| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dariusz z rodu Oporowicz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Dobrzyniec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wolnomularze??

Wolnomularstwo to częściowo tajna organizacja propagująca zdobywanie wiedzy. Nie można dokładnie określić kiedy powstała masoneria bo sami masoni uważają za wolnomularzy Adama czy Noego. Jednak jej działalność była najbardziej nasilona w XVIII-XIXw. Smaczku dodaje im wiele legend i teorii spiskowych łączonych z nimi. Ciekawostką jest np. fakt że gdyby nie masoni nie doszło by do uchwalenia konstytucji 3 maja, sam Ignacy Potocki współpracujący przy tworzeniu konstytucji z Hugonem Kołłątajem był wolnomularzem. Nawet sam S.A.Poniatowski zasiadał w masońskiej loży...

Na początek krótko bo to mój pierwszy post na forum xp

Nie 26 Paź, 2008 20:37

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj!!!
Wolnomularstwo, niewątpliwie ciekawy temat, nie rozumiem jednak do czego zmierzasz, może postaw jakiś problem, tezę... Bo na razie temat jest o niczym!!! Wink Może chcesz powiedzieć, że masoni od wieków działają na szkodę Polski??? Twierdzenie rodem z ulicy Żwirki i Wigury w Toruniu!!!
Mr. Green
Pozdrawiam!!!

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Nie 26 Paź, 2008 21:25

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do Wolnomularzy należał też m.in. Isaac Newton i Leonardo da Vinci. Niestety nie napiszę więcej bo nie wiem za bardzo o czym konkretnie mam pisać.
_________________
Z Historią w Przyszłość

Nie 26 Paź, 2008 22:04

Powrót do góry
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jak to wszystko się u nich odbywa? Czy Oni mają jakieś obrzędy? Podobno istnieją jakieś maski wolnomularskie, ale do czego one im służą? Co ukrywają w tej organizacji? Ale o co chozi? Może ktoś opowie o masonach od początku? Tak dla laika Neutral Bo w tej kwestii jestem laikiem Embarassed . Temat interesujący tylko pytań mało było Wink
_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Pon 27 Paź, 2008 19:41

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak dla laika


Proszę, na początek powinno wystarczyć... http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolnomularstwo Wink

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pon 27 Paź, 2008 21:42

Powrót do góry
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok przeczytałem, zgrubsza wiem o co chodzi. Nie dowiedziałem się tylko do czego służą te maski, ale się domyślam że to ma coś wspólnego z przekazywaniem wiedzy adeptom podczas spotkań loży. Podobno Bronisław Wildstein też był masonem.
_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Wto 28 Paź, 2008 14:59

Powrót do góry
Dariusz z rodu Oporowicz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Dobrzyniec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co się orientowałem to aby wstąpić do masonerii należy skontaktować się e-mailowo lub telefonicznie (kontakty do znalezienia w na stronach masońskich). Potem następuje seria spotkań na których pretendent ma zasłonięte oczy i nie widzi swoich rozmówców, a oni zadając mu serie pytań sprawdzają czy jest człowiekiem światłym godnym wstąpienia do bractwa. Kiedy przejdzie się już wszystkie testy należy złożyć przysięgę w której zobowiązujemy sie nie zdradzać masońskich sekretów itp.
Dalej nie wiem bo nie jestem masonem, a oni sami nie zdradzają swoich sekretów xp Laughing

_________________
Kooperacja trwa dopóki trwa status quo...

Sro 29 Paź, 2008 21:01

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm, najbardziej mnie intryguje co w rozumieniu masonów oznacza bycie "światłym" Twisted Evil
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 29 Paź, 2008 21:13

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zabawa dla znudzonych i niespełnionych burżujów. Tyle w tym elitarności i tajemniczości, co w epizodzie z "Kariery Nikodema Dyzmy". Laughing Laughing (Wielki XIII i stado napalonych lasek, które musiał zadowolić biedny Nikuś Laughing )

Czw 30 Paź, 2008 14:20

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wolnomularskie korzenie pochodzą od Hirama budowniczego świątyni Salomona, który został zamordowany w niej przez swego ucznia z zazdrości, no i dalej rozwijały się przez wieki o ile dobrze pamiętam.
Samo stowarzyszenie pogłębia i przekazuje wiedzę swoim adeptom. Wolnomularze poznają się po elementach ubioru oraz tajemnych uściskach dłoni.
To dzięki nim mamy coś takiego jak budownictwo, BHP, Kodeks Pracy, związki zawodowe, wolność ( Wolnomularze - wolni mularze od pierwszych rzemieślników zakładających cechy, pierwsze związki zawodowe), schematy organizacyjne, wiele znanych budowli sakralnych, rysunki techniczne, środki ochrony osobistej, konstytucję no i republikę oraz wiele innych rzeczy, to jest właśnie ta "światłość" według niektórych.
Do loży może być wprowadzona jedna osoba nie związana z samym stowarzyszeniem i musi przejść pewne próby o których czasie, miejscu i charakterze nie może nic wiedzieć aby próby były wiarygodne. Nie obowiązuje to potomków wolnomularzy choć próby też muszą je przechodzić ale z miejsca są przyjmowani na członków lecz muszą dowieść swej jak wy to piszecie "światłości". Podobno właśnie jest się wolnomularzem tylko z urodzenia czasami to wolnomularze sami odnajdują swoich adeptów nieświadomych swoich korzeni i poddają ich próbom bez ich wiedzy. Masońskie symbole, które my znamy jak np. pomniki w kształcie obelisków zostawione przez żołnierzy ZSRR, wiele innych jak np na banknotach USD są tak głęboko zakorzenione na świecie, że nie mamy pojęcia na jak wielką skalę. Ludzie którzy czytali coś o ich symbolach wiedzą, że otaczają nas w życiu codziennym.
Uważam, że witryny internetowe wolnomularskie to lipa z miodem bo jakie to ma być tajne jak jest na necie.
Pozdrawiam

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.


Ostatnio zmieniony przez saddam44 dnia Czw 30 Paź, 2008 15:54, w całości zmieniany 2 razy

Czw 30 Paź, 2008 15:47

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A można prosić o przybliżenie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy masonami a BHP czy kodeksem pracy?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 30 Paź, 2008 15:51

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też mi jakoś nie pasuje, żeby do organizacji posiadającej tajemną wiedzę, a według niektórych kierującej losami świata można było się zapisać wysyłając email. Im potrzeba nie tylko "światłych" ludzi, ale takich, w których opłaca się inwestować tę tajemną wiedzę. Ludzi, którzy potem, zajmując różne stanowiska, będą mogli się odwdzięczyć innym masonom.

Czw 30 Paź, 2008 15:56

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak napisałem korzenie wywodzą od budowniczego świątyni Salomona.
Podobno podczas wypraw krzyżowych Templariusze odnaleźli stajnie Salomona w których były ukryte kosztowności i różne zapiski. Po wydaniu nakazów aresztowania wielu Templariuszy ukryła się. Mieli różne talenty znali się na broni, budowie maszyn oblężniczych i budowie twierdz i umocnień, ich wiedza pomogła im przez ten ciężki czas, ukrywali się podając się za rzemieślników, płatnerzy, kowali, murarzy, kamieniarzy itd. To jedna z teorii zakładająca, że to Templariusze stworzyli wolnomularstwo jako wyedukowani, bogobojni i uczciwi ludzie mający za cel budowę lepszego świata wolnego od ucisku.
Pierwsi wolnomularze byli rzemieślnikami, robotnikami mającymi wiedzę o tworzeniu budowli, różnych struktur, skupiającymi się w cechy na których dyskutowali o poprawie warunków w pracy oraz problemach związanych z wykorzystywaniem ich przez różnych możnowładców (przykład rolnik wykorzystywany do niewolniczej pracy przez szlachcica-tu tylko porównanie). Jeśli chodzi o KP to jak zapewne wiesz są w nim prawa pracownika i obowiązki zapewnienia ludzkich warunków w pracy przez pracodawcę, o te prawa walczyli przez wieki i przelewali za nie krew robotnicy abyśmy dziś mogli w przerwie kawki się na ten przykład napić albo wody w lecie. Można naprawdę książki o tym pisać, mam nadzieję że w części odpowiedziałem na Twoje pytanie. Jeśli chodzi o internetowych masonów którym się płaci składki członkowskie to odradzam.
Pozdrawiam was serdecznie.
PS
Jak kogoś interesuje ten temat bardziej to podam namiary na pozycje książkowe.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Czw 30 Paź, 2008 17:00

Powrót do góry
Dariusz z rodu Oporowicz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Dobrzyniec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Też mi jakoś nie pasuje, żeby do organizacji posiadającej tajemną wiedzę, a według niektórych kierującej losami świata można było się zapisać wysyłając email.

Kolega mnie źle zrozumiał e-mail i telefon to jest element niezbędny aby skontaktować sie z bractwem. Sam e-mail z treścią typu:Hey! jestem Darek lubię fantastykę i chciałbym wstąpić do masonerii, niestety nie wystarczy... Po kontakcie trzeba przejść jeszcze wiele prób... Twisted Evil

_________________
Kooperacja trwa dopóki trwa status quo...

Czw 30 Paź, 2008 17:56

Powrót do góry
fardi
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mam pytanie odnośnie Wolnomularstwa

czy ten guzik który przedstawia poniższe zdjęcie należał do kogoś z tych ludzi o których mowa?


Opis załącznika:

Czw 30 Paź, 2008 19:30

Powrót do góry
Dariusz z rodu Oporowicz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Dobrzyniec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawie na pewno tak ale pewności nie można mieć nigdy. xp Wśród symboli na guziku widnieje cyrkiel który jest bardzo charakterystycznym symbolem masonerii, pozostałych symboli nie rozpoznaje, trójkąt może symbolizować świątynie Salomona, ale to tylko moja luźna opinia. Poza tym na guziku istnieje wspaniała harmonia pomiędzy tymi znakami co również naprowadza nas na ślad wolnomularzy którzy to wierzyli w wielkiego architekta...
_________________
Kooperacja trwa dopóki trwa status quo...

Czw 30 Paź, 2008 19:36

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sybole wskazują na to, że tak.
Oto kilka symboli typowo masońskich, czyli cyrkiel i węgielnica.
Na Twoim znajduje się cyrkiel i trójkąt taumaturgiczny (reszta jest trochę niewidoczna) , który służy do rzucania czarów i przywoływania demonów, lecz taki jak Twój odwrócony może mieć odwrotne znaczenie, czyli chronić przed czarami i odstraszać demony, złe duchy, w niektórych lożach oznacza też perfekcję.
Twój guzik jest bardzo ciekawy możesz zrobić zdjęcie w lepszym świetle aby pozostałe symbole były widoczne ?
Pozdrawiam



Opis załącznika:

Opis załącznika:
Trójkąt Taumaturgiczny.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Pią 31 Paź, 2008 9:31

Powrót do góry
fardi
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

guzik

na guziku jest trójkąt ,cyrkiel ,młot i chyba klucz
oto 2 zdjęcie

Pią 31 Paź, 2008 16:49

Powrót do góry
fardi
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

guzik

guzik


Opis załącznika:

Pią 31 Paź, 2008 16:52

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wolnomularzem był m.in. król pruski Fryderyk II zwany Wielkim oraz Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent USA [przez to drugie m.in. mógł powstać film "Skarb narodów" z Nicolasem Cagem w roli głównej Uśmiech ]

Nie 02 Lis, 2008 9:07

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No Fardi, to jest fotka Bardzo szczęśliwy
Moim zdaniem jest to guzik członka Cechu Hutniczego po narzędziach patrząc, prawdopodobnie był inżynierem hutnictwa.
Masonami były/są takie osoby jak Silvio Berlusconi,Michail Bakunin, Simon Bolivar, Winston Churchill, Nat King Cole, Samuel Colt, Walt Disney, Sir Artur Conan Doyle, Król Edward VII i VIII, Król Jerzy IV i VI , Duke Ellington, J.Edgar Hoover, Benito Juarez, Andrew Johnson, Rudyard Kipling, Charles Lindberg, Król Leopold I, generał Doughlas MacArthur, William McKinley, admirał John McCain Sr, admirał John McCain Jr (ojciec i dziadek senatora Johna McCaina), James Monroe, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Leopold Mozart jego ojciec, Audie Murphy (żołnierz który został odznaczony najwyższymi odznaczeniami USA i Francjii w IIWŚ, zaczynał karierę jako zwykły szeregowy, szybko awansował, miał ogromny talent, cechy przywódcze oraz zapał w boju, te cechy zauważyli jego dowódcy, chcieli go odesłać z linii frontu do Akademii West Point, lecz odmówił gdyż nie chciał zostawić swoich ludzi, ranny w biodro zakończył karierę jako porucznik o ile pamiętam dobrze, po wojnie został aktorem zagrał w 44 filmach, również nakręcono o nim film pt: "To hell and back" w którym sam zagrał), Aleksander Puszkin, Theodore Roosevelt, Howard Taft, Harry S. Truman, Mark Twain, John Wayne, Buzz Aldrin, Neill Armstrog, Cooper.
Pozdrawiam
Masonem był również Albert Pike, generał konfederacjii, jako jedyny generał armii południa ma swój pomnik w Waszyngtonie.
Formował odddziały złożone tylko z indian.
Zapisy w notatniku jednego z dragonów Ku Klux Klanu mówią, że był założycielem i dragonem klanu, niektórzy łączą go z zabójstwem Lincolna.
PS
Leuthen jak oceniasz "Skarb Narodów" ?



Opis załącznika:
Albert Pike.

Opis załącznika:
Audie Murphy.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.


Ostatnio zmieniony przez saddam44 dnia Pon 01 Gru, 2008 13:43, w całości zmieniany 4 razy

Wto 04 Lis, 2008 13:46

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobrze zrobiony i ciekawy film przygodowy, a w dodatku o poszukiwaniu skarbów - a to się nie zdaża teraz tak często (dotyczy "SN I" bo dwójki nie oglądałem).

Wto 04 Lis, 2008 22:24

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A myślałem, że widziałeś. Powiem szczerze, że koncepcja drugiej części była dobra, ciekawy scenariusz, według mnie Nicolas Cage się nie popisał z grą aktorską co trochę popsuło mi film. Jak dla mnie pierwsza część jest lepsza. Tak czy inaczej "SN Księga Tajemnic" można obejrzeć.
Pozdrawiam.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Sro 05 Lis, 2008 8:17

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam
jeżeli komuś starczy cierpliwości to można przebijac się przez książki Ludwika Hesa .
jeżeli kolega Darek się nie obrazi to można by w dyskusji o masonach poruszyc temat pt. Operacja 'Wielkie Dzieło' .
a tak na wesoło :
na przełomie XIX i XX wieku w Krakowie na jednym z kazań proboszcz przez pół godzinny retorycznie tratował wolnomularzy. Po mszy pod Kościołem kum do kuma mówi:
-ale wam mularzom ksiądz dobrodziej w kazaniu wygarnął!!!
-a nie gadalibyście Błażeju głupot toż to o mularzy z Wolnicy* dobrodziejowi chodziło !
* Wolnica tereny wokół Wolnego Miasta Kraków
pozdrawiam borys:-)

Pią 07 Lis, 2008 15:24

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
przez książki Ludwika Hesa .


Zdaje mi się, że miałeś na myśli Ludwika Hass'a... Wink

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pią 07 Lis, 2008 15:37

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.