| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnie zdjęcie - zagadka. Nie ma pojęcia co to jest. Podwozie chyba Centuriona, być może jakiś prototyp.


Opis załącznika:

Opis załącznika:
I pominięty M103A2

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Sob 22 Mar, 2008 16:23

Powrót do góry
ps.Medyk
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 6
Skąd: WLKP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piękne fotki. Też byłem ale jak ostatnia sierota zapomniałem naładować baterie w aparacie.

Wybieram się też do Aldershot Military Museum :
http://www3.hants.gov.uk/museum/aldershot-museum/aldershot-collections.htm

Mam nadzieję że fotki będą ok.

Sob 12 Lip, 2008 19:22

Powrót do góry
Major ćwikła
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia naprawdę zarąbiste! Chciałbym tam kiedyś pojechać.
A klika z tych czołgów (np. Matilda czy M3 Grant) pamiętam z filmu "Czołgi II Wojny Światowej" czy jakoś tak. Film jest dodatkiem do prenumeraty "Wozy Bojowe".

_________________
www.bestforum.oz.pl
Forum o wszystkim i dla wszystkich!

Pon 04 Sie, 2008 23:12

Powrót do góry
Damian18
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 416
Skąd: Sierpc
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak gwoli ścisłości aby pojazdy były poprawnie nazwane (doszukałem się małych błędów Wink):



To jest Leopard 1A5, łatwo go od reszty rozróżnić bo ma taki gumowo-metalowy "fartuch" wokół wieży.



To jest A-41 Centurion.





To jest akurat FV4034 Challenger 2 a nie FV4030 Challenger 1

który wygląda tak:

Wto 05 Sie, 2008 11:14

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czolgi wspolczesne nie sa moim konikiem, dlatego podawalem tylko nazwe ogolna bez wersji. Byc moze za kilka dni bede mial okazje odwiedzic muzeum po raz drugi. Wink

Nie mam polskich znakow. Wink

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Wto 05 Sie, 2008 13:44

Powrót do góry
Damian18
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 416
Skąd: Sierpc
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A mógłby ktoś wyjaśnić co to jest?



Wygląda na kadłub Centuriona a na pewno fartuchy, koła, gąsienice i zawieszenie są od Centuriona, trochę glacis kadłuba i właz kierowcy mi nie pasują.

Wto 05 Sie, 2008 20:30

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

7TP napisał:
Broń brytyjska ciąg dalszy.

Humber? Chodzi o tablicę kodową? Białe 52 na czerwonym tle? Takie tablice miał 2 pułk pancerny. Ale czy ten pojazd do niego należał, czy to tylko fantazja Anglików nie wiem.
Zaraz obok był Cromwell z naszymi oznaczeniami - 10 pułk strzelców konnych i Achilles z oznaczeniami 1 pułku artylerii przeciwpancernej.
Wrzucę je trochę niżej.


Czolem Krzysztof-tablice i kolory powtarzaly sie w bryt.dywizjach pancernych-zastosowano je tez w polskiej.(40-51-54,61-64 etc). O tozsamosci pojazdu decyduje tablica wraz z godlem jednostki.
Cromwell -bez dwoch zdan-wszystko jasne.
Humber z 52 -Guards Armoured Division,1st Battalion Coldstream Guards (armoured) ;(2nd z 53 byl w sierpniu 44' na ciezarowkach)
Firefly-51 2nd Battalion Grenadier Guards.
W obydwu przypadkach pojazdy posiadaja godlo Guards Armoured Division.
Achilles-tu nieco inaczej pojazd ten widzialem przemalowywany juz kilka razy,na Twoim zdjeciu brak godla dywizyjnego.W zimowym malowaniu (76) wystepowal jako wchodzacy w sklad 11th Armoured Division,75th-tak to nie pomylka -75th Anti Tank Regiment etc.
Serdeczne pozdrowienia
panc



Opis załącznika:
PS -tez z Bovington

Opis załącznika:
Przyklad-(54) 7th Armoured Division,1st Battalion Rifle Brigade-godla nie widac na pojezdzie ale na pozorantach owszem.

Wto 18 Lis, 2008 7:05

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Grzegorzu. Piwo
Malowanie i oznaczenia to dziedzina, w której mam sporo braków Embarassed Dziękuję za identyfikację. Widziałem te godła i tak mi się wydawało, że coś nie bardzo przypominają znane mi polskie.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Wto 18 Lis, 2008 8:06

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej
Piękne zdjęcia, dzięki!

Ten dziwny czołg wygląda jakoś podejrzanie - wóz szkolny? Cel dla PPK?

A ze swej strony chciałbym zwrócić uwagę na pojazd FV 4005 - ciężki niszczyciel czołgów z ok. 1950 roku na bazie Conquerora. Jest on uzbrojony w największe chyba działo ppanc. w dziejach broni pancernej, a mianowicie armatę kal. 183 mm (o nieznanych mi niestety osiągach ale wygląda na dosyć długą i mocną). Ostatecznie wobec rozwoju PPK zdecydowano się go nie budować i pozostał w stadium prototypu.

_________________
Pozdr.
Speedy

Wto 18 Lis, 2008 14:09

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brytyjczycy kilka razy podchodzili do instalacji armaty 7.2" na podwoziach gąsienicowych.Prócz dwóch wersji FV4005 (na podwoziu Centurion'a, stąd seria FV400x) opracowano plany (z drewnianą makietą) FV214bm na bazie wspomnianego Conqueror'a.W tym ostatnim silnik umieszczono centralnie, a wieżę o ograniczonym kącie obrotu, z tyłu kadłuba.
Wieża FV4005 (drugiej wersji) stała kiedyś na powietrzu w Bovington, ale to było laaaata temu.
O armacie mogę z pamięci napisać tyle, że powstała na bazie prototypu armaty morskiej.Miała stosować amunicję HESH.Wypróbowano dwa różne systemy oporopowrotników, oba nie były zbyt dobre.
Problem stosowania armat tak dużego kalibru ostatecznie rozwiązał się sam - udoskonalenie pancerzy warstwowych sprawiło, że pociski HESH stały się zupełnie nieskuteczne, a APDS liczyła się przede wszystkim prędkośc początkowa...Stąd też wynikła znakomicie wszystkim znana 105-mm armata L7.
Przybliżone dane balistyczne powinienem gdzieś mieć - poszukam, lecz nie obiecuję kiedy je znajdę.
Pozdrowienia
Grendel


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Wto 18 Lis, 2008 17:18, w całości zmieniany 1 raz

Wto 18 Lis, 2008 16:50

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Speedy napisał:
Ten dziwny czołg wygląda jakoś podejrzanie - wóz szkolny? Cel dla PPK?

Ta wieża wygląda dosyć podejrzanie, może to tylko atrapa? Może to wóz do nauki jazdy?
Zupełnie nie mam pomysłu, co to może być. Opisu eksponatu też nie było.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Wto 18 Lis, 2008 17:12

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiedyś gdzieś w sieci ten wóz identyfikowali jako samobieżny cel.Lewa burta była dużo mocniej opancerzona.Podobnie, jak luk i wizjer kierowcy.
Ma to sens, ale ile w tym prawdy, nie wiem.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 18 Lis, 2008 17:22

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

7TP napisał:
Witaj Grzegorzu. Piwo
Dziękuję za identyfikację.


Anytime Laughing Wyciagnalem notatki, ksiazki ,websites i ogolilem sie, bo rano nie bedzie czasu. Ba , Centuriony kocham.W duzym skrocie:

"Centurion - jeden z pierwszych modeli"-to jeden z dziesieciu pierwszych prototypow A41A* "heavy cruiser"-oznaczenie nadano 7 pazdziernika 1943r, 17 pdr (zastosowane w 100 pojazdach wlacznie z Mark 2), Polsten 20mm, wlaz ewakuacyjny w tyle wiezy, Meteor 650 KM .(Prototypy 16-20 mialy oznaczenie A41S)

"Centurion - późniejsza wersja"-W pazdzierniku 1946 zaaprobowano nowa wieze ze stabilizowana 20pdr (APDS,APCBC,HE) ,ten sam Rolls- Royce Meteor Mk IVB -od tego momentu Mark 3, produkcja rozpoczeta w poczatkach 1947r.To pojazd tego typu.Jest tam takze drugi woz tego typu-oryginalnie Mark 2, zmodernizowany do standartu Mk 3, pozniej do Mk 5. Przechowywany w skladnicy, ulegl powaznemu zniszczeniu, Odrestaurowany jako Mark 3 (model przekrojowy).
Pelna nazwa - FV4007, Tank, Medium Centurion Mark 3


Chieftain Mk 12**- FV4017 Centurion 13 (Centurion Mk 13, oczywiscie 105mm, Rolls-Royce Mark IVB 650 KM ) wczesne lata 60-te.

Szwedzki Centurion -Stridsvagn 104 (chyba c) 105mm , diesel wczesne lata 80-te.
Drugi szwedzki to modyfikacja po 1994r z pancerzem aktywnym.

Samochod pancerny -5,5 tonowy Crossley Mk 1 , silnik 58 KM, pierwszy prototyp wykonano w 1929r.
http://en.wikipedia.org/wiki/Crossley_Motors

Cromwell -wg.danych wywiadowczych zdobytych przeze mnie to Mark VII A27M, Cromwell IV.
Zostalo jeszcze kilka sztuk, moze nastepnym razem.

PS . HESH- byla stosowane w L11A5 i jest nadal w L30A1 .Brytyjczycy lubia je ze wzgledu na duzy zasieg zwalczania celow miekkich i lekko opancerzonych.

*wielokrotnie podaje sie tylko A41
**warto by poprawic, tablica na zdjeciu jest OK Razz

Pozdrowienia


Ostatnio zmieniony przez panc dnia Sro 19 Lis, 2008 8:24, w całości zmieniany 2 razy

Sro 19 Lis, 2008 7:56

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poprawiłem. Dalsze poprawki wprowadzę jak wrócę z pracy.
Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek


Ostatnio zmieniony przez 7TP dnia Sro 19 Lis, 2008 17:24, w całości zmieniany 1 raz

Sro 19 Lis, 2008 8:03

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ależ ja nie twierdzę, że zaprzestano używania pocisków HESH ;o)
Wprowadzenie pancerzy warstwowych sprawiło, że stały sie one zupełnie nieskuteczne w do zwalczania czołgów tak zbudowanych.To z kolei doprowadziło do przerwania programu budowy superciężkich armat czołgowych, które miały przede wszystkim wykorzystywać pociski HESH w roli przeciwpancernej.
Brytyjczycy wciąż używają amunicji HESH.Preferują ją nad HEAT.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 19 Lis, 2008 15:40

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Ależ ja nie twierdzę, że zaprzestano używania pocisków HESH ;o)
Grendel

Male nieporozumienie- ja tez nie twierdze,ze napisales "że zaprzestano używania pocisków HESH" chcialem tylko zaznaczyc, ze sa nimi zwiazani uczuciowo.Swoja droga- HESH 120 mm do poczatkow lat 70-tych powinien chyba wystarczyc przeciw sowieckim tankom (mam na mysli efekt Hopkinsa).
Wracajac do oznaczen -umknelo mi wczesniej -Valentine Mark II.
Spojrzalem w kilka swoich folderow i znalazlem kilka zdjec nawiazujacych do tematu (latwo nie bylo,poniewaz nauczony doswiadczeniem,ze najbardziej pozadane webs przestaja istniec "wale" wszystko na goraco-rzecz jasna nigdy nie starcza czasu aby to uporzadkowac)
Pozdr

11 XII: alternatywne oznaczenie prototypow:
A41-17 funtowka ,sprzezony Polsten,wieza walcowana.
A41*- 17-ka , Besa (niesprzezona ),wieza walcowana (Mk1)
A41A -17-ka sprzezona Besa,wieza odlewana (Mk2).
Przepraszam za chaos,nie moglem odszukac ksiazki.

Warto tez zauwazyc ,ze w Kubince sa eksponowane trzy Centuriony,
a tamtejszy Conqueror Cyklops zostal wymieniony za IS-a 2 w 1988.Na 100% zostal przekazany jako sprawny technicznie .

03.02.09
A mobile tracked version 'Tracked Rapier' was subsequently developed using the US M548 tracked carrier for the Shah of Iran. With the collapse of the Shah's government before delivery BAe had a system which they offered to the Royal Air Force. The first Tracked Rapiers to enter service with the British Army were with 11 (Sphinx) Air Defence Battery, of 22 Air Defence Regiment, Royal Artillery in 1982-83 in Napier Barracks near Dortmund. They were slow: 13 mph cross country and 20-30 mph on road, and the conditions in the launcher were cramped. The driver, commander and operator lived in the cab, which was approximately 1 m × 2.5 m × 1.5 m; this space was also taken up by an optical tracking unit, personal kit and rations. Deployment time, without test and adjustments ("Ts & As"), was about 30 seconds, compared to 30 minutes for the towed system. The support vehicle carried arms, water, fuel, was crewed by a driver and crew commander, and was much faster at 30 mph cross country."
http://www.flickr.com/photos/21995342@N05/3071408472/in/set-72157603752434111/



Opis załącznika:
Centurion- cel.

Opis załącznika:
Centurion-cel, znamy ale trafil sie lepszej nieco jakosci

Opis załącznika:
W nawiazaniu do mego poprzedniego postu

Opis załącznika:
cd

Opis załącznika:
Tablica z BTM

Opis załącznika:
Sam juz przestalem praktycznie robic zdjecia,poniewaz zawsze znajdzie sie osoba,ktora zrobi to lepiej .

Opis załącznika:
Znalazlem kolejny...

Opis załącznika:
A41 -wlaz ewakuacyjny w tyle wiezy.
PS 11 XII 08 To dziewiaty prototyp (P 9)-mysle,ze oznaczenie jest OK.Wlaz ewakuacyjny posiadaly tylko prototypy 6-15,z tym,ze 6-10 to wozy z Polstenem a 11-15 z Besa.

Opis załącznika:
03.02.09
Nie myliłeś się Krzysiu -BAe Tracked Rapier Mobile Air Defence System oryg. dla Iranu,na podw. M548 , 8 rakiet.Dla najbardziej zatwardziałych wkleiłem w obcym.

Opis załącznika:

Wto 03 Lut, 2009 5:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.