| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gregor48
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: TARNÓW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam czy mógłby mi Pan udzielić informacji o kpr. Władysław kacałaj 3 szw. 1 pułku pancernego,pod nr. 285 na pańskiej liście. informacje proszę kierować na [email protected]. z góry dziękuje.

Nie 09 Gru, 2012 23:41

Powrót do góry
skrzypol1
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 73
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oto co znalazłem w książce Kutzner Jacek, Tym Juliusz S.: Polska 1. Dywizja Pancerna w Normandii, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2010;

Str. 479
Ten wieczór (20 VIII 1944 – mój przypis) wspominał także po latach dowódca 3. szwadronu 1. Pułku Pancernego kpt. Roman Proszek:
„Około godz. 19.00 następuje cisza – przemęczeni Niemcy przestali atakować, nam też wiele nie brakuje. Żal mi bardzo oddziałów piechoty, zdziesiątkowani, głodni i nieludzko przemęczeni. Jestem zły, wściekły i głodny. Drugiemu kierowcy ze swego czołgu, kpr. W. Kacałaj, każe zabić sporego cielaka, który pasie się jeszcze na polanie, a dziesiątki leży zabitych. Na tym polowaniu nakrywa Władzia I-szy zca dcy 2. P. Panc., mjr. dypl. B. Mincer. Władzio melduje, że wykonuje rozkaz dcy szwadronu, kpt. Proszka. Owego cielaka przyciągnęli i kazałem podzielić go na czołgi. Załogi czołgowe zaczęły gotować, smażyć na maszynkach dla siebie i okolicznej piechoty. Mjr. B. Mincer zameldował o tym „zajściu” dcy 1. P. Panc., z którym potem miałem „rozmówkę” na ten temat. (Przypis 83)”

(Przypis 83) R. Proszek, 3-ci szwadron 1. Pułku Pancernego na „Maczudze”, s. 582

Str. 507
To, co działo się w godzinach przedpołudniowych tego spokojnego dnia (22 VIII 1944 - przypis mój), następująco zapamiętał ówczesny kpt. Roman Proszek:
„Godz. 7.00 pobudka. Otrzymujemy żywność dostarczoną przez Kanadyjczyków. Po dobrym, ciepłym śniadaniu idziemy oglądać masakrę, zrobioną przez ogień naszego pułku na głównej szosie Chambois-Vimoutiers, na zachodnim stoku płd. Wzg. 262, poniżej Mont-Ormel, na drodze do m. Couderhard. Ludzie, konie, samochody, autobusy, furmanki, działa ppanc., „Pantery” i sprzęt różnego rodzaju – to jedna masa, trudno przejść. Wiele naszych żołnierzy „robi szczegółowy przegląd” zdobyczy wojennych. Są wspaniałe konserwy, koniaki, polskie papierosy i zapałki, a nawet „wyborowa”. Wspaniałe narzędzia, broń myśliwska, ubrania cywilne – w tej „rozbitej masie” jest wszystko, prócz życia.
Moja załoga hula również. Kierowca, plut. Jamroz, wraca pod dwóch godzinach chwiejnym krokiem z piękną dubeltówką, kupą wspaniałych narzędzi i darem dla mnie – butelką wyborowej. Drugi kierowca, kpr. W. Kacałaj, wraca dobrze podlany i prosi, abym mu pozwolił pojechać czołgiem na główną drogę, w tę zbitą masę – bo znalazł „taką piękną, małą, zgrabną kuchnię polową” z gotowym drzewem, tak posiekanym na szczapeczki i chce ją zabrać i będziemy ją wozić zawsze za czołgiem. Tłumaczę Władziowi, stanowczo nie pozwalam zapalić czołga i mówię mu, że jak czołg zapali to dostanie „lagą” (zawsze nosiłem kawał drzewa). Oświadczył mi, że on tę kuchnię musi mieć, bo taka” zgrabna, akuratna”. Dwa razy zapalił i Józio kazał mu zgasić. Zapalił po raz trzeci i tam ja go złapałem ….Uciekał dobrze i tego dnia nie widziałem go więcej (Przypis – 169).


(Przypis – 169) R. Proszek, 3-ci szwadron 1. Pułku Pancernego na „Maczudze”, s. 584

Proponuję, aby dotrzeć do artykułów (wspomnień) Romana Proszka, który był dowódcą 3 szwadronu 1. Pułku Pancernego. Poniżej zamieściłem, te które znalazły się w bibliografii ww. wymienionej książki:
3. Szwadron 1. Pułku Pancernego na „Maczudze”, „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” (Londyn) 1969, nr 56.
3. Szwadron 1. Pułku Pancernego ma „Maczudze”, „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” (Londyn) 1994, nr 147.
I tak się pisze historia (Z walk 1. i 2. Panc. Na „Maczudze” w 1944 r.), „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” (Londyn) 1972, nr 65.
List do redakcjiw sprawie kpt. Sevigny, „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” (Londyn) 1995, nr 149.
Odpowiedź por. rez. br. panc. Z. Mieczkowskiemu, „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” (Londyn) 1973, nr 69.
W sprawie artykułu ppłk. Koszutskiego: „Bitwa pod Falaise”, „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” (Londyn) 1969, nr 53.

Sro 19 Gru, 2012 9:42

Powrót do góry
gregor48
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: TARNÓW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje,będę szukał dalej. Mam jeszcze zapytanie, czy ten przegląd można jeszcze zdobyć [ nr.56 i nr.147]

Nie 06 Sty, 2013 23:34

Powrót do góry
skrzypol1
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 73
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

moim zdaniem tylko gdzieś na rynku antykwarycznym, chyba, że ktoś na którymś forum posiada te numery i je udostępni.

Innym wyjściem jest zamówienie odpłatnej kopii, np. z CBW

Pon 07 Sty, 2013 0:00

Powrót do góry
Domator
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji o STUDZIŃSKI Bronisław (3. szw.) poz. 772 listy. Odpowiedź proszę przesłać na adres email [email protected]
Z góry dziękuje i pozdrawiam

Pon 09 Wrz, 2013 22:01

Powrót do góry
eb
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Na tej liście znajduje się prawdopodobnie mój ojciec pod numerem 446, Eugeniusz Łopuszyński. Niemniej jednak, chciałabym się upewnić i zapytać, czy jest ktoś w posiadaniu jakichś danych o nim, np. daty urodzenia lub innego szczegółu. Jeśli to jest mój ojciec, to chętnie uzupełnię dane dot. jego życia.
Proszę o odpowiedź tu na forum lub PW, lub na email: [email protected]

Nie 16 Mar, 2014 23:31

Powrót do góry
tomciozg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry.

Posiadam informacje nt. mojego dziadka, który wymieniony jest w Pańskiej liście. Jeśli temat jest aktualny proszę o kontakt: [email protected]

Pozdrawiam

Wto 16 Wrz, 2014 8:40

Powrót do góry
skrzypol1
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 73
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Autor wątku postanowił opublikować swój materiał na fejsiku: Laughing

https://www.facebook.com/pierwszypancerny

Pon 23 Lut, 2015 13:39

Powrót do góry
AKostyła
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1 Pułk Pancerny

Witam,
mój dziadek Wacław Kostyła znajduje się na liście pod pozycją 458. Mam pamiątkowy album dziadka, dokumenty oraz trochę zdjęć. Mogę udostępnić gdyby się przydały.

Sro 09 Wrz, 2015 21:28

Powrót do góry
tomciozg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Poszukuję zdjęć 1 PP (3 szwadron). Mój dziadek w nim służył. Chętnie wymienie się skanami zdjęć. Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę o kontakt: [email protected]

Sro 14 Paź, 2015 23:17

Powrót do góry
Micen
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Poszukuję zdjęć 1 PP - również 3 szwadron). Mój dziadek w nim służył. Proszę o kontakt przez PW lub maila.

Wto 01 Sty, 2019 20:11

Powrót do góry
S2024
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wacław Kostyła

Witam,
poszukuję informacji dot. żołnierza 1. Dyw. Pancernej gen. Maczka, tj.: Wacław Kostyła, a konkretnie dokumentów lub publikacji potwierdzających jego udział w walkach w Normandii, Belgii, Holandii i Niemczech (taka informacja widnieje na grobie w m. Oszczów gm. Dołhobyczów).

Sro 14 Lut, 2024 12:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.