mowa nie bylo w roku 1919 jak jest w twoim cytacie....
A to czy chcieli slazacy do Polski czy nie... no coz bylyo wiele takich rodzin w ktorych synowie walczyli po przeciwnych stronach!
No i jeszce jedno czy by byla II RP bez potencjalu G. Śląska??? Pomine to milczeniem....

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 08 Mar, 2006 19:31

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przeciez napisalem o wiezy spadochronowej, ze ladne pare lat pozniej. Co wiecej, zapewniam Cie, iz czasami zdarza mi sie cos przeczytac. Poza tym, gdy mamy na Slasku "patriotow" chcacych odbywac sluzbe wojskowa w niemieckich silach zbrojnych, roznego rodzaju ziomkowstwa i narodowsc "slaska", nie sadze, aby negowanie polskosci Slaska bylo dobrym pomyslem. Dla mnie Slask byl, jest i bedzie polski. Gwara slaska jest gwara jezyka polskiego, a nie niemieckiego, co wiecej w wielu przypadkach zachowala formy rdzennie polskie, ktore zanikly juz w innych rejonach kraju (vide np. felietony prof. Miodka w "Slowie Polskim" z polowy lat 80-tych).

Pozdrawiam

P.S. Tytul topicu to "Powstania Slaskie", a nie "III Powstanie Slaskie", tak gwoli scislosci.

Sro 08 Mar, 2006 19:50

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszce 40 lat temu chodzac do szkoly na G. Slasku za stwierdzenia ze Gwara Śl jest pozostalosici j. polakiego dostalbys pale z j. polskiego a nauczyciel by Cie wysmial
Poczytja troche o slasku i slazakach a dowiesz sie ze w powstaniach bylo wiele rodzin ktore sie podzielily a ich czlonkowie wlaczyli jedni po niemieckiej stronie inni po polskiej a jescze inni nie walczyli bo nie chcieli przelewac krwii ani za Niemcow ani za Polakow. Tam zawsze mieszkali obok siebie ludzie ktorzy uwazali sie za Polakow, Niemcow, Czechów czy poprostu Slazakow i do dzis tak jest. Wiec po latach najpierw germanizacji a potem polonizacji, dlaczego zyjac w koncu w wolnym panstwie nie moga mnifestowac swoich preferencji nardowosciowych??
A Slask zawsze Polski?? (haslo troche traci miniona epoka) Poczytaj jakokolwiek Hist. Slaska (moze byc nawet Popiolek) a dowiesz sie ze nie zawsze byl Polski!! Jezeli twierdzisz ze np. Wroclaw to miasto w kt zawsze dominowal "zywiol polski" to ja stwierdzam na tej samej zasadzie ze Lwow to miasto Ukrainskie!!

Pozdrawiam

P.S. Masz racje Post dotyczy Powstan slaskich .... a co do tego ma wieza spadochronowa???

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 09 Mar, 2006 13:04

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, co dzialo sie w szkolach w 60tych, odnosze sie jedynie do felietonow jednego z bardziej znanych polonistow (mam nadzieje, ze nic nie pokrecilem, bo juz dosc dawno je czytalem Wink ). Co do Wroclawia, to nawet nazwa miasta ma geneze slowianska, od imienia zreszta, a niemiecki Breslau jest potworkowatym przekreceniem. Co do przeszlosci Slaska, to wydaje mi sie, ze jednak mamy tu do czynienia z ludnoscia slowianska, a nie germanska, chocby Piastowie Slascy, a z niemieckim Slaskiem mamy do czynienia co najwyzej od czasow pierwszej wojny slaskiej (1740).
Jesli chodzi o manifestowanie preferencji narodowych, to jesli ktos nie czul sie Polakiem, to przeciez mogl wyjechac do Heimatu.

Pozdrawiam

Czw 09 Mar, 2006 15:53

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak idac Twoim tokiem rozumowania.... slowianie zamieszkiwali tereny takze nad Laba... powinny wiec nalezec do Polski (podbil je Chrobry) podobnie jak Czechy i Slowacja. A dalej Takze i Moldawia (Jadwiga)...Niech wiec zyje Polaka od Morza do morza...

Rzeczywiscie we wczesnym sredniowieczu tereny te zamieszkiwali Slowianie, ale Henrykowie Slascy sprowadzili na Slask mnostwo osadnikow z Niemiec... a oni Slowianami nie byli. (Polecam przeczytanie czegos o Henryku Brodatym)
A Piastwie Slascy... no coz oni chyba raczej woleli do Czech niz do Polski...

Masz racje ten kto nie czul sie Polakiem musial wyjechac... ale to bylo w PRL-u! A teraz podobno mamy juz prawdziwa demokracje tylko chyba ludzie do niej nie dorosli. Zreszta nie rozumiem dlaczego jak ktos nie czuje sie polakiem musi wyjechac z Polski

P.S. na innym poscie jak sie nie myle piszesz o obronie demokracji... ale chyba masz na mysli te ludowa!

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 09 Mar, 2006 23:21

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l'Aquila, nie poznaję kolegi. widzę jakieś odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne Wink Razz
Franekh, prawdziwi Ślazacy nie sypmatyzuja z Niemcami. Podobna sprawa jest z Kaszubami. Ci co chcą przyłaczenia Ślaska do Niemiec to potomkowie V kolumny, euro im sie marzy i tyle.
Pozdrawiam!

Czw 09 Mar, 2006 23:55

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To, ze mam lewicowe (lub jak niektorzy wola lewackie) przekonania nie przeszkadza mi w byciu rownierz patriota. Co wiecej, bynajmniej nie jestem fanem imprez typu "wodzu prowadz na Kowno", ale gdy ktos probuje rozbijac integralnosc Polski, to jestem zdecydowanie przeciwny. W czasach PRL wiadomo bylo, iz zarowno Slask, jak i Pomorze Gdanskie sa polskie, osoby ktore pozostaly na tych terenach deklarowaly narodowosc polska. Wiec skad teraz ci, ktorzy czuja sie Niemcami ? Wrocili z Reichu po upadku PRL ? Wink Mysle, ze jak slusznie pisze Piotrek, owa tesknota za Vaterlandem ma w duzej mierze podloze ekonomiczne .... Wink Demokracja natomiast, jak juz pisalem wyzej, nie stoi w zadnym razie w sprzecznosci z miloscia do Ojczyzny. A aby Piotrek byl jeszcze bardziej szczesliwy to rzuce jeszcze cytat z Dmowskiego (z pamieci, wiec moze sie okazac, ze to parafraza) "Jestem Polakiem i mam obowiazki polskie".

Pozdrawiam

Pią 10 Mar, 2006 12:39

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l'Aquila Mr. Green Mr. Green Mr. Green Piwo Piwo cytacik zgodny z oryginałem w 100% Wink
teraz niestety mamy mode na róznego rodzaju "regionalizmy" z złym tego słowa znaczeniu. Bedac na pewnym pomorskim forum spotykam sie zczesto z opiniamii, Ze Wolne maisto gdańsk istnieje nadal i Polska je okupuje, że Prusy powinno sie oddzielic od Polski i stworzyc autonomiczny region, część Kaszubów rząda tego samego. Wg. mnie jest to wynik polityki prowadzonej przez UE (euroregiony itp.) oraz polityków, którzy chca zrobic karierę polityczną na regionalnych resentymentach.
l'Aquila słusznie zauważył, ze ci co najbardziej teraz krzyczą za "powrotem do macierzy" za PRL najczęściej szorowali podłogi w Heimacie za 5 marek. Sprzedawczyki i tyle.
jak słysze takie bzdury w stylu odłaczenia Ślaska czy Kaszub od polski is wtorzenia z nich osobnych regionó to zadaje pytanie: z czego byście sie utrzymali? i tu najczęściej zapada cisza Razz
Pozdrawiam!

Pią 10 Mar, 2006 12:52

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie poprostu rece opadaja... Wy kompletnie nie rozumiecie ani Slazakow ani Kaszubow! Poczytajcie troche o odniemczaniu Slaska, rehabilitacji slazakow bo kompletnie niewiecie o czym piszecie!! Przez 50 lat Slazacy w PRL-u traktowani byli jak obywatele II kategorii!!
Skad wzieli sie Ci ktorzy czuja sie Niemcami? owszwm ma to takze podloze ekonomiczne, ale znam tez takich ktorzy ukrywali sie z niemieckoscia przez 50 lat!(w domu mowilo sie po Niemiecku!) . A dlaczego mieli by wyjezdzac ze Slaska bo sa Niemcami?! Przeciez Slask to region pogranicza i czy chcecie czy nie mieszaja sie tu 3 kultury! Polska, Niemiecka i Czeska!!!

Piotrek a Ty myslisz ze chcieli wyjezdzac i jak to powiedziales szorowac podlogi w heimacie za 5 marek?? Musieli wlasnie przez takich jak wy! Polska dla Polakow...a ziemia dla ziemniakow!Uśmiech

I jeszce jedno przez 50 lat PRL-u a wczesniej przez 20 lat II RP to Slask utrzrymywal Polske taka jest prawda! Wiec ja zadaje pytanie czy II RP utrzymala by sie bez Slaska?Bardzo szczęśliwy I tu zapada najczesciej cisza..... A ja moge Cie zapewnic ze Slask sam swietnie by sie utrzymal w latach miedzywojnia!
To nie Slazacy zbudowali tu kilkanascie niepotrzebnych teraz kopaln i hut!! Wiec teraz je utrzymujcie! Takze nie oni sprowadzili tu stki tysiecy robotnikow z roznych rejonow Polski. Wiec jest tez bezrobocie...
Poprostu chlopaki nic nie wiecie o Slaku i Slazakach wasza wiedza pochodzi z podrecznikow do szkol

Pozdrawiam

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sob 11 Mar, 2006 13:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.