| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gregor1944
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Gorlice/Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemieckie czołgi w służbie LWP?

Witam!!!
Czy ktoś wie może coś na ten temat...słyszałem że taka sytuacja miała miejsce w Bieszczadach zaraz po wojnie ?
Jestem bardo ciekaw ile w tym może być prawdy.

Pon 23 Lip, 2007 22:54

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jedna zdobyczna Pantera była w 1 DP, ale nie spotkałem się nigdzie czy przywlekli ją do kraju. Ogólnie słyszałem tylko o T-70 wspierających WP w walkach. Teren raczej nie sorzyjał użyciu czołgów.


Opis załącznika:

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 23 Lip, 2007 23:10

Powrót do góry
gregor1944
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Gorlice/Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki maxi!
hmm... zastanawia mnie celowość urzycia tej "jednej "panthery w 1DP.Czyżby niedobory sprzętowe były aż tak poważne.

P.S. Jak by ktoś wiedział jakie były jej dalsze losy(panthery), z góry dziękuje!!

Pon 23 Lip, 2007 23:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem uruchomiono jedną na potrzeby tej parady. Potem pewnie przekazano radzieckim "trofiejszczykom", zwłaszcza że DP nie miała na stanie czołgów (poza kilkoma lekkimi).
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 24 Lip, 2007 0:11

Powrót do góry
Bigmodel
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 64
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.k

Z tego co mi wiadomo to oprócz tej Pantery w LWP używano transporterów Sdkfz.250.
W wersjach z armatą 75 mm - Sdkfz.250/8 oraz w 13.PAS w kwietniu 1945 używano Sdkfz.250/10 z działkiem 37 mm

Używano też sporo zdobycznych samochodów - Kubelwageny,Ople i inne ciężarówki.

Pozdrawiam
Jacek

Wto 24 Lip, 2007 7:21

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALe to nie czołgi Wink Piwo
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 24 Lip, 2007 9:33

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej

Dość znana jest historia 5.Samodzielnego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, opisana przez Magnuskiego ("Wozy bojowe LWP 1943-85"). W ramach typowego rosyjsko-radziecko-komunistyczno-socjalistycznego bałaganu dywizjon ten, formowany już na ziemiach polskich w początkach 1945, nie mógł się doczekać na dostawę etatowego sprzętu (dział samobieżnych SU-76), tymczasem wokół zalegało wiele zniszczonych czy porzuconych niemieckich wozów bojowych. Był więc dostęp do niemieckich części, amunicji itp. W związku z tym w jakimś tam sąsiednim czołgowym batalionie naprawczym wyremontowano dla dywizjonu kilka niemieckich pojazdów - 3 działa samobieżne StuG.III, 3 Hetzery i 1 czołg Pz.IVJ a także jakieś transportery opancerzone, już dobrze nie pamiętam, i na nich kolesie wyruszyli na front. Jednakże działo się to w kwietniu 1945 i w żadnych walkach dywizjon nie wziął już udziału. Niemieckie wozy prawdopodobnie pozostały na stanie jednostki aż do jej rozformowania w październiku 1945, później zapewne trafiły na złom; bodajże któryś z nich był jeszcze używany w jakiejś jednostce szkolnej przez pewien czas. Sorry jak coś pokręciłem, piszę z pracy z pamięci, jak wrócę do domku to ewentualnie sprawdzę jeszcze szczegóły.

_________________
Pozdr.
Speedy

Wto 24 Lip, 2007 10:03

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, Magnuski podaje, że czołg i Hetzery 5 X 1945r trafiły do 3 szkolnego pułku czołgów. Wracając do czołgów w Bieszczadach, to jest to dość prawdopodobna historia. Możliwe że w nowych opracowaniach dotyczących tych walk, coś na ten temat będzie. Sprawdziłem w monografii 8 dywizji piechoty, która od lipca 1945r. walczyła w Bieszczadach i niestety nic na ten temat tam nie ma. Ale znalazłem informację, że w składzie tej dywizji walczył 11 Samodzielny Dywizjon Artylerii Pancernej złożony z 13 dział samobieżnych SU 76. Pozdrawiam.

Sro 25 Lip, 2007 20:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.