| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Pytanie - jaki temat chcielibyście by został opracowany w następnym numerze WIZ IOH .
Biblioteka Aleksandryjska ( co spłonęło w bibliotece aleksandryjskiej )
 36%  [ 19 ]
Misje kohort rzymskich na terenach Polski . Czy rzymianie byli na terenach Polski ?
 34%  [ 18 ]
Czy Egipcjanie odkryli Amerykę ?
 5%  [ 3 ]
Herod Wielki (czy Heroda można nazwać Wielkim)
 0%  [ 0 ]
Partowie plemię które rzuciło Rzym na kolana.
 23%  [ 12 ]
Wszystkich Głosów : 52

Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jaki temat do następego numeru ?

Oto ankieta. Pytanie - jaki temat chcielibyście by został opracowany w następnym numerze WIZ IOH .

Panowie zakończenie ankiety w niedzielę o 24.00 dnia 2 listopada 2008.

Sob 25 Paź, 2008 1:00

Powrót do góry
ARTURIUS
Major

Major





Posty: 1982
Pochwał: 11
Skąd: Schreiberhau
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Stawiam na bibliotekę,bardzo ciekawy temat..!!!
pzdr

_________________
"Przypadek jest nieprzewidzianą prawidłowością"
J.W.Goethe

Sob 25 Paź, 2008 8:26

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Optuję za biblioteką , aż ciary przechodzą jakie dzieła tam spłonęły .

Sob 25 Paź, 2008 9:44

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

tylko mam obawy że temat 1 i 3 będą zrobione na poziomie "rozwiązania zagadki Atlantydy" - czyli więcej pobożnych życzeń niż faktów. Bo trudno mi wyobrazić, że autorzy pofatygują się do źródeł...
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 25 Paź, 2008 14:53

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ijon - znaczy jak oceniasz ten art o atlantydzie ? nie trybie. A tematy opracuje fachowiec , choć śmiał się ze mnie troszkę podczas ich ustalania. Bardzo szczęśliwy

Sob 25 Paź, 2008 20:16

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

No i pytanie jak powstał ten zbiór w Aleksandrii, jej co tam było ? Dla mnie to jedna z większych zbrodni - podobno cywilizacja się cofnęła o 1000 lat. Utraciliśmy bazę danych. Podobno były tam nawet dzieła z Chin.

Sob 25 Paź, 2008 20:39

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Panowie zakończenie ankiety w niedzielę o 24.00 dnia 2 listopada 2008.

Nie 26 Paź, 2008 19:55

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
Ijon - znaczy jak oceniasz ten art o atlantydzie ? nie trybie. A tematy opracuje fachowiec , choć śmiał się ze mnie troszkę podczas ich ustalania. Bardzo szczęśliwy

To co autorzy odtrąbili jako "rozwiązanie zagadki" to tylko jedna z teorii umiejscowienia Atlantydy. Już w liceum gdy się tym interesowałem, była ona znana, i bynajmniej nie wspomniana spółka jest jej autorem (nawet nie Polacy). Bynajmniej też nie jest rozwiązaniem Atlantydy bo zgodnie z Brzytwą Ockhama tworzy nowe zagadki i nei wyjaśnia najprostszymi metodami Wink

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 27 Paź, 2008 22:46

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ja wybrałem temat: "Misje kohort rzymskich na terenach Polski . Czy Rzymianie byli na terenach Polski?". Wiem o tym tylko tyle, że Rzymianie zapuszczali się do nas nad Bałtyk po bursztyn, ale nic poza tym. Także w moim mniemaniu to by był bardzo ciekawy temat na artykuł, no i wyjaśnił by wiele kwestii dotyczących Rzymian na naszych ziemiach. Choć artykuł o Partach też by był wyjątkowo ciekawy. No ale decydujący głos należy do was, panowie szlachta forumowa, a nie do takich kozaków jak ja i paru innych. Niech się dzieje wola szponka, z nią się zawsze zgadzać trzeba. Wink Bardzo szczęśliwy
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pon 27 Paź, 2008 22:54

Powrót do góry
patrynius
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 513
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Szkoda że małe szanse na artykuł o Partach a właśnie o tym to ja jeszcze nic nie widziałem. Biblioteka czy odkrycie Hameryki przez Egipcjan to takie bardziej "hokus pokus" i kod Leonarda w jednym. A sam tytuł o Patach sugeruje coś poważniejszego, ale cóż, vox populi.
pzdr

_________________
http://www.dws.org.pl

Wto 28 Paź, 2008 19:08

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jako szlachcic forumowy kreske na "Misje ....."dałem, ale temat "Partowie....."też jest ciekawy.pzd b.

Wto 28 Paź, 2008 19:23

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ijon ma racje, troche za dużo propozycji tematów mocno naciąganych, no ale z drugiej strony tytuł gazety to w końcu inne oblicza Wink

a może by tak jeszcze coś o jakiś koloniach rzymskich, prowincjach ?

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 28 Paź, 2008 21:19

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Walka trwa. Partowie mogą wygrać aaa ciekawa sprawa z nimi.

Wto 28 Paź, 2008 21:52

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Proszę Panowie, który magazyn pyta co chcecie przeczytać?
Brawo szponek Piwo

Wto 28 Paź, 2008 22:37

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Wszystkie teorie zakładające istnienie Atlantydy, nie uwzględniająca aspektów historycznych i filologicznych, są z góry skazane na niepowodzenie. Atlantyda jako realny twór, nigdy nie istniał czego wyrazem jest choćby Arystoteles. Ani archeologia (jako historia kultury materialnej) ani geologia nie potwierdziły tekstu Platon. Dlaczego ponieważ był to wymysł filozofa. Istotna w tym tekście jest płaszczyzna symboliczna. Teorii zakładających istnienie tak wysoko rozwiniętej cywilizacji jest wiele, ale nie mają one żadnych realnych przesłanek metodologiczny.
Z przykrością, muszę również stwierdzić, iż nie przypominam sobie szkoły średniej, która analizowała by tekst Platona w szerokim kontekście, nie tylko historycznym ale również i filologicznym.

Sro 29 Paź, 2008 14:28

Powrót do góry
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Witam!

Ciekawi mnie więcej niż jeden temat Bardzo szczęśliwy
Ale w ankiecie wybrałem Rzymian na terenie Polski..

Mam nadzieję, że tematy tutaj zaproponowane znajdą się jak nie w najbliższym to w kolejnych numerach?

Pozdrowienia!!

Sro 29 Paź, 2008 16:05

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

A był artykuł "Czy Wikingowie odkryli Amerykę ?"
_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Sro 29 Paź, 2008 18:28

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

saddam44

Cytat:
ł "Czy Wikingowie odkryli Amerykę ?"


Wikingowie Szanowny Kolego to zdecydowanie - średniowiecze Wink

Sro 29 Paź, 2008 19:15

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ok ale pytałem tak tylko przy okazji czy był podobny artykuł bo oglądałem ostatnio Pathfindera i się wkręciłem. Ale to z Egipcjanami też może być ciekawe. Wink
(Ok dzieki Ijon)
Pozdróweczka.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.


Ostatnio zmieniony przez saddam44 dnia Sro 29 Paź, 2008 20:48, w całości zmieniany 1 raz

Sro 29 Paź, 2008 19:43

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

saddam44 napisał:
A był artykuł "Czy Wikingowie odkryli Amerykę ?"

był, w 14.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 29 Paź, 2008 20:05

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

aceton napisał:
Wszystkie teorie zakładające istnienie Atlantydy, nie uwzględniająca aspektów historycznych i filologicznych, są z góry skazane na niepowodzenie. Atlantyda jako realny twór, nigdy nie istniał czego wyrazem jest choćby Arystoteles. Ani archeologia (jako historia kultury materialnej) ani geologia nie potwierdziły tekstu Platon. Dlaczego ponieważ był to wymysł filozofa. Istotna w tym tekście jest płaszczyzna symboliczna. Teorii zakładających istnienie tak wysoko rozwiniętej cywilizacji jest wiele, ale nie mają one żadnych realnych przesłanek metodologiczny.
Z przykrością, muszę również stwierdzić, iż nie przypominam sobie szkoły średniej, która analizowała by tekst Platona w szerokim kontekście, nie tylko historycznym ale również i filologicznym.

Więc albo Platon wymyślił Atlantydę albo ona istniała i była na Krecie - trochę się to wyklucza, nieprawdaż? A secundo - wg mnie popełniasz błąd metodologiczny - najpierw uznajesz że Atlantyda została wymyślona, a potem strasz się wyjaśnić zagadkę.
Archeologia faktycznie nie potwierdziła z dwoma ale: 1. zdaje się że prawdziwa nauka nigdy nei szukała A., uznając ją za wymysł. Poszukiwania prowadzili tylko amatorzy-tropiciele zagadek. 2. Jest kontynent który do dzisiaj nie został zbadany.
Co do ostatniej uwagi - chyba się mylisz. Wręcz przeciwnie, każde liceum to robi. Bo przecież szkoła uczy że A. była wymysłem, a jak dowód podaje właśnie uwarunkowania mentalne ówczesnych, oraz inne pomysły samego Platona.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 29 Paź, 2008 21:44

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Więc albo Platon wymyślił Atlantydę albo ona istniała i była na Krecie - trochę się to wyklucza, nieprawdaż? A secundo - wg mnie popełniasz błąd metodologiczny - najpierw uznajesz że Atlantyda została wymyślona, a potem strasz się wyjaśnić zagadkę.
Archeologia faktycznie nie potwierdziła z dwoma ale: 1. zdaje się że prawdziwa nauka nigdy nei szukała A., uznając ją za wymysł. Poszukiwania prowadzili tylko amatorzy-tropiciele zagadek. 2. Jest kontynent który do dzisiaj nie został zbadany.
Co do ostatniej uwagi - chyba się mylisz. Wręcz przeciwnie, każde liceum to robi. Bo przecież szkoła uczy że A. była wymysłem, a jak dowód podaje właśnie uwarunkowania mentalne ówczesnych, oraz inne pomysły samego Platona.

Co do Krety, to proszę mi wierzyć nie sądzę by tam można było lokalizować Atlantydę, nie ma ku temu najmniejszych przesłanek, przynajmniej na podstawie badań; J.H. ten Veen, P. Th.Meijer, Late Miocene to Recent tectonic evolution of Crete (Greece):geological observations and model analysis,; ed. Howard, Justin H, The Brevard College field trip to Athens, Crete, and the Cycladic Islands: an interdisciplinary focus on geology and archaeology; Reconstruction of Holocene Climate Variability within the Central Mediterranean Using Lake Sediments from the Akrotiri Peninsula, Crete. (prac na temat geologii Krety jest znacznie wiece. Przytoczyłem tylko te, które kojarzę.
Secundo cyt. błąd metodologiczny to tzw. założenie negatywne, które również można dowodzić, co stanowi treść m.in. logiki. Dowodzenie negatywne, często stosowane jest w naukach humanistycznych, lecz także i ścisłych; choćby chemia. Nie do końca rozumiem wiec zarzut. Również należy pamiętać, iż aby doszło do procesu dowodzenia, musi być obecna jakakolwiek forma założenia!!! Kwestia metodologii założenia, to już głównie aparat badawczy jaki mają do dyspozycji naukowcy.
Nie bardzo również rozumiem cyt. zdaje się że prawdziwa nauka nigdy nei szukała. Jest to truizm, nie ma rozróżnienia na prawdziwą i pseudo naukę, przynajmniej na etapie dowodzenia. Ponadto czym innym jest żmudny proces badawczy i przedstawienie jego wyników w formie monografii, czy zbioru monografii, a czym innym jest popularyzacja, wymagające nieco innych zabiegów. Ponadto proszę mi wierzyć prawdziwym naukowcem był i jest : J.V. Luce, pracującym jeśli mnie pamięć nie myli w Trinity College Dublin. Atlantyda, to tylko jedna z wielu jego prac.
Nie bardzo również rozumiem, cyt. amatorzy-tropiciele… Archeologia jako nauka, posiadająca charakterystyczny dla nie aparat badawczy istnieje bez mała 200 lat. Tym samym nie bardzo rozumiem zarzut, który sugerowałby, iż błędne był w całości, badania choćby W. M. Flinders Petriego, wspominanego J.V. Luce, czy M.S.F. Hood, A.J. Evans’a. Nawet jeśli są dość problematyczne kwestie, odnoszące się co szczegółów badań, to ich współczesna weryfikacja – stanowiąc skądinąd naturalny proces naukowy, je wyjaśnia. Ale nie rozumiem, dlaczego badacze z początku, czy połowy ubiegłego stulecia określasz: amatorami -tropicielami zagadek.
I ostatnia kwestia. Odnoszę wrażenie, że nie do końca się zrozumieliśmy, cyt. szerokim kontekście, nie tylko historycznym ale również i filologicznym.
Jeśli by w Polsce, istniało liceum, które uczyło by krytyki źródeł archeologicznych, pisanych w rozmaitej formie i danych historycznych, byłbym bardzo zaskoczony. Filologia klasyczna, a w ramach tej dyscypliny mieści „działalność literacka Platona”, jako źródło, wymaga od osoby, która krytycznie patrzy na treść, znajomości przynajmniej trzech dialektów greckich, pomijając już kwestię znajomości historii starożytnej czy filozofii. Ponadto archeologia antyczna, korzysta z dorobku zarówno filologii klasycznej jak i historii starożytnej, stad wielcy badacze (o których wspomniałem choćby powyżej) łączyli często w sobie te trzy dyscypliny.
Nie bardzo rozumiem również określenie: badanie mentalności, kogo Platona, Solona, czy Herodota. Szkoła – jeśli porusza problem Atlantydy to nie dowodzi, tylko stwierdza!!! Z całym szacunkiem, ale nie sądzę by nauczyciel historii, był w jednej osobie historykiem świata starożytnego, filologiem klasycznym, geologiem, geomorfologiem, i by zakończyć archeologiem.
Pozdrawiam

Pią 31 Paź, 2008 11:15

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Czyli robimy bibliotekę aleksandryjską.

Pon 03 Lis, 2008 9:58

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Koniec ankiety - koniec tematu Uśmiech Kłódeczka Uśmiech

Pon 03 Lis, 2008 12:15

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.