| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrek1112
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: biłgoraj
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JAK WYCZYŚCIć SREBRO??????

WITAM MAM PYTANKO ZNALAZŁEM SREBRNEGO DENARA CZYM GO WYCZYŚCIć ŻEBY NIE ZNISZCZYć??????

Z GÓRY DZIęKI ZA ODPOWIEDZ



Opis załącznika:

Opis załącznika:
mój denar

Nie 29 Cze, 2008 19:37

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj...
Nie wygląda tak zle... jest to stare srebro, nie wiem jakiej próby... na moje oko wystarczy wrzucić na dłuższy czas do oliwki z oliwek, pięknie zmiękczy brud i od padnie, proszę jej nie wkładać do żadnej chemi itp... niech się moczy w oliwce z oliwek, może to potrwać parę miesięcy.
Pozdrawiam
elrex

PS - Gratuluję monetki Wink Piwo

_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Nie 29 Cze, 2008 20:58

Powrót do góry
piotrek1112
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: biłgoraj
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

DZIęKI ZA POMOC SPRÓBUJE TAK JAK NAPISAŁEŚ

Pon 30 Cze, 2008 12:16

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Soczek z cytrynki też fajnie działa!!! Często nim czyszczę srebrne monetki lub inne przedmioty srebrne lub posrebrzane (np. odznaczenia).
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pon 30 Cze, 2008 12:25

Powrót do góry
stg
Porucznik

Porucznik





Posty: 721
Skąd: Żórawina/Wrocław przed 1937(Rothsürben) po 1937(Rothbach)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PanzerII napisał:
Soczek z cytrynki też fajnie działa!!! Często nim czyszczę srebrne monetki lub inne przedmioty srebrne lub posrebrzane (np. odznaczenia).


Ale trzeba uwazac,aby nie przesadzic zniszczylem troszeczke odznake posrebrzany mosiadz w niektorych miejscach zeszlo lekko srebro Wink

Ps.klawiatora szwankuje sorry za bledy.

Pon 30 Cze, 2008 13:06

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście jeśli mówimy o posrebrzanych odznaczeniach to wtedy czyścimy patyczkiem do uszu umoczonym w soku. Monetki srebrne nawet te bilonowe moczę pod kontrolą w soku bez żadnych efektów negatywnych!!!
A ty przykład odznaczenia które wyczyściłem sokiem z cytryny.

PS. Srebrne monetki których nic nie rusza wrzucam do EDTA i na kilka dni o nich zapominam!!! Wink



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pon 30 Cze, 2008 13:14

Powrót do góry
Oleg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyszczenie srebra

Najlepiej wyczyścisz srebro środkiem Silver Maintenance. Wyczyści, zakonserwuje i przywróci blask wyrobom ze srebra i posrebrzanym. W razie pytań proszę pytać.
GG 2837975

Pon 30 Cze, 2008 16:00

Powrót do góry
piotrek1112
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: biłgoraj
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za pomoc moneta wygląda 2 razy lepiej sok z cytryny pomógł. mam jeszcze jedno pytanie czym mogę wyczyścić miedziane monety??????????????

Pon 30 Cze, 2008 17:48

Powrót do góry
Oleg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miedziane monety można wyczyścić za pomocą specjalnego środka Copper/Brass.

Pon 30 Cze, 2008 18:06

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oleg napisał:
Miedziane monety można wyczyścić za pomocą specjalnego środka Copper/Brass.


A to nie szkodzi patynie??? Rolling Eyes

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pon 30 Cze, 2008 19:55

Powrót do góry
piotrek1112
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: biłgoraj
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jaka jest cena tego środka i gdzie można go dostać?????????

Pon 30 Cze, 2008 20:25

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Srebro mozna tez wyczyscic sodą na sucho i splukac

Pon 30 Cze, 2008 21:12

Powrót do góry
Oleg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli patyna była nałożona chemicznie to ją nie zetrze, a która pojawiła się z czasem, to niestety zetrze. Ale środek super dla wszystkich stopów miedzi (brąz, mosiądz,alpaka,srebro). Kupić można na allegro.
gg 2837975

Pon 30 Cze, 2008 21:43

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
a która pojawiła się z czasem, to niestety zetrze.



No to środek niestety jest do d... Laughing Bo chodzi właśnie o to aby nie usuwał tej naturalnej, szlachetnej patynki!!! Piwo

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pon 30 Cze, 2008 21:47

Powrót do góry
Oleg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PanzerII napisał:
Cytat:
a która pojawiła się z czasem, to niestety zetrze.



No to środek niestety jest do d... Laughing Bo chodzi właśnie o to aby nie usuwał tej naturalnej, szlachetnej patynki!!! Piwo




Ale jak Pan zachce mieć czystą powierzchnie to działa rewelacyjnie Piwo

Pon 30 Cze, 2008 22:22

Powrót do góry
stg
Porucznik

Porucznik





Posty: 721
Skąd: Żórawina/Wrocław przed 1937(Rothsürben) po 1937(Rothbach)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miedziane monety można włożyć do oliwy z oliwek na dłuższy czas,ale każdą monetę inaczej się czyści.....Można też alektrolizą ale niszczy patynę!!!!

Wto 01 Lip, 2008 17:32

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie!
Sodki na sucho nie polecam, bo sodka może zarysować monetę. Szczoteczka i pasta do zębów tym bardziej nie. Przecież to ma siłę ścierania kamienia nazębnego!
Co innego monety miedziane i z brązu, które są nadgryzione zębem czasu i posiadają większe wżery niż mikroryski jakie możemy im zafundować takim czyszczeniem. Do takich mniej lub bardziej powyżeranych monet (brąz, miedź) właśnie zalecane jest kilkutygodniowe moczenie w oliwce aby dosłownie wsiąkała w mikropory. Do srebra raczej nie ma sensu to stosować. Ja stosuję metodę ekspresową i bezpieczną - wręcz czarodziejską Wink
Metoda znana zapewne, ale myślę, że nie wszystkim.
Do miseczki wsypuję trochę soli. Zalewam ją wrzątkiem i umieszczam na dnie warstwę folii aluminiowej - takiej spożywczej do kanapek. (nie próbowałem bez folii, być może też zadziała) I do takiego tygielka umieszczam delikwenta do kąpieli - jaśnieje w oczach! Po kilkudziesięciu sekundach już można ją wyjąć, Jeśli efekt nie był oszałamiający to po takim zmiękczeniu można zafundować jej "szorowanie" bezszczotkowe w samych palcach, tylko żeby nie przesadzić i nie zrobić z niej lustereczka. Należy koniecznie pamiętać aby dokładnie opłukać monetkę po solankowej kąpieli.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pią 26 Mar, 2010 23:49

Powrót do góry
Bolek i Lolek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 18
Skąd: z nikąd
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie polecam, metody z wodą z roztworem soli. Jak monetka będzie z lichego srebra to można ją zniszczyć. Ja popełniłem ten błąd i na monetce pokazała się miedź. Crying or Very sad

Wto 06 Kwi, 2010 19:27

Powrót do góry
idfx
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam !

ja stosuję myjkę ultradźwiękową ze środkiem SeaClean. Jest to "chemia" z glonów morskich i cytrusów. Wymaga jednak doświadczenia z dobraniem odpowiedniego stężenia koncentratu i czasu pracy myjki. Ze wstydem przyznam, że sporo naniszczyłem zanim się nauczyłem. Najważniejsze - nie mieszać srebra z miedzią podczas kąpieli bo wszystko się robi pięknie.... różowe Uśmiech no i czas pracy - na początku myślałem - im dłużej tym lepiej, ale po dłuższym czasie wkładane zdobycze czernieją w mgnieniu oka.

Wto 06 Kwi, 2010 20:20

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja popełniłem ten błąd i na monetce pokazała się miedź

Czy nie było to 15 kopiejek (carskich) Uśmiech ??
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Wto 06 Kwi, 2010 20:28

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

idfx napisał:
witam !

ja stosuję myjkę ultradźwiękową ze środkiem SeaClean. Jest to "chemia" z glonów morskich i cytrusów. Wymaga jednak doświadczenia z dobraniem odpowiedniego stężenia koncentratu i czasu pracy myjki. Ze wstydem przyznam, że sporo naniszczyłem zanim się nauczyłem. Najważniejsze - nie mieszać srebra z miedzią podczas kąpieli bo wszystko się robi pięknie.... różowe Uśmiech no i czas pracy - na początku myślałem - im dłużej tym lepiej, ale po dłuższym czasie wkładane zdobycze czernieją w mgnieniu oka.


Opisz troche jak uzywasz myjki-mam taka kilka lat,kilkakrotnie probowalem i ...lezys sobie zapomniana...
SeaClean jest dostepny raczej na wyspach-wiec tu pomyslimy o czyms innym-zalezy mi na zastosowaniu myjki..

Sro 07 Kwi, 2010 1:27

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:
. Do srebra raczej nie ma sensu to stosować. Ja stosuję metodę ekspresową i bezpieczną - wręcz czarodziejską Wink
Metoda znana zapewne, ale myślę, że nie wszystkim.
Do miseczki wsypuję trochę soli. Zalewam ją wrzątkiem i umieszczam na dnie warstwę folii aluminiowej - takiej spożywczej do kanapek. (nie próbowałem bez folii, być może też zadziała) .


Robisz klasyczna autolize-zadna magia.
Wieksze fanty mozna owijac drutem aluminiowym,a zamast soli-dysocjujacej w roztworze jednak na zrace jony HCl zastosowac delikatniejszy elektrolit-na przyklad z NaOH-sody kaustycznej

Sro 07 Kwi, 2010 1:34

Powrót do góry
idfx
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeśli to przedmioty współczesne, ustawiam myjkę na 3 min, wlewam chemię (półtora kapselka) i dolewam dobrze ciepłą wodę. Na ogół wystarcza. Jeśli to fanty z ziemi, robię to "na oko". Wlewam słabszy roztwór i ustawiam myjkę na 3 min. Po krótkim czasie, ziemny osad zaczyna ładnie schodzić. Wyłączam na chwilę, odciskam przedmiot w ręczniczku papierowym i patrzę czy staje się czytelny. Sprawdzam delikatnie, na ile jest skorodowany, czy się nie rozwarstwia. Jeśli jest w miarę "stabilny" wkładam ponownie do myjki i ustawiam na 5 min obserwując stale czy nie czernieje. Zauważyłem, ze jak się oczyszcza, to zaczyna ładnie jaśnieć, potem pewien próg graniczny, przestaje jaśnieć i szybko wyciągam i osuszam, z doświadczenia wiem że potem już szybko zacznie czernieć. Miedziaki natomiast różowieją, robię krótko, by stały się czytelne i zostały z patyną. Jak za długo i przedmiot stary i zjedzony, to zaczyna schodzić pierwsza warstwa, często i napisy.

To tak w skrócie, wyczucia nie potrafię sprecyzować Wink Jak będę miał więcej czasu popróbuję z roztworem solanki, kwasku itd. SeaClean faktycznie dostępny w UK, gdzieś na ebayu ktoś sprzedawał w Niemczech, ale to przesyłka itd. niezbyt opłacalne.

Sro 07 Kwi, 2010 10:57

Powrót do góry
idfx
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jms-bytom: jutro wracam do UK, jeśli chciałbyś wypróbować SeaClean mógłbym przywieźć Ci butelkę. Jest to 0.5 l opakowanie, stosuje się jeden korek na jakieś 250 ml ciepłej wody, w zależności od stanu fantów. Kosztuje 4.99 funta
"http://maplin.co.uk/Module.aspx?moduleno=218729"

sklep zaraz pod moim domem, kłopotu nie ma. Następnym razem przylatuję 26 kwietnia.

Pozdrawiam

Sro 07 Kwi, 2010 11:03

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jms-bytom napisał:
zamast soli-dysocjujacej w roztworze jednak na zrace jony HCl zastosowac delikatniejszy elektrolit-na przyklad z NaOH-sody kaustycznej

Ja tam się na chemii za bardzo się nie znam, ale wiem jedno - jak kupuję sól kuchenną to nie ma na niej takich ostrzeżeń zdrowotnych jak na opakowaniu sody kaustycznej. Wiem też, że sodą kaustyczną przepycha się zlewy a solą kuchenną nie. Wyczyściłem już w ten sposób kilka denarów rzymskich i nie mam z nimi najmniejszych problemów.


Bolek i Lolek napisał:
Nie polecam, metody z wodą z roztworem soli. Jak monetka będzie z lichego srebra to można ją zniszczyć. Ja popełniłem ten błąd i na monetce pokazała się miedź. Crying or Very sad

Pokazała się miedź, bo widocznie tam była i po wyczyszczeniu stała się widoczna, czyli chyba dobrze, że moneta powróciła do pierwotnego wyglądu? Chyba, że mówisz o utlenionej na zielono miedzi, tj. o grynszpanie - to już inna sprawa.
A opłukałeś monetę porządnie z soli?

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Sro 07 Kwi, 2010 17:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.