| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bomby kasetowe.

Witam, znalazłem wzmiankę że podobno pierwsze użycie bomb kasetowych, miało miejsce w we wrześniu 1939r. gdzie Luftwaffe użyło bomb SD-2. Czy wiadomo coś więcej na ten temat? Pozdrawiam.

Wto 08 Paź, 2019 11:28

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, znalazłem wzmiankę że podobno pierwsze użycie bomb kasetowych, miało miejsce w we wrześniu 1939r. gdzie Luftwaffe użyło bomb SD-2. Czy wiadomo coś więcej na ten temat? Pozdrawiam.


Na pewno nie pierwsze w ogóle, już w czasie I ws używano takich rzeczy.

Co do SD 2 mam wątpliwości. Znaczy też o tym polskim przypadku kiedyś widziałem wzmiankę, ale póki się coś solidnie nie potwierdzi, to byłbym sceptyczny. Jest też podobna do tej "polskiej" pogłoska o użyciu ich w kampanii francuskiej, też niepotwierdzona.

Póki co dobrze udokumentowanym debiutem SD 2 jest nalot na Ipswich 27.X.1940. Naprawdę masowo "motylki" wyroiły się 22.VI.1941, już w tym pierwszym zmasowanym ataku na radzieckie lotniska zrzucono ich multum.

_________________
Pozdr.
Speedy

Wto 08 Paź, 2019 16:22

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na pewno nie pierwsze w ogóle, już w czasie I ws używano takich rzeczy.

Witam, a może pamiętasz nazwy tych bomb kasetowych z PWS?
Pozdrawiam.

Wto 08 Paź, 2019 20:16

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, postaram się znaleźć więcej informacji jak będzie więcej czasu. Na szybko link, to jest z książki Popiela o polskim uzbrojeniu lotniczym do 1939.

https://dobroni.pl/n/myszka-lotnicza-bomb/14377

Sporo takich bomb zagarnięto w czasie Powstania Wielkopolskiego. Przenoszone były w zasobnikach typu niezrzucanego po 144 szt. jeśli się nie mylę. W ogóle widać że to jest fajnie zrobione, powiedziałbym że mądrzej niż polska bomba 1 kg wz. 34 "T".

Na pewno nie pierwsze w ogóle, już w czasie I ws używano takich rzeczy.

Co do SD 2 mam wątpliwości. Znaczy też o tym polskim przypadku kiedyś widziałem wzmiankę, ale póki się coś solidnie nie potwierdzi, to byłbym sceptyczny. Jest też podobna do tej "polskiej" pogłoska o użyciu ich w kampanii francuskiej, też niepotwierdzona.

Póki co dobrze udokumentowanym debiutem SD 2 jest nalot na Ipswich 27.X.1940. Naprawdę masowo "motylki" wyroiły się 22.VI.1941, już w tym pierwszym zmasowanym ataku na radzieckie lotniska zrzucono ich multum.

_________________
Pozdr.
Speedy

Wto 08 Paź, 2019 21:18

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, wychodzi na to że myszka lotnicza T wz.34 była zrzucana z samolotu w kasetach. Czyli że można ją uznać za subamunicję polskiej bomby kasetowej. Pozdrawiam.

Pią 11 Paź, 2019 15:50

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, wychodzi na to że myszka lotnicza T wz.34 była zrzucana z samolotu w kasetach. Czyli że można ją uznać za subamunicję polskiej bomby kasetowej. Pozdrawiam.


Tak jest, przenoszona była w zasobnikach po 10 szt., typu zrzucanego (ale otwierały się zaraz po zrzucie), podwieszanych na wyrzutniku bomb 12,5 kg.

Tyle że sama bomba marna trochę, z odcinka rury gazowej (bomba rurowa Uśmiech ) więc ścianki niezbyt grube i efekt odłamkowy taki sobie. Jak sobie próbowałem liczyć coś tam z równania Motta (to był taki gościu od teorii fragmentacji, jeszcze w latach 40. ub.w.) to mi wyszedł promień rażenia 6 m. Największe zaś zastrzeżenia mam do jej morderczo prostego zapalnika. Z rysunków jakie widziałem wynika, że on w ogóle nie był zabezpieczony. W ogóle. W żaden sposób. W zasobniku bomba była upakowana tak, że teoretycznie nie mogła dziobem w nic uderzyć (a ciekawe jakby się praktycznie samolot rozbił?) a więc jak wypadała to już przez samo to była odbezpieczona. To jest proszenie się o katastrofę. A jakby ją ktoś upuścił przy ładowaniu do zasobnika? Albo całym zasobnikiem dupnął o beton? No sorry, ale nie pojmuję skąd ta desperacja autora.

_________________
Pozdr.
Speedy

Sob 12 Paź, 2019 1:25

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, możliwe że chodziło o zachowanie jak największej prostoty i co za tym idzie niskiej ceny tych bomb.
Może masz informacje czy te bomby były używane bojowo we wrześniu 1939r?
Pozdrawiam.

Pią 18 Paź, 2019 13:01

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z rysunków jakie widziałem wynika, że on w ogóle nie był zabezpieczony. W ogóle.

W sumie była chyba wtedy taka szkoła, w ZSRR też zdarzało się stosować subamunicję z niezabezpieczonymi zapalnikami (AM-A bez wiatraczka, o ile pamiętam?).

Pią 18 Paź, 2019 15:20

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grzesio napisał:

W sumie była chyba wtedy taka szkoła, w ZSRR też zdarzało się stosować subamunicję z niezabezpieczonymi zapalnikami (AM-A bez wiatraczka, o ile pamiętam?).


No i co z tego? To nadal jest zły pomysł Uśmiech
Bomba "myszka" z I ws, przejęta po Niemcach i będąca także na uzbrojeniu nowo utworzonego lotnictwa polskiego miała zapalnik z zabezpieczeniem.

_________________
Pozdr.
Speedy

Nie 20 Paź, 2019 17:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.