| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukash231
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak ją wyczyścić

Posiadam monetę 3 grosze z 1812r. i jest trochę zabrudzona. Czym mogę ja wyczyścić aby jej jeszcze bardziej nie zniszczyć?



A tutaj ten sam rodzaj monety ale w lepszym stanie (dla łatwiejszego rozpoznania bo fotka cienkiej jakości)

Czw 22 Mar, 2007 22:16

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

spróbuj najpierw wymoczyć ja przez ok. dzień w oliwie z oliwek, a później wodą z mydłem i bawełnianą szmatką, jeśli monety nie ubędzie wtedy, jeśli posiadasz, miedzianą szczoteczką do zamszu, ale bardzo delikatnie. to jest sposób mechaniczny ale w miarę skuteczny. Nie proponuję szczoteczki do zębów tym bardziej z na wpół obciętym włosiem, bo jeśli moneta leżała w kwaśnej ziemi (przy założeniu, że to wykopek ) to ją zniszczysz. Ja większość monet (poza bardzo zniszczonymi i starymi sreberkami) traktuje szczoteczką do zamszu po uprzednim wymoczeniu w oliwie i efekt jak dla mnie jest zadowalający. Szczoteczką miedzianą nie usuniesz patyny, która jest bardzo ważnym czynnikiem ochronnym. po wyczyszczeniu proponuję jeszcze raz przetrzeć szmatką zwilżona w oliwie, później suchą i do klaseru Bardzo szczęśliwy Pozdrawiam

Pią 23 Mar, 2007 19:10

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oliwa z oliwek to ok 28 zł i wzwyż Wink - więc czy warto... samą szczotką też można, a szczotka do zamszu to taka mała z miedzianym włosem. Miękkie pręciki.
Kiedyś próbowałem nawet taką mosiądzowaną - stalowy rdzeń włosków - sztywna i twarda, efekty na elementach z mocno przyklejonym brudem były też bardzo zadowalające Wink

Sob 24 Mar, 2007 12:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.