| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
9/2004
Exclamation Nie dawać ludziom o nieugruntowanej wiedzy Wink.


Za późno Twisted Evil Dziś się poświęciłem, poszedłem na mój stary Wydział i skserowałem artykuł. Zbierałem się jakieś 3 miesiące Laughing , a mieszkam 100m od niego.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 03 Kwi, 2007 13:59

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ijon, rożnorodnych tematów morskich w redakcji jest na jakieś najwyżej trzy numery. Co dalej? Forum jest związane z gazeta, więc trzeba z niego korzystać by wytyczać kierunki. Najlepiej takie kierunki by oponenci tematyki morskiej byli wniebowzięci i stali sie jej zwolennikam

Dwie refleksje: póki co dyskusję prowadzą głównie marynarze, nikt z proponujących nie proponuje "dla siebie" czyli wymyśla co napiszą inni.

Ja mogę zaproponować "pod siebie": Szkoła MW w Toruniu (nie rusozne!), lub ogólniej: System szkolenia w MW w II RP (jest książka). Wychodząc poza XX wiek: Wojna secesyjna na morzu (ale ejst doskonała książka więc po co powielać?), może więc: Wojna o niepodległość USA na morzu?

Na tematy które wymagają badań naukowych nie proponuję ani sobie ani nikomu. Z tej prostej przyczyny że jesteśmy pasjonatami i mamy prace i rodziny i nie możemy poświęcić ich w imię rzetelnych badań i wyjazdów do archiwów. (za darmo lub taką kasę jaką gazeta moze zaoferować). Wg mnie więc pozostają tematy opracowane w stopniu średnim z których można coś wyciągnąć i do czego mamy dostęp.
Zawsze też pozostaje możliwość skorzystania z radiestetów... no ale do tego trzeba być doktorem... (Carthaginem esse delendam!) Twisted Evil

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 03 Kwi, 2007 15:28

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Dziś się poświęciłem, poszedłem na mój stary Wydział i skserowałem artykuł. Zbierałem się jakieś 3 miesiące Laughing , a mieszkam 100m od niego.

A wystarczyło pobrać PDFa z oficjalnej strony internetowej Marynarki Wojennej (nie wychodząc z domu Laughing ).

IjonTihy napisał:
póki co dyskusję prowadzą głównie marynarze, nikt z proponujących nie proponuje "dla siebie" czyli wymyśla co napiszą inni.

Bo własnie marynarze ocierają sie o "smaczki" w tematach morskich.

Nie wymyśla, lecz proponuje. Proponuje coś co może być bardzo ciekawe dla "lądowców", a czego autorzy być może nie dostrzegają. Zatem jest to forma ukierunkowania tematycznego, a nie wymyślania artów za kogoś.

IjonTihy napisał:
Ja mogę zaproponować "pod siebie": Szkoła MW w Toruniu (nie rusozne!), lub ogólniej: System szkolenia w MW w II RP (jest książka).

Odnośnie szkolnictwa to doskonale wiemy, że jest jeszcze wiele do napisania, ale jak zauważyłeś, sporo już napisano, a w PM tematyka była dość mocno eksploatowana. Poza tym, czy opis systemu szkolenia "porwie" zniechęconych? Raczej trzeba odrobiny akcji, emocji i zdumiewających psikusów Marsa.

IjonTihy napisał:
Wg mnie więc pozostają tematy opracowane w stopniu średnim z których można coś wyciągnąć i do czego mamy dostęp.

I o to właśnie chodzi w tym wątku. Pokazać co jest ciekawego, nie wymagającego przesadnego wysiłku, ale tez nie będącego czymś na zasadzie "kopiuj-wklej" z jednej czy dwóch oklepanych polskojęzycznych publikacji.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 03 Kwi, 2007 19:41

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
Raczej trzeba odrobiny akcji, emocji i zdumiewających psikusów Marsa.

więc z dyskusji o 12 numerze IOH wywnioskowałem, że te wymogi spełni tylko kolejny opis bitwy Bismarcka, zachwyty nad Yamato (vide ostatnie MXXw choć akurat Lipecki od dawna robi co może aby pokazać, że amerykańskie pancerniki były de best) albo sukcesy "terrible twins" na Śródziemnym...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 03 Kwi, 2007 20:21

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
albo sukcesy "terrible twins" na Śródziemnym...


O tym też bym z miłą chęcią poczytał.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Wto 03 Kwi, 2007 20:50

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystko jeszcze zależy od tego, o których "terrible twins" mowa. O "naszych" podwodnych, czy o holenderskich dużych kanonierkach typu "Flores", bo one, o czym może nie wszyscy wiedzą, też takim mianem bywają określane Wink Mnie osobiście znacznie bardziej interesują te drugie... Laughing
_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Wto 03 Kwi, 2007 20:59

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miałem na myśli "nasze bliźniaki".
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Wto 03 Kwi, 2007 21:03

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
Miałem na myśli "nasze bliźniaki".


Tak sądziłem. Ja tak tylko na marginesie wtrąciłem swoje "dwa grosze" - żeby zwrócić uwagę na to, że nie tylko Polska straszyła bliźniakami. Uśmiech

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Wto 03 Kwi, 2007 21:06

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
więc z dyskusji o 12 numerze IOH wywnioskowałem, że te wymogi spełni tylko kolejny opis bitwy Bismarcka, zachwyty nad Yamato (vide ostatnie MXXw choć akurat Lipecki od dawna robi co może aby pokazać, że amerykańskie pancerniki były de best) albo sukcesy "terrible twins" na Śródziemnym...

Zszokowany Och nie Ijonie. Nic bardziej mylnego. Odgrzewanie oklepanych tematów i dorabianie do nich nowych teorii to absolutnie nie ten kierunek. Są pewne epizody mniej znane. Dlatego podałem Ondinę, a znalazłoby się jeszcze kilka innych.
Ciekawa mogłaby być jeszcze bitwa na Morzu Jawajskim, ale jako tak jest już bogato opisana w literaturze.

Co w tematyce morskiej jest najbardziej oklepane? Niemal całość Kriegsamarine oraz działania na Pacyfiku (a to za sprawą min. Z. Flisowskiego). Z pozostałych akwenów mamy po kilka gruntownych opracowań i trochę bardziej szczegółowych o wybranych operacjach.

PS
Ciekawym, ale i bardzo trudnym mógłby okazać się temat o udziale okrętów niemieckich w II kryzysie marokańskim.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 03 Kwi, 2007 21:18

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
maxikasek napisał:
Dziś się poświęciłem, poszedłem na mój stary Wydział i skserowałem artykuł. Zbierałem się jakieś 3 miesiące Laughing , a mieszkam 100m od niego.

A wystarczyło pobrać PDFa z oficjalnej strony internetowej Marynarki Wojennej (nie wychodząc z domu Laughing ).


No tak. Szukałem artykułu, a nie pomyślałem żeby poszukać całego "przeglądu" Embarassed I kogo teraz mam obciążyć kosztami ksera Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 03 Kwi, 2007 21:36

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
I kogo teraz mam obciążyć kosztami ksera Wink

Proponuję wybrać dowolnego spośród podpułkowników na forum Wink Mr. Green .

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 03 Kwi, 2007 22:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.