| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Kilka ciekawostek z netu na ten temat. Czy maja wiele wspolnego z prawda sami zobaczcie.
Cytat:
Wietnam Laos Kambodża
Po walkach z Japończykami,Wietnamczycy walczyli o niepodległość swojego kraju z Francuzami.Francja po klensce pod Dien Bien Phu i poniesienu dużych strat ,musiała zgodzić się na dekolonizacje tego obszaru .Zgodnie z ustaleniami rokowań genewskich przerwano działania wojenne i utworzono 3 suwerenne państwa:Wietnam,Laos,Kambodżę.
Kontrole wykonywania tych układów powierzono komisji mieszanym składającym się z przedstawicieli obydwu stron i Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w skład których wchodzili przedstawiciele Indii,Kanady i Polski
(udział polaków w wojnie Wietnam-USA owiany jest tajemnicą wiadomo że oficerowie wywiadu sprawowali funkcje doradcze armii Vietcongu oraz gromadzili informacje o armii USA które posłużyły min. do utworzenia 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej (obecnie 25Bkpow))
Przedstawiciele WP uczestniczyli jeszcze w UNAMIC w Kambodży w latach 1991-1992 wystawiając kontyngent w sile batalionu złożonego z jednostek inżynieryjnych i zaopatrzenia , dostarczali jednotkom operacyjnym wode,paliwo i żywność oraz naprawiali drogi i mosty
W latach 1954-1974 w skladzie komisji uczestniczyło 1928polskich żołnierz.
Za Sportowe Forum Dyskusyjne.

Kolejna ciekawostka.
http://mariuszromangdy.blogspot.com/2009/02/polacy-walczyli-w-wietnamie.html

Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Pią 06 Lis, 2009 5:23

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mój bardzo dobry kolega opowiadał jak ojciec znajomego ze studiów wspominał, że był w Wietnamie. Jakieś specyficzne oddziały. Może LRRP? Nie wiem. Niestety. Kolega studia skończył czas temu, więc ciężko będzie namiary zdobyć, aby się czegoś więcej dowiedzieć. Cóż spytam. Może chociaż telefon ma.

P.S. A może któryś wydał książkę, wspomnienia (nie tylko ci z LWP)??

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pią 06 Lis, 2009 11:03

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak pół żartem pół serio - czy akcja naszych oddziałów była prowadzona po sławetnym hasłem "za wolność waszą i naszą"? - mogłoby to mieć ciekawy wydźwięk propagandowy...

Pią 06 Lis, 2009 12:19

Powrót do góry
Robert76
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 328
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zerknij na 1 stronę wątku. "Nasza i wasza" wolność zamieniła się w "zabezpieczenie łączności".:wink:To co pisze twer49. to wartościowe są dwa ostatnie zdania, ciekawe co stanowi źródło tej informacji? Z tego co ja wiem to Polacy, którzy byli tam wysyłani pełnili rolę doradców + część, która miała przeznaczenie specjalne, ale o tym póki co informacje są bardziej niż skąpe.
Pozdrawiam!

Pon 16 Lis, 2009 22:44

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Robert podalem oba zrodla informacji w poscie. Do jednego masz link w poprzednim poscie.
Drugie dziwado to ...Sportowe Forum Dyskusyjne.
http://www.sfd.pl/Udzia%C5%82._Wojska_Polskiego_w_kontyngentach_mi%C4%99dzynarodowych-t421280.html
Wybaczcie po cytacie w poprzednim poscie podalem zrodlo ale nie podalem linka. Mea culpa. Bardzo szczęśliwy
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Wto 17 Lis, 2009 0:41

Powrót do góry
Robert76
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 328
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

twer49 napisał:
Witam,
Robert podalem oba zrodla informacji w poscie. Do jednego masz link w poprzednim poscie.
Drugie dziwado to ...Sportowe Forum Dyskusyjne

Witaj!
Nie zrozumiałeś mnie Wink Mi chodziło o źródło o znaczeniu historycznym! Skąd ktoś wziął liczbę 1928 żołnierzy. Jakieś SFD czy tego typu rzeczy nie stanowią źródła!
Pozdrawiam!

Sro 18 Lis, 2009 8:44

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Robert zrozumialem Cie. Po nitce do klebka. Napisalbym do autora tego postu i poprostu go spytal.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sro 18 Lis, 2009 12:34

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert76 napisał:
Ciekawa informacja!Ja słyszałem tez o sierżancie Kubiaku, który zdezerterował z Legii.


Skąd pochodził ten człowiek? Czy czasem nie z Podlasia? Kolega dziadka z AK po wojnie wstąpił do Legii, brał udział w wojnie w Indochinach (w tym w bitwie pod Dien), a pottem słuch po nim zaginął ?!

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Czw 19 Lis, 2009 11:54

Powrót do góry
Robert76
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 328
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponury napisał:

Skąd pochodził ten człowiek? Czy czasem nie z Podlasia? Kolega dziadka z AK po wojnie wstąpił do Legii, brał udział w wojnie w Indochinach (w tym w bitwie pod Dien), a pottem słuch po nim zaginął ?!

?? Nie wiem czy to o niego chodzi, wiem jedynie na co zmarł, kiedy i gdzie jest pochowany (pisałem o tym wcześniej).
Tak przy okazji polecam ciekawą książkę J. Rybaka, Komandosi Jednostki specjalne wojska polskiego, Bellona, 2003 r. Jest w niej rozdział o misji Chor. Cz. Ostyńskiego, (był żołnierzem 1 bat.szturmowego). Do Wietnamu trafił w ramach rozjemczej Komisji Kontroli i Nadzoru i przebywał tam od VII 1974 do XII 1975 r.
A co do udziału naszych w Wietnamie to doszukałem się informacji o naszym okrecie transportowym "Jan Kiliński" który pomiędzy 10.1954 a 07.1955 wykonał 27 rejsów między Wietnamem Południowym i Północnym.
Pozdrawiam!

Pią 20 Lis, 2009 21:36

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W książce K 11 - Agent mimo woli / Józef Kosjańczuk jest rozdział o Polaku w Wietnamie. Ale ta historyjka brzmi tak trochę bajecznie.
Za to w międzynarodowej komisji kontrolnej jakiś Polak był:
http://img213.imageshack.us/img213/4667/iccs.jpg

Sob 21 Lis, 2009 12:30

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, słynny samolot na którym latał Donald Kutyna, jest już w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Pozdrawiam. http://blogbiszopa.blog.onet.pl/Polskie-skrzydla-nad-Wietnamem,2,ID418897535,n

Wto 28 Gru, 2010 12:13

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą chciałoby się skomentować pewną dzisiaj już ciekawostkę wojenną z lat wietnamskiego konfliktu. Zastanawiałem się gdzie ten wątek umieścić myślę, że mieści się w formule tego już istniejącego tematu.
Cytat:
Do opisanych wydarzeń doszło 20 grudnia 1972 roku w wietnamskim porcie Hajfong, a uszkodzoną jednostką był „Józef Conrad”.
Nad portem panowała ciemna grudniowa noc, do świtu było jeszcze parę godzin. Dwudziestu pięciu ludzi z załogi polskiego ośmiotysięcznika spało w kabinach, podobnie troje gości. Około godziny 4.30 nad portem rozległ się hałas silnika samolotu. Po chwili zrzucona lotnicza bomba zmiotła szalupę, przebiła poszycie pokładu łodziowego i wpadła do pomieszczeń załogowych, gdzie eksplodowała. Eksplozja wznieciła pożar, który wkrótce ogarnął całą nadbudówkę. Akcja gaśnicza była utrudniona, ponieważ ogień zniszczył statkowe agregaty, więc w gaszeniu pomagały jednostki portowe. Na domiar złego niecałe pół godziny później nad portem pojawiły się kolejne samoloty. Tym razem ciężka bomba minęła kadłub, ale jej eksplozja w pobliżu lewej strony rufy wyrwała w burcie dziurę o wymiarach około 17x4 m. Ponadto wstrząsy spowodowały rozszczelnienie luku ewakuacyjnego i grodzi V ładowni. Statek nabrał wody, ale nie osiadł na dnie. Do opisanych wydarzeń doszło 20 grudnia 1972 roku w wietnamskim porcie Hajfong, a uszkodzoną jednostką był „Józef Conrad”.

więcej:
http://portalwiedzy.onet.pl/4869,80559,1633405,1,czasopisma.html

Pon 07 Lut, 2011 12:58

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odnośnie Polaków w Wietnamie, odsyłam jeszcze tutaj, bo linków takowych nie ma:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=19768
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=36539
http://www.militarium.net/forum/viewtopic.php?t=3953
Szczególnie informacje pod tym linkiem mnie zainteresowały (nie będę wklejał artykułu ze względu na dużą liczbę linków/odnośników w nim):
http://blogmedia24.pl/node/33845

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 08 Lut, 2011 23:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.