| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dezerterzy w Afganistanie ?

Dokładnie jak w temacie. Czy to prawda że istnieją żołnierze polscy którzy uciekli z armii i pozostali na terenie Afganistanu ? Świadczą usługi ochorny konwojów na własny rachunek itp.

Sob 14 Lut, 2009 3:54

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie słyszałem o takim czymś, ale możliwe. Chociaż raczej trudno, jako byłym żołnierzom, pozostać na terenie okupywanym.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 14 Lut, 2009 13:30

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

porui napisał:
Chociaż raczej trudno, jako byłym żołnierzom, pozostać na terenie okupywanym.

Myślę że w takim miejscu, przeszkolony żołnierz bez problemu znajdzie zajęcie.

Wracając do tematu - raczej wątpię, pewnie byłoby coś o tym słychać. Ale może wśród innych armii miało coś takiego miejsce ?

Sob 14 Lut, 2009 13:43

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

malyxxl napisał:
porui napisał:
Chociaż raczej trudno, jako byłym żołnierzom, pozostać na terenie okupywanym.

Myślę że w takim miejscu, przeszkolony żołnierz bez problemu znajdzie zajęcie.


Nie chodzi mi o survival, że przeżyje w trudnym terenie. Chodzi mi o to, że rdzenna ludność nie będzie za tym, aby mieszkał wśród nich żołnierz obcego państwa.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 14 Lut, 2009 13:52

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę że gdyby znalazł jakieś "zajęcie" w jakiejś bojówce czy organizacji, to rdzenna ludność za wiele do powiedzenia by nie miała. zresztą nie mieszkał by w domu na przeciwko, nie? Rolling Eyes

Sob 14 Lut, 2009 13:55

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, ale do jakiej bojówki by go wzięli??? To nie są mudżahedini, którzy walczą ze Związkiem Radzieckim. To są bezwzględni fanatycy, którzy walczą w imię Allach. Ciekawe, czy znajdziesz dużo muzułmanów, bądź w służbie tych wojsk.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 14 Lut, 2009 13:58

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem w co "bogatszych" bojówkach, prócz fanatyków, jest jakiś mały odsetek żołnierzy-najemników.

Sob 14 Lut, 2009 14:00

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wątpię. Poczytaj sobie o kulturze tamtejszych mieszkańców. Poczytaj sobie o tejże wojnie. To nie jest wojna z ZSRR. Tam trzeba było amerykańskich najemników. A tutaj żołnierz US Army = wróg. Kilka lat temu były na ten temat ciekawe artykuły w MMS "Komandos".
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 14 Lut, 2009 14:04

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hyh, zawsze byłem przekonany że oni chętnie biorą najemników, choćby do pomocy. Widać to już całkiem inna wojna Uśmiech

Sob 14 Lut, 2009 14:26

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak było, gdy Afganistan walczył ze Związkiem Radzieckim. W ogól kultura, życie i historia sprzed 20 lat do dziś jest niezwykle ciekawa. Poczytaj sobie na ten temat. Może trochę zboczę z tematu, ale bardzo podobała mi się książka (takie fantasy o terrorystach, ale ciekawe) Friedricha Forsytha "Afgańczyk".
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 14 Lut, 2009 15:19

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale numer, polscy dezerterzy w Afganistanie? Słyszałam o takich podczas wojny z Armią Czerwoną, ale to byli ideowi wojownicy o wolność i niezależność Afganistanu. Dobrowolnie tam pojechali walczyć.
Szponek, Sztab Generalny polskiej armii będzie dobrze wiedział, czy są dezerterzy czy nie, bo oni muszą prowadzić dokładną ewidencję swoich żołnierzy. Dezerter to wstyd i hańba... A tak naiwnie zapytam, czy podczas akcji w misji stabilizacyjnej, żołnierzowi grozi sąd wojskowy,więzienie, czy rozstrzelanie po złapaniu przez żandarmerię, bo przecież tam trwa wojna z talibami? Bo tak na zdrowy rozum, ci dezerterzy już nigdy nie będą mogli wrócić do Polski, do państw UE, czy USA, ponieważ będą ich ścigały wojskowe listy gończe. A może przeszli na islam, albo z pobudek ideowych porzucili armię, bo się im nie podoba ta wojna w Afganistanie, albo kochają pieniądze i życie pełne przygód. Długo nie pożyją.
Granice Iranu dla Amerykanów są zamknięte, więc zaopatrzenie armii idzie tylko dwiema drogami, przez pustynny, pakistański Beludżystan i Przełęcz Chajber z Peszawaru do Dżelalabadu. A to tereny przygraniczne i terytoria wolnych plemion pasztuńskich. Ochroną konwojów zajmują się Pasztuni i ich policja z Wazirystanu, a oni są spokrewnieni z talibami. Szosa na przełęcz jest bardzo stroma, kręta, wąska, bez barierek, jechałam nią kilka razy i prowadzi przez dzikie i pionowe góry, o wypadek nie trudno. Przez księżycowe skały prowadzą ścieżki talibów, którzy zakładają na poboczach miny pułapki, strzelają z góry do ciężarówek obładowanych sprzętem wojskowym, oraz spychają ogromne skalne głazy, powodując kamienne lawiny. Ścieżki są z czasów wojen Afgańczyków z Anglikami. Ta wojna robi się coraz bardziej niebezpieczna, bo talibowie to waleczni bojownicy i nie cofną się przed najgorszą zbrodnią aby zastraszyć ludność cywilną i armię sprzymierzonych. Nawet szkolą dzieci do zamachów samobójczych i zabijania. Tym polskim dezerterom będzie tam bardzo trudno pracować, bo zawsze dla Pasztunów będą obcy, o ile nie kupią sobie afgańskiej żony, bo tam się płaci ojcu za żonę.Wtedy wchodzą do rodu, plenienia, a więzy krwi zobowiązują do ochrony następnego członka rodu. Może przeżyją ten trudny okres.

Sob 14 Lut, 2009 15:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A tak naiwnie zapytam, czy podczas akcji w misji stabilizacyjnej, żołnierzowi grozi sąd wojskowy,więzienie, czy rozstrzelanie po złapaniu przez żandarmerię, bo przecież tam trwa wojna z talibami?

Za dezercję? Art. 339 KK, w tym wypadku od roku do 10 lat więzienia. Kary śmierci nie mamy już od lat, natomiast KK "oględnie" dopuszcza jej wykonanie przez bezpośredniego przełożonego, jeśli zawodzą inne środki wymuszenia posłuszeństwa- Art .319.

Nie wydaje mi się aby były dezercje, prędzej chodzi o ludzi uchylających się od ZSW i służących w organizacjach paramilitarnych bez zgody MON. Czyli oględnie najemników.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 14 Lut, 2009 16:28

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może niefortunnie nazwałem tytuł , chodzi o to że polacy tam są i dobrze sobie radzą. Pytanie powinno brzmieć, polscy najemnicy i byli żołnierze kontyngentu - czy są i jak sobie tam radzą ?

Sob 14 Lut, 2009 20:53

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacyś najemnicy zatrudniani np. do ochrony jakichś konwojów na pewno są. Ale pewnie niekoniecznie to byli żołnierze.

Sob 14 Lut, 2009 20:57

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O Polakach nie słyszałem, ale mnie to wcale nie zdziwi.Spotyka się ich w najdziwniejszych miejscach świata.Oddział mego serdecznego przyjaciela współpracował z grupą cywilnych kontraktorów dowodzonych przez Polaka na Haiti.Byli też w Panamie.
W dezerterów nie wierzę.
Cywilnych kontraktorów jest w A-stanie wielu.Dużo Rosjan i Ukraińców ze sporą znajomością terenu i dobrymi kontaktami u miejscowych.Dużo Niemców i Holendrów.Zadziwiająco mało Francuzów, ale to nie ich region.

Pozdrowienia
Grendel

Nie 15 Lut, 2009 2:59

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jacyś najemnicy zatrudniani np. do ochrony jakichś konwojów na pewno są. Ale pewnie niekoniecznie to byli żołnierze.

jakiś czas temu ,nie pamiętam w jakim czasopiśmie ,czytałem artykuł o jednej z największych agencji najemników w Stanach.Jeden z bossów opowiadał jak dwóch ich pracowników zginęło osłaniając odwrót kolegów.Byli to Polacy "byli żołnierze z Gromu".Szukałem tego artykułu ,ale nie znalazłem .Ale można przeczytać to:
http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34216,2116246.html
http://www.wprost.pl/ar/61625/Psy-pokoju/
Cytat:
A może przeszli na islam,

pamiętacie historie Lecha Zontka?był kiedyś film w TYP , x- lat temu.
pozdrawiam borys
edit
mam znalazłem coś o „polskich mudżahedinach”:
http://przeglad.australink.pl/literatura/sladami/kaluski12.pdf

_________________
Священная война

Wto 17 Lut, 2009 10:57

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super Borys - te adresy to świetny pomysł, szczególnie dla tych zadufanych, co bardzo mało wiedzą na temat Afganistanu. Może się dokształcą, pozdrawiam.

Czw 19 Lut, 2009 22:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.