| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bzdury o obronie Jasnej Góry ???

A to ciekawa sprawa, ale sie o niej w Polsce milczy.......................JAK NIESTETY O WIELU


http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2807

Wto 29 Mar, 2005 22:48

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale prosze kolegów o jakies zdania.

Czw 14 Kwi, 2005 16:25

Powrót do góry
Bartek1233
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 14
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jasna Góra

Słyszałem że przeor klasztoru na Jasnej Górze Pan Kordecki oszczędził klasztor dając haracz Szwedom. Podobno nie rozegrał się żadna bitwa. Zresztą sądzę, że jest to całkiem mozliwe, gdyż trzeba było zrobić z świętego miejsca jakim jest Częstochowa obraz propagandowy. Obraz, który zerwał do boju patriotycznych Polaków.

Pon 08 Sie, 2005 22:11

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Historia jest wersjąprzeszłości uzgadnianąprzez większość - Napoleon I
jeśli ktoś znał nie tę historię z definicji napoleońskiej, tylko z opracowań źródłowych to nie jest to żadna niespodzianka.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 08 Sie, 2005 22:53

Powrót do góry
BIAŁASEK3000
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do bzdur związanych z obroną Jasnej Góry to czytałem, że szwedzkie kule armatnie odbijały się od murów obronnych klasztoru. Trochę to dziwne bo do dzisiaj można oglądać kule armatnie, które tkwią od 1655 roku w tych właśnie murach obronnych....

Wto 09 Sie, 2005 13:22

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ano widzisz.

NIe do konca bzdury, ale wiesz.... ludzie czesto przesadzaja.

Sro 31 Sie, 2005 22:54

Powrót do góry
Sylwestrus Flavius
Leutnant

Leutnant





Posty: 367
Skąd: Puławy - Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Może nie na temat o średniowieczu lecz historia II w.ś. że niemieccy piloci mieli rozkaz z bombardować klasztor lecz gdy nadlecieli nagle klasztor z nikł. Pilotci nawrócili i jak byli nad celem znowu go nie ujrzeli. Dowódzca kazał z rzucić ładunek bomb na ślepo a spadł na jakies pola.
Kiedys to historię słyszałem od pewnego znajomego księdza który szuka wykrywaczem.
To jest moim zdaniem niezły "kit" na temat Jasnej Góry.
Pozdrawiam Piwo Piwo Piwo Sylwestrus Flavius Mr. Green

_________________

Zachęcam do Rejestracji

Nie 16 Paź, 2005 23:03

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wiecie jakis mit to zawsze dobrze sie sprzedaje. Chociaz jestem osoba wierzaca i mam poszanowanie do Jasnej Gory lub MB Czestochowskiej.

Sro 16 Lis, 2005 0:50

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No ja wszystko rozumiem, ale dlaczego ten temat jest w średniowieczu?!

Pzdr
Grzesiu

Moderacja przez IjonTihy:
i już jest tak jak trzeba

Czw 01 Gru, 2005 14:51

Powrót do góry
kruku
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 314
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nazwales temat Bzdury o obronie Jasnej Gory - wyjasnij dlaczego. Co uwazasz, ze jest bzdura?? i na jakie podstawie ??. Czy dotarles do super utajnionych dokumentow ?? czy objawily sie u Ciebie zdolnosci do widzenia przeszlosci ??. Jezeli zaczynasz temat i to powazny postaraj sie procz tytulu cos wiecej na ten temat napisac. Ja nie jestem katolikiem, a dodatkowo mozna rzec ze jestem zagorzalym przeciwnikiem wielu spraw zwiazanych z kosciolem. Ale trafia mnie jak ktos zaczyna budowac jakies historie bez wypowiedzenia wlasnego zdania. Masz jaja i informacje to podziel sie nimi z ogolem.
Chetnie dowiem sie "prawdy" na ten temat, zwlaszcza ze poszukiwania sladow "szwedow" niedaleko Czestochowy zajmuje mnie juz od wielu lat. Moze Twoje informacje okaza sie na tyle interesujace, ze zweryfikuje swoja wiedze na ten temat.

pozdrawiam

_________________
kruku
---------------------
Wortal Poszukiwaczy Skarbów
www.poszukiwania.pl

Sro 07 Gru, 2005 22:41

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W nr 2/7 IOH jest film TWIERDZA JASNA GÓRA - coś może wyjasni - zachęcam

Czw 08 Gru, 2005 0:11

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Może nie na temat o średniowieczu lecz historia II w.ś. że niemieccy piloci mieli rozkaz z bombardować klasztor lecz gdy nadlecieli nagle klasztor z nikł. Pilotci nawrócili i jak byli nad celem znowu go nie ujrzeli.

Stąd nazwa Często-chowa Razz . Może Szwedom skończyło się zaopatrzenie i się wycofali Question

Czw 22 Gru, 2005 13:39

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytam i czytam,
sednem sprawy jest to kto oblegał Jasną Górę ?

pozatym ja wierzę w tę opowieść o pilotach i Jasnej Górze.

Sro 25 Sty, 2006 21:55

Powrót do góry
Traugutt
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 230
Skąd: Ziemia Lubuska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mit o Jasnej Górze powstał w celach propagandowych a o.Kordecki bohaterem wielkim nie był. Zakorzenił się w umysłach polskich z powodu "Nowej Gigantomachii" (napisaną za namową żony Jana Kazimierza) i "Potopu" Sienkiewicza. A tajnie dokumenty można znaleźć kruku w Szwecji. Wink
_________________
"Człowiek, który pierwszy cisnął obelgę zamiast kamień, był twórcą cywilizacji." Z. Freud

Czw 26 Sty, 2006 14:18

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to w koncu byla ta bitwa czy nie ?

Czw 26 Sty, 2006 15:50

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W nr 3/8 jest o tym , i powiem ze mimo mojej powierzchownej powiedzmy wiedzy szczęka mi spadła Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

to już na koniec lutego

Czw 26 Sty, 2006 22:38

Powrót do góry
Traugutt
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 230
Skąd: Ziemia Lubuska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I`Aquila oblężenie było ale nie takie jakie jest ogólnie przyjęte. Już sam fakt określenia twierdzy na Jasnej Górze kórnikiem przez Szwedów jest lekkim przegięciem (ponieważ twierdzą była niezłą jak na te czasy).
_________________
"Człowiek, który pierwszy cisnął obelgę zamiast kamień, był twórcą cywilizacji." Z. Freud

Pią 27 Sty, 2006 14:59

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byl o tym artykuł we Wprost. Wpiszcie na www.wprost.pl "obrona Jasnej Góy" to się pokaże. To były fakty ujawnione całkowicie teraz.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 27 Lut, 2006 17:02

Powrót do góry
przemuś
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy to ważne jakie są fakty, skoro i tak wieść o odparciu ataku Szwedów na klasztor, była dodatkową iskrą do wybuchu ogólnonarodowego powstania przeciw Szwedom? Ja bym się raczej zastanawiał skąd ksiądz Kordecki wiedział o ekspansji szwedzkiej na Polskę, gdy jeszcze noga okupanta nie wstąpiła w nasze granice. Fakty! Dobra "jasnogórskie" zostały przewiezione z ogromnym wyprzedzeniem. Rachunki za najnowocześniejsze uzbrojenie datowane są sprzed "POTOPU". Szwedzi podchodząc pod klasztor dysponowani tylko kilkoma armatami o marnej jakości, a obrońcy górowali nad nimi wysokością, ufortyfikowaniem i jakością uzbrojenia. Morale też było na korzyść obrońców (mówi się, że morale w stosunku do uzbrojenia stanowi jak sześć do jednego). Kurnikiem nazywano klasztor ze względu na ilość załogi (podaje się, że nie więcej niż 250). Dopiero pod koniec oblężenia Szwedzi odrzymali dwie "kolumbryny", która dziwnym zbiegiem okoliczności wybuchła 26 grudnia (dzień później odstąpiono od oblężenia). Te fakty nic nie mają z tzw. cudów - to najnormalniejsze działania wykształconych wojskowych, którzy fenomenalnie przygotowali się do obrony, a Szwedzi zbagatelizowani wszystko.
_________________
Przemuś

Nie 06 Sie, 2006 16:27

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że nasze dyskusje może ubogacić artykuł Marcina Gawędy w przedostatnim numerze IOH. Bardzo polecam - kilka stron konkretnej wiedzy podpartej solidną dawką bibliografii.
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 16 Sie, 2006 23:01

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

najpierw zacznijmy od samego ,,wprost"
Jest to bez wątpienia czasopismo wrogo nastawione do Kościoła katolickiego, wzorujące się na Francji.
Ja powiem jedno..coś tam widocznie musiało się rozegrać.Szwedzi raczej nie wzięli haraczu, ze względu na to,że gdyby byli tak mocni to bez problemu złupiliby klasztor.Tam coś się musiało wydarzyć, gdyż po obronie Jasnej Góry rozpoczął się ogólnonarodowy zryw przeciwko Szwedom.
Ja też słyszałem o tej historii z nieudanym bombardowaniem Jasnej Góry w 1939r. i wierzę,że tak istotnie było. To jest szczególne miejsce, symbol wytrwałości Polski w trudnych chwilach..to właśnie Jasna Góra od wieków podbudowywała Polaków do walki o niepodległość..
Proponuję odstapić od tego tematu i uznać dotychczasowe fakty historyczne za realne.
To mogli wymyślić tylko racjonaliści..

_________________
audiatur et altera pars


Ostatnio zmieniony przez martrak dnia Pią 01 Gru, 2006 19:20, w całości zmieniany 1 raz

Sro 29 Lis, 2006 23:24

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
najpierw zacznijmy od samego ,,wprost" Jest to bez wątpienia czasopismo wrogo nastawione do Kościoła katolickiego, wzorujące się na Francji.
what? wybacz, ale to zabawne. Wprost po niczym innym tak nie "jeździ" jak po komuniźmie, rewolucjach (czyli Francji Bardzo szczęśliwy ) i w ogóle lewakach (i dobrze robią moim zdaniem Wink ) a w stałym składzie jest ks. Sowa. Czasem piszą też inni księża.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 30 Lis, 2006 17:34

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziwne, bo za każdym razem kiedy widzę WPROST zawsze znajdę artykuł dotyczący ogłupiania Kościoła.
To,że jest w tym składzie ksiądz, nie jest jeszcze dowodem na to,że czasopismo nie posiada artykułów o tematyce antyreligijnej.
Ogólnie lubię ,,wprost", ale nie znoszę kiedy piszą złe rzeczy o religii w której się wychowałem, której teorie nie szkodzą człowiekowi..powtarzam, wszędzie truteń się znajdzie czy to w Kościele katolickim, islamie, wyznaniu mojżeszowym

_________________
audiatur et altera pars

Czw 30 Lis, 2006 19:09

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czasem są artykuły o Kościele Katolickim pokazujące go w złym świetle, ale jeszcze nigdy nie widziałem, aby przedstawione w artykule sprawy nei były prawdą. A czasem są nawet artykuły o znienawidzonym przecież o. Rydzyku ukazujące go w dobrym świetle.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 30 Lis, 2006 19:23

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a cóż to jest prawda?w jaki sposób udowadnia to wprost? na podstawie domysłów?
tak się składa,że o. Rydzyk ma czasami rację (poza antysemityzmem), ale jakoś nie mogę w to uwierzyć,że WPROST wyraża o nim dobre zdanie (przynajmniej ja się z tym nie spotkałem)..
ale po co mamy się o to kłócić?Są bardzo ładne karty historii, Jeśli chodzi o Kościół Katolicki,to uważam aby głośno wypowiedział to,że i w nim są ukryte nieprawidłowości (zgodnie zresztą z doktryną). Jak można być chrześcijaninem i mówić,że nie ma się grzechu. Religia to sprawa każdego z nas, ale nie tuszujmy historii Polski (tak pięknej i tragicznej).
Nie ma konkretnych dowodów na to,że Kordecki przekupił Szwedów- to tylko domysły.

_________________
audiatur et altera pars

Pią 01 Gru, 2006 0:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.