| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sqvar,
W tamtym poście z lata ubiegłego roku (!) była mowa o niemieckich samolotach broniących rafinerii Trzebinia przed nalotem alianckim, a nie o niemiecki atak na Polskę.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 09 Sty, 2007 6:00

Powrót do góry
Hex
Master Sergeant

Master Sergeant




Posty: 105
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świstak napisał:
Zniszczenia Drezna nigdy im nie wybacze!! Mogliby sobie włożyć te bomby w d*** Zniesmaczony


A ja nie mogę im wybaczyć tego że tak mało tego termitu zrzucili.

_________________
__________________________________________

__________________________________________

Jak powiadał stary Góral ,Polska bedzie az po Ural.
Za Uralem beda Chiny...was nie bedzie skur........!!

Wto 09 Sty, 2007 15:43

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świstak napisał:
Zniszczenia Drezna nigdy im nie wybaczę!! Mogliby sobie włożyć te bomby w d*** Zniesmaczony


A ja nie wybaczę niemcą tego że moja rodzina harowała jak wół w niemczech, jako przymusowi robotnicy. Nie gadaj takich głupot, niemcą wolno było rabować, mordować, niszczyć bez powodów ale jak ktoś im zadał stratę taką jakie oni czynili przez cała wojnę to źle?? Sprawdza sie tu przysłowie: "Jak Kali kraść krowę to dobrze, jak Kaliemu ukraść krowę źle"
Gdybym mógł zafundował bym Rzeszy jeszcze kilka takich nalotów jak na Drezno, na miasta nie mające znaczenia strategicznego.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 11 Sty, 2007 19:52

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur,
Moja rodzina w całości została wywieziona przez Sowietów na Syberię już w pierwszej fazie zsyłek.Nie wszystkim udało się przeżyć i wrócić...Ale wiesz co?Jakoś nie pałam nienawiścią do wszystkich Rosjan i współczuję im losu, którego zaznali w czasie wojny.Odróżnij system od narodu.Zbrodniarzy od ogółu społeczeństwa.NKWDzistów od niewinnych dzieci.Katów od ofiar.
Nie znoszę generalizacji i "zbiorowej odpowiedzialności".
Atak na Drezno BYŁ zbrodnią choćby dlatego, że jego zabytki (skoro już bardzo chcesz nienawidzić Niemców) były wartością ogólnoludzką.
Ale nie wydaje mi się, by to było tematyką tego wątku i przepraszam za OT.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 11 Sty, 2007 20:53

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:

Gdybym mógł zafundował bym Rzeszy jeszcze kilka takich nalotów jak na Drezno, na miasta nie mające znaczenia strategicznego.


Czyli nie różnił byś się niczym od nazistów Neutral

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 11 Sty, 2007 22:11

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to może historia z życia. Mój wujek bodajże od 1941 był na robotach. wracając już po przekroczeniu ODry, poznał miejscową Niemkę. Zakochał się, wyciągnął później z obozu i ożenił. Ponieważ ksiądz katolicki powiedział, że z "Niemrą mu ślubu nie da"- zmienił wiarę na protestantyzm. I mimo, że UB go trzymało w kazamatach, a jego żonę stłukło gdy była w ciąży. Sąsiedzi podpalili mu zabudowania- nie rozwiódł się.
Zresztą wszystkim "mścicielom po latach" polecam powieści Kruczkowskiego.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 11 Sty, 2007 22:21

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako że temat dotyczy bombardowań Rzeszy to warto zaznaczyć że , oprócz Szczecina ofiarą nalotów padły Gdańsk i Gdynia -cela strategiczne. Jednak bombardowanie Niemiec odniosły skutek odwrotny od zamierzonego ,konsolidsacja narodu niemieckiego była silniejsza w obliczu tragedii a , produkcja paradoksalnie wzrosła.

Czw 11 Sty, 2007 22:58

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
oprócz Szczecina ofiarą nalotów padły Gdańsk i Gdynia -cela strategiczne.


Zbombardowanie starówki w Gdańsku w 45 przez sowietów to chyba raczej nie nalot na cele strategiczne Rolling Eyes zniszczeniu uległo wiele cennych zabytkowych budynków, które przez lata były odbudowywane, wyspa spichrzów do tej pory wygląda jak dzień po bombardowaniu Neutral

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 11 Sty, 2007 23:34

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W kwestii bombardowania Drezna mam takie a nie inne zdanie. Nie wrzucam wszystkich do tego samego worka, nie oceniam ludzi zbiorowo. Jednak nie rozumiem jak można głosić na cały świat iż chce sie odszkodowania z Drezno?? Oni czynili o wiele większe szkody a jakoś my potrafimy siedzieć cicho. Najbardziej w pamięć zapadło mi zdanie niemieckiego poety(nie pamiętam już nazwiska):
"Jeśli naród niemiecki zacznie uważać sie za ofiarę wojny niech reszta świata ma sie w opiece".
Ludzka godność nakazuje przynajmniej siedzieć cicho. Niech nie zapominają oni co uczynili dla świata.

Grendel napisał:
Atak na Drezno BYŁ zbrodnią choćby dlatego, że jego zabytki były wartością ogólnoludzką.


Nigdy temu nie zaprzeczałem. Wypowiedziałem sie o nalocie a nie o jego charakterze.

Przepraszam za OT. Więcej już do tej kwestii nie wrócę, jeśli kogoś uraziłem przepraszam.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 12 Sty, 2007 0:31

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A'propos nalotów - macie spis nalotów na Gdynię w marcu 1945 roku?
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 12 Sty, 2007 11:35

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zbombardowanie starówki w Gdańsku w 45 przez sowietów to chyba raczej nie nalot na cele strategiczne


Nawiązywałem do nalotów anglo amerykańskich.Trzeba wspomnieć o sprzątnięciu z powierzchni ziemi starówki Królewca vw czerwcu 1944. Pisząc o celach strategicznych miałem na myśli porty i stocznie inna sprawa że skuteczność nalotów była niewielka a rozrzut wręcz przeciwnie.
Chociaż na forum jest kilku aktywnych gdańszczan to chciałem zaznaczyć że starówka tego pięknego miasta najbardziej ucierpiała od celowych działań Czerwonoarmistów , którzy obrócili ją w perzynę bez większej potrzeby.

Pią 12 Sty, 2007 20:31

Powrót do góry
Militari
Прапорщик

Прапорщик




Posty: 174
Skąd: Głogów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sqvar napisał:
de Villars napisał:
Mum napisał:
Zbombardowano rowniez rafinerie w Trzebini pod Krakowem. Byla to operacja zakrojona na szeroka skale, a w trakcie ataku rozgorzala wielka bitwa nad rafineria, bo zaraz Niemcy wyslali do walki Jagdgeschwadry z Balic.

jesteś pewny że one były z Balic? Bo mnie się wydaje że raczej z Czyżyn gdzie Niemcy w czasie wojny mieli pod Krakowem lotnisko wojskowe. Nie sądzę żeby w Balicach tez utrzymywali lotnisko. Ale może sie mylę...


Były z Balic. Jeszcze w sierpniu 1939 roku przebazowano tam krakowski dywizjon myśliwski III/2 latający na P-11. Lotnisko Rakowice-Czyżyny zostało zbombardowane i w dużej części zniszczone 1 września o 5.20, 5.45 i 6.14. Z Balic myśliwce wystartowały i podjęły walkę. Został zestrzelony i zginął kpt. Medwecki. Był to pierwszy samolot zestrzelony i pierwsza ofiara wśród pilotów w II Wojnie


Dobra ,podawać źrudło!!!

Pon 15 Sty, 2007 21:28

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="seth"]
Cytat:
Jednak bombardowanie Niemiec odniosły skutek odwrotny od zamierzonego ,konsolidsacja narodu niemieckiego była silniejsza w obliczu tragedii a , produkcja paradoksalnie wzrosła.
Do 1945r mimo strat spowodowanych bombardowaniami produkcja przemysłu zbrojeniowego wzrastała. Ciekawe o ile większa była by ta produkcja, gdyby nie bombardowania. Jednak bombardowania to nie tylko straty w przemyśle, ale również poważne zakłócenia w transporcie. Do tego można zaliczyć, również środki wydane na rozśrodkowanie przemysłu, budowę podziemnych fabryk, naprawę zniszczeń itp. Ciekaw czy ktoś obliczył jak duże straty zadały III Rzeszy bombardowania i o ile skróciły wojnę. Pozdrawiam.

Wto 16 Sty, 2007 0:25

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W czasie wojny totalnej nie liczono się z kosztami .Interesujący jest fakt przedstawiania bombardowań , strat , zniszczeń jako niezasłużonych cierpień narodu niemieckiego .Ten propagandowy chwyt zmienia kata w ofiarę , karze zastanawiać się nad celowością bombardowań . Mimo krańcowych opinii w tym temacie przewaga Aliantów pozwalała zastosować tego typu działania i uważam że , było to słuszne i konieczne.

Wto 16 Sty, 2007 21:47

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="seth"]
Cytat:
W czasie wojny totalnej nie liczono się z kosztami .
Witam, masz rację, jednak parafrazując słowa Napoleona, do zwycięstwa potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Dlatego lepiej, że III Rzesza przeznaczała te duże siły i środki na naprawę zniszczeń, niż miała by je przeznaczyć na produkcję uzbrojenia. Pozdrawiam.

Wto 16 Sty, 2007 22:18

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

katrol napisał:
Ale to chodzi o bombowce...więc RAF miał Lancastery..............


... Stirlingi, Wellingtony, Halifaxy...Używali też bombowców produkcji amerykańskiej Mitchelii, Liberatorów.

_________________
Imię jego 40 i 4...

Pon 05 Lut, 2007 16:07

Powrót do góry
RSOOST
Chorąży

Chorąży




Posty: 181
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Bombardowanie miast , czystki etniczne to nic innego jak różne sposoby żeby pokonać przeciwnika a reście pokazać że nie opłaca się mnie atakować ja osobiście nie popieram takiego sposobu prowadzenia wojny ale to politycy wywołują wojne żołnierze ją prowadzą a potem politycy ją kończą. Pozdrawiam.

Wto 06 Lut, 2007 23:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.