| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Samobieżne miny morskie?

Witam, amerykański komandor porucznik Dulla zaproponował wykorzystanie bojowe "samobieżnych" min morskich: "Takie urządzenia mogłyby zostać wykorzystane w roli bardzo powoli poruszających się torped, co w założeniu umożliwiłoby atakowanie wrogich jednostek w portach." Teoria ta wydaje mi się lekko kontrowersyjna, pewnie jest twórczym rozwinięciem koncepcji min dryfujących, które nie za bardzo się sprawdziły. Pozdrawiam. http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/podwodne-drony-orca-stawiaczy-min/

Nie 22 Gru, 2019 21:36

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Samobieżne miny morskie?

Robert05 napisał:
Witam, amerykański komandor porucznik Dulla zaproponował wykorzystanie bojowe "samobieżnych" min morskich: "Takie urządzenia mogłyby zostać wykorzystane w roli bardzo powoli poruszających się torped, co w założeniu umożliwiłoby atakowanie wrogich jednostek w portach." Teoria ta wydaje mi się lekko kontrowersyjna, pewnie jest twórczym rozwinięciem koncepcji min dryfujących, które nie za bardzo się sprawdziły. Pozdrawiam. http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/podwodne-drony-orca-stawiaczy-min/


Powiedziałbym, że nie tyle min dryfujących, co torped-min.

Taka "torpedomina" nie jest nowym wynalazkiem, zdaje mi się że już w czasie II wojny były jakieś przymiarki do tego pomysłu tylko nie mogę teraz na szybko znaleźć potwierdzenia. Ogólnie to jest torpeda, wyposażona w odpowiedni "minowy" zapalnik i napęd ustawiony na bardzo duży przebieg przy małej prędkości. Po wystrzeleniu torpedomina podąża powolutku do zaprogramowanego punktu, a gdy już tam dotrze, napęd wyłącza się, torpeda tonie, a jej głowica uzbraja się jako denna mina niekontaktowa. W ten sposób np. okręt podwodny może skrycie postawić miny w rejonie bardzo silnie strzeżonym albo tam gdzie jest dla niego za płytko albo coś.

Wg nieocenionej stronki Naval Weapons USNavy ma na uzbrojeniu taką minę Mk.67 zbudowaną na bazie starszych wersji torpedy Northrop Mk.37. I jeszcze, wspólnie z marynarką Australii, opracowywana była podobna mina ISLMM (Improved Submarine Launched Mobile Mine) na bazie większej torpedy Mk.48. Ta miała jeszcze jedną ciekawą cechę, głowicę bojową stanowić miały dwie miny denne, z których jedną torpeda mogła postawić po drodze w zaprogramowanym miejscu a z drugą zatonąć gdzie indziej w opisany wcześniej sposób. Nie wiem ostatecznie czy coś z tego wyszło, zdaje się że program jednak nie zakończył się wdrożeniem do służby.
http://www.navweaps.com/Weapons/WAMUS_Mines.php

_________________
Pozdr.
Speedy

Sro 25 Gru, 2019 12:32

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, ciekawa ta torpedo-mina Mk 67 szkoda tylko że nie podano jej zasięgu i prędkości. https://fas.org/man/dod-101/sys/ship/weaps/mk-67.htm Znalazłem tylko niepotwierdzoną informację że ma zasięg 10 mil czyli ponad 18 km, z czego wynikać że może porusza się z prędkość ok 15 węzłów. Jeżeli te obliczenia są prawidłowe to zasięg nie jest duży. Wadą takiego rozwiązania jest cena torpedo-miny, która jest porównywalna z ceną torpedy. W wypadku Mk 67 znaleziono rozwiązanie w postaci wycofanych ze służby przestarzałych torped Mark37. Jednak takie rozwiązanie też ma wady, przede wszystkim chodzi o kwestie bezpieczeństw, użycie Mk67 z op jest dość problematyczne. Wszystko wskazuje że przerabianie torped na torpedo-miny, to ślepa uliczka w dziedzinie stworzenia samobieżnej miny dennej. Pozdrawiam.

Sro 25 Gru, 2019 23:04

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w USA rozpoczęto program "Hammerhead " który ma doprowadzić do opracowania systemu złożonego z podwodnego drona i mino-torpedy Mk46. Zestaw ten ma bronić własne okręty wojenne przed działaniem wrogich op. Nie jest do końca jasne czy dron ma tylko postawić mino-torpedę w wyznaczony rejon. Czy może cały zestaw będzie przebywał w wyznaczonym rejonie w gotowości bojowej, a po wykonaniu misji powróci w całości do "bazy". Pozdrawiam. https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/us-navy-miny-morskie-uuv/

Sob 18 Kwi, 2020 15:01

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.