| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zagadkowy cmentarz

Nowości napisał:
Przy ulicy Łącznej znajduje się w Toruniu całkiem zapomniane miejsce. Mały cmentarz, prawdopodobnie ewangelicki, a być może również wojskowy.
Niestety, odnośnie tego miejsca jedyne, czym dysponujemy, to hipotezy. Obecnie jest to zarośnięty krzewami i drzewami teren, na którym gdzieniegdzie widać nagrobki. Spomiędzy zieleni rzadko wyglądają porośnięte mchem płyty nagrobne. O cmentarzu nie wiedzą nawet mieszkańcy okolicznych domów.
Nekropolia ta widoczna jest na pruskim planie miasta z roku 1903 „Stadtplan von Thorn und Umgebung nach amtlichen ergänzt und berichtigt bis zum Jahre 1903”, czyli „Planie miasta Torunia i okolic po oficjalnych zmianach i korektach, do roku 1903”.
- To mógł być cmentarz wojskowy z końca XIX wieku, na którym chowano żołnierzy niemieckich zmarłych tragicznie podczas służby i ćwiczeń wojskowych lub z przyczyn naturalnych z tzw. Schiessplatz - tłumaczy Marian Rochniński, przewodnik po Toruniu, specjalizujący się w militarnych dziejach naszego miasta. - Cmentarz spełniałby więc rolę cmentarza garnizonowego dla południowej części miasta.
Drugim śladem jest dokument archiwalny „Anlegung eines evangelischen Begräbnisplatzes in Stewken” czyli „Założenie cmentarza ewangelickiego na Stawkach” datowany na rok 1908. Dokument ten nie został dotychczas zbadany przez toruńskich historyków, a znajduje się w malborskim oddziale Archiwum Państwowego w Elblągu. Ponieważ w tej dzielnicy Torunia nie ma innego cmentarza, można wyciągnąć wniosek, że dokument ten dotyczy właśnie cmentarzyka przy ul. Łącznej.
- Prawdopodobnie odbywały się tu pochówki zmarłej ludności wyznania ewangelickiego z okolic ul. Łącznej, Okólnej i Pstrowskiego oraz Białej i Łódzkiej (Stawki Południowe) - przypuszcza Marian Rochniński. - Na cmentarzu można rozróżnić groby dorosłych i dzieci.
Kolejną zagadką związaną z tym miejscem są dwa budynki stojące w pobliżu założenia cmentarnego. Na jednym z nich znajduje się data budowy 1911. Budynki te służyły wojskowym służbom, rozwijającego się niedaleko poligonu. Być może wtedy cmentarz ponownie przejęło wojsko. Na ten rok przypada bowiem też najstarsza data, którą jeszcze kilka lat temu można było odczytać na jednym z nagrobków.
- Warto zająć się wyjaśnieniem tego zagadnienia, bo już dziś krąży wokół tego miejsca wiele legend - zauważa Marian Rochniński.

Wszystkich Czytelników „Nowości” dysponujących jakimikolwiek informacjami na temat cmentarza przy ul. Łącznej w Toruniu, prosimy o kontakt e-mailowy na adres: [email protected]


albo do mnie na priva Uśmiech

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 22 Gru, 2008 0:54

Powrót do góry
FruiT
Leutnant

Leutnant





Posty: 299
Skąd: Oberschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem taką informację:
"... Przetrwały także pozostałości po XIX-wiecznym cmentarzu wojskowym przy ul. Łącznej na Stawkach..."
Więc cmentarz wojskowy napewno Bardzo szczęśliwy
http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=279

Wto 24 Mar, 2009 17:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.