| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oficerowie którzy przeżyli

Witam. Temat dotyczy oficerów którzy nie zostali zamordowani przez NKWD w 1940 r. a którzy byli więźniami obozów w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Chodzi mi o listę osób przewiezionych do obozu Pawliszczew Bor, już po eksterminacji dokonanej przez NKWD. Każde nazwisko będzie dla mnie pomocą, a nigdzie nie znalazłem całej listy. Oficerowie ci tworzyli potem oddziały Wojska Polskiego w ZSRR, więc jest kilka znanych nazwisk (vide: Berling), ale mnie interesują pozostali oficerowie.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 14 Sie, 2008 15:16

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalem jednego PIOTR PODKOWINSKI z Warszawy - moj chrzestny ojciec-niestety bylem wtedy dzieckiem i bardzo malo pamietam-jedynie Ostaszkow utkwil w pamieci z jego opowiadan. Ale czy byl i w Pawliszczewie...???

Sob 16 Sie, 2008 9:32

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

za wiki:
Cytat:
Ostatecznie, po udostępnieniu w Rosji dokumentów z Centrum Przechowywania Kolekcji Dokumentów Historycznych (Центр хранения историко-документальных коллекций), wiadomo że do obozu griazowieckiego via juchnowski wybrano 395 osób, z czego:
47 ze wskazania przez V Wydziału (wywiadu) GUGB NKWD
Była to grupa osób interesujących dla wywiadu jako źródło informacji lub gotowych do współpracy w razie napaści Niemiec na ZSRR
47 ze wskazania przez ambasadę Niemiec
Dotyczyło to również osób, co do których interwencję podejmowały najczęściej wpływowe kręgi włoskie
19 na prośbę misji Litwy
W tej grupie osób byli litewscy agenci, w tym odbywający kary w polskich więzieniach i przejęci przez NKWD
24 jako Niemców
91 na polecenie zastępcy narkoma spraw wewnętrznych Mierkułowa
Grupę tę stanowili też jeńcy mogący być źródłem informacji, jak też niebędący oficerami lub członkami organów represji, oraz ci, którzy zadeklarowali swoje komunistyczne poglądy
167 pozostałych
Spośród tych osób było kilkudziesięciu tajnych współpracowników obozowych dostarczających informacje o współwięźniach

W wymienionym Centrum jest dostępny też kolejny dokument, wymieniający imiennie jeńców z poszczególnych grup.

Już kiedyś pytałem się na forum, czy w/w dokument został przekazany wraz z innymi przez Jelcyna Polsce. ALe obawiam się, że nawet jeśli to nikt by go nie upublicznił.
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=9558&sid=43b48055c72334767d85529b25e337fd
Ocalałych przewieziono z Ostaszkowa, Starobielska itd. do Pawliszczew Boru , a stamtąd później do Griazowca.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/


Ostatnio zmieniony przez maxikasek dnia Sob 16 Sie, 2008 10:24, w całości zmieniany 2 razy

Sob 16 Sie, 2008 10:22

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Każde nazwisko to jest coś. Ich nie było dużo. Jeśli przeżył to raczej tam trafił, przynajmniej ja nie słyszałem, żeby ci którzy nie zostali zamordowani nie przechodzili przez ten właśnie obóz, potem kierowano ich do Griazowca, gdzie przebywali do sierpnia 41'

(Kiedy wysłałem ten post to swój zamieśćił też maxikasek, więc zamiast pisać nowy edytuje ten Bardzo szczęśliwy )
Przynajmniej wiemy że taka lista istnieje. Może Federacja Rodzin Katyńskich dysponuje przynajmniej szczątkową listą. Raczej w necie się tego nie znajdzie. Rolling Eyes

_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sob 16 Sie, 2008 10:28

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niedawno dowiedziałem się, że każdemu z jeńców trzech obozów zrobiono zdjęcia en face i z profilu. Zastanawiam się co się z nimi stało. Może słyszeliście coś o tym, bo ja tyle tylko, że o tym wiem. Może już coś kiedyś wypłynęło wraz z dokumentami... Rolling Eyes
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 28 Sie, 2008 20:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.