| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rząd Wolnego Miasta (na uchodźstwie...)

Okazuje się, że nasz Londyński Rząd na uchodźctwie nie był jedynym Laughing
http://www.net2000.com.au/customers/danzig/dan.html
Ale również istniejący w Australii a kierowany przez urodzonego w Gdańsku Niemca rzekomy rząd Wolnego Miasta Gdańska na uchodźstwie.

Nie 17 Lip, 2005 18:12

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy temat. Trzeba sie skontaktowac z gosciem i przekazac jemu nowe informacje, ZE GDANSK JEST POLSKII!!!!!

Sro 31 Sie, 2005 22:35

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Bardzo ciekawy temat. Trzeba sie skontaktowac z gosciem i przekazac jemu nowe informacje, ZE GDANSK JEST POLSKII!!!!!

Zerknij na jego stronę on o tym wie, tylko uważa to za tymczasową okupację! To raczej ciekawostka, ale wymowna Laughing

Czw 01 Wrz, 2005 16:50

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wiem co pisza. Ale skontaktuje sie z tym facetem tam, to podziele sie informacjami. OKI??

Pią 02 Wrz, 2005 23:15

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Bardzo ciekawy temat. Trzeba sie skontaktowac z gosciem i przekazac jemu nowe informacje, ZE GDANSK JEST POLSKII!!!!!


Lwów i Wilno także! Pamiętaj, żeby skontaktować się w tej sprawie także z odpowiednimi władzami Litwy i Ukrainy! Laughing

Sob 03 Wrz, 2005 0:30

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To raczej nie smieszne. Wilno polskie............. hm. no tak sa polskie korzenie itd. Ale Niemcy tez twierdza, ze Wroclaw jest ich.

Sob 03 Wrz, 2005 0:48

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bo punkt widzenia zależy od miejsca urodzenia Panowie Laughing

Nie 04 Wrz, 2005 20:50

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiedyś, dawno temu, w końcu lat 80-ych, widziałem na murze taki napis:

"Wolna Litwa"

Niżej ktoś dopisał:

"Wolna Rosja"

A jeszcze niżej:

"Frei Danzig"

Do tej pory żałuję, że nie miałem wtedy aparatu..... Bardzo szczęśliwy

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Nie 04 Wrz, 2005 20:55

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawdę mówiąc to nigdy nie będzie granic które zadowolą wszystkich ale co do Lwowa jest Polski, a do Wilna Polacy mają takie same prawa jak Litwini bo po Unii Lubelskiej ziemiami tymi władał wspólny władca a na granicy celników nie było... Jeśli chodzi o Gdańsk to nie mam zdania, a Śląsk to najdłużej należał nie do Niemców, nie do Polaków ale do Czechów. jednak początkowo był nasz, a np. wszystkie zamki wybudowali na Śląsku Polacy więc to samo mówi za siebie...

Pon 05 Wrz, 2005 14:52

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Owca napisał:
Kiedyś, dawno temu, w końcu lat 80-ych, widziałem na murze taki napis:

"Wolna Litwa"

Niżej ktoś dopisał:

"Wolna Rosja"

A jeszcze niżej:

"Frei Danzig"

Do tej pory żałuję, że nie miałem wtedy aparatu..... Bardzo szczęśliwy



Oj to wierze!!! Ale poprawnie, to powinno byc: FREIES DANZIG (tak na marginesie).

Ale chcialbym poinformowac, ze narazie nie odezwal sie ten "szef rzadu" na moje pytanie. Zglosil sie na pierwszy e-Mail i chcial pytania. Podalem. Poinformuje Was koledzy!!


Do dnia dzisiejszego nie otrzymalem odpowiedzi od tego RZADU WOLNEGO MIASTA GDANSKA.

Pon 05 Wrz, 2005 19:49

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wrocław jest niemiecki, po to go chyba 1945 tak bronili - Festung Breslau Wolne Miasto Gdańsk??? Czemu nie rządają "uwolnienie" Prus Wschodnich Zniesmaczony

Pią 06 Sty, 2006 14:40

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bo Prusy Wschodnie czyli Ostpreussen sa juz przepadniete............Rosjanie nie oddadza tego juz. Nawet znajomosc Putina ze Schroederem nie pomogla.

Ale cos innego: nawiazalem kontakt z tymi ludzimi, oni naprawde to na serio uwazaja. Maja wlasne forum na yahoo!!!

Sob 07 Sty, 2006 23:56

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do wspomnianego Slaska, to przypominam, ze przez pewien czas byl po prostu slaski. Przy okazji polecam "Narrenturm" Sapkowskiego, choc to beletrystyka, to mozna sie sporo dowiedziec o Piastach Slaskich.

Sro 11 Sty, 2006 16:16

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znwo te SLAZOKi...................... byscie sie za robote wzieli i jakies Powstanie wygrali porzadnie.

Pon 23 Sty, 2006 2:21

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tam Slozoki, ja jestem z Pomorza Uśmiech

Pon 23 Sty, 2006 16:12

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest forum na Yahoo gdzie wlasnie ten "RZad Wolnego Miasta Gdanska" pisze swoje madrosci.

Pią 21 Kwi, 2006 0:53

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do Wilna Polacy maja takie same prawa?? Sa Litwni ktorzy uwazaja akt Unii za zdrade (zwlaszca wspolczesnie!) Przypominam ze Polska mial np Unie z Wegrami, czy to znaczy ze Krakow jest wegierski albo Wegrzy maja do niego takie samae prawa bo tez celnikow nie bylo?? Wilno jest historyczna stolica Litwy, choc nie da sie ukryc ze zwiazki z Polska ma bardzo silne!! O wiele slniejsze niz np Wroclaw!
Wszystkie zamki na Slasku wybudowali Polacy?? Zszokowany Pierwsze slysze chyba masz chyba jakies nowe informacje!!

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 21 Kwi, 2006 1:15

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Są Ukraińcy, którzy Kraków uważają za swoje miasto, a UPA za armię powstańczą. Szczególnie współcześnie.
Unia z Węgrami a z Litwą to 2 różne sprawy Laughing Poza tym unii z Litwą były 2, a kilka razy je potwierdzano (m.in. unią w Mielniku). Całkiem inny charakter społeczny i polityczny unii (rodów węgierskich nie włączono do polskiego herbarza, a po unii w Horodle w 1413r. uszlachcono 90 rodzin bojarów litewskich).
Wilno było miastem kultury polskiej, gdzie większość mieszkańców była Polakami. Lwów też założył władca ruski w 1241r. bodajże, dla swojego syna. Co nie zmienia faktu, że Lwów polski był od zawsze i to nie ulega wątpliwości. To, kto założył miasto, ma małe znaczenie. Liczy sie fakt, ośrodkiem jakiej kultury było dane miasto. Londyn założyli Rzymianie. A nikt we Włoszech chyba nie mówi, ze to włoskie miasto. Nie mówiąc już, ze Macedończycy nie domagają się zwrotu żadnej z Aleksandrii Mr. Green
A Wrocław jest polski o 1945r. Ale to cena Niemiec za wywołanie wojny.
A Śląsk jeden z największych okresów rozkwitu miał za panowania Henryków Śląskich.
Pozdrawiam!

Pią 21 Kwi, 2006 11:15

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I tak nigdy im się nie uda. Na wojnie straciło każde państwo. Kolonialne czy nie Embarassed Mogą sobie istnieć, ale Gdańska nie oddamy Piwo

Pią 21 Kwi, 2006 13:53

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Unia z Litwa ta pierwsz krewska wlasiciwie trwala do Unii w Lublinie i nie ma wielkiej roznicy z Unia z Wegrami (byly to poprostu Unie personalne).
Nie wszyscy Litwini chcieli Unii z Polska i za czasow Jagielly i za czasow Zygmunta Augusta!! Przypomne ze akt unii lubeskiej podpisano dosc sprytnie kidy wielkie rody magnackie opuscily sale obrad i udawaly sie w kierunku Litwy! Zreszta separatyzm na Litwie istnial dosc dlugo. (Przypomne zw Janusz Radziwill w czasach Potopu myslal nie o ratowaniu calej RP ale LITWY!!) Wilno jest miastem litewskim tzn zalozonym przez Liwtwinow a miasto sie spolonizowalo (kultura polska byla kiedys atrakcyjna!!) Podobnie jak Lwow tylko zalozone przez ksiazat ruskich.
No coz jesli dzisiejsi Macedonczycy wg ciebie to Ci sami kt. podbli swiat starozytny to gartuluje wiedzy. Jak sie nie myle to historyczna Macedonia to czeszc dziseijszej Grecji. Swego czasu jak powstawala Macedonia bylo o tym glosino!
Racja najwiekszy chyba rozwit Slaska mial miejsce za Henrykow slaskich... ktorzy rozpoczeli akcje osadnicza na wielka skale i sprowadzili na Slask osadnikow miedzy innymi z Niemiec.

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 21 Kwi, 2006 15:07

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na Wojnie zyskal ZSRR oraz USA.................. Od tego czasu dopiero mieli wielka ekspansje swoich wplywów w Europie.

Pią 21 Kwi, 2006 15:36

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Na Wojnie zyskal ZSRR oraz USA.................. Od tego czasu dopiero mieli wielka ekspansje swoich wplywów w Europie.


Historia ma to do siebie, że potrafi zatoczyć koło. Nietrwałe to były zyski jeżeli chodzi o ZSRR- tego tworu już nawet na mapie nie ma Wink
A co do Free State of Danzig to jest on wolny i polski, czyli troszkę też zyskaliśmy Wink

Pią 21 Kwi, 2006 18:56

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nia z Litwa ta pierwsz krewska wlasiciwie trwala do Unii w Lublinie i nie ma wielkiej roznicy z Unia z Wegram


Różnice miedzy nimi są dość znaczne. Król Polski nie był królem Węgier. ot choćby taka mała róznica Wink
Cytat:
Przypomne ze akt unii lubeskiej podpisano dosc sprytnie kidy wielkie rody magnackie opuscily sale obrad i udawaly sie w kierunku Litwy!

Ale ostatecznie zgodziły się na jego podpisanie. Zapewne pomogło tu właczenie Wołynia, Podola i Podlasia do Korony, ale co tam, liczą się fakty Mr. Green
Cytat:
rzypomne zw Janusz Radziwill w czasach Potopu myslal nie o ratowaniu calej RP ale LITWY!!

Ale litwy w znaczeniu geograficznym a nie historycznym!!!! To kolosalna różnica. Zdrajca Radziwiłł nigdy nie myslał o niepodległej Litwie czy coś takiego Laughing Chodziło mu o jego własne ziemie.
Cytat:
Wilno jest miastem litewskim tzn zalozonym przez Liwtwinow

Jedno może być sprzeczne z drugim. Wilno jak i Lwów są miastami polskimi, bo przez setki lat były ośrodkiem kultury polskiej. Niemiecki dzisiaj Cottbus był założony przez Słowian i jeszcze długo nazywał się Chocibuż czy jakoś tak? I co, chcesz mi udowodnic, ze to nie jest niemieckie miasto? podobnie ze Szczecinem. "narodowość" danego miasta nie okresla się po tym, kto je założył, ale kto je zamieszkuje i czyim ośrodkiem kultury jest. W przedwojennym Wilnie Litwini stanowili niecałe 7% populacji. O jakim litewskim Wilnie wiec mówisz? Polaków było tam ok.57%, a Żydów 45%. Litwini stanowili tam nic nie znaczacy margines.
Co do unii i czasów nowożytnych odsyłam do mistrza tematu, Władysława Konopczyńskieg i jego monumentalnej syntezy "Nowożytność". lepszej pozycji nie ma chyba na rynku.
Pozdrawiam!

Sro 26 Kwi, 2006 23:46

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Różnice miedzy nimi są dość znaczne. Król Polski nie był królem Węgier. ot choćby taka mała róznica Wink

O Piotrek znowu jakas nowa teoria?? Tzn ze Ludwik Andegwenski nie byl krolem Polski i Wegier?? Mozesz mi ja przyblizyc?? Chyba ze wdlug Ciebie po Piastach panowali Jagiellonowie??
Rody magnackie zgodzily sie ale pod naciskiem krola!!!
Co do Radziwlla na Litwie jest bohaterem narodowym, wiec nie wiem czy chodzilo mu jedynie o swoje ziemie czy tez o Litwe (gdzie jest historyczna litwa a gdzie geograficzna ?? Litwni za swoje rdzenne ziemie uwazaja Zmudz i Auksztota oraz tereny Litwy wlasciwej nad Willa- okolice Wilna! nie wiem czy to wdele Ciebie ta historyczna czy geograficzna... Reszte podbitych ziem dla Litwinow byly ziemiami ruskimi i zdawali sobie sprawe ze jest zamieszkana przez inna ludnosc )
Cytat:
Niemiecki dzisiaj Cottbus był założony przez Słowian i jeszcze długo nazywał się Chocibuż czy jakoś tak? I co, chcesz mi udowodnic, ze to nie jest niemieckie miasto? podobnie ze Szczecinem. "narodowość" danego miasta nie okresla się po tym, kto je założył, ale kto je zamieszkuje i czyim ośrodkiem kultury jest

No coz a jak to sie ma do W.M. Gdanska gdzie Polacy stanowili 10 % ?? Bylo polskie miasto??
Cytat:
W przedwojennym Wilnie Litwini stanowili niecałe 7% populacji. O jakim litewskim Wilnie wiec mówisz? Polaków było tam ok.57%, a Żydów 45%. Litwini stanowili tam nic nie znaczacy margines.

Hm znowu ciekawa teoria... 57% Polaków + 45% Zydow=102% no i trzeba dodac 7% Litwinów razem 109%...Naczym sie chlopie opierasz podajac takie dane?? Bardzo szczęśliwy Chyba nie jestes powazny... albo naucz sie liczyc!!

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 27 Kwi, 2006 1:27

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O Piotrek znowu jakas nowa teoria?? Tzn ze Ludwik Andegwenski nie byl krolem Polski i Wegier?? Mozesz mi ja przyblizyc?? Chyba ze wdlug Ciebie po Piastach panowali Jagiellonowie??


Myślałem o czymś innym w kontekście Węgier, a mianowicie porozumień w czasie panowania Jagiellonów w Czechach i na Węgrzech. Oczywiscie w tym przypadku masz rację.
Cytat:
Co do Radziwlla na Litwie jest bohaterem narodowym, wiec nie wiem czy chodzilo mu jedynie o swoje ziemie czy tez o Litwe

To i niczym nie swiadczy jeszcze. Litwini na gwałt szukali własnych bohaterów, wiec brali kogo popadnie. To jak z Ukraińcami, którzy maja kult Chmielnickiego. Szkoda tylko że zapominają, o co mu tak naprawde chodziło. Na pewno nie o wolna Ukrainę Bardzo szczęśliwy

Cytat:
gdzie jest historyczna litwa


Cytat:
Zmudz i Auksztota


Cytat:
No coz a jak to sie ma do W.M. Gdanska gdzie Polacy stanowili 10 % ?? Bylo polskie miasto??

Wówczas oczywiscie, że nie. Było osrodkiem kultury niemieckiej. Natomiast z Polska miało przez długi okres silniejsze kontakty niż z Prusami. To na polskim zbożu Gdańsk zbudował potęgę. Po wejsciu Napoleona do Gdańska mieszkańcy prawie jednogłosnie opowiedzieli się za przyłaczeniem do Polski, ale Napoleon wolał stworzyć WMG. Zresztą wcześniej też były takie tendencje (Zwiazek Pruski Bażyńskiego), co jakoś zwolennicy "zawsze niemieckiego" Gdańska pomijają.
Cytat:
Hm znowu ciekawa teoria... 57% Polaków + 45% Zydow=102% no i trzeba dodac 7% Litwinów razem 109%...Naczym sie chlopie opierasz podajac takie dane??

O sorki, rzeczywiście mi sie pochrzaniło Embarassed Normalne dane brzmią: Polacy 54%, Zydzi 41% a Litwini 2,1% (A. Czubiński, Historia Polski 1864-2001, Wrocław 2002, s.88). Także nawet dodałem Liwtinom kilka procent:) oStatnio dużo siedzę w tabelkach z narodowościami, moze stad ten błąd. W każdym razie Litwonów było w Wilnie 2%, czyli tyle co nic. Jakie wiec litewskie Wilno?

Czw 27 Kwi, 2006 10:37

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.