| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slawek
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Skąd: Trzcianiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słonie bojowe w okresie krucjat

Cz ktoś wie coś na ten temat? interesuje mnie w szczególności jak łacinnicy sobie z nimi poradzili.

Pon 18 Gru, 2006 12:54

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tak w ogóle czy muzułmanie używali słoni w działaniach bojowych czy bitwach?Pytam bo taka informacja jakoś mi umknęła(a w IOH był ładny artykuł o słoniach). Rolling Eyes

Pon 18 Gru, 2006 21:05

Powrót do góry
Luk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 423
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tyle udało mi się znależć o słoniach bojowych:

Podczas najazdu w 1398 ordy Timura na sułtanat indyjski, przeciwstawiła mu się armia z setką słoni bojowych, które wzbudziły paniczny strach wśród wojsk mongolskich. Pomimo to Timur odniósł zwycięstwo prawdopodobnie dzięki niespotykanemu manewrowi taktycznemu polegającemu na tym, że na grzbietach wielbłądów umieszczono płonące snopy siana, których dym zmusił zwierzęta do biegu w kierunku pozycji przeciwnika. Słonie przestraszyły się dymu i ognia wpadając w panikę i tratując własne wojska. Według arabskiego historyka Ahmeda ibn Arabshaha, innym sposobem zatrzymywania szarży słoni stosowanym przez Timura było rozsypywanie na przedpolu dużych specjalnych kolców, które wbijały się w stopy zwierząt uniemożliwiając dalszy bieg. Słoni bojowych używali później władcy tureccy przeciwko imperium osmańskiemu.

?ródła historyczne podają, że król Rajasinghe I, kiedy rozpoczynał w 1558 oblężenie portugalskiego fortu w Kolombo w Sri Lance miał do dyspozycji 2200 słoni. Referendarz królewski nazywany "Gaja Nayake Nilame" zarządzał poprzez swojego zastępcę, "Kuruwe Lekham" opiekunami słoni, którzy wywodzili się z klanu Kuruwe i byli odpowiedzialni za łapanie zwierząt na wolności, oswajanie ich, trenowanie do różnych celów, a także szkolenie późniejszych ich opiekunów nazywanych kornakami.

Wraz z wynalezieniem prochu i wprowadzeniem w XV wieku broni strzeleckiej i artylerii, znaczenie słoni znacznie spadło ze względu na łatwość, z jaką możne je było zastrzelić z dużej odległości.(źródło www.wikipedia.pl)

_________________
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny." Zbigniew Herbert

"Michnik winien udać się do dobrego psychiatry"
- Gustaw Herling-Grudziński

Pon 18 Gru, 2006 21:22

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie sprecyzowałem,lub nie dopatrzyłeś się ,ale chodzi w założonym poście o czas krucjat i do tego też odnosiło się pytanie Wink Poza tym wikipedia jakkolwiek pomocna internautom nie jest żródłem,ja oczekuję na pozycję książkową.

Pon 18 Gru, 2006 21:28

Powrót do góry
slawek
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Skąd: Trzcianiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak chodziło mi o krucjaty. Słonie widziałem na obrazie "Bitwa pod Askalonem".

Wto 19 Gru, 2006 12:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przed zdobyciem i po zdobyciu Askalonu w 1153 przez Baldwina III działo się tam ,bardzo wiele,bitwy ,oblężenia etc,etc.Jakiego okresu wypraw dotyczy ten obraz bitwy???Nie kojarzę go w tej chwili,ale być może to Baldwin oblegając Askalon używał słoni do transportowania maszyn oblężniczych,bo te miał imponujące.Jeżeli uściśliłbyś datę może coś znajdę,zamiast gdybać Wink

Wto 19 Gru, 2006 20:15

Powrót do góry
slawek
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Skąd: Trzcianiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Okres II krucjaty.

Sro 20 Gru, 2006 9:35

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z reguły opieram się o Runcimana i jego "Dzieje wypraw krzyżowych"i wszystko sprowadza się do zwycięskiego oblężenia Askalonu,jak w poście powyżej,być może to Krzyżowcy użyli słoni,ale niestety "byc może"bo z lektury tej pozycji nie wynika aby słonie stanowiły jakiś godny odnotowania problem militarny. Wink

Sro 20 Gru, 2006 22:51

Powrót do góry
Anniversary
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 2
Skąd: Krzyż Wlkp
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli mozna powiedziec że słonie robiły za wozy bojowe Bardzo szczęśliwy

Czw 22 Lut, 2007 15:41

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

zapodaj ten obraz na forum Bardzo szczęśliwy
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Czw 22 Lut, 2007 19:30

Powrót do góry
slawek
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Skąd: Trzcianiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Postaram się choć za bardzo się na tym nie znam Embarassed Mr. Green

Pon 26 Lut, 2007 9:21

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.