| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

średniowieczne Szamotuły- odkrycie XIII-wiecznego miasta

za GW z dnia 16-03-2007:

Średniowieczne miasto odkryte z lotu ptaka
Piotr Bojarski, Poznań 2007-03-16, ostatnia aktualizacja 2007-03-15 18:10:54.0

Po raz pierwszy w Europie bez jednego ruchu łopatą odnaleziono średniowieczne miasto i ustalono szczegóły jego zabudowy. Dzięki zdjęciom lotniczym - i suszy - archeolodzy odkryli pozostałości pierwszych, XIII-wiecznych Szamotuł koło Poznania


Początki archeologii lotniczej sięgają lat 20. ubiegłego wieku, ale dopiero w latach 90. ta metoda badawcza znalazła w Polsce powszechne zastosowanie. Archeolodzy, szukając znanej ze źródeł pisanych, datowanej na połowę XIII w. wsi Stare Szamotuły, sięgnęli po lotniczy rekonesans z konieczności. Tradycyjne wykopaliska w tym rejonie nie przyniosły bowiem oczekiwanych rezultatów - wsi nie odnaleziono. Przez przypadek odkryto za to coś znacznie ważniejszego - miasto widoczne na tle uprawnego pola. - To naprawdę unikalna sprawa. Świetne stanowisko archeologiczne, o którym będzie głośno w całej Europie - emocjonuje się prof. Włodzimierz Rączkowski z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Przenieśli całe miasto

3 lipca ubiegłego roku na prośbę Ryszarda Pietrzaka, szamotulskiego archeologa, profesor wykonał rekonesans lotniczy nad północnymi rubieżami gminy Szamotuły. - Gdy wykonywałem zdjęcia, nie byłem świadomy, co na nich widać. Wydawało mi się, że to glinianki. Dopiero po komputerowej analizie zrozumiałem, że na zdjęciach są wyraźnie zarysy dawnego rynku z czterema regularnymi pierzejami (ciągami frontowych elewacji budynków ustawionymi w szeregu po jednej stronie placu) W każdej z nich jest po siedem domów i ulice wytyczone zgodnie z zasadami sztuki lokacyjnej - opowiada archeolog.

Miasto ukazało się oczom naukowców w wyniku suszy, jaka panowała latem ub. roku. Rośliny wybarwiły się w sposób, który nie pozostawiał najmniejszych wątpliwości co do tego, co znajduje się pod ziemią.

Jeszcze do niedawna sądzono, że założone między 1284 i 1296 r. Szamotuły do dziś stoją w tym samym miejscu. Przyjmowano też, że ponowną lokację miasta przeprowadzono w końcu XIV wieku. Lotnicze zdjęcia prof. Rączkowskiego wywróciły tę wiedzę do góry nogami.

Odkrywcy zwrócili się o pomoc w interpretacji swojego odkrycia do historyków. Ci orzekli, że ukryte w ziemi pozostałości drewnianych zabudowań to ślady pierwszej lokacji miasta dokonanej przez Tomisława z Szamotuł. Powstało więc ono ok. 2 km na północ od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Dzięki badaniom prof. Tomasza Herbricha, geofizyka z Instytutu Etnologii i Archeologii PAN, stworzono dokładną siatkę zabudowań. Na powiększeniach zdjęć lotniczych można było wyodrębnić tak charakterystyczne elementy architektoniczne jak podcienie budynków, dobudówki na ich zapleczach czy płoty.

Z badań prof. Herbricha wynika, że w odkrytych obiektach zachowało się dużo spalenizny i popiołu. - Być może to pożar był przyczyną przeniesienia Szamotuł - mówi prof. Rączkowski. - Mógł on mieć związek z toczącą się w tym czasie wojną domową możnowładców wielkopolskich - Grzymalitów z Nałęczami.

Zasieją, aby ocalić?

Wielkopolski konserwator zabytków wpisał stanowisko archeologiczne (nazwane zespołem archeologicznym Mutowo) do rejestru zabytków. - To będzie świetny poligon doświadczalny dla różnych nieinwazyjnych metod archeologicznych, np. geomagnetycznych - uważa prof. Rączkowski. - W Polsce są one słabo rozwinięte. Niewykluczone, że skorzystamy też z pomocy ekip zagranicznych. Najlepsi specjaliści od badań nieinwazyjnych są w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii.

Teren, na którym dokonano odkrycia, to w tej chwili nieużytki należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. Zdaniem profesora najlepszym rozwiązaniem dla kolejnych badań byłaby uprawa zboża. - Orka nie mogłaby być zbyt głęboka - zastrzega się profesor. - Najlepiej nadawałyby się pszenica lub jęczmień. Zboża te świetnie odwzorowują to, co znajduje się pod ziemią.

Oczekiwania lokalnych władz są zgoła inne. Burmistrz Szamotuł Jacek Grabowski i starosta Paweł Kowzan mają nadzieję, że prace wykopaliskowe i odkrywkowe uczynią z odkrytego średniowiecznego miasta atrakcję, która przyciągnie do Szamotuł turystów. - Jak zawsze trzeba będzie znaleźć rozsądny kompromis - ostrożnie komentuje prof. Rączkowski.

Przed lokalnymi władzami otwiera się inne pole do popisu - zdobycie środków finansowych na ambitny program badawczy. Starosta już zabiega u ministra kultury o wpisanie nowego stanowiska archeologicznego do jednego z ministerialnych programów.

A prof. Rączkowski i prof. Pietrzak nadal szukają osady targowej Stare Szamotuły. Cenną wskazówką może być układ ulic odkrytego miasta. - Niewykluczone, że długa ulica, która biegnie od rynku na południe, sugeruje, że właśnie tam znajdowała się wieś - zastanawia się profesor.

Czyż nie wspaniałe odkrycie,
pozdrawiam

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pią 16 Mar, 2007 17:37

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O rany! To teraz zamiast wykrywki samolot trzebaby sobie kupić Uśmiech) dla mnie to mistrzostwo świata!!! Aż mi się Zszokowany włosy na głowie zjeżyły.

Nie 18 Mar, 2007 23:16

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szamotuły

Coś niezwykłego odkryć całe średniowieczne miasto bez wielkiego wysiłku...jak widać wystarczy tylko zaopatrzyć się w samolot :samolot2: (i aparat) Uśmiech
Swoją drogą te odkrycie opłaciłoby się dla wszystkich: miasto zyskałoby atrakcję, archelodzy miejsce do badań, może nawet rolników udałoby się nakłonić, żeby zasiali w tym miejscu zboże, skorzystaliby na tym i rolnicy (pola uprawne) i archeolodzy, którzy więcej dowiedzieliby się o osadzie.

Sob 19 Maj, 2007 15:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.