| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak już jesteśmy w okolicach Torunia etc. Na planie okolic na południowy-wschód od miasta jest miejscowość Kawęczyn. Na jednym z planów zaznaczony jest tam "zamek". Nie ma go w żadnym innym opracowaniu znanym mi, a z oględzin wynika ze to raczej jakiś pałac, aczkolwiek z bardzo efektowną wieżą. Obecnie jest tam jakaś placówka dla upośledzonych umysłowo dzieci. Czy ktoś zna to miejsce i jedo historię? A jeszcze jedno - podobno nieopodal jest browar ...
_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 23 Maj, 2005 9:37

Powrót do góry
kruku
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 314
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy interesuja Cie miejsca, o ktorych mowia legendy ze stal tam zamek lub grod ??


pozdrawiam

_________________
kruku
---------------------
Wortal Poszukiwaczy Skarbów
www.poszukiwania.pl

Wto 24 Maj, 2005 13:52

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kruku napisał:
A czy interesuja Cie miejsca, o ktorych mowia legendy ze stal tam zamek lub grod ??


pozdrawiam


"legendy" raczej mniej, niestety szukam zawsze czegoś namacalnego - chociażby wały ziemne lub przysłowiowe kupy cegieł ... (w przeciwnym razie możnaby jeździć do końca świata Wink )

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/


Ostatnio zmieniony przez WERTTREW dnia Sro 25 Maj, 2005 9:05, w całości zmieniany 1 raz

Wto 24 Maj, 2005 14:55

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WERTTREW napisał:
PITER napisał:
Masz fajne hobby - gratuluję
Polecam miejsca już przeszukane Mr. Green
1. Zamek Szczerba zwany Śnielinek w Gniewoszowie
2. Zamek Karpień
3. Zamek Homole

Jeśli interesujesz sie także fortami z okresu wojny siedmioletniej to daj znać.


Tych nie znam, możesz podrzucić dwa słowa o ich lokalizacji?
Wszelkie fortyfikacje mnie interesują ...


Masz tu linki
http://www.hm.pl/zamki/zamki/szczerba.html - zamek Szczerba
http://www.hm.pl/zamki/zamki/homole.html - zamek Homole
http://www.hm.pl/zamki/zamki/karpien.html - zamek Karpień

Wto 24 Maj, 2005 17:20

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu masz jeszcze jeden link - zamki z całego Dolnego Śląska.

Sro 25 Maj, 2005 0:07

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PITER napisał:
Tu masz jeszcze jeden link - zamki z całego Dolnego Śląska.


Oooops! A gdzie on? Crying or Very sad Wink

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Sro 25 Maj, 2005 9:03

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uups... wybacz. Zmęczenie dało mi siwe znaki po 16 godzinach pracy http://www.hm.pl/zamki/

Sro 25 Maj, 2005 16:49

Powrót do góry
Meffisto
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Rumia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://angela.aj.pl/

Na tej stronce w odnośniku ciekawe miejsca znajdziesz dwa zamki.

Twisted Evil pozdrawiam Twisted Evil

_________________
"Nie należy gniewać się na bieg wypadków, bo to ich nic nie obchodzi"
Marek Aureliusz

Sro 25 Maj, 2005 18:11

Powrót do góry
alien
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Jelcz-Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Zapraszam do Jelcza-Laskowic
Na tej stronie:
www.jelcz-laskowice.pl
można obejżeć zdjącia ruin zamku, wprawdzie kiepskiej jakości, ale zawsze to coś. Poza tym, znajdują się tu jeszcze dwa pałace, sporo bunkrów ( jeden dość duży ukryty w lesie, ponoć znajdowało się tam lotnisko) no i pozostałości po obozie Funfteichen.
Jakby co, to służę pomocą.

Sob 28 Maj, 2005 22:36

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PITER napisał:
Uups... wybacz. Zmęczenie dało mi siwe znaki po 16 godzinach pracy http://www.hm.pl/zamki/


Nie ma sprawy - a stronkę znam - wspierałem się na niej nawet robiąc w ubiegłym roku rundkę po paru obiektach. Czas nie pozwolił na więcej, a jest co zwiedzać. Będzie na następne "rzuty".

WERTTREW

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 30 Maj, 2005 9:52

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

alien napisał:
Witam
Zapraszam do Jelcza-Laskowic
Na tej stronie:
www.jelcz-laskowice.pl
można obejżeć zdjącia ruin zamku, wprawdzie kiepskiej jakości, ale zawsze to coś. Poza tym, znajdują się tu jeszcze dwa pałace, sporo bunkrów ( jeden dość duży ukryty w lesie, ponoć znajdowało się tam lotnisko) no i pozostałości po obozie Funfteichen.
Jakby co, to służę pomocą.


Zamek miałem nawiedzić w zeszłym roku, ale ... darowałem sobie. Wygląda, że dobrze zrobiłem, bo niewiedziałem nic o bunkrach i musiałbym drugi raz jechać Wink Chętnie poczytam o tych właśnie obiektach, ile ich jest i gdzie szukać? jak będziesz miał chwilę to napisz! Tylko może na priva, albo w bunkrach, bo tu tematyka ciut inna ...
Z góry dzięki
WERT

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 30 Maj, 2005 9:58

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzi o lokalizacje tego typu obietow na Dolnym Slasku to osobiscie nie znam niczego lepszego niz "Slownik geografii turystycznej Sudetow" pod redakcja Marka Staffy. Docelowo ma byc 21 tomow, a wyszlo juz 19. Dla mnie jest to podstawowe zrodlo wiedzy o lokalizacji. Od lat szukam i fotografuje podobne miejsca i nie zdazylo sie aby Staffa cos pominal lub pomylil. A jest tam tego... Na Slasku, znaczy... Rolling Eyes
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 05 Cze, 2005 13:42

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krecio napisał:
Jesli chodzi o lokalizacje tego typu obietow na Dolnym Slasku to osobiscie nie znam niczego lepszego niz "Slownik geografii turystycznej Sudetow" pod redakcja Marka Staffy. Docelowo ma byc 21 tomow, a wyszlo juz 19. Dla mnie jest to podstawowe zrodlo wiedzy o lokalizacji. Od lat szukam i fotografuje podobne miejsca i nie zdazylo sie aby Staffa cos pominal lub pomylil. A jest tam tego... Na Slasku, znaczy... Rolling Eyes


Dzięki wielkie, muszę nadrobić zaległości, bo bez bicia przyznaje, że nie znałem do tej pory tego wydawnictwa. Embarassed

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 06 Cze, 2005 8:43

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kret ma całkowitą rację. Jako że interesują mnie działania wojenne i inne sprawy związane z wojną (w tym wypadku mówię o obozach pracy przymusowej) to Staffa odwalił kawał zajebiście dobrej roboty. Przykładowo - Każda wioska jest bardzo szczegółowo opisana , podana jest dokładna lokalizacja gdzie mieścił się dany obóz , ile osób w nim przetrzymywano i jak długo działał. Podobnie rzecz się ma jak chodzi o bitwy czy potyczki sprzed 200 czy 300 lat. Polecam tą publikację.

Pon 06 Cze, 2005 14:14

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rowniez polecam, ale z lekkim zaznaczeniem ze jest to przede wszystkim zrodlo turystyczne a nie historyczne. Znalazlem jeden wazny dla mnie watek ktory byl nieprawdziwy. Rzeczywiscie facet odwalil kawal solidnej roboty.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 06 Cze, 2005 14:27

Powrót do góry
Bogdahl
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Burgen Schlösser und Gutshäser in Schlesien",- pięknie wydana książka w 1980r , umieszczone są również zamki piastowskie, nawet te niewidoczne z rzutem poziomym. Jak mi się uda wcisnąć parę załączników, z regułu są z tym trudności, to zaprezentuję kilka starych drzeworytów i rysunków przedstawiające ruiny starych zamków.


Opis załącznika:
Sądzę, że ten niemiecki text roszyfrujecie sami, w razie problemów chętnie podpowiem o co chodzi

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 06 Cze, 2005 17:21

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kudi napisał:
rowniez polecam, ale z lekkim zaznaczeniem ze jest to przede wszystkim zrodlo turystyczne a nie historyczne. Znalazlem jeden wazny dla mnie watek ktory byl nieprawdziwy. Rzeczywiscie facet odwalil kawal solidnej roboty.


Kudi, mysle, ze przy takiej gigantycznej robocie jaka wykonal Staffa i jego wspolpracownicy to kilka dupereli mozna darowac. Ja traktuje ten slownik glownie jako zrodlo o lokalizacji jakiegos obiektu. I nie zdazylo sie aby Staffa cokolwiek pomylil lub opuscil. A sam wiesz, ze akurat moge cos o tym rzec. Absolutnie nie mozna "Slownika" Staffy traktowac w kategoriach rozudowanego kompedium wiedzy o konkretnym miejscu. To nie sa monografie. Ale pokaz mi w Polsce tak solidnie opracowany jakikolwiek region jak zrobil to Staffa. Nie znajdziesz. Oczywiscie dopiero jak sie pojedzie na miejsce, pochodzi, popatrzy to nastepnym krokiem sa archiwa, antykwariaty, muzea i "dobrzy ludzie". Jesli chodzi o Slask bardzo milo odbieram pewna ksiegarnie w Goerlitz. Mozna tam czasem znalezc fajna literature o tych sprawach. Prowadzi ja ziomkostwo slazakow ale nikt mi tam noza w plecy nie wsadzal. Wrecz przeciwnie Embarassed
Jesli chodzi o pozostale polskie zamki to polecam prace prof. Guerguina (chyba tak sie pisze). Wsrod nich "Zamki Polskie" i "Zamki Slaskie". A jesli chodzi o zrodla niemieckie to jak do tej pory nic lepszego od albumu Roberta Webera "Schlesische schloesser" nie wydrukowano. Bialy kruk. Obejmuje wszystkie slaskie rezydencje w tym zamki. Facet udokumentowal to na poczatku XX wieku. Ostatnio pojawilo sie kilka pozycji monograficznych ale zadna z nich nie traktuje calosciowo o jakims regionie. No, to ja sam sobie to robie. Rolling Eyes

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 06 Cze, 2005 17:58

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno. Polecam absolutnie wszystkie szczegolowe mapy turystyczne wydawnictwa PLAN z Jeleniej Gory. Szczegolnie te z ostatniego roku. Sa bardzo dokladne i tez staraja sie nie pomijac takich obiektow. Dlatego szukac trzeba najnowszych wydan bo aktualizuja na biezaco.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 06 Cze, 2005 18:27

Powrót do góry
Mecenas
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miałem ostatnio okazję być w Pieninach są tam dwa zameczki w Niedzicy oraz Czorsztynie. Z uwagi na ich położenie widoki są fantastyczne. Ale zwracam uwagę na ruiny zamku znajdujace się na Górze Zamkowej (799m)....trochę trzeba się pomęczyć ale polecam. Z moich stron polecam zamek w Suchej Beskidzkiej, przez ostatnie lata zrobiono tu kawał dobrej roboty albo ruiny zamku w Lanckoronie. Ciekawym miejscem jest również zamek w Dobczycach. (moje strony tzn. małopolska)

PS. A nie planujesz może "gościnnego" wypadu na zamki CZESKIE lub SŁOWACKIE?

Wto 07 Cze, 2005 18:52

Powrót do góry
mercator
Starszy marynarz

Starszy marynarz





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Cóż z Torunia polecić można 3:
Krzyżacki miejski
Polski Dybów
Polski Złotoria quote]

Polecono jeszcze Małą Nieszawkę... W zasadzie wszystkie są w zasięgu kilku - kilkunastu kilometrów... czyli albo samochód albo drezyna Laughing
Ja polecam dodatkowo w dalszej okolicy Raciążek - zamek biskupów kujawskich ---> bardzo malowniczo położony i Bobrowniki ---> krzyżacki 8)
Był jeszcze zamek (?) w Starym Toruniu (?) ale nikt go nie widział... sialalala Laughing Laughing Laughing

Polecam jeszcze dwory obronne... Też barzdo fajna architektura. Jest ich dość dużo. Polecam w Witkowie k/ Szprortawy.

Poza tym najlepsza jest literatura:
Bohdan Guerquin
Zamki w Polsce

Rzecz bardzo podstawowa... historia, zdjęcia, plany, bibliografia...


Opis załącznika:

_________________
nie zna życia kto nie służył w marynarce!!!...

Pon 20 Cze, 2005 12:39

Powrót do góry
mercator
Starszy marynarz

Starszy marynarz





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cóż nie wczytało sie ładniejsze...
ponownie Witków k/ Szprotawy...

pozdrawiam.mercator



Opis załącznika:

_________________
nie zna życia kto nie służył w marynarce!!!...

Pon 20 Cze, 2005 12:41

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mercator napisał:

Był jeszcze zamek (?) w Starym Toruniu (?) ale nikt go nie widział... sialalala Laughing Laughing Laughing

...


to nie zamek ten skrót na mapie to śluza,
- tam mogła być jedynie drewniana warownia

Pon 20 Cze, 2005 12:50

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mercator napisał:

...Ja polecam dodatkowo w dalszej okolicy Raciążek - zamek biskupów kujawskich ---> bardzo malowniczo położony i Bobrowniki ---> krzyżacki ...



Oba dość przyzwoicie podmurowane, już współcześnie zresztą.
Z tych dwóch mnie szczególnie przypasowały Bobrowniki. Chociaż i Raciążek z punktu widzenia historycznego - ciekawe miejsce. Widoki umiarkowane, bo stracznie zadrzewiony.
A w Boborownikach i wjechać można było na teren ruiny, i konsumpcję odwalić na murach zamku (własny prowiant niezbędny) i popodziwiać widoczki.
Fajne miejsce -polecam.

A co się dzieje w Pokrzywnie? Teren prywatny, ale tam psa z kulawą nogą nie świadczyłem, a wszystko się wali. Wie ktoś coś?
WERTTREW

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 20 Cze, 2005 14:20

Powrót do góry
mercator
Starszy marynarz

Starszy marynarz





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hehe sialalala...

szponiasty napisał:
mercator napisał:

Był jeszcze zamek (?) w Starym Toruniu (?) ale nikt go nie widział... sialalala Laughing Laughing Laughing

...


to nie zamek ten skrót na mapie to śluza,
- tam mogła być jedynie drewniana warownia


jo fajosko ale:
pierwsze: śluza jako urządzenie hydrotechniczne służy bezpiecznemu połączeniu dwóch zbiorników wodnych o różnych poziomach ---> zapytam po co śluza na odnodze rzeki? Laughing Laughing Laughing
drugie: śluzy na mapach niemieckich były oznaczane zwykłą sygnaturą kartograficzną i tylko w wyjątkowych sytuacjach oznaczame "Schl-se"
trzecie: schloss występowało bardzo często wymiennie z burg w związku z tym, że budynki murowane na mapach wyglądają tak samo i w celu dodatkowego doprecyzowania używano "Schl"

co do drewnianej warowni... sialalala Laughing Laughing Laughing nie będę się upierał, ale wydaje mi się, że czytałem, że jeszcze na początku XIX wieku w rejone starego torunia istniały resztki ---> ruiny krzyżackiej budowli ceglanej... teraz jest tylko kwestią nazewnictwa co to zamek, warownia, dwór obronny???...
nie ma co się spierać że przeprawa u ujścia rzeczki wierdzelew a obecnie zwanej zielonka miała fundamentalne znaczenie strategiczne!!!

tak swoją drogą krzyżacy przybyli do "torunia" i zbudowali vogelsang gród do niedawna uznawany za mityczny a odkryty ostatnio pod fundamentami zamku dybowskiego jagiełły... ale jak brzmi pytanie??? Laughing Laughing Bardzo szczęśliwy

wszyscy mamy na myśli zamki, zamczyska, malbork, książ... sialalala
ALE Z ILU RYCERZY ZAKONNYCH PROSZę PAńSTWA SKŁADAŁA SIę DRUŻYNA PRZYBYŁA ZAJ?ć WE WŁADANIE ZIEMIę CHEŁMIńSK????

czekam na odpowiedzi

mercator.

_________________
nie zna życia kto nie służył w marynarce!!!...

Wto 21 Cze, 2005 0:06

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: hehe sialalala...

mercator napisał:
... wszyscy mamy na myśli zamki, zamczyska, malbork, książ... sialalala
ALE Z ILU RYCERZY ZAKONNYCH PROSZę PAńSTWA SKŁADAŁA SIę DRUŻYNA PRZYBYŁA ZAJ?ć WE WŁADANIE ZIEMIę CHEŁMIńSK????

czekam na odpowiedzi

mercator.


Opdowiedź prawidłowa - Kazimierz, albo 7 ...

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Wto 21 Cze, 2005 11:29

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny Strona 2 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.