| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Acha Krecio!
Ty to jesteś facet! Podziwiam Cię! Czy byłeś we wszystkich tych miejscach o których wspominasz? Kurde! Życzę Ci, żebyś wygrał w totka i kupił sobie jakiś fajny zamek! Twoja stronka też jest super! Pozdrawiam Cię serdecznie! Kiedyś muszę z Tobą pogadać i zapytać o parę rzeczy.

_________________
rozniczka

Sro 20 Lip, 2005 1:18

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Różniczko! Mapa dołączona do "NGP" to przedruk mapy wydanej w latach 80. przez PPWK (skala 1: 750 000).
Pozdrawiam
wars98

Sro 20 Lip, 2005 10:21

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rozniczka napisał:
Acha Krecio!
Ty to jesteś facet! Podziwiam Cię! Czy byłeś we wszystkich tych miejscach o których wspominasz? Kurde! Życzę Ci, żebyś wygrał w totka i kupił sobie jakiś fajny zamek! Twoja stronka też jest super! Pozdrawiam Cię serdecznie! Kiedyś muszę z Tobą pogadać i zapytać o parę rzeczy.


Rozniczko.. Embarassed Embarassed Embarassed
Strasznie mnie zawstydzilas. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Wszystkie fotki robilem osobiscie, ergo - bylem tam Laughing
Co do totka.. Dzieki, ale musialbym trafic kilka dobrych kumulacji bo kupic to jedno, wyremontowc drugie, a na koncu trzeba takie cos utrzymac. Laughing

Pytaj o co chcesz.. No, prawie... Jesli bede wiedzial to sluze swoja lepetyna Razz

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 20 Lip, 2005 20:22

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Mapa zamków

rozniczka napisał:
Nie wiem, czy widzieliście, ale do ostatniego numeru National Geographic dodali gratis mapę "Zamki o pałace". Specjalnie kupiłam ten numer. Mapka nie jest zbyt dokładna (nie ma na niej wszystkiego), ale chyba warto ją mieć. Sprawdźcie to... Pozdrowionka


Bubel i tyle. Byla nawet kilka lat temu wydana mapa zamkow w Polsce. Wszystkiego nie miala ale wazniejsze tak. A wogole to mapy sa dobre do lokalizowania. Natomiast przedtem polecam jednak jednak ksiazki, archiwa, dobre przewodniki itp. wydawnictwa. Oczywiscie mam na mysli tych co chca zobaczyc cos wiecej niz tylko kanon tych obiektow.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 20 Lip, 2005 20:26

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pałace i dworki w woj. kuj-pom

Czy ma ktoś może mapkę z zabytkowymi dworkami i pałacami woj. kujawsko - pomorskiego? Question Question Question Question Question
_________________
rozniczka

Pią 16 Wrz, 2005 20:35

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś wie co to?

Wczoraj byłam w Turznie zobaczyć tamtejszy dworek. Z tyłu kompleksu znalazłam budowlę, której foto prezentuję. Czy ktoś może wie co to jest i do czego służyło?


Opis załącznika:

_________________
rozniczka

Nie 18 Wrz, 2005 9:56

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kaplica z dzwonnica. Na budynek mieszkalny za male i niefunkcjonalne w tamtych czasach - trudne do obrony.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 18 Wrz, 2005 10:24

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Turzno było wsią rycerską na samym początku, potem mieszkali tam bogaci mieszczanir toruńscy... To co widać an zdjęciu to pozostałość pałacyku którejś z bogatych rodzin.

Nie 18 Wrz, 2005 10:29

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No... ciekawa teoria. Palacyk bez sieni, z wejsciem dla praktycznie jednaj osoby, bez okien i w typowym dla budownictwa sakralnego ksztalcie. Chyba, ze masz na mysli prywatna kaplice przy palacu lub zamku?
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 18 Wrz, 2005 11:55

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jestem za kaplica. ksztalt tej budowli przypomina miniature kosciola, a i okno nad wejscie wydaje sie byc w ksztalcie krzyza.
fajne miejsce. moze jest do kupienia? Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 18 Wrz, 2005 13:25

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu mała wzmianka na ten temat http://pl.wikipedia.org/wiki/Turzno i zdjęcie tego obiektu z innego ujęcia.

Nie 18 Wrz, 2005 13:36

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie chce byc niegrzeczny, ale z tego co podales juz wyraznie wynika, ze jest to ruina kaplicy. I z opisu i ze zdjecia. Nazwa "pawlion" jest blednie uzyta. Zreszta palac jest na innym zdjeciu obok.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 18 Wrz, 2005 13:56

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zupełnie możliwe, że to jakaś mała kapliczka pałacykowym terenie...

Nie 18 Wrz, 2005 15:01

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja mam pytanie następujące w temacie kapliczki tejże - kościoły obronne, dwory obronne istniały, ale czy istniało coś takiego jak "kaplica obronna"?
_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 19 Wrz, 2005 10:18

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hm
chyba takie byly zalozenia stylu romanskiego. wiec mozna powiedziec ze tego typu budowle spelnialy okreslenie "kaplicy obronnej".

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 19 Wrz, 2005 10:34

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dalej Turzno

Obejrzałam zdjęcie ze stony "wikipedia". To miejsce teraz już tak nie wygląda. Jest bardziej zniszczone. Nie ma juz tego ozdobnika w postaci filaru (nie wiem jak to nazwać). Ja też byłabym za kaplicą, choć w środku nie ma żadnych śladów wskazujących na to. Praktycznie zostało 2,5 ściany. To co mogłoby być dzwonnicą jednak chyba nią nie jest, ponieważ u góry widać mini flanki.
Przeczytałam w necie wzmiankę o tym miejscu.
Turzno - wieś wzm. w 1263r. (Hoge Windesturen). W 1263r. wielki mistrz krzyżacki Anno von Sangerhausen odstąpił ziemię przy wsi biskupowi sambijskiemu Henrykowi w zamian za zrzeczenie się grodu w Królewcu. Pod koniec XV wieku właścicielem Turzna był Maciej Leszcz, a po nim syn Jerzy. W latach 1706-1730 właścielem był J.Czapski , następnie Zboińscy, od 1789r. Jeżewscy, a od 1801r. Działowcy herbu Prawdzic. W dniu 10.03.1833r. przebywał u Działowskich w Turznie Artur Zawisza – członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego.
Ciekawostki : parterowy pałac murowany z cegły zwrócony frontem ku północy, zbudowany w stylu eklektycznym, otoczony parkiem krajobrazowym z połowy XIX w. oraz kolisty podjazd z aleją dojazdową. W obrębie parku zobaczyć można okazy starodrzewia, a także wiele egzotycznych drzew i krzewów. Za pałacem wzniesiono ruinę romantyczną w formie zameczku po której pozostały ruiny. .
Niedaleko pałacu stoi kaplica klasycystyczna zbudowana pod koniec XVIII wieku, z fundacji Jeżewskich poświęcona w 1800r. Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody „Dąb Działowskiego” o obwodzie 430 cm i wysokości 20 m w wieku 300 lat. We wsi obejrzeć można karczmę murowaną z przełomu XIX i XX wieku.

Nie wiem właśnie teraz czy to o co Was pytałam to ta kaplica, czy też ruina romantyczna. Na terenie tego kompleksu nie widziałam nic innego.

_________________
rozniczka

Pon 19 Wrz, 2005 20:41

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z innej beczki ale o grodzisku-zamku ,czy ktoś poznaje dla ułatwienia dodam że to kujawsko-pomorskie niedaleko Torunia hehhee.
Podoba mi sie ten konkurs foto Wink

Sro 21 Wrz, 2005 19:21

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wygląda na jakis wał. Poza tym nic nie widać. Ale zagadkę dałeś hoho
_________________
rozniczka

Czw 22 Wrz, 2005 19:55

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To grodzisko ,druga zagadka moze teraz .............

Pon 26 Wrz, 2005 16:43

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak.... grodzisko... ale gdzie? Niedaleko Torunia to może.... obok Zamku Bierzgłowskiego?
_________________
rozniczka

Wto 27 Wrz, 2005 11:16

Powrót do góry
Rhapsody
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy możecie podać jakieś informacje, foty dworu obronnego w Dobieszowicach ? Na forum które administruję ustaliliśmy tyle http://pt.fora.pl/viewtopic.php?t=226&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
za każde informacje będę bardzo wdzięczny !

Wto 25 Paź, 2005 23:54

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja chciałbym podrzucić temat Czerwińska.
Kto wie, jak na prawdę jest z zamkiem w Czerwińsku?
Najpierw przeczytałem, że zamek był, potem go rozebrano, a materiał poszedł na budowę stojącego do dziś klasztoru. Potem, po rozmowie z przewodnikiem w samym Czerwińsku, przejściu przez podziemia i zapewnienieu przez w/w przemiłego Pana, że istnieje jakiś baaaardzo stary wizerunek (miedzioryt bodejże?), na którym uwidoczniony jest zamek faktycznie zlokalizowany na miejscu obecnego klasztoru, pozostawałem w przekonaniu, że klasztor to nic innego jak przebudowany zamek!
Ostatnio trafiłem na taki rysuneczek, na którym zamek wyrysowano dla odmiany ... za klasztorem, co jest zgodne z pierwszą z kolei koncepcją. Biorąc pod uwagę kilka błędów na nim (np. niewłaściwe umieszczona wieża bramna) sądzę, że to niezbyt wiarygodne źródło mimo wszystko ...
Jednak ciekawi mi, jakimi informacjami na temat czerwińskiego zamku Wy dysponujecie?



Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/


Ostatnio zmieniony przez WERTTREW dnia Pią 04 Lis, 2005 16:32, w całości zmieniany 1 raz

Sro 26 Paź, 2005 10:31

Powrót do góry
Etam
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 329
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sapertoruń ta fota to chyba Raciążek ?
Fajowo piszecie.Etam

Pią 04 Lis, 2005 15:48

Powrót do góry
Ash
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PAWILON PAŁACOWO- PARKOWY W TURZNIE

Witam, przeczytalam przypadkiem Wasze posty i chcialam zauwazyc, iż ruiny obiektu przedstawione na zdjeciu z turzna to NIE JEST ŻADNA KAPLICA!!!!!! Chodzilam tam do szkoły i wiem, ze TO NIE JEST KAPLICA!!! Poczatkowo miala zostac wybudowana tam altana ogrodowa, jednakze ostatecznie wybudowano PAWILON PARKOWY o charakterze zameczku. Wszystko bylo zaprojektowane przez Henryka Marconiego dla Augustyna Działowskiego. Tam sama szkoła jest zabytkiem. Jelsi chce ktos sie dowiedziec wiecej, polecam ksiazke napisana przez pana Marka Pawłowskiego (zresztą mojego byłego nauczycila) "Turzno. Dzieje Wsi i Zespołu Pałacowo- Parkowego". Jest on historykiem i badał historię Turzna. Z tego co wiem książka jest nawet dostępna wbibliotekach internetowych w cenie ok 13 zl. jesli ktoś jeszcze miałby jakieś pytania- proszę pisać, w miare możliwości odpowiem, prędzej czy pózniej.

Pon 17 Kwi, 2006 1:07

Powrót do góry
ThaN
Feldwebel

Feldwebel




Posty: 90
Skąd: WLKP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a pałace tez moga byc ?
_________________
W marszu nie ma czasu na pytania,
w tlumie nie ma miejsca na roznice.

Pon 17 Kwi, 2006 17:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny Strona 5 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.