| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolorowy antyk

No właśnie, co o tym sadzicie, w świetle nowych badań wynika że te piękne dziś białe ruiny antycznych budowli były malowane, tak samo jak zresztą rzeźby. Trochę się to kłóci z naszym wiekowym podejściem do tego tematu, ale cóż, odkryto ślady po farbach na budowlach i rzeźbach.

Co o tym sądzicie i czy wam się podoba antyk w kolorach ?

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 11 Sty, 2007 9:55

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, po prostu jesteśmy przyzwyczajeni do białego antyku, którego pozostałości możemy dziś oglądać na " własne oczy". Jednak trochę pracy i można by to przyzwyczajenie zmienić. Gdyby wydawcy książek a szczególnie filmowcy zaczęli realnie przedstawiać naszą przeszłość, to w świadomości ogółu społeczeństwa też nabrała by ona kolorów. Zresztą nie tylko antyk był kolorowy, inne epoki też od kolorów nie stroniły. Główna przyczyna takiego postrzegania przeszłości, tkwi w braku wiedzy wcześniejszych badaczy, a szczególnie w czarno-białych filmach i reprodukcjach książkowych. We wczesnej epoce rozwoju kina powstawało bardzo dużo filmów historycznych w tym i z epoki starożytnej. Widz po prostu przyzwyczaił się do "szarości i bieli" starożytności i gdy filmy stały się kolorowe to producenci nie chcieli przeciwstawiać się "gustom" widowni ( na pewno miały tu wpływ też względy finansowe). Pozdrawiam.

Czw 11 Sty, 2007 11:47

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm... Nie wiem, czy przywoływaniu tutaj czarno białych filmów jest sensowne. Ludzie z czasów takiego kina nie wiedzieli o tym, że nasi kochani starożytni Grecy lubili bawić się kolorami i sądzę, że nawet, jeżeli mieliby do dyspozycji już nowszą technologię, czyli filmy kolorowe i tak te rzeźby przedstawialiby tak jak widzą, a więc w odcieniach szarości. No, ale z jednym się zgodzę takie postrzeganie sztuki starożytnych jest na pewno wynikiem niewiedzy, a co za tym idzie również przyzwyczajenia się do owego braku uświadomienia. Czy mi się podoba antyk w kolorach? Nie wiem, gdyż takiego szczerze mówiąc nie widziałem. I jeżeli chodzi teraz o "kolorowanie", na filmach i w książkach tego, co po starożytnych pozostało to taka działalność z pewnością mija się z celem. To znaczy na pewno warto zaznaczyć to, że tak było, ale nie należy przechodzić w skrajności i pokazywać tylko sztukę w kolorze, albo tylko sztukę taką, jaką ją widzimy dzisiaj. W książkach najlepiej pokazywać to w zestawieniach, że tak powiem "przed" i "po", jakkolwiek kolokwialnie to zabrzmi. W filmach za to, a już w szczególności, jeżeli reżyserowi chodzi o wierne przedstawienie przeszłości, rzeźby powinny wyglądać tak jak wyglądały, chociaż taki zabieg może spotkać się z szokiem większości ludzi. Niektóre stereotypy trzeba łamać szczególnie, jeżeli są one fałszywe Wink

Pozdrawiam

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Czw 11 Sty, 2007 15:54

Powrót do góry
AlaHalaMadrid
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 75
Skąd: Wrońsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
w świetle nowych badań wynika że te piękne dziś białe ruiny antycznych budowli były malowane

Szczerze mowiac to nie wiem czy w takich nowych bo z 2 lata temu dowiedzialam sie o tym z jakiegos schematycznego filmu puszczanego na lekcji historii Wink Ale rzeczywiscie musze przyznac, ze ta informacja zrobila na mnie duze wrazenie, co nie zmienia faktu, ze antyk w mojej wyobrazni pozostaje 'bialy'.

_________________
Znikneli już idole,
Bohaterowie zeszłych wojen.
Odeszli z pamięci ludzi,
Ich sławę zabrało morze.

Czw 11 Sty, 2007 19:50

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja nie napisałem "najnowszych" Wink jest to już znane od jakiegoś czasu, ale mało się o tym mówi i pisze Rolling Eyes ciekawe czy ktoś pokusił się już o zrobienie jakiejś rysunkowej rekonstrukcji czegoś znanego w kolorach, choć muszę przyznać że to pewnie trudne, bo zapewne nie udało się określić dokładnego malowania tylko strzępki informacji
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 11 Sty, 2007 22:02

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nawet nie rysunkowej Wink Oprócz tego co dałem poniżej coś znajdziesz jeszcze tutaj: http://mandarb.net/virtual_gallery/sculptures.shtml


Opis załącznika:
Oryginał:

Opis załącznika:
Przed i po pomalowaniu (kopia). Chyba po prawej to jest kopia rzeżby, albo oryginał a po lewej pomalowana kopia. Trudno mi poweidzieć bo nie jestem znawcą.

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Pią 12 Sty, 2007 0:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.