| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Karabiny w dzisiejszym wojsku.

Nurtuje mnie takie pytanie, może i głupie ale zawsze Uśmiech Czy dzisiaj w jakiejkolwiek armii są używane karabiny powtarzalne lub samopowtarzalne? I czy oddział w nie uzbrojony miałby jakieś szanse w starciu z nieprzyjacielem uzbrojonym "współcześnie"?
_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Pią 20 Lut, 2009 19:58

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Karabiny w dzisiejszym wojsku.

orzel13 napisał:
Nurtuje mnie takie pytanie, może i głupie ale zawsze Uśmiech Czy dzisiaj w jakiejkolwiek armii są używane karabiny powtarzalne lub samopowtarzalne?

Tak, w większości jako karabiny snajperskie
Cytat:
I czy oddział w nie uzbrojony miałby jakieś szanse w starciu z nieprzyjacielem uzbrojonym "współcześnie"?

Raczej nie.

Pią 20 Lut, 2009 20:07

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Malyxxl napisał:
Tak, w większości jako karabiny snajperskie
Można by podyskutować czy w większości jako broń snajperska Wink
Cytat:
Raczej nie.
Raczej trudno powiedzieć. Wszystko zależy w jakich warunkach prowadzi sie wymianę ognia. Np. w zamkniętych pomieszczeniach góruje broń automatyczna jednak już w walce np. na dystansie, powiedzmy powyżej 500 m. liczy sie celność. Zresztą żołnierze częściej strzelają ogniem pojedynczym niż automatycznym w przypadku broni samoczynno-samopowtarzlanej, wpływa na to wiele czynników.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 20 Lut, 2009 20:24

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy dzisiaj w jakiejkolwiek armii są używane karabiny powtarzalne lub samopowtarzalne?

Tak. Np FN FAL.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 20 Lut, 2009 21:08

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zarówno w czasie wojny 1979-89, jak i obecnie, bojownicy/terroryści w Afganistanie potrafią zadawać bolesne straty za pomocą starych Enfiledów czy Mauserów, wyposażonych w lunety snajperskie. Czytałem kiedyś wspomnienia jakiegoś sowieckiego sołdata, który pisał, że taki celny ogień zatrzymał cały konwój, bo Afgańczycy wystrzelali kierowców.

Pią 20 Lut, 2009 23:22

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
Zarówno w czasie wojny 1979-89, jak i obecnie, bojownicy/terroryści w Afganistanie potrafią zadawać bolesne straty za pomocą starych Enfiledów czy Mauserów, wyposażonych w lunety snajperskie. Czytałem kiedyś wspomnienia jakiegoś sowieckiego sołdata, który pisał, że taki celny ogień zatrzymał cały konwój, bo Afgańczycy wystrzelali kierowców.


Czyżby książka Marka Czerwińskiego "Snajperzy wczoraj i dziś" Question

Co do wyższości automata nad repetierem na otwartym terenie to bym dyskutował. Często kilkoma strzałami zadasz więcej strat niż całym magazynkiem. Chodzi mi o to, że repetier pomimo niskiej szybkostrzelności może zabić więcej ludzi. Jak wiadomo zazwyczaj ma większą siłę ognia i celność niż taki kałasznikow. Z resztą jak każdy wie martwy wróg = najlepszy wróg Bardzo szczęśliwy . Automatem nie zawsze zabijesz, lecz tylko zranisz i po paru miechach wyjdzie ze szpitala i na front. Bardzo szczęśliwy

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pią 20 Lut, 2009 23:53

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do wyższości automata nad repetierem na otwartym terenie to bym dyskutował.
Ja też o skuteczności repetiera, chyba że mamy do czynienia z wersją snaperską lub wyposażona w celownik optyczny.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 21 Lut, 2009 0:18

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Karabiny w dzisiejszym wojsku.

orzel13 napisał:
Czy dzisiaj w jakiejkolwiek armii są używane karabiny powtarzalne lub samopowtarzalne?
Ba, nawet samoczynno-samopowtarzalne, jak na przykład Mk 17 Mod 0 czy HK417. Samopowtarzalnych jest również sporo, głównie - jak już pisano - wyborowe, na przykład SWD, SR-25/Mk. 11 Mod 0/M110, Mk 14 Mod 0/EBR/M39, PSG-1/MSG-90, natomiast najwięcej jest powtarzalnych i jednostrzałowych wyborowych.
Cytat:
I czy oddział w nie uzbrojony miałby jakieś szanse w starciu z nieprzyjacielem uzbrojonym "współcześnie"?
Nie bardzo rozumiem pytania, a co nie jest współczesnego w karabinach? Cały czas Grecy czy Turcy biegają z G3, sądzisz, że nie mają szans z przeciwnikiem uzbrojonym w karabinki automatyczne? Wink
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Sob 21 Lut, 2009 18:59

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

porui napisał:
Co do wyższości automata nad repetierem na otwartym terenie to bym dyskutował.
A co ma za znaczenie, czy broń jest powtarzalna czy automatyczna!?
Cytat:
Chodzi mi o to, że repetier pomimo niskiej szybkostrzelności może zabić więcej ludzi. Jak wiadomo zazwyczaj ma większą siłę ognia i celność niż taki kałasznikow.
Co to za bzdury? O ile faktycznie energia pocisku karabinowego jest większa niż energia amunicji pośredniej, to jednak co ma wspólnego broń powtarzalna z automatyczną (samoczynno-samopowtarzalną czy samopowtarzalną) pod względem "zabójczości"?
Cytat:
Automatem nie zawsze zabijesz, lecz tylko zranisz
To, co automatyczny G3 strzelający tym samym nabojem 7,62 mm x 51 NATO, co powtarzalny Bor, jest od niego gorszy, bo amunicja ładowana jest, zaś kurek napinany za pomocą energii gazów prochowych? To bzdura jest. Poza tym, uważasz, że w jakiś magiczny sposób więcej jest rannych od amunicji pośredniej niż od karabinowej? To ponownie bzdura.
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Sob 21 Lut, 2009 19:03

Powrót do góry
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cały czas Grecy czy Turcy biegają z G3, sądzisz, że nie mają szans z przeciwnikiem uzbrojonym w karabinki automatyczne?

Mają, nie mówię że nie, po prostu to zależy od wyszkolenia - strzelając serią nawet kiepsko wyszkolony żołnierz ma szansę kogoś trafić, a przy karabinie powtarzalnym musi celować i to dobrze, chyba że przeciwników biegnie 30 to wtedy strzelając "na pałę" też ma szansę, ale przeładować i znów strzelić to już raczej nie, bo 29'u już do niego dobiegnie Rolling Eyes .

Zależy gdzie walczą - np. w mieście to najlepsze są bronie szybkostrzelne, a w dzisiejszych czasach to raczej rzadko się zdarzają bitwy w otwartym terenie.

A co powiecie na taką sytuację:
Teren płaski, bez górek, bez wysokiej trawy, kilka lejów po bombach, 5 dni wcześniej trochę popadało,
- Ekipa 30 ludzi uzbrojona w Mausery, Mosiny i Manlichery. Takie M&M'sy Bardzo szczęśliwy , okopani, średnio wyszkoleni, mają się tylko bronić, morale dopisuje, amunicji w bród, dowodzi wyszkolony oficer.
VS
- 200 osób - 2 z SWD, 100 z AK-47 lub AK-74, 98 z M 16 lub H&K 5. płytko okopani, świetnie wyszkoleni, mają zdobyć okop wroga, morale dopisuje, amunicji starczy na 4 ataki, brak dobrego dowódcy.

Kto wygra? Czy da się na to jakkolwiek odpowiedzieć? Mr. Green Bardzo lubię tak pogdybać...

_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Nie 22 Lut, 2009 12:33

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
strzelając serią nawet kiepsko wyszkolony żołnierz ma szansę kogoś trafić


Strzelałeś kiedyś serią np z PM czy kałacha? Uśmiech

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Nie 22 Lut, 2009 14:37

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale trochę jest w tym stwierdzeniu racji, że z pm-u łatwiej trafić w cel (na odległościach dla niego przewidzianych) niż z pistoletu samopowtarzalnego czy karabinu. Przynajmniej mnie jest łatwiej. Razz

Nie 22 Lut, 2009 19:06

Powrót do góry
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Strzelałeś kiedyś serią np z PM czy kałacha?

Coś czuję że AEG kolegi się nie liczy Uśmiech Strzelałem za to z broni samopowtarzalnej typu kbks. Trzeba mi było 10 pocisków na trafienie w cel wielkości kartki A4 na odległości strzelania stojącego w biathlonie. Ale jak się wprawiłem to trafiałem już co 2/3. Wynik może nie świetny ale to było 2 lata temu. Wyluzowany

_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Nie 22 Lut, 2009 19:39

Powrót do góry
emkacz
Kapral

Kapral





Posty: 54
Skąd: Tczew
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja strzelałem z PM 84p glauberyt mimo ze to w miarę nowa broń to ma naprawdę mały zasięg na strzelnicy to się trafia seriami w np. francuza ale to jest mała odległość porównując do pola bitwy gdzie się na 100 czy więcej metrów strzela i bardziej by się sprawdzała do oczyszczania budynków/okopów z wroga który by miał np. mausera czy mosina

oczywiście trzeba walić krótkimi seriami inaczej trafia się we wszystko tylko nie w cel

Nie 22 Lut, 2009 20:03

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

oczywiście trzeba walić krótkimi seriami inaczej trafia się we wszystko tylko nie w cel


O to właśnie chodzi...seria 3-4 pocisków, to wszystko co można wyciągnąć z karabinka, reszta leci w niebo (wbrew Arnoldowi, który strzela z 2 kałachów seriami po 30 sztuk Wink ), w przypadku PM, rozrzut jest wkalkulowany przy małym dystansie strzelania i jest zaletą, nie wadą.

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Nie 22 Lut, 2009 22:35

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="orzel13"]
Cytat:
Czy dzisiaj w jakiejkolwiek armii są używane karabiny powtarzalne lub samopowtarzalne?
Witam, powszechnie są używane w oddziałach reprezentacyjnych Wink Pozdrawiam.

Pon 23 Lut, 2009 20:37

Powrót do góry
VIS
Marynarz

Marynarz




Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak dodam jak chcesz zobaczyć gdzie są te karabiny polecam Warte przy grobie nieznanego Żołnierza

Pią 01 Maj, 2009 21:34

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tam akurat to są karabinki, a nie karabiny.
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Pią 01 Maj, 2009 22:26

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, karabiny powtarzalne są używane do dzisiaj przez "Kanadyjskich Rangersów" http://pl.wikipedia.org/wiki/Canadian_Rangers . Poza tym trafiłem przypadkowo na unikatowe zdjęcie żołnierzy WP z 2008r. Pozdrawiam.


Opis załącznika:

Pon 06 Maj, 2013 22:46

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak a propos karabinów, karabinków i innych czołgów. Słyszałem, że mają naszą kompanię reprezentacyjna przezbrajać z SKSów na amerykańskie M1. Może ktoś to potwierdzić?
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pon 06 Maj, 2013 23:02

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, pierwsze słyszę aby brano pod uwagę M1? Jednak niczego nie można wykluczyć, chociaż było by to złamanie zasady że poszukiwana jest fabrycznie nowa broń. Z samym wyborem takiej broni dla Batalionu Reprezentacyjnego WP jest niezły cyrk. W 2012r. MON preferowało zakup nowych SKS. Jednak nic z tego nie wyszło gdy okazało się, że broń ta nie jest produkowana od lat 80-tych. http://www.rp.pl/artykul/924682.html W 2013 roku pojawiła się koncepcja opracowania specjalnej wersji "reprezentacyjnej" Beryla, ażeby było śmieszniej wspomina się także o możliwości wprowadzenia karabinu Mausera czy "repliki broni z epoki napoleońskiej". http://www.zbrojni.pl/home/articleshow/6605
Pozdrawiam.

Wto 07 Maj, 2013 8:47

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe z tą repliką z epoki napoleońskiej - czy to znaczy że paradowali by na stałe również w umundurowaniu odpowiadającym tamtej epoce? Bo inaczej to by pasowało jak pięść do nosa..
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 08 Maj, 2013 7:46

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jednak niczego nie można wykluczyć, chociaż było by to złamanie zasady że poszukiwana jest fabrycznie nowa broń.

Aliści wydaje mi się, aczkolwiek rynku broni strzeleckiej nie śledzę od kilku lat, że cywilne odmiany M1 nadal mogą być w USA produkowane - nie tylko jako refurbished?

Sro 08 Maj, 2013 10:22

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej
orzel13 napisał:

A co powiecie na taką sytuację:
Teren płaski, bez górek, bez wysokiej trawy, kilka lejów po bombach, 5 dni wcześniej trochę popadało,
- Ekipa 30 ludzi uzbrojona w Mausery, Mosiny i Manlichery. Takie M&M'sy Bardzo szczęśliwy , okopani, średnio wyszkoleni, mają się tylko bronić, morale dopisuje, amunicji w bród, dowodzi wyszkolony oficer.
VS
- 200 osób - 2 z SWD, 100 z AK-47 lub AK-74, 98 z M 16 lub H&K 5. płytko okopani, świetnie wyszkoleni, mają zdobyć okop wroga, morale dopisuje, amunicji starczy na 4 ataki, brak dobrego dowódcy.

Kto wygra? Czy da się na to jakkolwiek odpowiedzieć? Mr. Green Bardzo lubię tak pogdybać...


Owszem, można spróbować. Do analizy tego zagadnienia służą równania Lanchestera http://bobolowisko.blogspot.com/2010/02/kinetyka-zabijania-czyli-rownania.html

Zamiast męczyć się analitycznie równaniami różniczkowymi, można spróbować rozwiązać zagadnienie "poklatkowo". Wynik wychodzi oczywiście błędny liczbowo, ale która z walczących grup została wystrzelana, to generalnie się wykryje poprawnie.

Musimy sobie tylko porobić pewne założenia. Dla grupy broniącej się (grupy D) z karabinami powtarzalnymi przyjmiemy uśrednioną szybkostrzelność 10/min i założymy sobie, że 5% pocisków trafia w cel. Dla grupy atakującej (A) przyjmiemy dla 198 strzelców z bronią samoczynną szybkostrzelność 60/min i celność 0,1%. Dla 2 strzelców z kb. samopowt. przyjmiemy 30/min i celność również 5 %. Na temat tych % możemy sobie oczywiście pogdybać jeszcze. I będziemy sobie próbkować co 1 minutę, przyjmując że osoby postrzelone zostają wyeliminowane dopiero na jej końcu. To oczywiście błędne, ale nieuniknione wobec przyjętej metody.

No to ruszamy:

1. minuta:
- grupa D oddała 30x10 = 300 strzałów, trafiając 300*0,05 = 15 przeciwników
- grupa A oddała 198x60 = 11880 strzałów z karabinków, z tego 1 promil celnych, eliminując więc (w zaokrągleniu) 12 przeciwników, oraz 60 strzałów z SWD eliminując 3 przeciwników - razem 15

2. minuta
- grupa D oddała 15 x10 = 150 strzałów i trafiła w zaokrągleniu 8 przeciwników
- grupa A oddała 183 x 60 = 10980 strzałów z karabinków eliminując 11 przeciwników i 60 strzałów z SWD znowu eliminując 3 przeciwników - razem 14

3. minuta
- grupa D oddała 1 x 10 strzałów eliminując ok. 1 przeciwnika
- grupa A oddała 175 x 60 strzałów = 10500 strzałów, co wystarczyłoby do wyeliminowania 11 przeciwników, ale że został tylko 1 no to został odstrzelony. SWD można więc pominąć, tak czy siak atakujący wygrali w 3 minucie.

Oczywiście to tylko bardzo uproszczony model. W bardziej realistycznym wypadałoby określić np. odległość wymiany ognia i zmieniające się prawdopodobieństwo trafienia. Ale to się właśnie robi wtedy dużo bardziej skomplikowane. Pod linkiem który dałem jest w tekście link do dokumentu korporacji RAND zajmującego się takimi właśnie rozważaniami.

_________________
Pozdr.
Speedy

Sro 08 Maj, 2013 14:41

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tak gdzieś czytałem w jakimś wywiadzie, że tymczasowo miałyby być i rozważano taką opcję.

de Villars napisał:
Ciekawe z tą repliką z epoki napoleońskiej - czy to znaczy że paradowali by na stałe również w umundurowaniu odpowiadającym tamtej epoce?


Takie propozycje też się pojawiały, ale znając życie wyjdzie jak zwykle, choć pomysł ciekawy.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 08 Maj, 2013 17:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.