| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obóz w Lipniczkach

Poszukuje wszelkich informacji na temat obozu jenieckiego,kogo tam trzymali,moze plan?.Z góry dziekuje.

Nie 05 Mar, 2006 17:29

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lpniczki k. Torunia. Obóz pracy utworzony w sierpniu 1944 roku, zlikwidowany w końcu październiku 1944. Mieścił się w 90 barakach, w obozie pracowali Polacy około 5000 osób, ogółem przez obóz przeszło około 8000 osób. Więźniowie wykonywali prace fortyfikacyjne. Podczas likwidacji więźniów wywieziono w nieznanym kierunku. Tyle w spisach G.K.ds.ŚZH.

Nie 05 Mar, 2006 17:31

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A moze Kolega ma info na temat obozu w Grebocinie?

Nie 05 Mar, 2006 17:36

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grębocin pod Toruniem. Obóz pracy – Einsatzlager. Utworzony w sierpniu 1944 roku , zlikwidowany w styczniu 1945. Mieścił się w budynkach – szkolnym , zarządu gminnego oraz barakach. W obozie przebywali Polacy, Rosjanie, Litwini, Francuzi i Włosi – mężczyźni i kobiety , przeciętnie ok. 2000 osób, ogółem przeszło przez obóz około 4000 osób. Więźniowie pracowali przy robotach fortyfikacyjnych. Podczas likwidacji więźniów wywieziono w nieznanym kierunku.

Nie 05 Mar, 2006 17:41

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze wracając do Lipniczek dowiedziałem sie od Kolegi że byli tam równierz przetzymywani jeńcy angielscy i amerykańscy czy ktoś moze to potwierdzić?

Nie 05 Mar, 2006 17:43

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolega taki wylewny to lece dalej: Bardzo szczęśliwy
Krobia
Jedwabno
Lubicz
Dybowo
Rogowo
Elgiszewo
Szychowo
Glinno Wielkie
Otorowo
Lęgowo
Lisewo

Nie 05 Mar, 2006 17:47

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie byli - Jeszcze wracając do Lipniczek dowiedziałem sie od Kolegi że byli tam równierz przetzymywani jeńcy angielscy i amerykańscy czy ktoś moze to potwierdzić?

Lisewo – k. Golubia Dobrzynia utworzony w sierpniu 1944 roku zlikwidowany 20 stycznia 1945. Mieścił się w zabudowaniach gospodarczych. Przebywali w nim Polacy, przeciętnie 150 osób , ogółem przez obóz przeszło około 200 osób. Więźniowie wykonywali roboty fortyfikacyjne. Częste przypadki śmierci więźniów na skutek pobicia. Podczas likwidacji więźniów przewieziono do obozu w Potylicach.

Nie 05 Mar, 2006 20:13

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

byli był artykuł w wyborczej z córka jednego z jeńców

Nie 05 Mar, 2006 20:44

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Więc musiała to być filia innego komanda na terenie tego obozu.

Rogowo woj. Toruńskie , obóz pracy , mieścił się w 7 barakach. Założony w sierpniu 1944 zlikwidowany w styczniu 1945 , część więźniów zwolniono część wywieziono w nieznanym kierunku. Przebywali w nim Polacy , przeciętnie 1000 osób , ogółem przez obóz przeszło około 2500 osób. Więźniowie wykonywali roboty fortyfikacyjne.

Otorowo k. Solca Kujawskiego , obóz pracy, założony w listopadzie 1942 roku, przebywało w nim 19 dziewcząt holenderskich -pracowały w gospodarswach rolnych.

Podaj większe miejscowości obok obozów albo województwa lepiej ale stare , Otorowo to mam kilka sztuk i tak z resztą.

Nie 05 Mar, 2006 20:45

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystkie te obozy były na terenie kujawsko -pomorskiego
Piwo

Nie 05 Mar, 2006 21:33

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam!
Saper, to moze ja wkleję tą mapkę, co Ci pokazywałem? Będzie łatwiej Piwo Wink
Co do Lipniczek...Szponiasty, czytałęm relację córki jednego z więźniów, który mówił, ze tam byli Amerykanie i Anglicy.
Pozdrawiam!

Wto 07 Mar, 2006 16:26

Powrót do góry
bynekk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z przekazów ustnych wiem że w Otorowie k/Solca Kujawskiego był obóz pracy w którym przetrzymywano jeńców alianckich racowali oni mn. w zakładach przemysłowych w Solcu Kujawskim oraz przy usypywaniu wałów ziemnych nad Wisłą. Z przekazów wynika że przebywało tam kilkadziesiąt osób Choc znam lokalizacje po obozie nie ma śladu Nie mam informacji co do nazwy oraz innych szczegółów tego obozu Pozdrawiam

Sob 03 Lut, 2007 1:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.