| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Canis_Luna
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 23
Skąd: Oświęcim
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do Batorego szacuneczek Laughing Zgodził sie nawet swoja starsza żonę pzez godzine dziennie za reke trzymac... Mr. Green
No dobra, Walezy zwial, a powie mi ktos (bo jakos nikt o tym nie wspomina, ani w podrecznikach, ani nigdzie przecztac nie moglam), co dzialo sie z nim po ucieczce z Polski? W sensie jak dlugo byl wladca Francji itd.

Sro 13 Cze, 2007 11:16

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Canis_Luna napisał:
(...) powie mi ktos (bo jakos nikt o tym nie wspomina, ani w podrecznikach, ani nigdzie przecztac nie moglam), co dzialo sie z nim po ucieczce z Polski? W sensie jak dlugo byl wladca Francji itd. (...)


http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Walezy

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3911072

http://www.wiw.pl/historia/poczet/termin.asp?et=henryk_walezy

http://historia.pgi.pl/walezy.html
http://historia.pgi.pl/wojny_religijne.html

http://portalwiedzy.onet.pl/67339,,,,henryk_iii_walezy,haslo.html

pzdrwm Piwo
-----------------------------
Dodano po 'dobrej radzie' @ czarnobylskiego Wink

W 1574r. Henryk Walezy objął tron francuski jako 'Henryk III', a ponieważ nie miał potomka - wyznaczył na swojego następcę Henryka z Nawarry (króla Nawarry z dynastii Burbonów), który z kolei był przywódcą hugenotów - ocalałym z rzezi tzw. 'Nocy św. Bartłomieja'.
Miała ona miejsce w nocy z 23 na 24 sierpnia 1572r. podczas wesela rzeczonego władcy Nawarry z katoliczką, księżną Małgorzatą de Valois.

Walezy potępił rzeź i zawarł w 1576r. traktat pokojowy, w którym hugenoci uzyskali przyzwolenie na swobodę wiary i na udział w parlamentach prowincji.
Oburzyło to konserwatywnych katolików, którzy zawiązali Ligę Katolicką pod przywództwem Henryka Gwizjusza. Jej celem było obalenie Henryka III i walka z 'heretykami'.

W 1588r. wybuchła ósma już z kolei wojna religijna pomiędzy katolikami a hugenotami, znana jako 'wojna trzech Henryków'.
Połączeni Henryk Walezy i Henryk Burbon pokonali Henryka Gwizjusza.

Walezy został zasztyletowany 2 sierpnia 1589r. w czasie oblężenia Paryża (podobno gdy siedział na sedesie) przez dominikańskiego mnicha Jacques'a Clémenta.

Tron objął w 1589r. Henryk Burbon jako 'Henryk IV' (pierwszy z dynastii Burbonów, najmłodszej gałęzi Kapetyngów), historia zapamiętała go jako 'Henryka Wielkiego'.

Wracając do Walezego: 31 grudnia 1578r. ustanowił on Order Św. Ducha - najwyższe odznaczenie Królestwa Francji, nazwane tak na pamiątkę wyborów na króla Polski i Francji, które to wydarzenia miały miejsce w dniu Zesłania Ducha Świętego.
Odznaczenie to zniesione zostało ostatecznie w 1830r. przez króla Ludwika Filipa I.


pzdrwm
----------------------------
EDIT (2008-04-15): Ijon... - poprawione...
Wink



Opis załącznika:
Order Świętego Ducha

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem


Ostatnio zmieniony przez mboro dnia Wto 15 Kwi, 2008 21:34, w całości zmieniany 8 razy

Sro 13 Cze, 2007 11:46

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@mboro - jak będziemy we wszystkich dyskusjach odsyłać do stron to nic z tego twórczego nam nie wyjdzie. Napisz więc kilka zdań odpowiedzi, a jak nie masz ochoty to ja nasmaruję jutro,
pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 13 Cze, 2007 20:26

Powrót do góry
Tofik2
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 380
Skąd: Zalesie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może to wszystkich zdziwi, ale wg mnie Walezy zrobił dobrze i dla siebie i dla RON uciekając. Bo popatrzmy:
1) Henryk był wychowywany przez matkę - fanatyczkę katoliczkę, a więc daleko tutaj do jakiegoś nauczania o tolerancji religijnej.
2) Gdy wrócił do Francji, przejechał się właśnie na sporach religijnych.
W RON na pewno znalazłby kilku (albo i więcej) chętnych do całkowitego obalenia konfederacji warszawskiej i supremacji katolicyzmu. Ja osobiście wolę tolerancję religijną niż bałagan spowodowany wojnami religijnymi.
Walezego nie ma za co oceniać, ale jeśli dałby nam tą możliwość to pewnie nie byłaby to ocena pozytywna.

_________________
Użytkownik nie ponosi odpowiedzialności za swoje poglądy, to przecież nie on, a jego rozsądek decyduje o tym, co myśli o czymś :]
www.historia.org.pl/forum

Sob 01 Mar, 2008 13:11

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mboro napisał:
Dodano po 'dobrej radzie' @ czarnobylskiego (...)

Bardzo fajnie, ale: "wybucha", "zostaje", "obejmuje" - w pisaniu o historii obowiązuje czas przeszły. I proszę z Wołoszańskim nie wyskakiwać bo nie dyskutujemy o dziennikarstwie Wink
Uwaga nie jest typu moderatorskiego, raczej sugestia poprawienia warsztatu co ułatwia innym czytanie Wink

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 15 Kwi, 2008 20:26

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Walezy zwiał do Francji nie tylko o wyżej wymienionych powodów. Przecież zmarł jego brat, a on wolał tron Francji od tronu Polskiego. To była wielka zniewaga. Polacy znieśliby jakoś kolczyki w obu uszach, woltę, hazard i grę w piłkę (Zygmunt Waza też przepadał za tym sportem) ale ucieczka z kraju była czynem niewybaczalnym. Po tym wydarzeniu w Polsce zwykło się mówić " Król Henricus zrobił Polsce psikus"
_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Nie 30 Lis, 2008 13:49

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.