| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

reg napisał:
To za nazwiskiem co ja widzę to 4/35 Ł lub E

"Ł" to raczej nie - w końcu to Niemiec pisał. Załóżmy, że jest to "L" (choć może być "E" od Ersatx).
Otoż byłaby to 4 kompania 35 Pułku Piechoty Landwehry (Landwehr Infanterie Regiment) Problem polega na tym, że należał on do 11 Brygady Landwehry (przynajmniej początkowo) i znalazłem informacje, że ta brygada w X 1915 r. została skierowana do Flandrii. To trochę nie pasuje.

Może też oznaczać to Landsturm, ale nie mam żadnych informacji czy taki pułk istniał.

Jeżeli założymy, że ta literka to "E", to by znaczyło jakąś formację zapasową. Ale akurtat nie mam śladu 35 Zapasowego Pułku Piechoty (Ersatz Infanterie Regiment)

A jakaś plotka odnośnie miejsca śmierci? Może coś na zdjęciu jest podpisane z drugiej strony?

Pią 04 Wrz, 2009 21:45

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym inaczej odczytał informację. Wg mnie jest to napis "4/3 57. " Tak mi wychodzi po podciągnięciu kontrastu w programie graficznym. Może teraz dopasujecie informację ?

Wto 08 Wrz, 2009 16:19

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdyby to był 4/357, to pułk taki istniał, sformowany w lipcu 1915 r. przez sztab II KA [Szczecin - genralnie obszar Pomorza Zachodniego + Bydgoszcz]
Nie mniej jednak był on w składzie Dywizji Zapasowej Gwardii [Garde-Ersatz-Division], która walczyła zimą 1915/1916 na froncie zachodnim.

Gdyu by chodziło o 57 PP, to on był w składzie 14 DP, która nigdy nie walczyła na wschodzie.

Pią 11 Wrz, 2009 19:10

Powrót do góry
reg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy ten numer 4/357 nie jest numerem ewidencyjnym? Co pisano na podobnych grobach w tym czasie?
Ktoś polecił mi książkę Martin Gilbert - Pierwsza Wojna Światowa .wydaną przez wydawnictwo Zysk i S-ka w Poznaniu w 2003 r.
Czy pisze tam coś na interesujący mnie temat ? Władek.

Sob 12 Wrz, 2009 15:18

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

reg napisał:
A czy ten numer 4/357 nie jest numerem ewidencyjnym? Co pisano na podobnych grobach w tym czasie?

Na tych już uporządkowanych pisano raczej stopień, nazwisko i przydział do pułku/samodzielnego batalionu. Na takim grobie prowizorycznym mogli napisać wszystko. Jeżeli to numer ewidencyjny, to byłby to 357 człowiek z 4 kompanii - tylko w jakiego pułku?

reg napisał:

Ktoś polecił mi książkę Martin Gilbert - Pierwsza Wojna Światowa .wydaną przez wydawnictwo Zysk i S-ka w Poznaniu w 2003 r.
Czy pisze tam coś na interesujący mnie temat ? Władek.

Szczerze wątpię, żeby książka mająca maks 600 stron napisana przez autora anglosaskiego (a zatem skoncentrowanego na froncie zachodnim) mogła się w jakikolwiek sposób przyczynić do wyjaśnienia zagadki tego grobu.

A czy na pewno ten człowiek zginął na froncie wschodnim??? Jesteś tego pewien???

Sob 12 Wrz, 2009 17:41

Powrót do góry
reg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam .Po tylu latach nic nie jest pewne,to tylko wspomnienie ,ktoś coś powiedział.Na odwrocie zdjęcia ktoś napisał kiedyś Sucharzewo,ale to chyba nic nie tłumaczy.Władek

Nie 13 Wrz, 2009 10:07

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat jestem posiadaczem książki Gilberta, generalnie takie poszerzone kalendarium, ale na temat wschodniego frontu opisy są bardziej niż szczątkowe. Generalnie książka typu : "wojnę wygrali Anglicy, zbawili Francuzów i cały świat; Włosi i Rosjanie się nie spisali, armia austro-węgierska i turecka nic nie warte itp zbiory ogólników" O tym, że Rosjanie uratowali tyłek Francuzom pod Verdun oraz Włochom w 1916 (Arsiero, Asiago) zero informacji - można wysnuć wniosek po przeczytaniu, że Verdun ocalili Anglicy nad Sommą.
O ile o bitwach nad Sommą, lądowaniu w Gallipoli, Ypres i udziale Anglików w powstrzymaniu ofensywy niemieckiej nad Marną jest sporo to walki innych aliantów i państw centralnych potraktowane są zdawkowo. Zdarzają się nawet opisy ciekawych wątków osobowych - ale tyczą się one wyłącznie wojsk brytyjskich.
Ogólnie - warto mieć jako ciekawą beletrystykę, ale na opisy działań na stopniu poniżej dywizji ciężko natrafić, dane o jednostkach i stratach średnio, fronty bałkański , wschodni i turecki potraktowane po macoszemu za wyjątkiem Gallipoli i brytyjskich zwycięstw w Arabii. Na temat walk w Afryce tylko wzmianki.
Danych o swoim przodku nie znajdziesz prawie na pewno !
Pzdr

Pon 14 Wrz, 2009 10:23

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.denkmalprojekt.org/covers_intl/polen.htm
_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Pon 14 Wrz, 2009 10:39

Powrót do góry
reg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuje bardzo to właśnie chciałem wiedzieć.Władek

Pon 14 Wrz, 2009 10:40

Powrót do góry
szwederowiak
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich forumowiczów.W temacie I wojny światowej jestem raczej zielony.Chciałbym się dowiedzieć czegoś o bracie mojego pradziadka który służył w 34 regimencie 2 kompanii fizylierów i zmarł(zginął)16 sierpnia 1917 roku we Flandrii.Informacje te posiadam z aktu zgonu i nekrologu.Nadmienię że osoba ta zamieszkiwała na Szwederowie,obecnie dzielnica Bydgoszczy.Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informację i wskazówki.Chodzi mi o to gdzie mógł on zginąć tj. w okolicach jakiej miejscowości.

Nie 30 Sty, 2011 12:24

Powrót do góry
szwederowiak
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli dobrze odczytałem z aktu zgonu nazwę miejscowości to będzie to Ypres w Belgii.

Nie 30 Sty, 2011 14:16

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szwederowiak:


Cytat:
Ypres w Belgii.



Witamy na forum Piwo Masz dosyć szczegółowe informacje, i obawiam się że są to jedyne których prawdziwości nie można podważyć Wink Rejon Ypres to miejsce kilku krwawych bitew okresu I wojny. Cmentarzy w tym rejonie też nie brakuje. Całkiem możliwe że grób Twojego wuja jest imienny. Przykładowy link:

http://www.greatwar.co.uk/places/ypres-salient-cemeteries.htm

Na temat walk w interesującym Ciebie rejonie ukazała się książka Krzysztofa Marcinka " Passchendaele. Kampania we Flandrii 1917" Wyd. Inforteditions 2009.

Tu masz zdjęcia chłopaków z 34 regimentu, którego pełna nazwa Landwehr Infanterie Regiment Nr. 34 i stacjonował w Bydgoszczy.

http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=34&t=1523

W 1914 roku był w składzie 8 Armii, konkretnie 6. gemischte Landwehr-Brigade: Generalmajor Adolf Karl Krahmer
Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 34: Oberstleutnant Franz FH von Dalwigk zu Lichtenfels

Info z http://home.comcast.net/~jcviser/army/OBh.htm.

Wynika z tego, że na początku wojny rezerwiści z tej jednostki walczyli z Rosjanami na terenie Prus Wschodnich. Wówczas, walczący w tej jednostce mój pradziadek Jan poniósł śmierć.

Nie 30 Sty, 2011 15:58

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Seth tym razem się pomyliłeś, rzeczony regiment to Füsilier-Regiment Königin Viktoria von Schweden (Pommersches) Nr. 34. Mam tę książkę sfotografowaną. Na końcu jest spis nazwisk poległych, ułożony kompaniami. Podaj nazwisko, to poszukam, co tam jest wpisane.
_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Nie 30 Sty, 2011 17:26

Powrót do góry
szwederowiak
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brat mojego pradziadka to Józef Kamiński rocznik 1887,urodzony w Trzebczu powiat Chełmno

Nie 30 Sty, 2011 18:30

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron:

Cytat:
Seth tym razem się pomyliłeś, rzeczony regiment to Füsilier-Regiment Königin Viktoria von Schweden (Pommersches) Nr. 34


Pewnie nie pierwszy to raz kiedy się mylę, ale........regiment o którym piszesz stacjonował w Szczecinie Wink chociaż widziałem też informację o Świnoujściu.
W przypadku oddziału z Bydgoszczy, czyli Landwehr Infanterie Regiment Nr. 34, zwróć uwagę na " Landwehr" Wink O ile mnie pamięć nie myli, żołnierze walczący w tej jednostce, czyli rezerwiści służyli wcześniej w 14 Pułku Piechoty im. Hrabiego Schwerin (3. Pomorski) (Infanterie-Regiment Graf Schwerin (3. Pommersches) Nr 14) – sformowany 1 lipca 1813; w Bydgoszczy od 1886.
I raczej mnie pamięć nie myli Wink

Dodatkowo na terenie miasta stacjonowały następujące jednostki:

- Grenadier-zu-Pferd-Regiment Freiherr von Derfflinger (Neumärkisches) Nr 3 – sformowany 29 grudnia 1704; w Bydgoszczy od 1888

- 2. Pommersches Feld-Artillerie-Regiment Nr 17 – sformowany X 1872.

- Hinterpommersches Feld-Artillerie-Regiment Nr 53 - powstał w marcu 1899

Tylko nie udało mi się ustalić jaka jednostka brała udział w walkach w rejonie Ypres ??? 16 sierpnia 1917 walki trwały w rejonie Langemarck, ale nie tylko. Wiemy że żołnierz poległ pod Ypres, czyli ...??? Gdzie konkretniej ???



Opis załącznika:
W dole tarczy widoczny numer 34.

Opis załącznika:
Zdjęcie zrobione w Bydgoszczy (Bromberg) przez znanego u nas fotografa.

Opis załącznika:
...a tu, celem poszerzenia tematu, grenadierzy konni, na moście przy Bruckenstrasse( Mostowa)

Opis załącznika:
..a żeby nie było za łatwo stacjonował też u nas 5. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 148 ;-)...i tak jest opisana ta fotografia. Koszary na bydgoskim "Londynku"

Opis załącznika:
Za kościołem widoczne budynki koszarowe Infanterie-Regiment Graf Schwerin (3. Pommersches) Nr 14, z którego wywodzili się nasi landwerzyści

Nie 30 Sty, 2011 19:37

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rację miałem jednak ja - jest Jos. Kaminski, poległy pod Passchendaele. [pierwsza kolumna na prawej stronie].
Szczecin to też okręg II Korpusu, więc wszystko pasuje.


A jak chcesz coś więcej się dowiedzieć, to polecam tę książkę:
http://www.sklep.gildia.pl/literatura/96368-krzysztof-marcinek-passchendaele-kampania-we-flandrii-1917

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Nie 30 Sty, 2011 20:48

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron:

Cytat:
Rację miałem jednak ja


Piwo Do usług

Nie 30 Sty, 2011 21:16

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz dopiero widzę, gdzie zrobiłem błąd Laughing


Cytat:
Füsilier-Regiment


......specjalnie umieszczam to w osobnym wątku, bo wpadłem w pułapkę słowa, którego nie chciałem widzieć. Skądinąd, masz bardzo ciekawą pozycję redbaronie :beer:Czy wszystkie niemieckie pułki wydały drukiem takie listy??? Oczywiście najbardziej interesują mnie te z mojego regionu.
Chociaż z tą lokalizacją w Passchendaele trafiłem.... Laughing no i książkę na temat walk też poleciłem.... Wink

Nie 30 Sty, 2011 21:30

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Seth przepraszam za lakoniczność poprzedniego wpisu, ale miałem płaczące dziecko na kolanach i generalnie gorącą atmosferę rodzinną Wink
I przepraszam, że nie zauważyłem już Twojej informacji na temat książki Krzysztofa Marcinka - wyniknęło to z przytoczonych powyżej przyczyn...

Kluczem był termin "fizylier", którego użył szwederowiak. Pamiętałem, że był taki pułk i stąd cała akcja. Swoją drogą szefem tego pułku został - o ile mnie pamięć nie myli - Erich Ludendorff. Gdyby chodziło o landweraków, to raczej by tak nie napisał.

Szwederowiak jak chesz, to mogę Ci podesłać fotki z tej książki za okolice 16 sierpnia 1917 r. Daj znać na PW albo mejla.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Nie 30 Sty, 2011 21:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron:

Cytat:
. Gdyby chodziło o landweraków, to raczej by tak nie napisał.



To co pokazałeś w tym temacie, nazywa się profesjonalizm Piwo

Pon 31 Sty, 2011 0:34

Powrót do góry
szwederowiak
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie redbaron i seth,serdeczne podziękowania za pomoc.Jestem waszym dłużnikiem.Redbaron wydrukowałem sobie z twojego zdjęcia i na razie starczy.Miałbym tylko jedną prośbę,czy mógłbyś podać żródło.Przepraszam ale coś nie wychodzi mi wytłuszczenie.[/b]

Pon 31 Sty, 2011 19:27

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szwederowiak napisał:
.Miałbym tylko jedną prośbę,czy mógłbyś podać żródło

Kraehe, Das Füsilier-Regiment Königin Victoria von Schweden (Pommersches) Nr. 34 im Weltkriege mit Überblick über die Zeit 1720-1914, Stettin 1931.

Rzuciłem okiem do książki i znalazłem tam opis walk (zob. załączone strony). Generalnie w tym czasie pułk był w rezerwie, ale wobec silnego natarcia wojsk brytyjskich został rzucony na front. W I Baonie w pierwszej linii stały 2 i 4 kompania. Niemcy wykonali też kontratak.



Daj znać, jak sobie zapiszesz/wydrukujesz, bo nie wiem jak długo będą wisieć na mojej stronie Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pon 31 Sty, 2011 20:19

Powrót do góry
szwederowiak
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Redbaron jeszcze raz serdeczne dzięki a z tymi fotkami to sobie poradzę.

Pon 31 Sty, 2011 21:01

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Rację miałem jednak ja - jest Jos. Kaminski, poległy pod Passchendaele. [pierwsza kolumna na prawej stronie].
Szczecin to też okręg II Korpusu, więc wszystko pasuje.


A jak chcesz coś więcej się dowiedzieć, to polecam tę książkę:
http://www.sklep.gildia.pl/literatura/96368-krzysztof-marcinek-passchendaele-kampania-we-flandrii-1917


Panowie to jeden z cudów na forum , dla takich chwil warto istniec w świecie wirtualnym ,

pozdr
janek

ps: Seth zrób z tego list do reakcji , wydrukujemy , dziadek i pamięć będzie wieczna ,

Wto 01 Lut, 2011 23:48

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To tylko dlatego, że szwederowiak miał na tyle dokładne informacje, że pozwoliły mi zidentyfikować łatwo pułk, w którym walczył brat jego pradziadka. No i szczęśliwym trafem miałem dostęp do treści historii tego pułku. Nie mniej jednak przeglądałem tę listę poległych z drżącymi gałkami ocznymi, a satysfakcji miałem sporo, jak znalazłem go w wykazie. Czułem się jak detektyw Wink Toteż polecam się na przyszłość Wink
_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sro 02 Lut, 2011 14:51

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.