| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż poziom stosowania prawa a przede wszystkim kultura prawna w naszym kraju pozostawia niestety wiele do ... jałowej i nic niewnoszącej dyskusji...Smutny
A tak na marginesie z okazji świąt zaszczycając Kolegę Z odpowiedzią Crying or Very sad pozwolę sobie skierować jego uwagę na trzy zupełnie przykładowe rzeczy choć dyskusji merytorycznej z oczywistych powodów nie spodziewam się - za sążnisty elaborat - tak jak to imć Kolega lubi z góry dziękuję Uśmiech-
Po pierwsze wydatki na sektor wojska - paranoicznie wysokie z czego i tak większość się przejadało na pensje ( co jakby nieco osłabia wydźwięk propagandowy szykowania się na wojnę ;( i dodatki połaczone ze specjalnym preferencyjnym systemem podatkowym najlepiej zarabiającej grupy zawodowej w II RP...
Zapewne Koledze, który szukać nie lubi nie są znane zestawienia wskazujące jaki był choćby koszt podwyżek uposażeń z 1932 i z jakich społecznie użytecznych przedsięwzięć w zamian zrezygnowano...
A w imię sanacyjnych racyj zrezygnowano z wielu działań które nawet w ZSRR dawały solidnego inwestycyjnego kopa Uśmiech
Jeżeli dla rozwoju biednego kraju potrzebny był kapitał to wystarczy przyjrzeć się jak dziwne ścieżki jego pozyskania przyjęły sanacyjne władze. Jak się otrząśniemy z propagandy i przyjrzymy szczegółom to niestety wniosek jest prosty - nie mogąć mieć monopolu na wykorzystanie środków często rezygnowano w ogóle z ich pozyskania Smutny ubierając wszystko w patriotyczne kalesony Uśmiech A jezeli się udało to paradoskalnie biada biednym inwestorom zagranicznym z ułańskim stosunkiem do biznesu naszego kierownictwa:( [ nie wiem czy wiecie jaką dużą zagraniczną firmę położyliśmy dla doraźnych zysków budżetowych tracąć w zamian wiarygodność kredytową na wiele nastepnych kluczowych lat]
No i ogółowi zazwyczaj mało znany temat motoryzacji - zapewne wiecie, ze przepisy podatkowe uchylone dopiero w 1937 roku w praktyce sprawiały, ze samochodów w II RP nie opłacało sie po prostu mieć... Pewnym patentem był "pojazd z napędem konnym z pomocniczym napędem silnikowym" 0 czyli rzecz ujmując wprost samochód przystosowany do trakcji konnej - choć to akurat miało i tą pozytwną stronę, ze się ten zaprzęg w praktyce często przydawał - szczególnie na wiosnę...
To tyle ciekawostek z tego biednego, nie mającego grosza niby raju...
Przyjrzenie się szczegółom niestety przeczy propagandzie...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 20 Gru, 2011 14:25

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF napisał:
Mości Panie pułkowniku, larum grają na takowe dictum. Co prawda wyczuwam ironię, ale boję się już lodówki otworzyć Wink

Cóż - mądrej głowie dość dwie słowie Piwo
A Pan Marek napisał- a ja nie rozumiem, o co biega?:
Cytat:
No cóż poziom stosowania prawa a przede wszystkim kultura prawna w naszym kraju pozostawia niestety wiele do ... jałowej i nic niewnoszącej dyskusji...

Bo jeżeli ma to się odnosić do mojej profesji, to dotychczasowe publiczne wypowiedzi/wybryki Pana Marka pod moim adresem wystarczą w zupełności, aby w konsekwencji nadać sprawie dalszy bieg. Co mówię całkiem, ale to całkiem serio!
Więc proszę uprzejmie o zaprzestanie tych personalnych wytyków.

Natomiast co do tematu- więc jak to by było, gdyby zamachu majowego nie było? Kto by mógł rządzić, jak rządzić i jak uchronić nas przed tragicznym Wrześniem?
Bo taką tezę Pan Marek postawił, lecz wcale jej nie udowodnił, nie wykazał, nie poparł żadnymi argumentami, poza stwierdzeniem tylko...

Pozdrawiam

Wto 20 Gru, 2011 23:49

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Question Zszokowany Zniesmaczony I nie mam nic wiecej do dodania...
_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 21 Gru, 2011 15:12

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I całe szczęście, uffffffff Laughing

Sob 31 Gru, 2011 15:45

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Natomiast co do tematu- więc jak to by było, gdyby zamachu majowego nie było? Kto by mógł rządzić, jak rządzić i jak uchronić nas przed tragicznym Wrześniem?
Bo taką tezę Pan Marek postawił, lecz wcale jej nie udowodnił, nie wykazał, nie poparł żadnymi argumentami, poza stwierdzeniem tylko...

Wydaje mi się, że "przewrót majowy" nastąpił na krótko po powstaniu rządu koalicyjnego Witosa, który miał większość parlamentarną...
Tak więc było komu w tym czasie rządzić..
Kto mógł uchronić przed wrześniem?
Może wszystkie działania były błędne i dlatego tak było..
Być może zatrzymanie Francuskiej Misji Woskowej w Polsce oraz ścisła współpraca z Francją uchroniła by bardziej Polskę, niż "podlizywanie" się Niemcom robiąc za nagonkę na polowaniu...
Może przynęta dla Prezydenta RP w postaci Mercedesa uśpiła czujność
decydentów..
A może wystarczyło przeczytać książkę Sikorskiego o przyszłej wojnie..
Teraz można jedynie gdybać..
Sanatorzy wzięli ster władzy w swoje ręce powinni więc całkowicie ponieść odpowiedzialność za skutki..

Pon 02 Sty, 2012 20:58

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak więc było komu w tym czasie rządzić..


Ile z tych 9 rządów miało większość na początku lub w trakcie?

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Pon 02 Sty, 2012 21:22

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na tym polega demokracja na szukaniu większości..
Pomimo przewrotu również zmieniały się rządy i trudno tu mówić o większości, gdy większość nie zawsze była osiągana demokratycznymi metodami..
Jedno jest pewne, w "przewrocie majowym "został obalony legalny rząd posiadający większość parlamentarną..
Można by policzyć ile było rządów do maja i po maju, wydaje mi się , że prawie taka sama ilość...
A osiąganie większości parlamentarnej gdy przeciwników politycznych wsadza się do więzienia, Berezy Kartuskiej, wysyła na emigrację lub po prostu eliminuje się, nie jest demokracją...

Pon 02 Sty, 2012 22:21

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nikt nie mówi, że po maju była demokracja. Imho określenie "autorytarne" dla tych rządów jest najtrafniejsze.
Różnica polega na tym, że po maju, niezależnie od tego, kto był w rządzie, była jakaś ciągłość. Przed majem był kompletny chaos. Reforma monetarna (i okoliczności jej narodzin) jest tego chyba najlepszym przykładem. Stenogramy sejmowe też dużo mówią.

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Pon 02 Sty, 2012 22:45

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przed majem był kompletny chaos.

Wydawało mi się, że chaos nastąpił potem..
Co prawda nie mam nic do zarzucenia I rządowi Bartla bo byli tam prawie sami fachowcy, każdy z nich mógł być ministrem bez potrzeby dokonywania krwawego przewrotu...
Zlikwidowanie Francuskiej Misji Wojskowej było błędem, za co podziękowali oni w 1939...
Nawiązanie dyplomatycznego flirtu z Niemcami po ich wystąpieniu z Ligi Narodów było początkiem końca Polski...
Ponadto istnieją przekazy, że w wielu rządach pełnili funkcje masoni, zresztą dekretem Prezydenta RP rozwiązani czyli ich negatywny wpływ na dzieje Polski był wówczas też widoczny...
Ale nie oto mi chodzi, czemu skoro Senatorzy przejęli władzę jak sam stwierdziłeś stabilną, tak unikają wzięcia na siebie odpowiedzialności za klęskę wrześniową?...

Pon 02 Sty, 2012 23:04

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
No, po maju była już pewna stabilizacja polityczna, ale oczywiście do ideału daleko...
Cytat:
Zlikwidowanie Francuskiej Misji Wojskowej było błędem, za co podziękowali oni w 1939...

Raczej, jak sądzę, wpływ miała tu sytuacja gospodarcza i Polski i Francji. Ale czy w jakikolwiek sposób przełożyło się to na postawę Francji w 1939 r. - to już wniosek za bardzo daleko idący...
Cytat:
Nawiązanie dyplomatycznego flirtu z Niemcami po ich wystąpieniu z Ligi Narodów było początkiem końca Polski...

Hm, też raczej nie - z III Rzeszą "flirtowała" cała niemal Europa ówczesna, a i Stany Zjednoczone - tak w latach 20., jak i 30. ...
Dopiero Anschluss spowodował jakby pewną obawę, ale jeszcze i tak uważano porozumienie za możliwe...
Cytat:
istnieją przekazy, że w wielu rządach pełnili funkcje masoni, zresztą dekretem Prezydenta RP rozwiązani czyli ich negatywny wpływ na dzieje Polski był wówczas też widoczny...

Masoni ( jak ich nazywasz, wrzucając do jednego worka Wink ), albo różokrzyżowcy czy strzałokrzyżowcy, albo Kawalerowie Maltańscy czy inne tego rodzaju na wpół tajemne stowarzyszenia itp - to dowód na negatywny wpływ tych organizacji na rządy pomajowe? Eeeeeeee....
W ówczesny system autorytarny właśnie wpisuje się bowiem i to, że jednych wsadza się Berezy, a inni zaginęli bez śladu, a jeszcze innym rozwiązuje się stowarzyszenia... a jeszcze innych usuwa się w stan spoczynku czy na przedwczesną emeryturę polityczną...
Lecz to wszystko sprowadza sie do jednego - pozbawienia lub zapobieżenia nie-swoim uzyskania jakichś znaczących wpływów w państwie, nawet tylko potencjalnych, bo ówcześni wolnomularze należeli raczej do elity społeczeństwa, a przy tym - elity propaństwowej, lojalnej wobec swego kraju...

Cytat:
Ale nie oto mi chodzi, czemu skoro Senatorzy przejęli władzę jak sam stwierdziłeś stabilną, tak unikają wzięcia na siebie odpowiedzialności za klęskę wrześniową?...


Ano - bo sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą Wink

A tak poza tym - to taki wniosek mi sie nasunął, wcale nienaukowy, czyli bez żadnych materialnych podstaw, więc hipoteza raczej - czy aby w sytuacji dalej niestabilnej, jak do maja 1926, w ogóle byłby jakis wrzesień, czy też może II RP byłaby już wczesniej zwasalizowana przez coraz silniejsze Niemcy? Taki wariant Czechosłowacki bardziej???
Pozdrawiam

Wto 03 Sty, 2012 0:36

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bo, żeby uniknąć klęski wrześniowej, trzeba było iść razem z Niemcami, lub sowietami. Innego wyjścia nie było, albo nas nie było na nie stać finansowo.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Wto 03 Sty, 2012 1:12

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zubek napisał:
A tak poza tym - to taki wniosek mi sie nasunął, wcale nienaukowy, czyli bez żadnych materialnych podstaw, więc hipoteza raczej - czy aby w sytuacji dalej niestabilnej, jak do maja 1926, w ogóle byłby jakis wrzesień, czy też może II RP byłaby już wczesniej zwasalizowana przez coraz silniejsze Niemcy? Taki wariant Czechosłowacki bardziej???


Zakładając, ze istnieje ciągłość rządów sprzed 1926r., można wnioskować, że byłoby podobnie, tylko szybciej i boleśniej. Demokracja, w sytuacji zagrożenia, to fatalny ustrój. Zresztą, co do samej demokracji, to podzielam zdanie Churchilla na jej temat. Na wariant czechosłowacki (w łagodniejszej formie) można by liczyć jedynie gdyby żył Piłsudski (i był przy władzy).

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Wto 03 Sty, 2012 1:27

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamach Majowy skierowany był przeciwko Narodowej Demokracji i można śmiało założyć, że Piłsudski wyprzedził endeków którzy wzorem innych krajów pokusiliby się o wprowadzenie autorytarnej dyktatury - zapewne efektem byłaby wojna domowa bo z pewnością część wojska jak tez lewica biernie by się temu nie przyglądała. Taka wojna domowa zapewne byłaby końcem niepodległej RP bo z pewnością nasi sąsiedzi zaniepokojeni o los mniejszości narodowe zamieszkałe w Polsce (Niemcy, Litwa i Czechosłowacja a także ZSRR) wkroczyli by z interwencją. Jak widać po przykładzie Hiszpanii opinia międzynarodowa nie kiwnęła by palcem.

A co do masonerii; masoni byli aktywni nie tylko w latach walki o niepodległość ale stanowili spory odsetek elity II RP. Sam Piłsudski nie krył swoich sympatii wobec masonów i popierał powstawanie lóż masońskich i organizacja paramasońskich. Nagonka na masonów zakończona delegalizacją to efekt wojny wewnątrz obozu piłsudczyków po śmierci marszałka. Prezydent RP delegalizując organizacje masońskie dołączył Polskę do elitarnego klubu tworzonego przez ZSRR, III Rzesze, Włochy, Portugalię, Hiszpanię pod rządami Franco - budujące?

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Wto 03 Sty, 2012 14:44

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hm, też raczej nie - z III Rzeszą "flirtowała" cała niemal Europa ówczesna, a i Stany Zjednoczone - tak w latach 20., jak i 30. ...
Dopiero Anschluss spowodował jakby pewną obawę, ale jeszcze i tak uważano porozumienie za możliwe...

Ja napisałem
Nawiązanie dyplomatycznego flirtu z Niemcami po ich wystąpieniu z Ligi Narodów było początkiem końca Polski...
Polska miast bojkotować Niemcy była pierwszym państwem co związała się układem po ich wystąpieniu z LN...
Cytat:
A tak poza tym - to taki wniosek mi się nasunął, wcale nienaukowy, czyli bez żadnych materialnych podstaw, więc hipoteza raczej - czy aby w sytuacji dalej niestabilnej, jak do maja 1926, w ogóle byłby jakiś wrzesień, czy też może II RP byłaby już wcześniej zwasalizowania przez coraz silniejsze Niemcy? Taki wariant Czechosłowacki bardziej???

Jak najbardziej, "płonące granice" i tym podobne ekscesy ustały gdy uśpiono czujność Polski...
Cytat:
Bo, żeby uniknąć klęski wrześniowej, trzeba było iść razem z Niemcami, lub sowietami. Innego wyjścia nie było, albo nas nie było na nie stać finansowo.

Można było z Czechosłowacją i by wystarczyło...
Ale o tym chyba można by w innym temacie, warto otworzyć jak nie ma...
Cytat:
Zamach Majowy skierowany był przeciwko Narodowej Demokracji i można śmiało założyć, że Piłsudski wyprzedził endeków którzy wzorem innych krajów pokusiliby się o wprowadzenie autorytarnej dyktatury - zapewne efektem byłaby wojna domowa bo z pewnością część wojska jak tez lewica biernie by się temu nie przyglądała.

Gdyby do tego doszło krytykowałbym ND..
Nie jestem związany z żadnym obozem politycznym, oceniam fakty...
Jeżeli ktoś uważa, że sejm źle pracuje nie może być to powodem do zabijania...
I w tym momencie nie jest istotne czy to jest jedna osoba jak Prezydent RP czy parę setek innych...
Moim zadaniem wykorzystano niepodważalny autorytet Marszałka do osiągnięcia własnych korzyści..

pozdrawiam

Wto 03 Sty, 2012 17:48

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem neutralny politycznie ale to nie ma znaczenia. Moja ocena Zamachu Majowego i Sanacji jest jednoznacznie negatywna. Piłsudski nie mógł się pogodzić ze swoją rolą i tak jak wcześniej wysiadł z tramwaju "socjalizm" tak później pożegnał się z tramwajem 'demokracja". Mówiąc szczerze to chyba nawet do niego nie wsiadał tylko na przystanku mu się przyjrzał i z góry odmówił jazdy.
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Wto 03 Sty, 2012 18:50

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że trzeba ustalić pewne fakty..
Piłsudski był zasłużonym dla Polski, wydaje mi się, że była nawet uchwała sejmowa ujmująca to jednoznacznie..
Wycofując się z polityki został potraktowany dość oschle jak na zasłużonego..
Pozostawiony bez środków do życia, żył tylko tantiem literackich oraz dochodów z odczytów i wykładów.
Przypuszczam, że został jego autorytet wykorzystany w celu osiągnięcia korzyści przez innych..Będąc schorowanym człowiekiem nie był w stanie skontrolować wszystkiego..To inni rządzili w jego imieniu..Czasami próbował
się wtrącić z różnym skutkiem...
Nie posiadał potrzebnej wiedzy do rządzenia Polską i wojskiem...
Oczywiście oceniam krytycznie okres sanacyjny, bo nic się nie zmieniło, nadal była korupcja i rządziły jedynie układy...

Wto 03 Sty, 2012 19:19

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patrząc na to co się działo przez pierwszych 5-6 lat, to wcale mu się nie dziwię Wink
Zwróć uwagę, że Piłsudski często odnosił się do konkretnych ludzi i ich działań, a nie do całego systemu. Dopiero po kolejnych doświadczeniach z demokracją w wydaniu lat początków 20 jego poglądy się wyostrzyły w tym względzie. Myślisz, że gdyby w latach 23-26 Polska rozkwitała, doszłoby do zamachu?

Cytat:
Można było z Czechosłowacją i by wystarczyło...


To mnie najbardziej zastanawia. Na ile byłoby możliwe porozumienie z Czechosłowacją. Odnoszę wrażenie, że po dokonaniach Czechów z lat 19-21, raczej mało prawdopodobne.

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Wto 03 Sty, 2012 19:31

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
To mnie najbardziej zastanawia. Na ile byłoby możliwe porozumienie z Czechosłowacją. Odnoszę wrażenie, że po dokonaniach Czechów z lat 19-21, raczej mało prawdopodobne.


Ja nie spotkałem się z większym problemem Czechosłowacji przed rokiem 1938, wówczas gdy zabrali Zaolzie owszem, ale potem temat jakby ucichł, by wybuchnąć wtedy gdy Polska (Beck) w Monachium pozostawała pod drzwiami, a nie była w roli decydujących...

Wink

Wto 03 Sty, 2012 20:14

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaolzie było solą w oku nie tylko sanacji. Ale nie tylko Zaolzie, ale także cała działalność Czechosłowacji w czasie wojny z bolszewikami.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Wto 03 Sty, 2012 20:28

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdyby Piłsudski się zdecydował i stanął na czele obozu politycznego jaki powstał wokól niego w początkach II RP to rządziłby krajem z nadania demokratycznego ale taka władza nakładała by na niego ograniczenia. Wybrał marginalizację na którą nikt go nie skazał - późniejsze wydarzenia są tylko konsekwencją tej decyzji.
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Wto 03 Sty, 2012 20:59

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF napisał:
Zaolzie było solą w oku nie tylko sanacji. Ale nie tylko Zaolzie, ale także cała działalność Czechosłowacji w czasie wojny z bolszewikami.

Znam kilu Polaków z "górnej" półki którzy schronili się w Czechosłowaci po przewrocie i mieli się dobrze..
Historia zna wiele egzotycznych sojuszy tak więc niczego nie można wykluczać...
Działalność Czechosłowacji w czasie wojny z Bolszewikami była poprawna,
potem gdy wszyscy odpuścili dopiero z ofensywą wystąpiła Polska.
Może wikipedia nie jest najlepszym źródłem informacji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Korpus_Czechos%C5%82owacki
A ja polecam książkę
"Krucjata Churchilla - Brytyjska inwazja na Rosję 1918- 1920" C. Kinvig
red25 napisał:
Gdyby Piłsudski się zdecydował i stanął na czele obozu politycznego jaki powstał wokół niego w początkach II RP to rządziłby krajem z nadania demokratycznego ale taka władza nakładała by na niego ograniczenia. Wybrał marginalizację na którą nikt go nie skazał - późniejsze wydarzenia są tylko konsekwencją tej decyzji.

Z autorytetem jaki Piłsudski niewątpliwie posiadał można było to inaczej rozegrać...
Sam przewrót - również, nie powinno dojść do przelewu polskiej krwi...

Wto 03 Sty, 2012 22:04

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zabici w maju 1926r nie byli pierwszymi zabitymi w II RP - walka trwała nie tylko między prawicą a lewicą (tak zginął pierwszy prezydent RP) ale także między obywatelami a policją. Po latach zaborów Rzeczpospolita borykała się z problemami i poskładanie tych puzzli nie było proste.

Co do Czechosłowacji to pomijając nóż w plecy jakim był atak na Zaolzie w czasie którego czechosłowaccy żołnierze mordowali nie tylko jeńców ale także cywili problemem było traktowanie mniejszości polskiej w tym kraju - wynaradawianie, represje i szykany. Azyl jaki otrzymali tam uciekający przed sanacją politycy to jednak zbyt mało aby zmienić ten stan.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Wto 03 Sty, 2012 22:47

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Cytat:
Nagonka na masonów zakończona delegalizacją to efekt wojny wewnątrz obozu piłsudczyków po śmierci marszałka.

I nacisków hierarchów kościoła kat, red...

Co do roli Piłsudskiego, jego znaczenia i postawy w latach różnych - temat już tu był:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=182115&highlight=pi%B3sudski#182115
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=181168&highlight=pi%B3sudski#181168
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=180423&highlight=pi%B3sudski#180423
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=190045&highlight=pi%B3sudski#190045
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=186125&highlight=pi%B3sudski#186125
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=177496&highlight=pi%B3sudski#177496

tyle na początek, więc temat raczej przedyskutowany Wink

Natomiast jedna uwaga co do wypowiedzi kol. marloga:
Cytat:
Ja napisałem
Nawiązanie dyplomatycznego flirtu z Niemcami po ich wystąpieniu z Ligi Narodów było początkiem końca Polski...
Polska miast bojkotować Niemcy była pierwszym państwem co związała się układem po ich wystąpieniu z LN...

Skąd takie uproszczenie? Przecież w latach 30. Niemcy nie funkcjonowały w próżni, a w Europie i na świecie jako liczący się partner handlowy i gospodarczy; ba, nawet rządy silnej ręki kanclerza Hitlera spotkały się początkowo ( i przez parę lat tak to trwało) z bardzo przychylnym przyjęciem...
No i - Polska nie bojkotowała Niemiec, a traktowała Rzeszę jako poważnego sąsiada i partnera handlowego, dążąc do ułożenia i utrwalenia raczej dobrosąsiedzkich stosunków...
W sumie - normalnie.

No i - marlogu drogi:
Cytat:
Z autorytetem jaki Piłsudski niewątpliwie posiadał można było to inaczej rozegrać...
Sam przewrót - również, nie powinno dojść do przelewu polskiej krwi...


Sorry, ale z perspektywy lat kilku, kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu, mając w pamięci wiedzę na temat zdarzeń późniejszych oraz obszerne informacje i analizy co do skutków pewnych działań, decyzji czy umów - zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej, inaczej, skuteczniej...
Ale to dzisiejsza perspektywa, więc nie sposób przykładać tej miary do ówczesnych polityków i ich działań...
Warto o tym pamiętać, a ja - zawsze to podkreślam Wink
Pozdrawiam

Sro 04 Sty, 2012 0:33

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Sorry, ale z perspektywy lat kilku, kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu, mając w pamięci wiedzę na temat zdarzeń późniejszych oraz obszerne informacje i analizy co do skutków pewnych działań, decyzji czy umów - zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej, inaczej, skuteczniej...

Miałem na myśli Pucz Kappa-Lüttwitza, tam do siebie żołnierze nie strzelali...
Reichswehra zachowała się wyczekująco. Jak wyraził to Hans von Seeckt: jeden garnizon nie będzie strzelać do innego garnizonu.
Cytat:
Niemcy nie funkcjonowały w próżni, a w Europie i na świecie jako liczący się partner handlowy i gospodarczy; ba, nawet rządy silnej ręki kanclerza Hitlera spotkały się początkowo ( i przez parę lat tak to trwało) z bardzo przychylnym przyjęciem...

Oczywiście, że Niemcy nie funkcjonowały w próżni, to co Polsce się nie podobało, innym dali za to Nobla...
Traktat w Locarno zwany też Traktatem locarneńskim lub Układem w Locarno został zawarty w dniu 16 października 1925 roku w szwajcarskiej miejscowości Locarno.Właśnie za wkład w umacnianie pokoju w Europie, uważani za głównych twórców traktatu, w 1925 roku Chamberlain, rok później Briand oraz Stresemann otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.
Natomiast gdy A.H. doszedł do władzy i Niemcy (21 października 1933) wystąpiły z Ligi Narodów była cisza , zamiast bojkotu Polska była pierwsza która zawarła układ(26 stycznia 1934), można było poczekać, wtedy bym napisał że inni to zrobili jako pierwsi..
Dopiero potem byli inni..

*kursywą wrzuciłem to co podała Wikipedia....ale jest to zgodne co przeczytałem w innych źródłach...

Sro 04 Sty, 2012 19:34

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
jednostkowy przykład bezkrwawego puczu o niczym nie świadczy, tu nie ma reguły, za to są emocje uczestników - po obu stronach Wink

Traktat z Locarno był przez współczesnych odbierany jako naprawdę wielkie osiągnięcie europejskiej dyplomacji, stabilizujący powojenne stosunki polityczne w Europie; była to przy tym emanacja dalekosiężnej polityki brytyjskiej, partykularnych interesów francuskich oraz dążeń niemieckich do odzyskania należnego im miejsca na arenie politycznej, co przy akceptacji Włoch ( a zatem przy udziale czterech najważniejszych wówczas krajów kontynentu) doprowadziło do zadowalającego wszystkich porozumienia.
A Polska- cóż mały kraj, nowy, świeży, słaby i niestabilny - nie miał nic do powiedzenia. W polityce bowiem nie ma sentymentów, za to liczyły się wówczas realia gospodarcze i siła militarna...

To, że Polska jako pierwsza zawarła układ z Niemcami po ich wystąpieniu z Ligi Narodów niczego jeszcze nie przesądzało, tym bardziej więc nieuprawniony jest wniosek:
Cytat:
Nawiązanie dyplomatycznego flirtu z Niemcami po ich wystąpieniu z Ligi Narodów było początkiem końca Polski...


Pozdrawiam

Sob 07 Sty, 2012 13:26

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.