| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Exploracja a ruiny zamku

Mam pytanie do zorientowanych: Jak wiadomo w Polsce jest wiele zamków średniowiecznych jak i "późniejszych".Chciałem dowiedzieć się czy można robić cokolwiek z wykrywaczem obok lub w ruinach takowego miejsca czy jest to całkowicie nielegalne czy też nie?Jest to tylko pytanie, czegoś takiego nigdy nie zrobiłem i chcę się dowiedzieć. Wyluzowany

Pon 09 Lut, 2009 15:23

Powrót do góry
Kopacz
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli nie masz stosownych zezwoleń i nie bierzesz udziału w zorganizowanych poszukiwaniach pod patronatem osób które takie zezwolenia posiadają to nie możesz zrobić za wiele. Twoje pytanie jest dosyć wymijające choć można się domyślać jakie masz zamiary.
Zawsze oczywiście warto pytać a jeśli masz jakieś wątpliwości to dokładniej prześledź dział w którym zadałeś swoje pytanie a szybko zorientujesz się ,że Polska to dziwny kraj Uśmiech

Pozdrawiam.

Pon 09 Lut, 2009 21:43

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ruiny zamków średniowiecznych itp podobnych zabytków to raczej są stanowiska archeo czyli kopac sobie raczej nie wolno, bo to niszczenie stanowisk archeologicznych, a to już troche nie ładnie jak i też prawem zakazane.

Inna sprawa to to że tak naprawdę bez pozwolenia nigdzie sobie nie wolno sobie poszukiwać co jest moim zdaniem zdeka chorym prawem bo co komu przeszkadza facet łażący z wykrywaczem i wygrzebujący 2 wojenny złom czy też monetki przy drodze.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 09 Lut, 2009 23:53

Powrót do góry
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawda.... . Ostatnio szukając kierunków archeo na studia, w Polsce przeczytałem , że przeprowadzać explorację może tylko i wyłącznie mgr. archeologi czyli 5 lat nauki.Cóż trzeba będzie się postarać ..... No nic szkoda.A co do zorganizowanych grup na poszukiwania to czy takowe istnieją i czy jakoś można wziąć w tym udział? Question

Wto 10 Lut, 2009 16:28

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pavlak_m napisał:
Prawda.... . Ostatnio szukając kierunków archeo na studia, w Polsce przeczytałem , że przeprowadzać explorację może tylko i wyłącznie mgr. archeologi czyli 5 lat nauki.Cóż trzeba będzie się postarać ..... No nic szkoda.A co do zorganizowanych grup na poszukiwania to czy takowe istnieją i czy jakoś można wziąć w tym udział? Question


Jeśli nie jest to stanowisko archeo to można starać się o pozwolenie od konserwatora, a 5 lat archeo wcale nie oznacza że możesz sobie kopać, musisz jeszcze odwalić 12 pełnych miesięcy praktyki po studiach w terenie, a później uzyskać pozwolenie od konserwatora na prowadzone badania w danym miejscu.

Ewentualnie podpinasz się pod jakiegoś archeologa i z nim kopiesz Wink teraz jest dużo prac archeologoicznych w polsce przy różnych inwestycjach, szukaja chętnych do pracy, nie trzeba być archeologiem aby popracować na stanowisku archeo, ale oczywiście do wszystkiego cię nie dopuszczą na stanowisku Wink

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 10 Lut, 2009 23:47

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale wokol wszystkich obiektow architektury podlegajacych ochronie konserwatorskiej /czyli nawet z okresu II wojny,teren na odleglosc 200 m od obiektu jest automatycznie "stanowiskiem"

Sro 11 Lut, 2009 0:10

Powrót do góry
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kruca fuks , to tak naprawdę nigdzie nie można szukać?Dziwne to nasze prawo. Neutral

Sro 11 Lut, 2009 16:32

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ano nigdzie.
Ludzie naginaja prawo szukajac po polach i lasach
A porzadni poszukiwacze omijaja stanowiska archeo z daleka.

Sro 11 Lut, 2009 20:44

Powrót do góry
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A nie wiecie gdzie, w jaki sposób można popracować z archeologami ,chociaż pokopać? Rolling Eyes

Czw 12 Lut, 2009 16:36

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem na ślasku ruszają prace archeologiczne przed budową jakis autostrad, zazwyczaj szukają miejsciowych do rycia gleby, być może i coś w twoich okolicach może sie dziać, więc możesz zawsze się udać na jakieś stanowisko i sie po prostu zapytać, często brakuje pracowników, nie wiem jak na śląsku płacą i twoich okolicach, ale pod warszawą zazwyczaj 8-12 zł / h wiec można pare zł zarobić i mieć jakąś styczność z archeologią Wink
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 12 Lut, 2009 17:37

Powrót do góry
eire
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 33
Skąd: Allenstein/Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak mi się wydaje,że wcale nie dziwne to nasze prawo bo niby dlaczego ktoś bez pojęcia ma rozkopywać stanowisko nie wiedząc nawet co niszczy albo,że w ogóle coś niszczy? Fakt można by ustawę inaczej skonstruować, ja tam wcale nie jestem przeciwna Waszym działaniom ale tylko gdy, po primo ktoś ma pojęcie co, jak i gdzie może rozkopać (chcąco czy nie, metodyka jest ważna to nie XIX wiek żeby nie robić dokumentacji) a po drugie, gdy jest to odpowiedzialna osoba rozumiejąca fakt,że zabytki należą do wszystkich Polaków a nie tylko do jednostek.

Chciałam zauważyć,że np. na pewnym Celtyckim stanowisku Panowie tacy jak Wy pomagają UW w wynajdywaniu na zaoranym polu monet i dzięki nim kupa tego wyszła! I chwała chwała! Piwo

A jeśli chodzi o współpracę... cóż nie każde badania mają pieniądze by płacić, ale moim skromnym zdaniem jeśli ktoś robi to co robi dla hobby, czystej satysfakcji i chce po prostu mieć styczność z zabytkami/ czegoś się dowiedzieć od ludzi wykształconych w tym kierunku to wystarczy dowiedzieć się np. na którejś uczelni/w muzeum czy i gdzie będą prowadzić badania w danym sezonie i czy nie przyjęliby chętnego do pomocy ewentualnie pracy, również prywatne firmy można atakować ale to chyba inaczej wygląda...

Ja tam prywatnie uważam,że na stanowiskach archeo gdzie nie przesiewa się hałd przydają się ludzie z takim zapałem ale nie tylko liczący na pieniądze.
Chciałam też zauważyć,że np.na mojej uczelni praktyki dla nas są obowiązkowe i nie są płatne więc wakacje moje to jak rok akademicki spotkanie z hobby przy braku zarobku... ale przynajmniej doświadczenie jest Wink

p.s. jakbym miała gdzieś jakiś cynk, jakbym znała kogoś kto szuka chętnych to mogę tutaj pisać Wyluzowany

_________________
"Nic tak nie ożywia wystawy archeologicznej jak trup" Wyluzowany

Czw 12 Lut, 2009 19:23

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Praktyki na studiach archeologii wszędzie są obowiązkowe, musi być minimum 4 miesice, czasem są też płatne.
Badania na autostradach maja kase bo finansowane sa z tych autostrad
Najfajniesze są jednak małe badania, a nie szerokopłaszczyznowe autostradowe, gdzie idzie "taśma" czyli dużo szybko itd Wink
No ale z czegoś jednak muszę żyć więc... Wink

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 12 Lut, 2009 19:52

Powrót do góry
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli wiecie ,że można przyłączyć się do takiej grupy to napiszcie.W grę wchodzi raczej tylko śląsk. Ale i tak dzieki za wszystkie odpowiedzi.Może gdzieś poszukam. Wink

Pią 13 Lut, 2009 15:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.