| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
grzes
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 39
Skąd: Jugów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie - będzie pierwsza okazja na obejrzenie sztolni od środka! Za jedyne 450zł Wink

http://www.harenda.biz.pl/weekend_z_harenda.html

Sob 08 Paź, 2011 20:11

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

grzes napisał:
Panowie - będzie pierwsza okazja na obejrzenie sztolni od środka! Za jedyne 450zł Wink

http://www.harenda.biz.pl/weekend_z_harenda.html


odczyt, cztery posiłki i dwa noclegi za free Laughing

pozdrawiam

Sob 08 Paź, 2011 22:53

Powrót do góry
grzes
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 39
Skąd: Jugów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziś dotarły do mnie jakieś ploty, że niby dokopali się do jakiś nowych korytarzy... Zobaczymy czy okażą się prawdą.

Sob 15 Paź, 2011 23:55

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo!

Niestrudzony wałbrzyski wysłannik "Faktów" TVP Wrocław - Maciej Maciejewski - wreszcie dowiedział się, że na zboczach Gontowej coś się dzieje. Efektem była relacja w "Faktach".


Zasypane sztolnie

W Górach Sowich byli wałbrzyscy górnicy próbują odkryć tajemnice pohitlerowskich sztolni. W górze Gontowa, na terenie ośrodka Harenda, trwa odkopywanie biegnących do wnętrza góry korytarzy.

Sztolnia znajduje się nietypowo w połowie góry. Na jej ślad natrafiono po powodzi w 1997 roku. Wtedy woda ze zbocza góry wypłukała narzędzia - kilofy i łopaty.

Choć górnicy rozpoczęli prace w maju, to odkopali zaledwie 80 metrów sztolni. To było mocno wysadzone. Może się komuś wydawać, że to jest mało zrobione, ale jest bardzo dużo, bo robione jest wszystko ręcznie i jest niebezpiecznie - wielkie kamienie leciały na głowę i trzeba uważać – mówią górnicy.

Górnicy już pokonali jeden zawał, teraz usuwają drugi. Posuwają się bardzo ostrożnie i powoli. Przez szczelinę, między sufitem a zawaliskiem, zobaczyli dalszy ciąg sztolni. Okoliczności wysadzenia korytarzy nie są znane. Nie wiadomo na jakie niespodzianki napotkają na swojej drodze górnicy i jak długo będą odkopywać całą sztolnię.

http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/zasypane-sztolnie/5520640



Mój komentarz do ostatniego zdania z relacji
Są w zasadzie trzy opcje, jakie niespodzianki napotkają górnicy w dalszej części sztolni:
1) Złoto Wrocławia
2) Bursztynową Komnatę
3) Członków Wehrwolfu (względnie: esesmanów) ukrywających się od 1945 r.

Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Pon 24 Paź, 2011 13:44

Powrót do góry
KONNGO
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś był na otwarciu tej sztolni na Gontowej? Jest szansa, że na sezon odda się ją turystom?

Sro 07 Gru, 2011 16:12

Powrót do góry
grzes
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 39
Skąd: Jugów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzy miesiące ciszy w tym temacie na forum... Może ktoś coś się dowiedział jak tam postęp prac, jak to wszystko wygląda na obecną chwilę...

Sob 10 Mar, 2012 21:37

Powrót do góry
marooda
Kapral

Kapral




Posty: 50
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiadomo coś nowego?

Pon 02 Kwi, 2012 20:47

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gontowa sztolnia nr.3

Od stycznia 2012 r próbuje dodzwonić się do Harendy jak również do osób odpowiedzialnych za odkopywanie sztolni nr.3 .Pisze e-mail również do redaktorów którzy z różnych telewizji prowadzili relacje z odkopywania sztolni ,głucha cisza i zmowa milczenia nikt nie odpowiada .Chciałem się zapytać w Harendzie kiedy będzie otwarcie sztolni dla zwiedzających ponieważ przejechanie 400 km i pocałowanie klamki nie uśmiecha mi sie uzyskałem odpowiedż od jednej sympatycznej pani ze nie jest upoważniona do udzielania tego typu odpowiedzi.Od końca grudnia 2011 r nie ma żadnej wzmianki na temat tej sztolni i nikogo nie można się doprosić o udzielenie jakiejkolwiek informacji.Czy może ktoś z kolegów mieszka niedaleko i wie jaki jest postęp prac.

pozdrawiam

Pią 04 Maj, 2012 18:16

Powrót do góry
onibusek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 141
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zwiedzanie sztolni 8 zł od osoby. Bardzo szczęśliwy


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 04 Maj, 2012 23:39

Powrót do góry
k2t4s
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 32
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz może coś więcej? Przekopali wszystkie zawały, czy może udostępnili część, a prace trwają nadal w niedostępnych dla turystów partiach podziemi?

Sob 05 Maj, 2012 21:14

Powrót do góry
onibusek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 141
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co słyszałem to górnicy już nie pracują, ponoć skończyły się fundusze, ale to wiem ze słyszenia więc nie wiem ile w tym prawdy.
Prawdą jest, że byłem tam w dzień roboczy i rzeczywiście prace nie odbywały się, wszystko pozamykane.
Wiadome było od początku, że nie można spodziewać się żadnych rewelacji po sztolni która po wojnie była dostępna i plądrowana przez miejscowych, natomiast zasługą inwestora jest, że powstała fajna sztolnia dla zwiedzających i nic więcej.
Właściciele liczyli na dokopanie się do pozostawionej w pełni wyposażonej fabryki, ponoć mieli cynk i mapy od jakiegoś Niemca. Gdyby sami poświęcili trochę czasu i zdobyli trochę wiedzy to by wiedzieli, że akurat w tym miejscu nie ma fabryki i dojścia do niej, bo to akurat nie to miejsce i nie ta wysokość. Zdziwko

Sob 05 Maj, 2012 22:15

Powrót do góry
k2t4s
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 32
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to trzeba się będzie przejechać w okolice i zajrzeć do "nowej" dziury. Wiesz może coś na temat długości udostępnionych chodników? Z tą sztolnią zawsze była zagadka, sprzeczne informację mówiące, że została wysadzona pod koniec wojny, lecz z czasem okazało się, że była dostępna przez jakiś czas po wojnie. Mamy relację świadków, traktujące o jej przebiegu nie do końca pasujące do tego co odkopano, wreszcie sensacyjna opowieść o ukrytych depozytach Wink Ale tak na prawdę nie znalazłem w literaturze nic na temat tej sztolni, poza tym, że została wysadzona.

Sob 05 Maj, 2012 22:44

Powrót do góry
onibusek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 141
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po wojnie ona była drożna, a depozyty owszem były jakieś koce chyba Werwolfu i trochę rupieci. UB ją odstrzeliło z wiadomych względów. Crying or Very sad
Co do długości chodnika to chyba nic się nie zmieniło od czasu doniesień prasowych. Nie miałem okazji być w środku, zawsze kończę pobyt w Sowich w Harendzie i jestem ujeb... i zmęczony więc jakoś nie było chęci i siły babrać się jeszcze w błocie przy zwiedzaniu tej sztolni, ale przy najbliższej okazji skorzystam z promocji za te 8 zł. Bardzo szczęśliwy

Sob 05 Maj, 2012 23:26

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnia nr.3

Jeżeli to prawda że można ją zwiedzać to w czerwcu wybieram się na urlop w góry sowie właśnie z ciekawości zwiedzić tą sztolnie szkoda że brakło im funduszy na odkopywanie dalsze, kiedyś proponowałem jednemu z górników ze mogę przez miesiąc urlopu pracować za darmo przy odgruzowaniu sztolni ale się nie zgodzili może teraz kilku pasjonatów zmówiło by się aby wspomóc właścicieli Harendy przy jej odkopywaniu a przy okazji przeżyć przygodę połączyć dobre z pożytecznym.

pozdrawiam

Nie 06 Maj, 2012 10:08

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba że dotarli do tego miejsca co mieli informacje zobaczyli co chcieli i doszli do wniosku ze dalsze odkopywanie tylko dla zwiedzających jest nieopłacalne

Nie 06 Maj, 2012 10:18

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnia nr.3

grzes przedstawiasz się ze jesteś z Jugowa to chyba masz najbliżej aby sprawdzić co się dzieje przy sztolni nr.3 .Zaspokoił byś naszą ciekawość może dowiedział byś się w jakie dni i godziny sztolnia jest udostępniana zwiedzającym jezeli faktycznie tak jest.Miała być otworzona z pompą w maju 2012 r a tu cisza .

pozdrawiam Paweł z Częstochowy

Nie 06 Maj, 2012 15:03

Powrót do góry
onibusek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 141
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie Grześ jest z Jugowa więc powinien wiedzieć więcej niż ja z centralnej Polski. No ale połykacz o zwiedzaniu sztolni jest na miejscu w Harendzie i w czasie obiadu widziałem grupę wybierającą się do sztolni z przewodnikiem, a było to ostatnio 01 maja 2012.
Czekamy zatem na relacje Grzesia.

Nie 06 Maj, 2012 15:38

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnia nr.3

Pisałem e-maila do Harendy przed tym długim weekendem czy jest już sztolnia czynna dla zwiedzających bo od tego uzależniam swój wyjazd w Góry Sowie to mi nic nie odpowiedzieli a chciałem zarezerwować noclegi i wyżywienie widać nie zależy im na klientach

Nie 06 Maj, 2012 18:32

Powrót do góry
onibusek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 141
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem tam w końcówce kwietnia w recepcji, gdzie nikogo nie było i każdy tam miał w dupie że chcę zarezerwować pobyt. Tak to jest w Harendzie. Za dużo dyrektorów a centrala firmy na Wybrzeżu więc panowie mają swoje sprawy nie koniecznie zbieżne z interesami Harendy, grunt, że pensyjka leci.
Gupi

Nie 06 Maj, 2012 18:38

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnia nr3

http://vimeo.com/27332678 http://vimeo.com/29420179
http://www.tvklodzka.pl/site/telewizja/1/1/10/361/n.html

jak nie oglądałeś tych filmików to obejrzyj warto a przede wszystkim pierwszy i przysłuchaj się opowieści tz.pracownika Harendy

Nie 06 Maj, 2012 19:33

Powrót do góry
grzes
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 39
Skąd: Jugów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

onibusek napisał:
No właśnie Grześ jest z Jugowa więc powinien wiedzieć więcej niż ja z centralnej Polski. No ale połykacz o zwiedzaniu sztolni jest na miejscu w Harendzie i w czasie obiadu widziałem grupę wybierającą się do sztolni z przewodnikiem, a było to ostatnio 01 maja 2012.
Czekamy zatem na relacje Grzesia.


OK, postaram się dowiedzieć czegoś na miejscu...

Czw 10 Maj, 2012 22:49

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnia nr3

Grześ czekamy z niecirpliwością co ustaliłeś na temat otwarcia 3 sztolni

Sro 16 Maj, 2012 18:42

Powrót do góry
onibusek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 141
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najnowszy filmik z Gontowej:

http://www.youtube.com/embed/bOWnAvZyWew

Pon 04 Cze, 2012 0:37

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnia nr.3

powyżej zamieściłem film w którym dyrektor Harendy twierdzi ze dokopali się do ogromnej hali z której idą dalsze chodniki dlaczego nie ma wzmianki w ostatnim filmiku jak przewodnik oprowadza wycieczkę o tej hali a wrecz przeciwnie twierdzi że reszta jest zasypana i nie ma do niej dostępu skoro już tam byli

Sob 09 Cze, 2012 17:17

Powrót do góry
onibusek
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 141
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest takie propagandowe gadanie, dokopali się do hali, śmiechu warte, przecież te sztolnie to tylko pozoracja dla odwrócenia uwagi lub planowany nowy kompleks na który już zabrakło czasu bo główny kompleks produkcyjny Gontowa był i jest w zupełnie w innym miejscu. Ze sztolni nr 3 na pewno nie dojdzie się do tego kompleksu nie ta wysokość i nie to miejsce tak samo jak z pozostałych sztolni.
W szoku

Sob 09 Cze, 2012 20:11

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.