| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dziś dostałem nowy numer i ... Jacek Wilczur swymi wspomnieniami jak zwykle powala


Mam nadzieję że i do mnie nowy numer dotrze po niedzieli, podobnie jak Ty z niecierpliwością czekam na kolejną odsłonę ''Do nieba nie można od razu''. Uśmiech

PS. @żukow, Twoja prośba ociera się o kradzież! Wink Zawsze przecież możesz zamówić numer w redakcji, a pieniążki wpłacić przelewem!

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pią 13 Lut, 2009 22:45

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

malyxxl napisał:

Dobry jesteś, w taki sposób miałbyś IOH za darmo Twisted Evil


Możliwe, ale nie jestem taki i zapłaciłbym za pomoc. No ale naprawdę, kioski w okolicznych miastach nie posiadają IOH do sprzedania i sam się dziwię, dlaczego. No cóż, zastanawiam się jeszcze nad prenumeratą, ale obowiązywała by dopiero od numeru 17 i w tym jest problem. Porozmawiam jeszcze ze szponkiem, może uda mi się kupić prosto od redakcji aktualny numer.

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur


Ostatnio zmieniony przez żukow dnia Pią 13 Lut, 2009 22:49, w całości zmieniany 1 raz

Pią 13 Lut, 2009 22:48

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na gorąco:
- Wspomnienia Wilczura - ciekawe niezmiernie, szkoda że sposób pisania autora jest taki a nie inny. Tekst dużo przez to traci.
- zdjęcia "Orła" - wielkie rozczarowanie: mało zdjęć, małe są, a tekst momentami jet tak infantylny że szkoda się nad nim rozwodzić.
- Sparta - tekst wymiata. Zdjęcia bardziej, ale przecież pochodzą z doskonałego filmu Wink
- Nieuważny jak zwykle. Na poziomie, plus ciekawe ilustracje.
- reszta zapowiada się bardziej lub mniej ciekawie, kwestia zainteresowań, zobaczymy jak będzie w praniu no i jak pisarsko.

Aha! w sumie taka wątpliwość odnośnie reklamy "Odkrywcy" - ja wiem ze nasz klient nasz pan, ale czy jest sens reklamować konkurencję?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 13 Lut, 2009 22:53

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow, ostro przesadziłeś. Tyle się mówi o kserowaniu przez studentów książek, itp., a tu taki psikus... Wersja elektroniczna albo prenumerata, albo zakup w redakcji, bo ta propozycja to niejako namawianie do kradzieży

Pią 13 Lut, 2009 23:31

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak w dzisiejszych czasach ktoś twierdzi, że nawet w okolicznych miastach (np. Sandomierz lub Ostrowiec Św.) i prosi (publicznie, na forum należącym do rzeczonej gazety) o kserówkę w ramach "uczciwości" oferując zapłatę osobie, która powieli pismo, to świadczy o:
a) głupocie lub innej ociężałości umysłowej;
b) totalnym lenistwie i cwaniactwie;
c) ignorowaniu fundamentalnej zasady - Dostępne? Chcesz? Masz pieniądze? Kup sobie.

Nawet nie chciałem tego komentować, ale to tak głupie, że aż śmieszne.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sob 14 Lut, 2009 1:39

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

drogi baronie
Cytat:
No i dlatego artykuł ma tytuł "Legenda o szczurach okopowych".

moja wina , po prostu, kupiłem ,otworzyłem ,przeczytałem.......święcie przekonany ,że tytuł to "Szczury okopowe-widma ziemi niczyjej".A tu tytuł jak byk"Legenda......"'Embarassed'
Co nie zmienia faktu ,że artykuł przeczytałem z przyjemnością .Duże'Piwo'
Może kiedyś Jej Królewska Mość Historia uchyli rombka tajemnicy i wtedy.....
Coś dla ucha,muzyczne " uzupełnienie" tematu'Bardzo szczęśliwy'
http://www.youtube.com/watch?v=NVK_mJrLbmY
pozdrawiam borys
ps.
Cytat:
''Do nieba nie można od razu''

wydać to w całość!!!!!!!

_________________
Священная война

Sob 14 Lut, 2009 13:11

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajny numer Piwo Jestem już po kolejnej części "Do nieba nie można od razu" i po Szczurach okopowych. Teraz czas na Sonderdienst.

Tak trzymać chłopaki ! Bardzo szczęśliwy

Sob 14 Lut, 2009 13:49

Powrót do góry
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dostałem w piątek wielką paczkę z KKKK i zastanawiałem się co to jest?
Listonosz się nie pomylił, bo adres był mój - byłem ciekawy kto mi jakiś prezent zrobił Laughing

Rozpakowałem - i okazało się, że prezent sprawiłem sobie sam. I po części IOH. Wykupiłem prenumeratę i otrzymałem właśnie pismo z dodatkową książką.

Jak narazie przeczytałem tylko wstęp (bo czasu brak) no i mogę powiedzieć, że miło wiedzieć, że Redakcja też zagląda na forum Laughing Laughing czerpiąc z niego inspiracje

A tak poważnie - numer wygląda interesująco. Od wtorku czytam w każdej wolnej chwili!!!
Szczególnie jak już widziałem powyżej opinie Kolegów Razz

Pozdrowienia!

Nie 15 Lut, 2009 22:16

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo cieszy regularność ukazywania się. Gdyby tak jeszcze poprawić częstotliwość Wink oraz zapodać DVD zamiast VCD. Przecież różnica w cenie nośnika CD i DVD chyba nie jest aż tak znaczna.
A numer bardzo ciekawy. Jak zwykle Wilczur wymiata. Choćby dla samych tych pamiętnikow warto kupowac IOH. A tu jeszcze "szczury...", "...NSZ", "Sonderdienst", "300".
Jedynie 'Orzeł" traci malizną - zdjęć jak na lekarstwo Smutny

_________________

Pon 16 Lut, 2009 20:44

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A numer bardzo ciekawy. Jak zwykle Wilczur wymiata. Choćby dla samych tych pamiętnikow warto kupowac IOH. A tu jeszcze "szczury...", "...NSZ", "Sonderdienst", "300".
Jedynie 'Orzeł" traci malizną - zdjęć jak na lekarstwo


A jak część ilustracyjna "szczurów" wyszła Question Pytam, bo jeszcze nie mam Wink

_________________
soon be time to go over the wall, rapid fire and the end of us all - Iron Maiden, Paschendale

Rów, w którym płynie mętna rzeka, nazywam Wisłą. Cieżko wyznać, na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas ojczyzną - Z. Herbert

Wto 17 Lut, 2009 21:42

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem wyszła, szkoda tylko, że nie ma odwołania, że zdjęcia pochodzą z Twoich zbiorów. Mogłem tego dopilnować... przepraszam za zaniedbanie.

Wto 17 Lut, 2009 22:40

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak nie ma , jest .

Wto 17 Lut, 2009 22:46

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakt, rzeczywiście, jest! Na końcu tekstu, szukałem gdzie indziej. Teraz to muszę redakcję przeprosić, że ją o takie zaniedbanie posądziłem Wink

Wto 17 Lut, 2009 23:23

Powrót do góry
patrynius
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 513
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie jestem po lekturze, która trwałą kilka dni (tak to jest jak ma się czas by czytać tylko w tzw. międzyczasie Wink ).

Co mogę pochwalić n początek, bo pochwalić się należy Uśmiech

- Szczury okopowe - kompletnie nie mój temat, ciekawe odwołanie do filmu i pociągnięcie dwóch tematów. Szczerze bardziej, zdecydowanie bardziej podobała mi się część "tunelowa" i żałowałem że nie było więcej. W ogóle nie znałem. Część dotyczącą dezercji, rozumiem w kontekście pomysłu na artykuł, jednak temat na tyle rozległy, a w temacie PWS zapomniany, że szkoda że nie było z tego w ogóle oddzielnego art. W tej formie trochę już brakowało miejsca.

- Sonderdients - kapitalny, fajny niszowy temat. Niech mi tylko ktoś powie, że znowu o nich piszemy Bardzo szczęśliwy A potem wskaże w ilu publikacjach można akurat o tej służbie poczytać Bardzo szczęśliwy

- Wojna, Fatah i zwykli ludzie.
łał tyle mam do powiedzenia. Strasznie mi brakuje w tych dzisiejszych zideologizowanych czasach, właśnie takich publikacji. To ciekawe swoją drogą że najwięcej dowiedziałem się o współczesnej wszak sprawie, z czasopisma historycznego, niż z dziesiątków serwisów i dzienników...
Oczywiście to wszystko krótkie, mało etc. ale wiem że to nie miejsce na "Wywiady rzeki". Naprawdę świetnie że się pojawiło coś takiego, od wewnątrz niejako, od zwykłych (właśnie) ludzi.

- dochodzi kapitalna okładka!

- 300 tu akurat ocena średnia. Z prostego powodu, jakiś czas temu był kapitalny artykuł w Polityce w tym temacie i trudno było mnie czymś zaskoczyć Wink. Ale pogrożę troszeczkę palcem że... IMHO artykuł z tyg. współczesnego był b. wyczerpujący niż z czasopisma bądź co bądź historycznego. (Media:IOH - 1:1 Wink )

- Pułk NSZ - nie interesuję się w ogóle podziemiem a NSZ w szczególności, ale b. ciekawy artykuł, dobrze dobrany, udokumentowany. Dokładnie tyle ile potrzebujęUśmiech

- Pieczęcie - pierwszy raz przeczytałem art. o pieczęciach (bo o Templariuszach było w tytule Wink ) i nawet mi się podobało. Nie to żebym jakoś strasznie podniecony wyszedł z tego tematu, ale zważywszy że to w ogóle mnie nie kręci, uznaję za sukces Wink.

- wojenne losy "Wielkiej Trójki" jak najbardziej na plus. Trudny temat w sumie a naprawdę ciekawie ujęty!

Minusy
- jednak za artykuł o Orle, niby miało być coś o zdjęciach, tych jakoś tak mało, historia mnie nie urzekła. Trochę szkoda

Bez zdania
- zaskoczę wszystkich ale wspomnienia prof Wilczura, nie fascynują mnie. Stąd brak oceny bo to mnie jakoś nie zainteresowało od początku.

- szkoda że "podrabiany Cesarz" taki krótki, a temat propagandy przecież arcyciekawy!


pozdrawiam i naprawdę gratuluje numeru, czekam na obiecanych elektryków Uśmiech

_________________
http://www.dws.org.pl

Wto 17 Lut, 2009 23:50

Powrót do góry
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!

Przeczytałem jak na razie trzecią część wspomnień. Tekst jest rzeczywiście przez cały czas "mocny". Zaciekawiła mnie taka rzecz: Jacek opisuje, jak zabrali ich do pomocy przy masowej egzekucji. Wspomina, że byli tam holenderscy SS-mani. I dodaje, że byli gorsi od niemieckich "elektryków".
Przyznam - byłem zaskoczony - faktem, że Niemcy wogóle wykorzystywali obcokrajowców przy takich zadaniach - a jeszcze bardziej faktem, że Holendrzy byli gorsi od Niemców.

IOH cyklicznie opisywało różne formacje obcokrajowców w wojskach niemieckich. Zastanawiam się, czy Holendrom poświęcony był jakiś artykuł? A jeżeli nie, to może warto go umieścić w jednym z następnych numerów?

Wracając jeszcze do samych wspomnień - jest to luźna opowieść, składająca się głownie z opisu drobnych epizodów życia w tamtych czasach. Nie raz już podkreślałem, że dla mnie taki materiał (opisy i przeżycia własne) dostarczają dużej wiedzy na temat tego okresu, którego dotyczą.

Jacek Wilczur w opowieściach uchwycił też zmianę stosunków społecznych: dla porównania stosunek Ukraińców do Polaków po wybuchu wojny i diametralną zmianę w miarę zbliżania się wojsk rosyjskich...

Janku - mam takie pytanie: po publikacji pierwszej części wspomnień w numerze 14-tym - powiedziałeś, że będą trzy części. A tymczasem - po lekturze - wspomnienia się urywają... Czy w numerze następnym będzie ciąg dalszy, czy też to jednak juz koniec?


Cytat:
Cytat:
''Do nieba nie można od razu''


wydać to w całość!!!!!!!


Kolego borys - w 2002 roku ukazała się wersja książkowa. Teraz już raczej nie do kupienia, można szukać w bibliotekach...

Pozdrowienia!

Sro 18 Lut, 2009 9:49

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Aha! w sumie taka wątpliwość odnośnie reklamy "Odkrywcy" - ja wiem ze nasz klient nasz pan, ale czy jest sens reklamować konkurencję?

Sorry Ijon, ale O. to dla IOH żadna konkurencja. Nie ten poziom, nie ten dobór tekstów, tematyka też w sumie różna. O. mógłby zmienić tytuł na "Opowieści z mchu i paproci", albo "Na tropach złota Hitlera/bursztynowej komnaty/kompleksu Riese/złota Wrocławia/szczeliny jeleniogóskiej* cz.8976534".

* niepotrzebne skreślić

Sro 18 Lut, 2009 14:20

Powrót do góry
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam podobne zdanie jak kolega Piotrek

Pomijając fakt, że "Odkrywca" podejmuje inne zagadnienia - to tak na logikę: czy stali czytelnicy IOH przerzucą się na "Odkrywcę" i porzucą zupełnie IOH?

Nie wydaje mi się... Laughing Laughing Laughing

Sro 18 Lut, 2009 14:32

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

patrynius napisał:
Cytat:
- Szczury okopowe - kompletnie nie mój temat, ciekawe odwołanie do filmu i pociągnięcie dwóch tematów. Szczerze bardziej, zdecydowanie bardziej podobała mi się część "tunelowa" i żałowałem że nie było więcej.

Ja nie widzę problemu mamy fachmana wysokiej klasy,pognębić trochę Redakcje,Redakcja zmięknie,redbaron napisze i IHO "odkryje" PWS dla potomnych.'Bardzo szczęśliwy'
Cytat:
Kolego borys - w 2002 roku ukazała się wersja książkowa

ale zaspałem 'Embarassed',jedyny ratunek w "pchlim targu".
pozdrawiam borys

_________________
Священная война

Sro 18 Lut, 2009 16:20

Powrót do góry
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja też zacząłem szukać bliższych informacji o Jacku Wilczurze po przeczytaniu pierwszej części wspomnień w IOH.

Szukałem tej książki w Allegro - ale przez ostatnie parę miesięcy nie pokazała się ani razu ...

Więc co do gapiostwa - nie jesteś sam. Laughing

Sro 18 Lut, 2009 16:36

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak będzie 4 i ostatnia część do momentu jak dostaje się do partyzantki. ( za dużo materiału a nie chcieliśmy ciąć materiału )

Sro 18 Lut, 2009 23:38

Powrót do góry
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok, dzięki za informację Laughing

Czw 19 Lut, 2009 13:25

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam czytałem , powiem jest ok. Jest bardzo ok. Ale może dodam jako miłośnik starożytności dodam - gdzie jest art o bibliotece Aleksandryjskiej ? Dodam też że tekst o 300 - i tu piję do poprzedników - czy czasem trybią kto to napisał ? hehehe

Troszkę brak mi elektryków ale generalnie jestem bardzo zadowolony. Tak trzymać brawo redakcja.

Czw 19 Lut, 2009 21:15

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

patrynius napisał:
Minusy
- jednak za artykuł o Orle, niby miało być coś o zdjęciach, tych jakoś tak mało, historia mnie nie urzekła. Trochę szkoda

Bo prawda jest taka, że nie istnieją zdjęcia Orła, które same w sobie stanowiłyby pretekst do napisania ciekawego artykułu o charakterze, powiedzmy, popularno-naukowym. Otrzymanie tych zdjęć przez redakcję i chęć okraszenia ich tekstem, bez przesłanek historycznych doprowadziło do powstania czegoś, czego powinno się unikać w IOH. To nie pierwszy przypadek, gdy na siłe próbuję sie zmienić pismo historyczne w pismo o polowaniu na historyczne sensacje. Ja rozumiem "inne" oblicza, ale czy od razu musza to być "sensacje, tajemnice, cuda i wianki".
Może warto określić sobie priorytety, tzn. do czego aspiruje IOH. Jezeli do historycznego pisma popularno-naukowego, to nie tędy droga. Jeżeli do pisma dla hobbystów i łowców sensacji to więcej takich tekstów, a mnie można wykluczyć z grona czytelników. Bez straty dla pisma i dla mnie.

A przecież historia pisze tyle ciekawych opowieści, że nie trzeba na siłę szukać nowych sensacji, by powiedzieć: tak my napisaliśmy o tym pierwsi. Tego typu określenia często padają w brukowacach, podczas gdy powazne pisma mówią: za to my napisaliśmy to najlepiej i to na nas będą się powoływać za 10 lat.

Piotrek napisał:
Sorry Ijon, ale O. to dla IOH żadna konkurencja. Nie ten poziom, nie ten dobór tekstów, tematyka też w sumie różna. O. mógłby zmienić tytuł na "Opowieści z mchu i paproci", albo "Na tropach złota Hitlera/bursztynowej komnaty/kompleksu Riese/złota Wrocławia/szczeliny jeleniogóskiej"

Widzisz Piotrze, ja się obawiam, że to IOH może się stać konkurencją dla Odkrywcy, a nie na Odkrywca dla IOH.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 19 Lut, 2009 21:30

Powrót do góry
patrynius
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 513
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bo prawda jest taka, że nie istnieją zdjęcia Orła, które same w sobie stanowiłyby pretekst do napisania ciekawego artykułu o charakterze, powiedzmy, popularno-naukowym. Otrzymanie tych zdjęć przez redakcję i chęć okraszenia ich tekstem, bez przesłanek historycznych doprowadziło do powstania czegoś, czego powinno się unikać w IOH.


Ja tam nie wiem ile tych zdjęć było, ale MXXw. umieszczał kiedyś takie fotoreportaże, tylko podpisy pod zdjęciami które gęsto okraszał 2-3 strony i ot, całość.
Także precedensy są Wink.

A co do tego co napisał Marmik, nic więcej do dodania, cel zawsze dobrze widzieć tworząc konspekt kolejnego numeru. Mówimy to my, zatroskani Czytelnicy którym zależy by KAŻDY art. był godny polecenia Uśmiech

_________________
http://www.dws.org.pl

Czw 19 Lut, 2009 22:15

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak i będzie, słuchamy ( raczej czytamy ) wnioski wyciągamy Uśmiech .

Czw 19 Lut, 2009 22:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.