| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Arka Przymierza

Nie ma to wiele z moją wiarą wspólnego, ale ten artefakt mnie po prostu fascynuje jak nic innego. Przeczytałem już dziesiątki tekstów tudzież artykułów na jej temat.

Oczywiście rozwiązania nikt nie zna. Może Wy macie na jej temat jakieś hipotezy. Dla mnie najbardziej przekonująca jest taka, że Arka spoczywa gdzieś w Jerozolimie, być może w pobliżu byłej Świątyni, która była miejscem jej przechowywania. Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek podczas podbojów mógł ją zrabować, jako, że coś takiego formatu nie przeszłoby bez echa, tymczasem od tysięcy lat nie wiemy właściwie nic...

Jest jeszcze ciekawostka jakoby miała znajdować się w Etiopii w Aksum, ale jakoś nie przekonuje mnie to, ponoć jacyś żołnierze włoscy zostali przez strażników pobici, ale raczej gdyby się tam znajdowała to Włosi bez trudu by ją zajęli.

A co Wy o tym myślicie?


P.S. Umieściłem w skradzionych bo może ktoś ją ukradł w starożytności Mr. Green

_________________
BEST DAMN THING

Pią 04 Kwi, 2008 17:47

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

eeee...
No przecież Indiana Jones ją znalazł. Wink Mr. Green Mr. Green Bardzo szczęśliwy

Pią 04 Kwi, 2008 22:37

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Arka Przymierza

Coruscant napisał:
Nie ma to wiele z moją wiarą wspólnego, ale ten artefakt mnie po prostu fascynuje jak nic innego. P.S. Umieściłem w skradzionych bo może ktoś ją ukradł w starożytności Mr. Green

Cóż mimo wszystko lepiej jak byś ją w wytłumaczyć niewytłumaczalne zamieścił Wink

Pon 07 Kwi, 2008 20:37

Powrót do góry
kubuś
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 34
Skąd: zdolny slask
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja tam obstawiam, że Rzymianie ją potłukli w drobny mak po którymś z powstan żydowskich

Wto 12 Sie, 2008 22:53

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Arka Przymierza

Coruscant napisał:
Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek podczas podbojów mógł ją zrabować, jako, że coś takiego formatu nie przeszłoby bez echa, tymczasem od tysięcy lat nie wiemy właściwie nic...


Według mnie właśnie opcja kradzieży jest najbardziej prawdopodobna, to że Arka wykradana była kilkakrotnie jest faktem, np. przez Filistynów, potem w 586 r. p.n.e. podczas zburzenia Świątyni przez wojska Nabuchodonozora II, też zniknęła (kradzież lub ukrycie jej przed wrogiem). Ponadto mogli ją ukraść Rzymianie (nie zniszczyli by jej celowo znając ich zamiłowanie do organizowania triumfalnych marszów z łupami, przecież Arka była najokazalszym przedmiotem w Jerozolimie i Rzymianie na pewno o niej wiedzieli, a tak juz na marginesie; to nie wierze że mogliby ją zniszczyć), a słyszałem że nawet faraon Szeszonk I mógł ją zabrać (925 r. p.n.e.). A jeśli została ukryta - co jest prawdopodobne - to najlepsze przesłanki co do tego gdzie się znajduje (Etiopczykami bym się zbytnio nie przejmował, oni przecież twierdzą że mają Arkę/kopię w każdym kościele) znajdziemy w Księdze Machabejskiej.
Cytat:
Było w tym piśmie [napisane], jak z Bożego polecenia prorok kazał nieść za sobą namiot2 i arkę, gdy wyszedł. Kiedy zaś wszedł na górę, na którą Mojżesz wstąpił i [z której] przyglądał się dziedzictwu Bożemu, 5 przyszedłszy tam znalazł Jeremiasz pomieszczenie w postaci pieczary. Umieścił tam namiot, arkę i ołtarz kadzenia, a wejście zarzucił kamieniami. 6 Kilku z tych, którzy mu towarzyszyli, wróciło, aby zaznaczyć drogę, ale już nie mogli jej odnaleźć. 7 Kiedy zaś Jeremiasz dowiedział się o tym, czyniąc im wymówki powiedział: "Miejsce to pozostanie nieznane, aż Bóg na powrót zgromadzi swój lud i okaże mu miłosierdzie (2 Mch 2,4-8).

Tekst IV wydania Biblii Tysiąclecia wydawnictwa Pallotinum. W tekście chodzi o Górę Nebo na stepach Moabu, a dokładnie o grotę po wschodniej stronie Jordanu.

_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 15 Sie, 2008 11:48

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zależy jak się podchodzi do tego tematu. Jeśli ktoś traktuje Arkę jako przedmiot, zabytek, bo będzie rozumował jak historyk. Tylko że Arka nie była zwykłym przedmiotem podobnym np do Bursztynowej Komnaty. Gdyby ktoś chciał badać losy Arki z perspektywy tego czym naprawdę była i jaką moc posiadała, to musiałby odrzucić teorię jej kradzieży. Arki nie dało się ukraść, bo trzeba byłoby najpierw oszukać Boga. Arki nie mogli dotknąć Izraelici spoza plemienia Lewitów, a nawet ci, tylko wtedy gdy byli "czyści". Nie mogła więc zostać ukradziona jak np. złote przedmioty ze Świątyni. Żołnierze cesarza Tytusa mogli ukraść Menorę i inne złote przedmioty, ale nie Arkę.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sob 23 Sie, 2008 19:39

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odpisałem na Twój post kudi, już wczoraj ale niestety wyparował Rolling Eyes Ale w skrócie: ja podchodzę do tematu Arki w sposób o którym napisałeś - dlatego stwierdziłem, że nie wierze w możliwość zabrania Arki przez Rzymian - czyli wierzę w Boską interwencje w powstaniu Arki. Jednak sama Biblia mówi o wykradzeniu jej przez Filistynów. Myśle, że oszustwo (przynajmniej takie jak z Baśni Braci Grimm) nie jest oczywiście możliwe, bo Arka to nie komputer, ale furtka dla złą zawsze zostaje. To tak jak z tym, że jeśli ktoś naprawdę chce zgrzeszyć to zrobi to nawet Bóg nie pomoże. Tyle, że w wypadku Arki mamy jeszcze Majestat z którym trzeba się liczyć; Filistyni oddali Arkę przy czym zebrała ona śmiertelne żniwo.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 25 Sie, 2008 16:24

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiedyś gdzieś czytałem, że Arka jest bodajże gdzieś w Izraelu czy kraju ościennym. Wg. tradycji prorocy, kapłani itp. wybierają jednego strażnika, który do końca życia pilnuje tej Arki, modli się przy niej itp. Jest tam zaciągany siłą, nawet jeśli nie ma na to ochoty. Jedzenie dostarczane jest pod drzwi, a jemu samemu nie można z nikim rozmawiać bez pozwolenia władz kościelnych, które notabene zabroniły archeologom zbadania jej.

Co do kradzieży to owszem kradli je, ale uważam, że tak czy siak dawno powróciła już do pierwowitego właściciela.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 19 Maj, 2009 20:11

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi Ci pewnie o Etipię. Zgodnie z lokalną tradycją królowa Saby miała zabrać do swojego kraju arkę. To nierealne. Salomon nigdy by się na to nie zgodził. W końcu to on zbudował Pierwszą Świątynię gdzie stała arka. Gdyby jej tam nie było to Biblia nie wspominałaby jej przy kolejnych okazjach i wydarzeniach, które miały miejsce już po tym jak królowa Saby wróciła do swojego kraju.
Jest teoria, że miejsce ukrycia arki jest znane kapłanom i wróci ona na miejsce po odbudowie Trzeciej Świątyni. A to się stanie (zgodnie z Apokalipsą) blisko kresu znanego nam świata.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 20 Maj, 2009 12:43

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jak bardzo zaawansowane są prace przy odbudowie Trzeciej Świątyni?

Pią 22 Maj, 2009 13:13

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To ciekawa kwestia. Słyszałem, że "jest już praktycznie wszystko gotowe". Oczywiście mówię o detalach, a nie samej odbudowie. Ale precyzując są już plany i od dawna działają fundacje zbierające środki na odbudowę. Od jakiegoś czasu są jednak prowadzone inne prace. Może to się wydawać śmieszne, ale sama odbudowa budynku to nie wszystko. Tu chodzi o jej urządzenie i przywrócenie ceremoniału. Np. potrzebny jest do niego "popiół z czerwonej jałówki". Nie było to łatwe, bo ten gatunek krów już praktycznie nie był hodowany. Od lat były wykonywane narzędzia (złote szczypce, szufle do popiołu itp.), instrumenty muzyczne (zgodnie z opisem w Starym Testamencie). Tak naprawdę najważniejsza sprawa to odzyskanie terenu pod budowę Trzeciej Świątyni. Zaraz po tym zostanie "odnaleziona" Arka.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 25 Maj, 2009 16:56

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Popiół z czerwonej jałówki" - ciekawe czy odnaleziono już "Tą" ściśle zresztą określoną co do niezwykle szczegółowych wymogów jałówkę?
Jedna z tradycji mówi, że gdy to się stanie nadejdzie właściwy moment na odbudowę świątyni - tak na marginesie czy jej lokalizacja także jest ściśle określona, praktycznie bez możliwości jakicholwiek odstępstw od możliwej lokalizacji???

Pozdrawiam

Sro 27 Maj, 2009 12:19

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak lokalizacja jest określona. Może niewiele osób sobie zdaje sprawę, że Salomon wybudował świątynię na górze Moria. Tej samej, na której Abraham miał złożyć w ofierze Izaaka. To było prorocze wydarzenie, określające miejsce przyszłej świątyni. Minęły jeszcze pokolenia zanim Izrael osiadł w Ziemi Obiecanej. Trzecia Świątynia będzie więc stała w tym samym miejscu co poprzednie. Nie da się jej przenieść Uśmiech A co do czerwonej jałówki, to udało się odnaleźć jakieś "egzemplarze" tego gatunku i znowu jest hodowana.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 27 Maj, 2009 14:56

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem z odbudową Świątyni jest zupełnie inny - otóż ŻADEN religijny Żyd nie może wejść na teren Świątyni.Z prostego powodu - zgodnie z Prawem do miejsca Najświętszego ze Świętych, gdzie za zasłona przechowywana była Arka i gdzie przebywał Bóg mógł wejść jedynie Arcykapłan z rodu Lewiego, jedynie raz w roku i to po bardzo skomplikowanym oczyszczeniu.Nikt nie wie, gdzie mieściło się Najświętsze ze Świętych, dlatego żaden bogobojny Żyd nie może wejść na szczyt Świątynnego Wzgórza, by go nie zbezcześcić.
Prócz tego - rytuału poświęcenia ludu i przebłagania za grzechy Izraela (podczas wzmiankowanego Yom Kippur) mógł dokonać jedynie oczyszczony Lewita.Sam popiół ofiarnej jałówki niewiele tu może pomóc, bo skąd dziś wziąć "czystego" Lewitę, by złożył ofiarę całopalną?
Zaś gdzie jest sama Arka? Pewnie wciąż tam, gdzie ukrył ją prorok Jeremiasz.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 27 Maj, 2009 15:43

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel. Po pierwsze osoby spoza plemienia Lewiego, a w zasadzie rodziny arcykapłana nie mogły wejść tylko do miejsca Najświętszego gdzie stała arka (powiedzmy strefa III). Do świątyni mogli wchodzić wszyscy Żydzi (strefa I). Nie ma też problemu z "czystym" Lewitą. To plemię bardzo restrykcyjnie podchodzi do swojej tradycji i roli. Każdy wierzący Żyd powie Ci który z Patriarchów był jego przodkiem. Genealogia to jedna z najważniejszych dziedzin życia tego narodu Uśmiech
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 28 Maj, 2009 9:25

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracają na chwilę do "jałówki" - podobno wśród odtworzonej rasy wciąż nie znaleziono takiej, która w 100% spełniałaby ścisłe wskazania...
Ciekawe dlaczego niektóre wymagania są tak nieprawdopodobnie szczegółowe.

Pozdrawiam

Czw 28 Maj, 2009 11:17

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kudi napisał:
Po pierwsze osoby spoza plemienia Lewiego, a w zasadzie rodziny arcykapłana nie mogły wejść tylko do miejsca Najświętszego gdzie stała arka (powiedzmy strefa III).
Przecież właśnie o tym pisałem.W tym leży cały problem z odbudową - nikt dziś nie wie gdzie dokładnie było Najświętsze ze Świętych i by tam przez niewiedze nie wejść i go nie zbezcześcić Żydom NIE WOLNO wchodzić na Wzgórze Świątynne!Musiałbym sprawdzić jak zwała sie rada rabinacka, która tego zakazała po Wojnie Sześciodniowej, gdy Stara Jerozolima ze Wzgórzem znalazła sie w Izraelu.
kudi napisał:
Nie ma też problemu z "czystym" Lewitą. To plemię bardzo restrykcyjnie podchodzi do swojej tradycji i roli.

Jest.Zapytaj pierwszego z brzegu ortodoksyjnego rabina.
kudi napisał:
Każdy wierzący Żyd powie Ci który z Patriarchów był jego przodkiem. Genealogia to jedna z najważniejszych dziedzin życia tego narodu :)
Genealogia nie ma tu nic do rzeczy.Liczą się rytuały oczyszczające, których nie można było odprawić po zniszczeniu Świątyni przez Rzymian.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 28 Maj, 2009 14:21

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dalej będę polemizował. Żydzi, tym bardziej religijni, nigdy nie utracili wiary w odnowę państwa i tradycji. Dlatego przez tysiąclecia kultywowali i rytuały i kulturę. Wyznaczone rodziny i plemiona pełniły swoją rolę dalej, nawet w niewoli, ucząc się i przekazując sobie wiedzę. Stary testament i jego księgi były powtarzane z pamięci codziennie przez niezależnych sobie ludzi, którzy tylko tym się zajmowali, przekazując to zajęcie następcom. Po to by "żadna jota" się nie zmieniła. Dzięki temu wiemy, że tekst oryginalny jest zachowany co do kropki i przecinka.
Trudno dyskutować gojom o historii i przyszłości Izraela, ale z tego co ja słyszałem i przeczytałem nie ma przeszkód by ruszyć z odbudową i rytuałem. Przeszkodą jest Kopuła na Skale, groby przy wejściu do bramy (bo to nieczyste), którą ma wjechać na białym koniu Mesjasz... to w sumie drobiazgi w kontekście faktu, że stanie się to "u kresu dni".

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 29 Maj, 2009 11:39

Powrót do góry
Hadiuka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 139
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi, tak dobrze prowadziłeś wątek: Lewici, Arcykapłan, kapłani z linii Aarona... i "spaściłeś". Arki nie ma, nie było jej już nawet za czasów Jezusa. Dlaczego? Spełniła swoją rolę, a po wtóre cielesny Izrael jako naród utracił błogosławieństwo Boże. Wybrany został nowy naród - "duchowy Izrael" . Ponadto prozaiczna kwestia zapisana w Księdze Wyjścia, rozdział 20 i wersety 4 oraz 5 (notabene z tych samych powodów Bóg ukrył ciało Mojrzesza). Nie rozpisuję się dalej w kwestii, bo mogę wywołać burzę w szklance wody! Mogę zasugerować lekturę Biblii i kontakt z kimś, kto ją studiuje, rozumie i wdraża w życie. Wink

Wto 21 Lip, 2009 19:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hadiuka :

Cytat:
Spełniła swoją rolę, a po wtóre cielesny Izrael jako naród utracił błogosławieństwo Boże. Wybrany został nowy naród - "duchowy Izrael" .



A " duchowy Izrael ' to nader sympatyczni Świadkowie Jehowy ( właśc. Jahwe) .
Czego oczekiwać po ojcu założycielu tego odłamu Charlsie Russelu ? Były adwentysta , płodny pisarz , twórca nowej religii która jest najbardziej nietolerancyjnym odłamem chrześcjiaństwa .
Zapytajmy więc Hadiuka dlaczego odrzucono księgi deuterokanoniczne ??
Zapytajmy więc Hadiuka , dlaczego Russel uznał niektóre ustępy za nieprawdziwe ???
Zapytajmy więc Hadiuka , dlaczego Russel uznał naukę o Św. Trójcy za nieprawdziwą ??
Zapytajmy więc Hadiuka , kim dla Russela był Jezus Chrystus??
Zapytajmy więc Hadiuka , czym dla Russela jest ewolucjonizm ??
Zapytajmy , więc Hadiuka , dlaczego , mimo zapowiedzi Russela nie doszło do , od lat zapowiadanego , końca świata ?? A czekacie już od 1874 roku .
Zapytajmy więc Hadiuka , dlaczego nie było zmartwychwstania w roku 1980 , tak jak wyliczył Russel ???
Zapytajmy więc Hadiuka ...... nie zapytajcie się sami siebie : czy chcecie żyć przez 1000 lat na ziemi gdzie głównym guru będzie mityczny Jehowa ?? Będziecie pląsali w ekstatycznym tańcu , przepełnieni miłością .............i innymi absurdami , które w efekcie będą nudą , nudą bezdenną , nudą , nudą , nudą .

I jako , że ja , zepsuty ateista seth , nudzić się nie lubię , pięknie panu , pani , Hadiukowi podziękuję za to czcze gadanie . Proponuję kontakt z ludźmi którzy nie studiują Biblii , a wręcz przeciwnie. To jedyny Twój ratunek Hadiuka , ratuj się............

Wto 21 Lip, 2009 22:29

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hadiuka
Twoja sugestia jest spóźniona o co najmniej kilkanaście lat. I nie potrzebny mi doradca do studiowania Biblii, wystarczy, że znam Nadawcę Uśmiech
Nie staram się w tym wątku pisać z własnej głowy, ale w oparciu o to co znajduje się Biblii. Czy Ty sugerujesz, że "duchowy Izrael" miał wpływ na to, że Arka została zniszczona, rozpłynęła się w powietrzu? Zapominasz, że pół Listu do Rzymian mówi o tym, że mimo iż narodził się "duchowy Izrael", to ten wybrany, pierworodny nigdy nie zostanie odrzucony (Rzym 11:1"Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami"). Izrael jest więc w centrum bożego zainteresowania wraz ze swoją historią i tradycją wynikającą z Tory. A częścią tej tradycji opartej na religii jest Arka. I zapominasz, że zgodnie z przesłaniem Biblii przyjdzie czas kiedy zostanie odnowiona świątynia. Ona nie może istnieć bez Arki. Więc w niedalekiej może przyszłości zostanie ona "odkryta".

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 22 Lip, 2009 16:20

Powrót do góry
Hadiuka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 139
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szanowni Panowie kudi oraz seth - co mam Wam odpowiedzieć? W pierwszym przypadku nie chodzi o C.T. Russela, a o zrozumienie całego Pisma natchnionego przez Boga. Notabene, to chrześcijanie różnego kalibru oraz agnostycy chętnie podnoszą temat końca świata, pomijając tak wyraźny zapis z Ewangelii w/g Mateusza 24 rozdziału i wersetu 36: "O dniu owym i godzinie nie wie nikt - ani aniołowie niebios, ani Syn, tylko sam Ojciec". W związku z tym czemu ci, którzy studiują spisaną mądrość Bożą mieliby sami wyznaczać dnie i czasy? Nigdy nie słyszałem od Świadków Jehowy (nazwa też nie jest przypadkowa, a wynika drodzy z zapisu Księgi Izajasza 43 rozdział i werset 10; 11), że koniec tego systemu rzeczy (nie świata materialnego w postaci Ziemi i Słońca) nastąpi np. 23.07.2009... Tą kwestię też wyraźnie omawia Biblia. Dalej w temacie - "duchowy Izrael" nie miał wpływu na zniknięcie arki. Nie zrozumiałeś kontekstu, gdyż chodziło mi o wyeliminowanie przedmiotu kultu zgodnie z zapisem wersetu 11, rozdziału 4 Księgi Apokalipsy : "Godzien jesteś Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone." Rozumiem, że ta abstrakcyjna dla Was księga nie ma najmniejszego znaczenia, a powiązanie głównej myśli przewijającej się od Księgi Rodzaju 3 rozdziału i 15 wersetu do 22 rozdziału i 21 wersetu Księgi Apokalipsy przekracza Wasze możliwości (nie wpadajcie w panikę, to nie wstyd..., to ludzkie, wszak 2 List do Koryntian w 4 rozdziale i 4 wersecie wyjaśnia wszystko). Dodam jeszcze, że Biblia wyjaśnia czym jest owa Nowa Świątynia, czym jest Górne Jeruzalem i ręczę, że wnikliwa analiza 21 i 22 rozdziału Księgi Apokalipsy z uwzględnieniem pozostałych rozdziałów Ksiąg Biblijnych (ale na to potrzeba pokory i czasu) wykaże, że nie chodzi o budowlę materialną. Czy mamy zatem już burzę w szklance wody??? Laughing

Sro 22 Lip, 2009 19:46

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mamy burzę bo jesteś co najmniej niegrzeczny w stosunku do innych. Można spierać się na argumenty, ale zarzucać innym że czegoś nierozumieją to przejaw grubiaństwa albo przemądrzałości.
Wyeliminowanie przedmiotu kultu?
Raczysz żartować. Gdyby to była prawda to stałoby się to o wiele wcześniej. Arka nie zginęła w czasie narodzin "duchowego Izraela" tylko o wiele wcześniej. Z drugiej strony istniała pokolenia potym jak zmarł Mojżesz. Czyżby niedopatrzenie?

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 23 Lip, 2009 16:13

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hadiuka:
Cytat:
Księgi Apokalipsy przekracza Wasze możliwości (nie wpadajcie w panikę, to nie wstyd..., to ludzkie,



Jesteś śmieszny . W.g mnie jest to naruszenie regulaminu .



Cytat:
W związku z tym czemu ci, którzy studiują spisaną mądrość Bożą mieliby sami wyznaczać dnie i czasy? Nigdy nie
słyszałem od Świadków Jehowy



Może za młody jesteś , dlatego nie słyszałeś. Otóż wróżby Russela nie spełniły się i trzeba było zmienić taktykę .


Cytat:
Czy mamy zatem już burzę w szklance wody???



Nie , ale wyrażnie jakieś zaburzenia Ciebie dotykają . Nie moja to sprawa tylko lekarza.

Pią 24 Lip, 2009 17:27

Powrót do góry
Hadiuka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 139
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla mnie temat jest zakończony, gdyż zbyt wiele jadu się sączy( i to nie mojego). Arka nie była jednak magiczną skrzynią, a jej obecność nie stanowiła gwarancji powodzenia. Błogosławieństwo Jehowy Boga było uzależnione od stanu duchowego i wiernego posłuszeństwa tych, którzy ją posiadali (porażka Izraela pod Aj). Czas i okoliczności zaginięcia Arki sa nieznane,wiadomo jednak że nie została zabrana do Babilonu; nie wymieniono jej wśród sprzętów zabranych ze świątyni, co nastąpiło w roku 607 p.n.e. (2 Księga Królów 25 rozdział). Zgodnie z wolą Bożą nie mogła stanowić przedmiotu kultu o czym wspomniałem nawiązując do ukrycia ciała Mojżesza. Jeśli coś w tym jest niezrozumiałego, to wcale nie świadczy o mojej wyniosłości i chęci lekceważenia kogokolwiek. Na temat tytułowy odpowiedziałem rzetelnie opierając się na materiałach źródłowych, a pustej polemiki opartej na fantazji tych, którzy kwestionują Biblię (to skąd wiadomo, że w ogóle była jakaś Arka?) toczyć nie chcę. Jeśli ktoś poczuł sie obrażony( a zwłaszcza kudi), to przepraszam. Zamysłu obrażania kogokolwiek nie miałem.

Sob 25 Lip, 2009 17:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.