| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marooda
Kapral

Kapral




Posty: 50
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Wars!
A jakie Ty masz refleksje (oprocz tych z kalachem Laughing ) po przeczytaniu wynurzen Bojki? Pytanie zasadnicze: prawda to wszystko, czy tez bujda oparta na zlepieniu paru ogolnie znanych faktow Question
pozdr

Pią 14 Sty, 2005 11:39

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Ogólnie rzecz biorąc, niestety, ale muszę się zgodzić z Bojko. >>Niechcem ale muszem<<. Owszem, Bojko pewne fakty podkoloryzował, części zaś się tylko domyśla, bo dowodów na to nie ma, ale co do zasady, to napisał prawdę...
Smutne to, ale prawdziwe. Smutny
Pozdr. wars98

Pią 14 Sty, 2005 11:48

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Zapomniałem dodać, że Bojko łatwiej się było w tym wszystkim rozeznać nie tylko z tego powodu, że mieszka na Dln. Śląsku, ale i dlatego, że był swego czasu związany z pewną służbą.
Pozdr. wars98

Pią 14 Sty, 2005 11:51

Powrót do góry
marooda
Kapral

Kapral




Posty: 50
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba w koncu trzeba zadac pytanie Redakcji: co dalej?
Trzeba isc za ciosem. Artykul sie ukazal i mam nadzieje, ze watek bedziecie kontynuowac. Jak mowi stare przyslowie: "jak sie powiedzialo a to trzeba powiedziec a umlaut" Laughing
Oczekuje dalszych wyjasnien. Jak napisal Kudi, warto byloby sie dowiedziec co na to "wladza" czyli stosowne ministerstwo (-a), prokuratura etc. Takie wasze dziennikarskie prawo a instytucji obowiazek odpowiedziec.
Czekam na dalszy ciag Exclamation
pozdr

Pią 14 Sty, 2005 12:06

Powrót do góry
Polak
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

może już czas dojebać UBekom , ich siła słabnie to nie to co 10 lat temu, boją się , trzęsą dupami,
wiem dotykaja pojedyńczych ludzi, zastraszają, wiem w jedności siła i jeszcze bardzo ciężko jest trwać, wiem nie wyjdzie

ale i tak już po nich, i oni to wiedzą

hehehehehehehehehehe
sam jestem anonimowy ale wiecie o czym mówię, i wierze tak samo jak w Boga że ich czas jest policzony,
i tak jak pluli memu ojcu w twarz podczas rewizji w latach 80 - tych, tak teraz są zwykłymi złodziejami i bandytami okradającymi zabytki naszej ojczyzny,
hehehe

i nikt nie zatrzyma lawiny Laughing Laughing Laughing
kwestia czasu

Sro 19 Sty, 2005 1:54

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! 8)
Polak! Masz rację. Ale oni wciąż są niebezpieczni. Dla tych pozbawionych skrupułów ludzi zabić kogoś to jak splunąć. I wcale nie boją się, wręcz przeciwnie, czują się bardzo pewnie, czasami za pewnie. I to ich kiedyś zgubi... Bardzo szczęśliwy
Poza tym, zegar biologiczny tyka... tyk, tyk, tyk... Laughing Laughing
Pozdr. wars98

Sro 19 Sty, 2005 10:49

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

panowie kujka to macka saperska , choć jestem młodszy to pierwsze znaleziska w latach 80 tych miałem macką , fakt że poszedłem na łatwizne i kopałem w poniemieckim magazynie ale zawsze

a poza tym po co kląc, nie czarujmy się UB ków nikt nie ruszy moge założyć się o każde pieniądze że czytają teraz to i leją w gacie niestety nie ze strachu tylko ze śmiechu. A jedynym wyjściem by w jakikolwiek sposób wyjaśnić sprawę (choć częściowo) jest zainteresowanie nią bulwarówek lub programów typu "uwaga" itp. Smutny

Sro 19 Sty, 2005 19:46

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hehe Polako - nie burzy się układów trwających dziesiątkami lat , co do UB eków to niestety stwierdzam (moim zdaniem) gdzie są pieniądze zawsze powoduje to cementowanie wpływów niezależnie od orientacji politycznej i wyznaniowej,

i spokojnie,

jak to mówią w wojsku "wyżej ..... nie podskoczycz"

Czw 20 Sty, 2005 9:41

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawe - z listów do redakcji.

W trzecim numerze magazynu „Oblicza historii” ukazał się artykuł o „Szczelinie jeleniogórskiej”. Zafascynowała mnie postać niemieckiego generała, który jeszcze po śmierci pilnował powierzonych sobie skarbów. Spróbujmy zidentyfikować tajemniczego wysokiego oficera III Rzeszy. Według niemieckich dokumentów i akt Niemieckiego Czerwonego Krzyża (Deutsches Rotes Kreuz – DRK) mógł to być jeden z trzech generałów. Pierwszą kandydaturą jest generał major w stanie spoczynku Emil Metscher, z Urzędu Zaopatrzenia I Okręgu Wojskowego w Królewcu (Versorgungsamt der Wehrkreis Kommando I Königsberg), który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1945 r. Za tą kandydaturą przemawiałaby jego funkcja i miejsce pracy (służby). Okręg w Królewcu, jako najbliższy ZSRR z ziem wówczas niemieckich, brał udział w gromadzeniu (czyli grabieniu) i ukrywaniu skarbów i kosztowności z terenów sowieckich, jak świadczy chociażby przykład bursztynowej komnaty. Mógł być to również generał lejtnant Walther Naumann z Inspekcji Uzbrojenia VIII Okręgu Wojskowego we Wrocławiu (Rüstungs Inspektion VIII Breslau), o którym ostatnie wiadomości pochodzą z 14.08.1945 r. Jednak jest mało prawdopodobne, aby ukrycie skarbu w Szczelinie nastąpiło kilka miesięcy po zakończeniu wojny, gdy Karkonosze były już kontrolowane przez WP. Raczej na pewno nie jest to frontowy dowódca generał major Georg Kossmala z 344. Dywizji Piechoty, który zaginął 5.03.1945 koło Głogówka (Oberglaugau). W tamtej sytuacji militarnej nie mógł on mieć czasu na ukrywanie skarbów.
Ale może być również inne wyjaśnienie. Mundury podobne do generalskich nosili też wysocy urzędnicy wojskowi. Nie byli oni oficerami, ale ich rangi posiadały swoje wojskowe odpowiedniki. I tak generałowi lejtnantowi odpowiadały cywilne rangi urzędnicze: Generalstabsintendant (generalny intendent sztabowy), Ministerialdirektor (dyrektor ministerialny), Oberreichkriegsanwalt (starszy adwokat wojskowy Rzeszy), Senatpräsident beim Reichkriegsgericht (przewodniczący Senatu w Sądzie Wojennym Rzeszy). Natomiast generałowi majorowi – Generalintendant (intendent generalny), Ministerialdirigent (dyrygent ministerialny), Reichkriegsanwalt (adwokat wojskowy Rzeszy), Reichkriegsgerichtrat (radca Sądu Wojennego Reszy), Präsident der kriegsgeschichtlichen Forschungsanstalt (Przewodniczący badawczych zakładów wojskowych), Generalapotheker (generalny aptekarz), Generalstaatsarchivar (generalny archiwista państwowy). Dlatego nie można wykluczyć, że jest to któryś z urzędników niemieckich w randze generalskiej. Rzecz być może już dziś nie do wyjaśnienia.

Kazimierz Aścik

Pon 28 Mar, 2005 22:06

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co do generalow i legendy...
w Szczelinie mieli sie znajdowac zlonierze z formacji Kubań. Najprawdopodobniej jakies oddzialy podporzadkowane Schornerowi.
Dlaczego wiec szukac generalow z Krolewca?
Neuman raczej odpada bo jak autor pisze ostatnie wiesci o nim pochodza z sierpnia 45. Trudno sobie wyobrazic ze w tym czasie jakis general jezdzi sobie po DOlnym Slasku.
Trzeci typ... coz za malo o nim wiadomo.
Mysle jednak ze w armii niemieckiej bylo o wiele wiecej generalow ktorzy mogliby ewentualnie znalezc sie w Szczelinie. Choc trudno uwiezyc ze bylo ich kilku Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 29 Mar, 2005 2:11

Powrót do góry
stary wirus
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do generałów. Myślę, że autor listu do redakcji wiedział, co pisze. Skoro przynajmniej część skarbu pochodziła z północnej części ZSRR, o czym może świadczyć zawartość, to jest rzeczą naturalną, że "opiekę" nad nim sprawowali żołnierze z najbliższego obszaru tyłowego, czyli Królewca. Dobrym przykładem może tu być "bursztynowa komnata". Jeżeli natomiast z południa Rosji czy z Ukrainy, to też nie jest to wykluczone - komisarzem Rzeszy był tam Erich Koch.
Mam tylko pytanie do Kudiego - co to była za formacja Kubań Zdziwiony , bo ja się z taką nie spotkałem. Byli owszem Kozacy kubańscy, ale formacja Kubań? Question
Co do Nemanna to wcale nie musiał soboe jeździć po Śląsku w sierpniu. Mógł tam byc wczesnie, a ostatnią informację od niego, albo o nim mieli z sieprnia.
Jeżeli autor listu powołuje się na dokumentację DRK, to możemy być pewni, że jest ona pełna i nie ma innych generałów zaginionych na Dolnym Śląsku w ostatnim okresie wojny - wiem, bo z racji wykonywanego zawodu wiele razy korzystałem z wsparcia Niemieckiego Czerwonego Krzyża.
Pozdro
SW

Czw 31 Mar, 2005 14:35

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stary wiarus,
no wlasnie forum czasami jest problematyczne. bo czlowiek nie jest w stanie wygloscic referatu i posluguje sie skrotami. oczywiscie ze chodzi o formacje kawalerii Waffen-SS...
czepiam sie tych generalow bo legenda Szczeliny rosnie z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu (moze 3 lub 4) slyszalem z dobrego zrodla o 1 generale i 3 jajach Faberge. Dzis zarowno generalowie jak i jaja bardzo sie rozmnozyli.
Jest szansa ze transport mogl przywedrowac z krolewca i Ukrainy. Informacja ze jakies oddzialy ukrainskie podlegajace Schornerowi, zajmowaly sie "akcjami specjalnymi", pojawia sie w niektorych publikacjach zachodnich. Tylko kilku generalow w jednym miejscu i to w dodatku zastrzelonych przez kolegow wydaje mi sie malo wiarygodna.
Ale coz wieksze cuda ludzkosc widziala...



Opis załącznika:
tarcza za kampania krymska

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 31 Mar, 2005 16:29

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi w art. Jest mowa o jednym generale i porzuconych generalskj sortach mundurowych (gaciach) na tylnim siedzenu mercedesa.
Art listu do redakcji pisze o nieznanym losie trzech generałów i zak łada że jeden z nich to może być ten ze Szczeliny.

Nie 03 Kwi, 2005 18:56

Powrót do góry
Stary wirus
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szczelina

Kudi,
sorki,że się czepiam, ale dalej fascynuje mnie ta formacja Kubań.
Co to za czort, bo zagoniłeś mnie dpo szukania? Jakbyś mógł co nieco rozjaśnić, to pewnie nie tylko ja byłbym Ci wdzięczny w rozsądnych granicach Exclamation
Pozdro i trzym się zdrowo
Stary Wirus, nie Wiarus

Wto 05 Kwi, 2005 12:16

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Waffen SS posiadala rozne formacje zlozone m.in. z ukraincow, baltow, mieszkancow krymu...

W sklad Dywizji Kawalerii SS "Maria Teresa" wchodzil 54 Regiment "Kuban". Dywizja "Maria Teresa" byla zlozona z Kozakow.
Mam gdzies jakies materialy, ale nie znadjde ich do konca miesiaca. Po przeprowadzce moze trafie. kilka kartek. zrobie skan i wrzuce na forum.

M. Chromicz w swoim tescie (jednym z pierwszych) na ten temat, napisal ze w Szczelinie odnaleziono zolnierzy z regimentu Kuban. Problem polega jednak na tym, ze informacja jest wynikiem odnalezienia tarczy ktorej zdjecie umiescilem wczesniej. Tarcza nie dowodzi jednak ze ktos pochodzi z Regimentu Kuban. Byla bowiem przyznawana jednostkom ktore w listopadzie 1943 roku walczyly w rejonie Kubania.
Jesli w Szczelinie znalazl sie jakis oddzial walczacy w rejonie Kubania to mozna odtworzyc z jakims prawdopodobienstwem jaka to byla formacja. Wtedy tez moznaby ustalic ktory z generalow mogl zginac w Szczelinie.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 05 Kwi, 2005 15:40

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalezisko to moze tylko sugerowac że udział ukrywaniu skarbu brali żołnierze Schornera, gdyż ta formacja była przy nim przez cały okres wojny od momentu gdy dowodził 17. armia na wschodzie. Jednak wcale to nie znaczy że zamordowany generał miał co kolwiek współnego z tą formacją. Fakt zamordowania gen. wręcz pozwala wyciągnąć wnioski, ze nie on był dowodzącym tą grupą.

Wto 05 Kwi, 2005 19:37

Powrót do góry
Stary Wirus
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szczelina

Kudi, czegoś nie łapię.
Według wszystkich srok, ćwierkających od lat na różnych łamach, Waffen SS były podporządkowane (nie wcielone) dwa pułki kozaków kubańskich w XV Korpusie na Bałkanach. Oprócz szkolenia w Mławie nigdy nie działały na północ od Czech. Natomiast 22. Dywizja Kawalerii była sformowana z Volksdeutschów a nie z Kozaków - nawet 54. pułk - porównaj sobie chociażby: http://www.dws.xip.pl/reich/wafenss/22dkaw.html
Pozdrowienia
Stary Wirus

Czw 07 Kwi, 2005 10:01

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak myslalem ze jestes apologeta Uśmiech

Informacje na temat dywizji kozackich sa rowniez na stronach:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Kavalleriedivisionen/1KosDiv-R.htm

http://www.taivaansusi.net/reich/aseet/wehr.html

nie wiem wiec ktore zrodla sie myla.
w swoich postach nigdy nie twierdzilem ze te jednostki dzialaly w Sudetach. To informcje ktore pojawily sie w pierwszych publikacjach na temat Szczeliny. Kilka postow nizej napisalem ze wedlug mnie nie chodzilo o oddzial kozakow ale o zolnierzy ktorzy otrzymali wyroznienie za walki na Kubaniu. W Szczelinie znaleziono tarcze przy mundurze a nie dokumenty potwierdzajace sluzbe w oddziale Kuban.
Problem polega jednak na tym ze informacje dotyczace skrytki znamy z 2 i 3 reki. Nie wiadomo co zostalo ubarwione a co jest prawda. W sklad armii Schornera wchodzily jednostki "wschodnie" i nie mozna wykluczyc ze jeden z oddzialow wlaczyl na Krymie. Zrodla niemieckie podaja zas ze grupa zlozona z zolnierzy "wschodznich" zajmowala sie akcjami specjalnymi na terenie Sudetow. Jednym z zadan bylo przygotowywanie magazynow z uzbrojeniem i prawdopodobnie dobrami materialnymi.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 07 Kwi, 2005 11:47

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

moim zdaniem laika tarcza Kuban o niczym nie świadczy. Dostali ją żołnierze walczący przez określoną ilość dni w tym rejonie - szczegóły były w którymś Odkrywcy. Wiadomo że pod koniec wojny panował chaos , do 17 armii dołączyło wiele oddziałow wycofujących sie praktycznie z całego rejonu Polski. Nie wiem jak było w armii niemieckiej ale prawdobopodobne może być dołaczenie właściciela odznaki do innego oddziału.

Faktem jest że oddziały kozackie były na Dolnym Śląsku w 1945 roku

Czw 07 Kwi, 2005 13:22

Powrót do góry
Stary Wirus
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi,
teraz nie tylko nie łapię, ale jeszcze nie wiem, czy nie potrzebna jest jakaś pomoc.
Po pierwsze - uzywasz w stosunku do mnie określenia - epitetu apologeta. Co prawda nie piszesz czego lub kogo jestem żarliwym obrońcą, ale jeżeli miałeś na myśli prawdę - to tak, jestem apologetą. Jeżeli natomiast wydawało Ci się, że używszy tego terminu doprowadzisz do tego, że nieznająca takiej terminologii (bo mam nadzieję, że Ty znasz?) młodzież pomyśli, że to jakieś zboczenie, to chyba nieco przesadziłeś! A może nawet nie nieco!
Po drugie - powołujesz się na stronkę http://www.taivaansusi.net/reich/aseet/wehr.html , która jest po prostu wykazem grup rekonstrukcyjnych (reneactors) i wymienione tam "jednostki" nigdy nie istniały w czasie wojny, ale najpradwdopodobniej istnieją dzisiaj. Jak można przytaczać takie "źródło"??
Po trzecie - ja tylko zapytałem Cię o wymieniona przez Ciebie "kilka postów niżej" formację Kubań. Ty najpierw udzieliłeś nieprawdziwej informacji opierając się na stronce z pkt. 2., a potem jeszcze poinformowałeś o jakiś wschodnich oddziałach w grupie armii Schoernera. Owszem u tego feldmarszałka było kilka jednostek złożonych z żołnierzy ze Wschodu (20. Dywizja SS, 600. Dywizja Wojsk Lądowych i kilka mniejszych), ale one raczej starały się ratować własną skórę, niż wykonywać jakieś tajemnicze akcje. Podając informację powołujesz się na źródła niemieckie - czy są one takiej samej jakości, jak stronka z pkt. 2??
Po czwarte - tarcze kubańskie (Kubanschild) mogły się znaleźć na mundurach każdego praktycznie żołnierza, którego jednostka walczyła na przedmościu kubańskim, więc robiene z nich jakiejś formacji jest co najmniej nieporozumieniem. I co prawda usiłowałeś wycofać się z tych tez w ostatnim poście, ale takie lekceważenie uczestników forum nie przystoi jego uczestnikom.
Stary Wirus

Wto 12 Kwi, 2005 12:09

Powrót do góry
Stary Wirus
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pascie szanowny,
a skąd znasz niezaprzeczalny fakt, że jakieś oddziały kozackie były na Dolnym Śląsku w 1945 r. Z chęcią poznałbym to źródło, bo jest to dla mnie informacja nowa?

Stary Wirus

Wto 12 Kwi, 2005 12:11

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

może nie niezaprzeczalny ale jak znajde konkretny cytat to wkleję. Musze poszukać , w zeszłym roku dość dużo szperałem w sieci o 17 Armii i Schornerze. Nie pamiętam czy to było w informacjach papierowych czy wirtualnych.

Wto 12 Kwi, 2005 14:04

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczelina a wątej Jaroszewicza

http://info.onet.pl/1081194,11,item.html

Ostatnio zmieniony przez .... dnia Czw 14 Kwi, 2005 2:03, w całości zmieniany 1 raz

Sro 13 Kwi, 2005 13:06

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a gdzie tam jest o Jaruzelskim ???

Czw 14 Kwi, 2005 1:49

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W 1997 w Strzegomiu podczas budowania domu natrafiono na zwłoki generała niemieckiego.Ekspertyza wykazała że został on zabity strzałem w tył głowy przaz SS.Oficer posiadał kord z napisem wygrawerowanym..v.M.z.K.Zwłoki ekshumowano na cmentarz parafialny gdzie są pochowani żłnierze niemieccy z WW1.Na ko Piwo rdzie był wygrawerowany herb.Ponadto oficer miałrzy sobie notes z zapisanymi utworami muzyki poważnej i zegarek9Zniszczony zupełnie.Myślęże jest o Generał-major Metscher Emil.Czy został złapany jako dezerter? czy rozstrzelano go że za duż wiedział??/

Sro 14 Kwi, 2010 17:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.