| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sceptic89
Caporal

Caporal





Posty: 24
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fort VII Toruń. Co to jest??

W pobliżu Fortu VII w Toruniu, podczas spaceru natknąłem się na takie coś.
Czyżby to był jakiś pomnik? Ma ktoś pomysł co to może być?



Opis załącznika:

Czw 06 Lis, 2008 16:33

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przy ładnej pogodzie, z chłopakami z akademika, często chodziliśmy na Fort VII na flaszeczkę. Uśmiech Tego czegoś jednak nigdy nie widziałem... Rolling Eyes Widzę tam jakiś napis, chłopaki z Torunia na pewną będą wiedzieli. Wink

Ja znalazłem taki opis tego pomnika:

Cytat:
Z ul. Polnej kierujemy się ponownie w lewo, w drogę leśną i po około 250 m dochodzimy do znajdującego się po lewej, nieco w głębi pomnika z napisem Steine Rühmeni; nie jest pewnie znany okres ani cel budowy pomnika; prawdopodobnie powstał w latach 1912-1919, być może postawiony przez jeden z pułków garnizonu toruńskiego lub ku czci budowniczych twierdzy Toruń w latach 80. XIX wieku.


http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=184&back=1

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Czw 06 Lis, 2008 16:42

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To miejsce w którym robił się samolot , i ten obelisk upamiętnia to. Kiedyś była tabliczka i kawałek skrzydła. ot tyle ( lotnisko niedaleko ) - to wersja chodząca po wrzosach.

Napis głosi " Chwała kamieniom " - jak przetłumaczył to mój kolega, spec do języka.

Inna wersja Benona Frąckowskiego, że to pomnik jeńcom francuskim zmarłym przy budowie fortów.

Czw 06 Lis, 2008 21:57

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"STEINE DER RUHM" o ile dobrze pamiętam, czyli raczej "kamienie chwały". Pomnik jest generalnie legendarny. Ja z kolei słyszałem, [to już legendarna legenda], że to pomnik francuskich budowniczych twierdzy, których zarażono kiłą, żeby nie wygadali tajemnic.
Oczywiście to bzdura, bo zanim ktoś na kiłę umrze, wiele może nagadać [chyba Lenin tak miał o ile dobrze pamiętam], po drugie jeńcy francuscy nie budowali fortów.
Może to być pomnik budowniczych fortów jako takich, albo pomnik któregoś z pułków niemieckich z okazji bitwy czy kampanii. Wydaję mi się, że miejsc na tabliczki jest tam więcej niż jedna. Przeglądałem większość historii pułkowych garnizonu toruńskiego, ale ten pomnik mi się w oczy nie rzucił. Bodaj 21 Pułku Piechoty jeszcze nie widziałem.

[dopiero po napisaniu tego przeczytałem cytat z turystyki, wklejony przez PanzeraII - zatem zbieżne teorie mam Wink ]

Czw 06 Lis, 2008 22:12

Powrót do góry
sceptic89
Caporal

Caporal





Posty: 24
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A to ciekawe, dziekuje za odpowiedzi Uśmiech

Pozdrawiam!

Sob 08 Lis, 2008 17:32

Powrót do góry
sloma
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 51
Skąd: Festung Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Nie ma co ściemniać - w sprawie tego pomnika NIKT nie wie nic. Teoryjek jest mnóstwo. Do powyższych dodam jeszcze pomnik upamiętniający budowę linii kolejowej Berlin - Toruń - Insterburg. Nawet przewodniki drukowane oraz przewodnicy PTTK piszą i wpajają turystom "swoje" teorie jako pewnik. I jest to wg mnie bardzo nie fair bo to zakłamywanie historii.
Znane upadki samolotów wokół lotniska miały miejsce w okresie międzywojennym (a "Kamień" jest pruski).
Teoria o francuzach jest bzdurna bo kto by im stawiał pruski pomnik?
Przy tym co do pracy przy budowie fortów wcale nie wykluczałbym udziału Francuzów. Jak byście studiowali prace projektowe fortów francuskich z drugiej połowy XIX wieku to przyjżyjcie się im pod kątem toruńskich. Jak to się mówi: "ktoś musiał w tym maczać palce" Wink
Wiadomo, że "Kamień Chwały" (bo to prawidłowe tłumaczenie) miał kiedyś na bokach tabliczki. Niestety już nie ma więc nic nie powiedzą. Szukaliśmy ich kiedyś w okolicy z wykrywkami. Niestety bezowocnie. Albo poszły na złom jako kolor albo zostały zdemontowane podczas "wyjazdu" wojsk pruskich z Torunia. Na zdjęciu z 1931 roku tabliczek nie widać za to jest coś jakby herb z tynku.

Ponieważ "Kamień" nie jest uwzględniony na żadnych starych mapach i planach trudno jest określić datę jego budowy. Samo umiejscowienie "Kamienia" może dość dużo powiedzieć o nim. Do około 1900 roku znajdowałby się on na terenie pomiędzy drogą rokadową (Polna) a pasem ciągłych przeszkód przeciwpiechotnych (potykaczy) łączących poszczególne dzieła obronne Twierdzy. Po zachodniej stronie pomnika przylegał do niego niewielki wojskowy plac ćwiczeń (wschodnia strona fortu VII). W momencie poprzedzającym I wojnę światową raczej wykluczam umiejscowienie pomnika w tym miejscu (był to zarówno chwilę przed jak i już w trakcie wojny obszar ściśle bojowy). Pozostaje okres "rozluźnienia" Twierdzy mający miejsce od około 1900 roku do 1913. Zniesiono wtedy liczne obostrzenia w przepisach dotyczących Twierdzy i z przymrużeniem oka traktowano ograniczenia dotyczące gospodarki przestrzennej w pasie Twierdzy.
Tak się składa, że w sierpniu 1910 roku bardzo hucznie obchodzono w mieście 50-lecie powstania 61 Pułku Piechoty pruskiej, który od lat organicznie był związany z garnizonem toruńskim. Obstawiam teorię o postawieniu wtedy "Kamienia" jako najbardziej prawdopodobną i dla pocieszenia innych dodam, że 61 Pułk Piechoty także ma związek z Francuzami. A konkretniej ze zwycięstwami podczas wojny francusko - pruskiej czym chlubił się niezmiernie Wink

pozdrawiam
sloma

Sro 19 Lis, 2008 13:41

Powrót do góry
babu2
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Na niemieckiej mapie topograficznej 1:25000 z 1909 roku, pomnika jeszcze nie ma. Plany miasta z tego okresu (1912, 1916, 1918) tego terenu nie obejmują. Polskie mapy z 1926 i 1937 w podziałce 1:100000, którymi dysponuję, tak szczegółowe nie są. Dopiero na niemieckiej mapie z roku 1940 (kreślona na podstawie polskiej 1:250000, z 1938r.), pomnik zaznaczono. Wiemy zatem, że nie powstał on przed 1909 rokiem.

Polemizował bym także z panem Frąckowskim, co do jego teorii mówiącej, iż pomnik postawiono ku czci francuskich budowniczych twierdzy. Harmonogram prac budowlanych związanych z budową fortów pierścienia wokół miasta zatwierdzono 18 grudnia 1877, natomiast ostatni francuski jeniec opuścił Toruń w marcu 1872 roku. (Wydarzenie to opisała Gazeta Toruńska z 12 marca 1872 - pisownia oryginalna
„W skutek amnestyi wydanej przez cesarza niemieckiego dla wszystkich dotychczas więzienych jeszcze po fortecach jeńców francuskich wyjechał ztąd także ostatni jeniec francuski zeszłej soboty do ojczyzny; skazany był na 5 lat więzienia fortecznego.”)
Nie jest zatem możliwe, by Francuzi przyczynili się do wzniesienia dzieł wokół miasta, więc nie ma sensu budować im pomnika.

Pozdrawiam.
babu2



Opis załącznika:
Wycinki map 1:25000 z 1909 i 1940 roku

Sob 24 Sty, 2009 18:14

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

babu2 napisał:
Nie jest zatem możliwe, by Francuzi przyczynili się do wzniesienia dzieł wokół miasta, więc nie ma sensu budować im pomnika.

Czy nie oni aby wykopali wąwóz w którym idzie linia kolejowa do Istenburga? Bo, że budowali forty to chyba tylko B.Frąckowski wie Twisted Evil

babu2 napisał:
Wiemy zatem, że nie powstał on przed 1909 rokiem.

Nie wiadomo kiedy zbierano dane do mapy. Pomnik mógł powstać np. w drugiej połowie 1908 roku...
To o tyle istotne, że dopóki się nie przekopie roczników ówczesnych gazet z nadzieją, że któraś na ten temat coś napisała, to pozostaje nam powtarzać bajki za Frąckowskim lub A.Skoniecznym.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 09 Paź, 2012 22:52

Powrót do góry
babu2
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:

Czy nie oni aby wykopali wąwóz w którym idzie linia kolejowa do Istenburga? Bo, że budowali forty to chyba tylko B.Frąckowski wie


Jasne, że kopali wąwóz kolejowy. Pracowali też przy usypywaniu trawersu wiślanego przy Forcie Jakuba i umacniali Przyczółek Mostowy (bodajże rawelin). Nie pracowali jednak przy fortach pierścienia zewnętrznego (a pomnik stoi przy Forcie VII), więc na co im taka pamiątka? Uśmiech

Pią 19 Paź, 2012 14:10

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, zwracam tylko uwagę na fakt, że twierdzenie, że jeńcy francuscy nie budowali twierdzy jest nadużyciem Wink Pomijając fakt, że raczej nie wykonaliby napisu po niemiecku...

Ja wciąż wracam do mojej teorii, że pomnik wzniesiono aby upamiętnić poległych lotników, którzy się tam rozbili. Trzy argumenty mam:
1. pomnik powstał w latach powstawania i rozwoju lotnictwa i lotniska toruńskiego. plus minus 1908-1914 (a może nawet 1919).
2. na pomniku znajdowały się jakieś tablice z napisami - są na to przekazy świadków, nawet te publikowane w "Nowościach".
3. według relacji mojego ojca, który jako dziecko biegał po okolicznym lesie bo niedaleko mieszkał, jeszcze w latach 60-tych niedaleko pomnika znajdowały się dwa groby, a sam pomnik był otoczony płotem.

i powiedzmy 4. szponiasty napisał, że pomnik kiedyś dysponował fragmentem skrzydła.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 20 Paź, 2012 15:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.