| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie transportery opancerzone.

Witam, na przełomie lat 50 i 60 w PRL trwały prace nad transporterami opancerzonymi własnej konstrukcji. Były to transportery kołowe: TK-20A1, TK-20A2 na podwoziu Stara 66, oraz TK-30 na podwoziu Stara 660. Wykonano prototypy tych pojazdów, niestety na początku lat 60 zrezygnowano z ich rozwoju i rozpoczęto produkcję SKOTA.
Drugą rodziną były transportery gąsienicowe TG-40 i TG-50 w których wykorzystywano elementy z ciągnika gąsienicowego "Mazur", czołgów T34/85 i T54.
Czy znane są jakieś zdjęcia lub rysunki tych transporterów?
Pozdrawiam.

Nie 06 Maj, 2012 19:16

Powrót do góry
Petrus_MAX
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gwoli ścisłości, wg płk. Jerzego Kajetanowicza wiosną 1960 r. zbudowano pierwszy prototyp oznaczony TK-20A1, który w lipcu przekazano do badań. Prawdopodobnie zresztą prototypów tych było kilka.
Płk Kajetanowicz nie wspomina o prototypach TK-20A2, TK-30, TG-40, TGP-50, z czego mogłoby wynikać, że nigdy nie zostały zbudowane.

W 2009 r. Robert Rochowicz na innym forum napisał jednak: "w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie jest 21 gruuubych teczek o SKOCIE. Cała historia opowiedziana dokumentami zaczyna się od prototypów TK-20, TK-30, TG-40... Są rysunki, zdjęcia z prób poligonowych." - z czego z kolei wynika, że jednak istniały prototypy i innych transporterów, nie tylko TK-20A1. Rochowicz dodał wtedy "Niestety to nie moja bajka i przeglądałem te teczki raczej dość szybko spisując z nich tylko te informacje, które były mi akurat potrzebne." Mimo to w dwuczęściowym artykule publikowanym rok temu w "Nowej Technice Wojskowej" (nr 1 i 2/2019) Rochowicz nie zrobił użytku ze swojego odkrycia.

Zatem tych 21 teczek wciąż czeka na swojego odkrywcę.

W tzw międzyczasie zostały opublikowane (w "Poligonie", jeśli się nie mylę) niezwykle uproszczone rysunki dwóch wariantów transportera TK-30, różniących się najwyraźniej uzbrojeniem. Tutaj załączam.

Był jeszcze transporter TOSU-76, zbudowany w 100 egz. na bazie dział samobieżnych SU-76 i wprowadzony do uzbrojenia jednostek Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego a nast. Wojsk Obrony Wewnętrznej. Widać je we fragmentach filmu "Ogniomistrz Kaleń":
https://youtu.be/MzH7jSHYSY0?t=86
https://youtu.be/MzH7jSHYSY0?t=5766
Zdjęcie TOSU-76 także załączam.

I pozdrawiam,
Piotr



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 10 Sty, 2020 22:10

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, dzięki za ciekawe informację. Również mam nadzieję że jakiś autor dotrze do tych teczek z CAW i opublikuje informacje w nich zawarte ze szczególnym uwzględnieniem zdjęć. Trochę informacji o pracach nad transporterami opancerzonymi TK-20 i TK-30 na tej stronie. https://militarium.net/polskie-kolowe-transportery-opancerzone-tk-20-i-tk-30/
Pozdrawiam.

Wto 14 Sty, 2020 19:41

Powrót do góry
Mannet
Chorąży

Chorąży




Posty: 186
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hej a czy gdzieś można znaleźć zdjęcia tych transporterów?

Sob 14 Mar, 2020 11:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.