| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zakon Smoka i "DRACULA"

Fakt faktem przodek legendy Draculi, byl czlonkiem tego zakonu.

Czw 31 Mar, 2005 13:13

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Smoki, Dracule- i sabat na Łysej Górze

Fakt faktem przodek legendy Draculi, byl czlonkiem tego zakonu.

Drogi Rydzu widzę, że jesteś pełen zapału by zostać pierwszym GENERAŁEM
na tym forum. Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy
No cóż każdy nosi buławę marszałkowską w plecaku Exclamation

Pią 01 Kwi, 2005 16:29

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj SIWY!!

No cóz, nie ukrywam tego ze znam cos niecos z historii. Ale nie wszystko wiem. Kazdy z nas ma tutaj swoje tematy. Moje sa moze bardzo ogólne, bo nie jestem tylko zainteresowany historia 20 wieku lub podobnie. A wiekszosc w OH chyba tylko tym sie interesuje, lub glównie tym.

W OH brak mi wiecej tematów starszych. Ale mam nadzieje, ze sie to zmieni z czasem.

Co do pisanych postów..........a no jak sie wie cos, to sie pisze albo pyta po prostu.

Wto 12 Kwi, 2005 12:51

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale o najwazniejszym zapomnialem: Czy ktos sie orientuje na ten temat???????? Chodzi mi o Zakon Smoka????

Wto 12 Kwi, 2005 14:35

Powrót do góry
Woj Mirmił
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiedys cos troszke słyszałem na ten temat. Ale czy ten zakon nie nazywał sie przypadkiem "Zakon Czerwonego Smoka"? Z tego co kojaze bo informacji jest niewiele, najwiecej było kiedys na discovery program poswiecony historycznej postaci Vlada Tepeza. Ten zakon podobno skupiał nieliczne rycerstwo wysokopostawione majace rodzinny wysoki status urodzenia z Węgier i terenów obecnej Rumuni. Ze wzgledu na to ze graniczyli niemal zawsze z bliska obecnoscią wpływów islamskich, za cel główny stawiali sobie obrone wiary chrześcijańskiej, nie nawracajac tylko niszcząc i zabijajac wszystko co nie chrzescijańskie. Sam zakon byl opieczetowany spora tajemnica, a jego rycerze czynili swoja walke w niewiedzy przed rzadzacymi. Najwiecej informacji pochodzi własnie z czasów rzadów miejscowych Wlada Tepeza, nie tylko za jego krwawe czyny, lecz prowadził swoją walke nie kryjac sie przed światem. NIestey nie wiem kiedy powstał i kiedy został rozwiazany jesli wogóle kiedys został rozwiazany. Zadne informacje tego nie wskazuja, a mimo wszystko i tak sa one bardzo skape. Moze choc troszke rzuciłem swiatła na ten temat. Kiedys tez próbowałem zająć sie tym tematem ale za mało czegokolwiek by cos sie dowiedzieć... pzdr.

Sob 16 Kwi, 2005 13:54

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Woj Mirmił napisał:
....Ale czy ten zakon nie nazywał sie przypadkiem "Zakon Czerwonego Smoka"? Z tego co kojaze bo informacji jest niewiele, najwiecej było kiedys na discovery program poswiecony historycznej postaci Vlada Tepeza. Ten zakon podobno skupiał nieliczne rycerstwo wysokopostawione majace rodzinny wysoki status urodzenia z Węgier i terenów obecnej Rumuni. Ze wzgledu na to ze graniczyli niemal zawsze z bliska obecnoscią wpływów islamskich, za cel główny stawiali sobie obrone wiary chrześcijańskiej, nie nawracajac tylko niszcząc i zabijajac wszystko co nie chrzescijańskie. Sam zakon byl opieczetowany spora tajemnica, a jego rycerze czynili swoja walke w niewiedzy przed rzadzacymi. Najwiecej informacji pochodzi własnie z czasów rzadów miejscowych Wlada Tepeza, nie tylko za jego krwawe czyny, lecz prowadził swoją walke nie kryjac sie przed światem. ... Zadne informacje tego nie wskazuja, a mimo wszystko i tak sa one bardzo skape. Moze choc troszke rzuciłem swiatła na ten temat. Kiedys tez próbowałem zająć sie tym tematem ale za mało czegokolwiek by cos sie dowiedzieć... pzdr.



Dziekuje Tobie za informacje. Z tego co ja sie dowiedzialem, to istnial ten zakon jako ORDO DRACONI. I masz racji, czlonkostwo bylo czyms szczególnym w owych czasach.

Jezeli sie tym tematem chcialbys ponownie zajac, to polecam publikacje Wladyslawa hrabiego Kuzdzal-Kickiego...........z roku 1978! Twierdzil, ze byl potomkiem Tepesa!!! Zmiarl na emigracji w latach 80tych XX wieku w Monachium, gdzie zostal pochowany (chyba w rycie unickim, czyli zwiazanym z kosciolem katolickim). Wiec jak chcesz to napisz mi na e-maila, wtedy mozna cos niecos podac za informacje.

Nie 17 Kwi, 2005 10:40

Powrót do góry
.killed.in.tragedy.
Marynarz

Marynarz





Posty: 6
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli o to chodzi to jeden z najsławniejszych monasterów Zakonu Smoka mieści/ł się na jeziorze Snagov w Rumunii. Sławę zawdzięcza sobie temu że znaleziono tam grobowiec Vlada Tepesa, w którym jednak po ekshumacji w 1931 roku stwierdziła brak trumny z ciałem księcia wołoszczyzny. Vlad III znany z okrutnych metod uśmiercania, np. nabijanie na pale przez odbyt, zdobył przydomek Palownik (Tepes). Ale najsławniejsza jego "ksywka" to Dracul (Smok) lub Dracula. Zamordowany został skrytobójczo gdy wpadł w zasadzkę ze swoim małym odziałem mołdawskim. Jego odciętą głowę zakonserwowano bodajże w miodzie i wysłano do Stambułu, a ciało na wyspę Snagov, ale czy napewno tam dotarło?? Gdzie jest jeżeli nie ma go w grobowcu?? Jedną z hipotez jest to że jest gdzieś pochowany w Stambule, a może legenda żyje? Twisted Evil Mnisi wiążący jego zwłoki przenosili jakąś nieznaną zarazę... Jak myślicie co to mogło być? Twisted Evil

W tej sprawie godna polecenia jest książka "Historyk" Elizabeth Kostova. Fabularyzowana opowieść z mnóstwem historycznych faktów potwierdzonych dowodami. Może nie na istnienie wampirów, ale na znalezienie zwłok Vlada III. We wszystko wplątany jest Zakon Smoka... Twisted Evil

_________________


Sob 29 Lip, 2006 17:25

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No widzicie..........to jest bardzo ciekawy temat z tym Zakonem Smoka. Sprawe mozemy tutaj kontynuowac.

Sro 23 Sie, 2006 19:00

Powrót do góry
.killed.in.tragedy.
Marynarz

Marynarz





Posty: 6
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
No widzicie..........to jest bardzo ciekawy temat z tym Zakonem Smoka. Sprawe mozemy tutaj kontynuowac.


Ja z chęcią Uśmiech ale jak widzę temat nie ma zbyt dużego zainteresowania a szkoda, bo to bardzo zagadkowa sprawa.

Pozdrawiam

_________________


Czw 24 Sie, 2006 20:03

Powrót do góry
Polski strzelec
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Eire-Baile Atha Cliath
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zakon smoka

pogrzebałem troche na necie no i znalazłem słynnych członków zakonu

* Zygmunt Luksemburczyk, król Węgier, cesarz rzymski (od 1434)
* Władysław Jagiełło, król Polski
* Alfonso V Aragoński, król Neapolu
* wielki książę litewski Witold, wielki książę litewski
* Krzysztof III, książę Bawarii i król Danii
* Vlad ?epe?, nazywany także Vlad III Dracula lub Dr?culea, hospodar
wołoski (po 1431)
no i prosze myslałby ktoś że Jagiełło był członkiem zakonu Exclamation

Godłem zakonu był tzw. Herb Smoka, który przedstawiał zwiniętego w kłębek ziejącego ogniem smoka oraz napis po łacinie O Quam Misericors est Deus, Pius et Justus (o jakże miłosierny sprawiedliwy i łagodny jest Bóg !). Na rewersie widniał czerwony krzyż św. Jerzego w polu srebrnym. Ciekawostką jest, że od symboli Zakonu Smoka wywodziło się wiele herbów, np. herb rodu Batory (smocze zęby), o którego jednej z przedstawicielek Elżbiecie Batory, mawiano, że zwykła była się kąpać we krwi dziewic. Z tą Elżbietą to nie moge zaręczyć na 100%.



a tu nasz
Jan Długosz tak opisuje godło tego Zakonu – Order Smoka :

„Symbolem (...) był smok zwinięty w kłębek, dotykający głową ogona, z otwartą paszczą ziejącą ogniem, skropiony krwią na grzbiecie na kształt krzyża. Nad nim znajdował się znak krzyża wypuszczający promienie i w środku taki napis; <<O, jak miłosierny jest Bóg sprawiedliwy i łagodny!>>”.
Doktryna Zakonu Smoka, oparta na relatywizacji wyrządzanego ludziom zła („Zło złem zwyciężaj!”), po raz kolejny w historii ukazała tutaj swe odrażające oblicze. Zdaniem niektórych badaczy nauk tajemnych, nawiązywała ona zarówno do starych indoeuropejskich wzorów jak też do ezoterycznej tradycji samego chrześcijaństwa (w gnozie chrześcijańskiej - przypomnijmy - smok jest absolutem, aniołem świtu, wyzwolicielem i duchem wszelkiej wiedzy). Podobno miano skorzystać także z ezoterycznych dociekań sufickiej sekty Bekaszi (XIV w., Anatolia).
Do dziś w muzeach można spotkać akcesoria tego Zakonu, ozdobione smoczymi symbolami – szarfy, guzy, zapinki, ostrogi, ornaty. Strojem organizacyjnym był czerwony kaftan i zielony płaszcz. Niektóre wyobrażenia mają dość jednoznaczną wymowę np. smok z szyją owiniętą własnym ogonem. Od emblematów Zakonu Smoka wywodziło się wiele herbów szlachty węgierskiej, m.in. herb rodu Batorych. W Madrycie w Muzeum Wojska (Museo del Ejército) można oglądać koronę królów Aragonii z I poł. XV w. (następcy Ferdynanda I) przedstawiającą skórzany hełm na szczycie którego umieszczona jest figura atakującego smoka z rozwiniętymi nietoperzowymi skrzydłami. W innym zaś madryckim muzeum (Museo Valencia de Don Juan) znajduje się szmaragdowy smok należący do Hernána Cortésa, który w niezwykle krwawy i zarazem efektywny sposób podbił Meksyk. Władcy aragońscy prowadzili bezwzględną walkę z królestwami muzułmańskimi na Półwyspie Iberyjskim. Rekonwkistę zakończyli w XV w. król Ferdynand II Aragoński i królowa Izabela Kastylijska, których niezliczone portrety, figury i wyobrażenia zdobią liczne miejsca w Hiszpanii.


http://rodman.most.org.pl/J.T.Babel16.htm



266px-Dragon_order_insignia.jpg
 Opis załącznika:
 Rozmiar:  0 Bajtów
 Obejrzano:  Plik ściągnięto lub wyświetlono 5308 raz(y)

266px-Dragon_order_insignia.jpg


Czw 25 Sty, 2007 5:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.