| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leszel
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 129
Skąd: z Lubelskiego
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Broń strzelecka - pozwolenie

Witam i z góry przepraszam jeśli pisze w nieodpowiednim dziale - nie wiedziałem poprostu gdzie mam napisać.

Otóż mam mały problem: przez niedawną śmierć mojego dziadka stałem się (nie)szczęśliwym posiadaczem zabytkowej (z początku XX wieku) myśliwskiej strzelby na którą mój dziadek pozwolenie miał, ja nie mam. Jest ona pamiątką rodzinna i nie chce jej tracić ale nie wiem jak to rozwiązać prawnie, i czy wogole istnieje jakieś prawne rozwiązanie tego problemu...

W skrócie: czy można (i gdzie ) uzyskać jakieś zezwolenie na przechowywanie/zachowanie tej broni? I co jest wymagane by takowe posiadać?

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Sro 21 Mar, 2007 20:26

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety, aby zachować strzelbę musisz:
a) uzyskać pozwolenie na broń;
b) "zdekować" ją czyli trwale pozbawić cech broni palnej (w uprawnionym zakładzie).
Możesz ją też oczywiście sprzedać.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 21 Mar, 2007 21:18

Powrót do góry
Leszel
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 129
Skąd: z Lubelskiego
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jakie są szanse na uzyskanie takowego pozwolenia? Gdzie się z tym udać? Czy poza niekaralnościa są jeszcze jakieś wymogi?

Gdzie taki zakład moge znaleść?

Sro 21 Mar, 2007 22:00

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To raczej nie ten dział Uśmiech Przenoszę:
Ogólny -> Broń strzelecka Wink

Czw 22 Mar, 2007 11:33

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
b) "zdekować" ją czyli trwale pozbawić cech broni palnej (w uprawnionym zakładzie).

Cytat:
Jest ona pamiątką rodzinna i nie chce jej tracić

No jak jest to pamiątka rodzinna to nie oddawałbym jej do zdekowania , jak widziałem "legalną" pepesze to mi serce ścisnęło wyjęty zamek zaspawana lufa z wywierconymi otworami nawet kolbę przewiercili (otwór w kształcie kwadratu o wymiarach 3 na 3 cm)barbarzyństwo!!

_________________
Kosovo je srpsko!
"Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów" Margaret Thatcher
Jedyne i prawdziwe forum Slavic-Unity www.slavicunity.org

Czw 22 Mar, 2007 14:58

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do pozwolenia to musisz się zgłosić na policję.
W uzyskaniu pozwolenia pomaga jeśli jesteś członkiem koła łowieckiego - spróbuj porozmawiać z ludźmi z koła, do którego należał Twój dziadek.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 22 Mar, 2007 18:07

Powrót do góry
Leszel
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 129
Skąd: z Lubelskiego
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i teraz nie wiem czy broń okaleczać, czy starać sie o to pozwolenie (i czy mnie nie przymkna do tego czasu za posiadanie), porozmawiam z ludzmi z koła tylko ze nalezenie do nich to pokrywanie składek (+ pewnie za sama broń trzeba płacić, pytanie jeszcze ile?). Policja juz u mnie byla i oni chyba tego pozwolenia to mi nie dadza...najwyzej ulatwia sprzedarz...

Czw 22 Mar, 2007 19:05

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwolenie na broń myśliwską sprawną możesz dostać tylko jako myśliwy. O ile się orientuję to po śmierci dziadka powinieneś zdać ją do depozytu policyjnego (płatne). Poszukaj ustawy , tam sa wypisane warunki dostania pozwolenia (masz zero szans).
Zapytaj się też tu: http://www.mts.org.pl/ , oni chętnie pomagają.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 22 Mar, 2007 19:36

Powrót do góry
Snaiper
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 349
Skąd: Cantario, kiedys Szczecin-Pogodno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wejdz na forum o broni, jest cos takiego i zapytaj tam, a w najgorszym przypadku na jakies forum lowieckie, beda wiedziec.

Czw 22 Mar, 2007 21:13

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
O ile się orientuję to po śmierci dziadka powinieneś zdać ją do depozytu policyjnego (płatne).

Zasadniczo tak, ale ostatnio w dalszej rodzinie miałem przypadek, że spadkobiercy jakoś się tam z odnośnymi władzami dogadali (podpisali oświadczenie, że w przeciągu jakiegoś tam okresu broń sprzedadzą) i przez ten czas mogli ją trzymać sobie w domu (nieodpłatnie).
W ogóle to nasze przepisy odnośnie posiadania broni są zbyt restrykcyjne.
Zwłaszcza w takich przypadkach jak np. broń przechodzi z ojca na syna, a potem okazuje się że wnuk nie ma pozwolenia i zabytek (i pamiątka rodzinna zarazem) przepada.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 22 Mar, 2007 22:06

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety ogólnie jest obecnie tendencja aby jak najwięcej ściągnąć broni z "rynku". Przykład koleś ma Stg-44 na legalu- deko niemieckie, chciał to opylić. Okazało się, że jemu to zdejmą ze stanu- natomiast nabywca nie dostanie pozwolenia, bo to broń maszynowa Rolling Eyes
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 22 Mar, 2007 22:50

Powrót do góry
grzechu
Kapral

Kapral




Posty: 48
Skąd: podkarpackie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Pozwolenie na broń myśliwską sprawną możesz dostać tylko jako myśliwy. O ile się orientuję to po śmierci dziadka powinieneś zdać ją do depozytu policyjnego (płatne). Poszukaj ustawy , tam sa wypisane warunki dostania pozwolenia (masz zero szans).
Zapytaj się też tu: http://www.mts.org.pl/ , oni chętnie pomagają.


A tu masz potwierdzenie tego co powiedział Maxikasek:

http://www.prawo.lex.pl/czasopisma/bpkgp/opzadepo.html

Warunki uzyskania pozwolenia na broń, opłaty itd. Za depozyt opłata wynosi aż (a może tylko) 2,12zł za 1 dobę.

http://www.lodzka.policja.gov.pl/kwp/index.php?option=com_content&task=view&id=288&Itemid=192%20

_________________
"Najkrótsza droga jest zawsze zaminowana"

Pią 23 Mar, 2007 13:18

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
koleś ma Stg-44 na legalu- deko niemieckie (...) natomiast nabywca nie dostanie pozwolenia

Zaraz, zaraz - z tego co pamiętam, to jak broń jest zdekowana, to przestaje być bronią. W związku z tym nie potrzeba już na nią żadnego pozwolenia, należy jedynie mieć kwit poświadczający fakt "zdekowania".
Czyżby jednak w naszym kochanym kraju wymyślili pozwolenia na nie-broń?

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 23 Mar, 2007 13:36

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A dlaczego obecnie nie można dostać pozwolenia na zdekowane MG przy zakupie od posiadacza takowego? W sumie ustawa nie wymaga pozwolenia ani na deko ani na broń pneumatyczną (co ciekawe wiatrówka o energii poniżej 17 J- nie jest bronią pneumatyczną Rolling Eyes ), wymaga tylko rejestracji- ale życie swoje. Podobnie można posiadać broń wytworzoną przed 1850 rokiem, ale nie można czarnego prochu ani jego komponentów (powszechnie spotykanych w ogrodnictwie czy kuchni). Przyznam się, że nie interesuję się za bardzo tym i nie chce mi się wczytywać w bełkot ustawy. Ale koleś ma co roku dwie-trzy sprawy za "posiadanie", więc jest praktykiem Laughing
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 23 Mar, 2007 16:38

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
maxikasek napisał:
koleś ma Stg-44 na legalu- deko niemieckie (...) natomiast nabywca nie dostanie pozwolenia

Zaraz, zaraz - z tego co pamiętam, to jak broń jest zdekowana, to przestaje być bronią. W związku z tym nie potrzeba już na nią żadnego pozwolenia, należy jedynie mieć kwit poświadczający fakt "zdekowania".

deko Niemieckie u na chyba jest nie uważane, aby było legalne trzeba mieć polskie kwitki z tego co sie orientuje. A polskie deko wygląda tak - wszystko poprzewiercane i poprzyspawywane, zazwyczaj nawet na sucho nie da sie pyknąć.
Bez kwitów nawet pospawany i powiercony ziemniak jest zabronioną bronią.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 30 Mar, 2007 12:49

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście. Tylko, że on ma już na nie pozwolenie. Przywiózł je sobie na początku lat 90-tych i kiedy w 1995 wchodziła nowa ustawa o broni (ta poprzednia)- ogłoszono amnestię. Zaniósł wszystko hurtem na Policję (ze 100szt różnego złomu) i dostał od ręki pozwolenie (tu lekko przesadziłem, ale nie trwało to długo). Ale lata 90-te to był inny świat.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 30 Mar, 2007 13:21

Powrót do góry
Renifer Lopez
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 624
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim skromnym zdaniem to najlepiej nic nie rób, chyba że już wszyscy w okolicy wiedzą że masz, mały bo mały, skład nielegalnej broni. Jak nie będą wiedzieli to nie będą się czepiali a jeśli już raz to poruszysz to, znając życie, do końca swoich dni będziesz miał przerąbane.

Wto 17 Kwi, 2007 19:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.