| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cygi
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyszczenie monet

Dużo na forum o monetach, więc przejdźmy do praktycznych porad.
Jako kompletny laik mam pytanie do znawców tematu. Jak wyczyścić monetę aby jej nie uszkodzić ? Podczas dzisiejszego niedzielnego "spaceru" trafiły mi się dwie monety z okresu międzywojennego. (Tu przy okazji ukłony dla kolegi od wykrywacza, co w przerwie na fajkę dał mi trochę pogrzebać w ziemi Laughing ) .
Monety nie są mocno zanieczyszczone, wszystkie napisy widoczne, ale jak to z ziemi - zaśniedziałe. Jest jakaś metoda, czy wystarczy pasta do zębów ?

pozdr

Nie 19 Wrz, 2004 13:00

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyszczenie

Nie powinno się nigdy usuwać patyny, czyli twardej warstwy tlenków metali powstającej na powierzchni monety na skutek wpływów środowiska. Często tylko ta warstwa chroni monetę przed zniszczeniem.
NIGDY NIE CZYŚCIMY MONET MECHANICZNIE (PROSZKI ŚCIERNE, PASTA DO ZęBÓW, POLERKA). Jeśli musimy oczyścić monetę, najpierw myjemy ją wodą z mydłem lub płynem do naczyń przy użyciu miękkiej ściereczki, a po dokładnym opłukaniu, równie dokładnie osuszamy. Jeśli to nie wystarczy, można użyć łagodnych środków chemicznych, takich jak: 5% kwas cytrynowy, woda amoniakalna (najlepsza do srebra). Dobre efekty daje też 20% kwas fosforowy. Środki te stosuje się krótko; zazwyczaj wystarcza kilka minut. Czas kąpieli nie powinien przekraczać pół godziny.
Po kąpieli w środku chemicznym należy monetę dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, jednocześnie usuwając miękką ściereczką resztki osadów pozostałych na powierzchni. Później monetę dokładnie suszymy.
Oczyszczoną monetę można zakonserwować nanosząc cieniutką warstewkę wazeliny bezkwasowej (NIE KOSMETYCZNEJ !!!).

Dodatkowo zajrzyj koniecznie pod http://monety.d2.cz/czyszczenie.html
dlatego że są rózne monety wykonane z różnych materiałów.

Nie 19 Wrz, 2004 23:28

Powrót do góry
cygi
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki !
Jak doprowadze je do porządku, wrzuce na forum - moje "dziewicze" monetki !!! Laughing

pozdr

Pon 20 Wrz, 2004 7:56

Powrót do góry
cygi
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak się już orientuję pełno tego na "rynku", no ale cóż, pierwsze koty za płoty ....
Mam pytanie co do chemii. Kupuje się ją, czy trzeba kombinować samemu ? Za komuny były sklepy chemiczne i można w nich było kupić wszystko.



Opis załącznika:

Czw 23 Wrz, 2004 11:49

Powrót do góry
Etam
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 329
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do monet nie wykonanych ze srebra lub złota,czyli z miedzi,mosiądzu,aluminium,cynku itp.nie radzę używać środków chemicznych.Prawie zawsze kończy się to zniszczeniem monety.Do czyszczenia osobiście używam starej szczoteczki do zębów ze skróconym do połowy włosiem.Jest dość twarda by wyczyścić osad i zanieczyszczenia ,a zbyt miękki by zniszczyć monetę.
Pozdrawiam Etam.

Czw 23 Wrz, 2004 14:50

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
co do monet miedzianych, to polecam tygodniowe lub dłuższe moczenie w woliwie z oliwek. W najbliższym czasie zaprezentuję wyniki moczenia np. solidów toruńskich lub szelągów Augusta III Sasa. Co jakiś czas trzeba taką monetkę przecierać palcem lub miekką szmatką i z powrotem moczyć, aż do zadawalającego efektu.

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Pią 24 Wrz, 2004 13:03

Powrót do góry
Etam
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 329
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Monsun,czekamy na prezentację monet czyszczonych Twoją metodą.
Pozdrawiam Etam.

Pią 08 Paź, 2004 11:48

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
metoda jest na prawdę dobra, dajcie mi tylko kilka dni na załatwienie cyfrówki i będą zdjęcia.

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Pią 08 Paź, 2004 13:53

Powrót do góry
cygi
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

gdzie te moniaki ??? Laughing

Sob 30 Paź, 2004 9:56

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

plutonowy Monsun coś sciemniacie Zniesmaczony

Czw 02 Gru, 2004 23:26

Powrót do góry
cygi
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja mam cyfraka ! mogę udostepnić Laughing

Sob 04 Gru, 2004 21:57

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki za te pomysły

pozdr

ps wszystkie wyprubuję Bardzo szczęśliwy Uśmiech

Sob 09 Kwi, 2005 20:11

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam.jestem laikiem i szukam porad.moja kolekcja zawiera 9 kg monet.roznych.ostatnio czyscilam poczet krolow polskich pasta unipol i nabraly super blasku.nie wiem tylko czy to im nie zaszkodzi,prosze o zdanie na ten temat.

Pią 01 Gru, 2006 14:59

Powrót do góry
Etam
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 329
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jeśli wyczyściłeś te monetki pastą polerską,to w tym momencie straciły wartość.Takie monety(współczesne,czytaj powojenne okolicznościówki )mają wartość tylko jako mennicze sztuki zamknięte w kapslach.Czyszczenie monet to bardzo skomplikowana czynność.Nie wszystkie monety nadają się do czyszczenia.Jedno jest tylko pocieszające,że monety które wyczyściłeś nie sa zbyt cenne.
Pozdrawiam Etam

Pon 04 Gru, 2006 10:44

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

iii tam,, nic się nie stało Wink zaraz tam kapsle ochronne... Ta seria to jedne z najpopularniejszych monet późnego PRLu. Pasta szybko zejdzie z tego niklu Wink połysk też więc wszystko wróci do normy...
A tak BTW to ciekawe określenie kolekcji: "zawiera 9 kg monet" Wink. Jak sądzę to nie tylko seria króli polskich...

Pon 04 Gru, 2006 11:15

Powrót do góry
Etam
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 329
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co racja to racja Elpas.Za rok nie będzie śladu po czyszczeniu.Zciemnieją,pasta pójdzie w ruch Wink i znów będą śliczne.
Pozdrawiam Etam

Pon 04 Gru, 2006 11:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.