| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna w b. Jugosławii - literatura

interesuje mnie temat wojny w b. Jugosławii w latach 90-tych. Nie wiem, na ile temat ten w polskiej literaturze został zbadany, może ktoś z forumowiczów miał okazję przeczytać jakieś wartościowe pozycje z tego zakresu i mógłby je polecić? Z góry dzięki za pomoc Wink
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 31 Paź, 2008 13:08

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.mentis.pl/57474-rozbicie-jugoslawii czy ta pozycja jest komuś znana? A jeśli tak, to czy dużo miejsca w niej poświęcono działaniom militarnym?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 04 Lis, 2008 10:56

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witaj
Cytat:
. Stanowi polemikę z panującymi w literaturze amerykańskiej i europejskiej (także polskiej) opiniami obciążającymi Serbów i Miłosevicia główną odpowiedzialnością za tragedie jugosłowiańskie. Uwypukla odpowiedzialność separatyzmu słoweńskiego i chorwackiego, a także rządów RFN i administracji Clintona. Praca ma charakter interdyscyplinarny. Wiele miejsca zajmuje w niej historia......

zapowiedz ,jak dla mnie brzmi ciekawie,a szczególnie to odpowiedzialność rządu RFN,w latach 90 czytałem ciekawy artykuł z którego wynikało że to Berlin stał za wybuchem wojny.Co do działań militarnych to wydaje mi się, że będzie tam więcej polityki.W Polskiej literaturze to chyba jedynie Łysiak w "Stuleciu kłamców" poświęcił jeden bodaj rozdział wojnie w Jugosławii,ale głowy nie dam co do reszty.
Jeśli kupisz tę pozycje a nie będziesz zadowolony to chętnie odkupie.
pozdrawiam borys Piwo

Wto 25 Lis, 2008 13:28

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
o do działań militarnych to wydaje mi się, że będzie tam więcej polityki.

Niestety, też się tego spodziewam, choć to oczywiście też jest ciekawe. Niemniej jednak kwestie stricte militarne z tej wojny pozostają dość słabo rozpoznane (przynajmniej jak dla mnie...). Kto wie, może się skusze na tę pozycję..

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 25 Lis, 2008 15:43

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witaj
jest tak pozycja : "Operacja Little Flower" autor Hubert Królikowski , opisuje misje Gromu i tło historyczne konfliktu .
może pomóc ale nie musi , jeżeli będę coś miał dam znać.
ps. lojalnie informuje że nie czytałem , znajomy polecił Rolling Eyes
pozdrawiam borys

Pią 28 Lis, 2008 10:43

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jak podaje lenta.ru za Agencją France-Presse chorwacka policja ujawniła ponad siedem tysięcy dokumentów dotyczących operacji "Burza" w republice Serbska Krajina. Odnaleziono je podczas rewizji w domach ludzi związanych z przeprowadzeniem tej operacji - większość oznaczona jest hasłem "tajne". Oprócz dokumentów skonfiskowano komputery oraz sprzęt audio i wideo. Nie wiadomo jeszcze, co konkretnie zawierają.

Operacja "Burza", przeprowadzona w dniach od 4 do 7 sierpnia 1995 r., miała na celu "wyczyszczenie" buntowniczej republiki Serbska Krajina z Serbów, którzy według powszechnego spisu ludności przeprowadzonego wiosną 1991 roku, stanowili ponad 52 proc. mieszkańców części składowych Krajiny. Zabito wówczas około 350 Serbów, a ponad 200 tys. straciło dach nad głową i uciekło z kraju. W marcu 2008 r. przed trubunałem w Hadze rozpoczął się proces trzech generałów, oskarżonych o popełnienie przestępstw wojennych przeciw ludności serbskiej - Ante Gotoviny, Ivana Cermaka i Mladena Markaca. Sprawa ciągnie się do tej pory, a cała trójka nie przyznaje się do winy. Oprócz tego znaczna część Chorwatów uważa byłego generała Ante Gotovinę za bohatera narodowego, jego aresztowanie wywołało w kraju masowe protesty. Rocznica operacji "Burza" jest tam obchodzona jako "Dzień Zwycięstwa", a w ubiegłym roku chorwacki premier Ivo Sanader powiedział w Zagrzebiu: Z punktu widzenia taktycznego i strategicznego operacja "Burza" była wspaniałym i właściwym zwycięstwem. Nie ma tu żadnego dylematu. Dodał co prawda, że po tej operacji doszło do niehonorowych czynów. Jest to nie do zaakceptowania i Chorwacja postawi przed sądem wszystkich tych, którzy są odpowiedzialni za później popełnione czyny. Wiadomo jednak, że wcześniej Chorwacja nie była tak chętna do współpracy - jak podaje Amnesty International: W czerwcu 2005 roku Prokurator Trybunału w swym przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ stwierdziła, że "w pierwszym kwartale tego roku starania władz [żeby aresztować Ante Gotovina] nie były ani aktywne, ani też skoncentrowane, i zdarzyło się kilka incydentów, gdzie manipulowano informacjami tak, by przeszkodzić w śledztwie przeciwko Gotovinie oraz chroniącej go sieci osób." Ponadto Prokurator Trybunału zauważyła, że istnieją podejrzenia, że Ante Gotovina może nadal liczyć na czynne poparcie całych siatek ludzi, łącznie z instytucjami państwowymi. (...) W sądach chorwackich oddano sprawiedliwość tylko niektórym ofiarom zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości wraz z rodzinami. Podczas gdy entuzjastycznie osądzano Serbów chorwackich oraz inne osoby oskarżane o popełnienie zbrodni wojennych przeciwko etnicznym Chorwatom, niewiele zrobiono by ukarać członków chorwackiej armii i policji. Zbrodnie przeciwko Serbom chorwackim popełnione w czasie operacji "Błyskawica" i "Burza", jak również te z wcześniejszych faz konfliktu, nie są często uznawane, ani poddawane śledztwu, a ich sprawcy cieszą się bezkarnością.

Trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii już wystąpił o przekazanie dokumentów. Prawdopodobnie będą one wykorzystane jako dowody przeciwko chorwackim wojskowym.
Ciekawe, że nie sposób znaleźć jakichkolwiek wiadomości na ten temat na stronach polskich, choć na bieżąco informują one o przebiegu procesów w Hadze. Oczywiście dla niektórych kręgów informacja ta może okazać się niewygodna, ale przecież nie powinna być taką dla mediów polskich (?). A czy odnalezione dokumenty spowodują jakiś przełom w sprawie? To się dopiero okaże.

Marzena Zawodzińska

Żródła:
lenta.ru
Amnesty International
Wirtualna Polska
Portal Spraw Zagranicznych psz.pl

ciekawe co to za dokumenty ???

_________________
Священная война

Wto 12 Sty, 2010 11:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.