| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janek22
Major

Major

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super

Sob 13 Paź, 2018 18:40

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Pochwał: 12

PAUL KUST z Berlina - producent krzyży EK2-1939 ?

Jak wiadomo, Paul Kust z Berlina znany jest powszechnie jako producent odznaczeń, już od końca XIX wieku, z rozkwitem swojej działalności po wybuchu I wojny światowej.
Firma „PAUL KUST ABZEICHEN ORDENFABRIK BERLIN SW19” znana jest również ze swoich licznych produktów z okresu 30-lecia międzywojennego.
Poniżej zdjęcie reklamy firmy P.Kusta z rocznika z 1927r „Deutschen Kriegerbundes”.
Ale i to nie jest koniec aktywności firmy Paula Kusta, producenta odznaczeń, odznak, plakiet, etc…
Po wybuchu II wojny światowej firma Paula Kusta jest przedstawiana jako jeden z pierwszych oficjalnych producentów Żelaznych Krzyży 1939.
Jego nazwisko pojawia się na liście producentów odznaczenia Żelaznego Krzyża zatwierdzonych przez Kancelarię Rzeszy pod sygnaturą : Anlage zu RP.O.15119/39, strona akt nr.122 oraz na liście producentów krzyży EK z roku kolejnego o sygnaturze : Anlage zu RP.O.1729/40, strona akt 150.
Fakt ten potwierdził również Gordon Williamson w swojej wypowiedzi z 25.02.2003r na forum WAF, przedstawiając oficjalną listę producentów odznaczenia Żelaznego Krzyża 1939, mających kontrakt na produkcję odznaczeń z ramienia Kancelarii Rzeszy (PKZ), a którą uzyskał w trakcie przeglądania akt „Bundesarchiv-Militararchiv” we Freiburgu.
Z analizy powyższych faktów możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że Paul Kust był producentem krzyży EK2-1939, nie określając jednak jak długo ta produkcja miała miejsce.
Rodzi się jednak pytanie, dlaczego do chwili obecnej nie potrafimy rozpoznać tych krzyży, przy założeniu, że one istnieją w obiegu kolekcjonerskim ?
Prawdopodobnie, krzyże te były wyłącznie nie sygnowane.
Poza tym możemy się również domyślać, że P.Kust, podobnie jak wielu innych producentów, zgodnie zresztą z zaleceniem Kancelarii Rzeszy, korzystał z „matryc matek” dla krzyży EK2-1939 przekazanych mu przez firmę S&L, podobnie jak wszystkim innym wskazanym przez Kancelarię Rzeszy, oficjalnym producentom krzyży EK2-1939.
Już te dwie przyczyny powodują tak duże trudności w zidentyfikowaniu krzyży EK2-1939 tego producenta.
Możemy przypuszczać, że P.Kust nigdy nie wyprodukował „własnych” matryc do produkcji tego odznaczenia. Może dlatego, że jego produkcją zajmował się zbyt krótko ? - ale tu już wkraczamy w sferę zbyt poważnych spekulacji ... a nie mamy tu żadnych dokumentów źródłowych.
W sierpniu roku 2018r zakupiłem u dealera „SCHLENDER ANTIK” komplet z niesygnowanym krzyżem EK2-1939 i z kopertą sygnowaną PAUL KUST Berlin (w załączeniu rachunek potwierdzający zakup).
Nie jestem kolekcjonerem kopert i przyznam się szczerze, że zwykle jestem bardzo sceptyczny w przypadku jakichkolwiek setów nie sygnowanego krzyża EK2-1939 z kopertą, który to komplet miałby świadczyć o potwierdzeniu producenta danego nie sygnowanego krzyża EK2.
Wyjątek potwierdzający regułę, stanowiły dla mnie, „ujawnione” u kilku rożnych kolekcjonerów, zbieżne sety krzyża zwanego „Variant 8” z kopertą Assmanna.
Dla mnie to było wielkie odkrycie i praktycznie 100% dowód, potwierdzający producenta tego krzyża.
Z opowieści innych kolekcjonerów wiem, że kilka ładnych lat wstecz w taki sam sposób „odkryto” nie sygnowane krzyże Hausch’a (=127). Są to jednak pozytywne wyjątki, w morzu pomyłek, naiwności czy wręcz oszustw.
Wracam jednak do mojego przypadku. Komplet kupiłem nie ze względu na kopertę, ale na krzyż. Patrząc na jego zdjęcia w ofercie dealera, nie byłem w stanie na 100% określić producenta tego krzyża. To zawsze stanowi dla mnie pobudzenie do zakupu krzyża.
Postanowiłem więc zakupić ten komplet. Stwierdziłem, że jeżeli będzie to przykładowo typowy S&L (=4), to najwyżej później sprzedam oddzielnie krzyż i kopertę, i finansowo na tym nie stracę.
Po otrzymaniu przesyłki i oglądnięciu krzyża stwierdziłem, że raczej nie jest to typowy krzyż S&L (=4), ale krzyż typu „S&L design”, który ma swoje specyficzne cechy.
Moje zdziwienie było jeszcze większe, kiedy wśród trzymanych w szufladzie, moich 3 niesygnowanych i niezidentyfikowanych przeze mnie krzyży EK2-1939 typu „S&L design”, znalazłem drugi, identyczny (!) krzyż, jak ten otrzymany z kopertą P.Kunsta.
Powiem szczerze, że nie wiedziałem co o tym myśleć.
Czy jest możliwe, że jest to rzeczywiście krzyż produkcji Paula Kusta (?), czy też jest to jedynie zbieg okoliczności = nietypowy krzyż „S&L design” otrzymany z kopertą P.Kusta + identyczny (!) krzyż „S&L design” w mojej szufladzie …
Obawiałem się, że w tej sytuacji mogę być nieobiektywny w wyciąganiu wniosków końcowych z tego przypadku. Tkwiło to we mnie przez kilka miesięcy, aż w końcu stwierdziłem, że muszę się z kimś tym przypadkiem podzielić.
Postanowiłem wydrukować swoje krótkie opracowanie na forum WAF licząc na burzliwą, ale i w sumie owocną dyskusję.
Poza tym liczyłem, że może ktoś zakupił kiedyś też analogiczny set z kopertą P.Kusta i nie sygnowanym krzyżem EK2-1939 – dałoby to możliwość obiektywnego porównania z moim „znaleziskiem”.
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=992558
Niestety na chwile obecną dyskusja na forum WAF nie rozwinęła się …
Postanowiłem więc przedstawić temat i na naszym forum, może tu uzyskam jakieś nowe informacje.
Cechy obu moich krzyży (na zdjęciach poniżej), które mogą stanowić o ich indywidualności to:
- charakterystyczny matowy ribbon ring (duży pierścień), łączony "na styk" bez śladów spawu
- ramki ręcznie „mrożone”
- identyczne ramki i ich żeberkowanie
- identyczny rdzeń, z odmianą wykończenia jego czernienia (matowy lub błyszczący).

Mam nadzieję, że wątek zainteresuje wszystkich tych, którym bliskie są krzyże EK2-1939, a ja czekam na wszelkie udokumentowane informacje w powyższym temacie. Może dzięki nim uda nam się dokonać ważnego odkrycia w dziale krzyży EK2-1939.

Pozdr
Jarek

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 14 Lut, 2019 11:07

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

dalsze zdjęcia

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 14 Lut, 2019 11:16

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann

Mam takie coś

Opis załącznika:
Arbeitsbuch potwierdzający działalność firmy w wrześniu i październiku 1939r

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Reklamówka z odznaczeniami z okresu III Reich (2 rząd po lewej)

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Czw 14 Lut, 2019 23:28

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

ARBEITSBUCH jest super. Mamy bezpośrednie potwierdzenie funkcjonowania firmy w okresie 11.09.1939-14.10.1939, choć już powyżej przedstawiona lista Kancelarii Rzeszy z roku 1940 (Anlage zu RP.O.1729/40) pośrednio potwierdzała funkcjonowanie firmy jeszcze na początku 1940r (w przeciwnym wypadku firma P.Kusta by się na liście nie znalazła) Super

Pozdr
Jarek

Pią 15 Lut, 2019 9:07

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann

boch_62 napisał:
ARBEITSBUCH jest super. Mamy bezpośrednie potwierdzenie funkcjonowania firmy w okresie 11.09.1939-14.10.1939

Również uważam Jarku, że warto skupić się trochę na wszelkich dokumentach dotyczących firmy aby określić jej okres działalności.

Pią 15 Lut, 2019 22:12

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Ruszyła nieco (i w tym temacie również) dyskusja na forum WAF:
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=992558

Pozdr
Jarek

Wto 19 Lut, 2019 10:09

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann

Znalazłem ofertę odznaczeń P.Kusta i z niej wiadomo, ze firma została założona w 1884 R. My tu rozmawiamy o EK... a tu wynika, ze miał całą gamę odznaczeń EK, szturmy, KM, panzer, WVA... Zdziwko To rzuca wyzwanie badaczom tych odznaczeń, gdzie producentem do dziś jest nieznanym

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 01 Sie, 2019 20:14

Powrót do góry
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 Strona 6 z 6

Skocz do: