| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ilość tłumaczy jedynie zapotrzebowanie na nie, nie ich skuteczność.Ciężkie armaty p-lot były trudne w transporcie - osadzanie ich na platformach kolejowych poprawiało ich mobilność, kosztem pewnego spadku celności ognia bateryjnego.
Niestety - nie zetknąłem się nigdzie z zestawieniami zestrzeleń (co nie znaczy, że ich nie ma - jedynie ja ich ngdzie nie widziałem).
Pozdrowienia
Grendel

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pon 23 Sie, 2010 20:22

Powrót do góry
Retwizan
Szeregowiec

Szeregowiec

Skuteczność tych baterii ciężko przeliczać na zestrzelone samoloty. Jest to broń defensywna i wychodzi ona zwycięsko z walki gdy samoloty nie zniszczą osłanianego celu.

Nie 21 Sie, 2011 23:08

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 5

Tak swoją drogą ciekawe dlaczego u nas nie próbowano przed wojną zrealizować czegoś podobnego - taki walor mobilnej, łatwej do przemieszczenia baterii i to tanim kosztem to było w końcu coś...
W ogóle chyba w II RP posadowienie artylerii na kolejowych platformach jakoś tak nie specjalnie było popularne...
Pozdrawiam

Sro 24 Sie, 2011 12:25

Powrót do góry
Retwizan
Szeregowiec

Szeregowiec

Chyba po prostu nikt sobie nie wyobrażał/nie brał na poważnie aż takiej skuteczności lotnictwa, oraz tak dobrej współpracy wojsko lądowe-lotnictwo, jaką wypracowali Niemcy. Nie tylko Polska "obudziła się z ręką w nocniku" wystarczy porównać uzbrojenie p.lot. okrętów (np. Wielkiej Brytanii) z 1939 i po ich modernizacjach w następnych latach.

Oczywiście była wojna domowa w Hiszpanii, ale co innego mówić a co innego wyasygnować dodatkowe fundusze na potencjalne zagrożenie.

Sro 24 Sie, 2011 21:57

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Marku,
Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale Polska w Dwudziestoleciu nie posiadała ciężkiej artylerii przeciwlotniczej, a średniej niezbyt wiele. Ta ostatnia była na tyle mobilna, że nie widziano potrzeby osadzania jej na kolejowych platformach.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 24 Sie, 2011 22:02

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 5

Witam - o tym, że nie posiadaliśmy ciężkiej artylerii plot wiem...Sam pochodzę z rodziny przedwojennych speców średniej artylerii plot Uśmiech Ale jakoś nie bardzo do mnie trafia lansowana tu i ówdzie koncepcja, że zagospodarowanie posiadanego sprzętu czy polityka zakupów była w okresie międzywojennym tak niesamowicie optymalna jak to tu i ówdzie się pisze lub daje do zrozumienia Uśmiech
Po prostu ciekawi mnie czy poruszano choćby w teorii wątek potrzeby ewentualnego stworzenia czegoś co później stało się takim pociągiem obrony przeciwlotniczej...
Zdaje sie, ze gdyby Warszawa ala 39 miała coś takiego to i naszej artylerii plot nie spotkałby smutny poewakuacyjny chaos...
Odrębnym zaś watkiem jest temat ewentualnego posadowienia na platformach kolejowych posiadanych nietypowych dział... (choć nie plot...niestety)
Pozdrawiam

Czw 25 Sie, 2011 8:56

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Osadzenie artylerii średniokalibrowej na platformach nie tyle nie poprawiłoby jej mobilności, ale wprost przeciwnie - utknełaby w zatorach szlakowych, razem z innymi składami, i tam zakończyłaby swą wojenna karierę.Sporo szybciej, niz miało to miejsce w rzeczywistości.
Jeśli chodzi o możliwość osadzenia "nietypowych" armat na wagonach.Nie wdając się w brak odpowiednich podstaw i lawet, jakie konkretnie armaty masz na myśli?

Pozdrowienia
Grendel

Pią 26 Sie, 2011 5:27

Powrót do góry
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 Strona 4 z 4

Skocz do: