| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

„LA MEDALLA DE LA CAMPANA 1936-1939”

Ostatnio, w kilku miejscach, wystawiłem na sprzedaż hiszpański medal „LA MEDALLA DE LA CAMPANA 1936-1939” Otrzymałem kilkanaście maili, PW z zapytaniami o ten medal. Jako, że w jednej wiadomości ciężko jest zamieścić wszelkie znane mi informacje postanowiłem za pośrednictwem IOH-a podzielić się kilkoma faktami.

Na początek krótki rys historyczny.

Po rozpoczęciu hiszpańskiej wojny domowej każda ze stron konfliktu chciała wynagrodzić trud walczących.
Dekretem z 05.03.1937 ustanowiono utworzenie Medalu Kampanii, który miał być przyznawany zarówno walczącym na linii frontu jak i dla cywilów. W październiku 1937 roku zostaje ogłoszony konkurs na stworzenie takiego medalu. W konkursie wzięły udział osoby prywatne i wykwalifikowane zakłady produkujące medale i odznaczenia. Wygrana firmy oznaczałaby uzyskanie koncesji na produkcję tego medalu. W przypadku zwycięstwa projektu wykonanego przez osobę prywatną otrzymywałaby ona 2000 peset a Sekretarz Wojny mógłby powierzyć produkcję firmie, którą uznałby za najlepszą.
Pod koniec listopada 1937 roku, po upływie terminu, konkurs został uznany za nieważny. Niestety nie jesteśmy w stanie ustalić jakie były projekty, jakie firmy i osoby prywatne brały udział w konkursie.

W marcu 1938 roku otwarto nowy konkurs wśród krajowych firm hiszpańskich na stworzenie Medalu Kampanii. Podano informacje, że ma być zakupiony 50.000 kopi tego medalu ( 48.000 dla walczących na linii frontu oraz 2000 dla „cywili”) Odznaczenie miało być w komplecie ze wstążką i szpilką. W maju tego roku został zaprezentowany model medalu. Wykonanie medalu zlecono firmie industrias Egana z siedzibą w miasteczku Motrico w Guipuzcoan.
W maju 1939 roku ogłoszono nowy konkurs i zlecono wykonanie 700.000 medali ( w tym 100.000 miało być dla osob niewalczących). Medal miał być w komplecie ze wstążką, szpilką i co ważne cena za sztukę nie mogła by wyższa niż 4,90 peset.
Ten konkurs ponownie wygrała Egana, która co ciekawe jako jedyna wystartowała w konkursie. Cenę obniżono do 4,5 peset. Został wybrany ostateczny wzór medalu a jego projektantem był kapitan Aurelio Perote Martinez

Warianty
I tu zaczyna się niestety problem….
Jak wiadomo, medal ten jest produkowany i sprzedawany w sklepach wojskowych jako zamiennik dla weteranów w Hiszpanii do dnia dzisiejszego. Przez te wszystkie lata powstało tych medali setki tysięcy (lub milionów - patrz zamówienie z maja 1939 roku).
Na temat wariantów i osadzeniu danego modelu w ramach czasowych zrodziło wiele domysłów, legend itd.
Wiele informacji opiera się na spekulacjach, domniemaniach zamiast na rzetelnych informacjach, który tak naprawdę brakuje.
W kilku słowach postaram się przybliżyć kilka znanych mi wariantów.

Przez lata trwała dyskusja, który model był tym pierwszym i pochodził z okresu 1938-1945. Zbadań, licznych dyskusji na forach wynika, że wariantem nr 1 był medal z tak zwanym balonem zarówno po stronie awersu jak i rewersu. Inne nazwy z jakimi możemy się spotkać to kryształ lub ananas. Model ten miał być produkowany do polowy lat 40 –tych. Jest bardzo rzadko spotykany i przez to też droższy. Wariant ten ma 2 rodzaje określane jako 1 i 1A. ( Poniżej będą znajdować się zdjęcia przykładowych wariantów).
To przyporządkowanie numeru 1 wywołało kolejną falę dyskusji. Bo skoro przyjmuje się, że model z balonem jest tym pierwszym to co z pozostałymi wariantami? Czy to automatycznie powoduje, że pochodzą one z późniejszego okresu, już powojennego?
Otóż nie…. I tu zaczynają się schody.
Cały problem z przypisaniem lat produkcji poszczególnych wariantów komplikują…. Szpangi medalowe. Bo na nich już jest cała gama wariantów. Oczywiście najmniej jest tych medali z „balonem”. A co pozostałymi?
Można przypuszczać, że wielkość zamówienia oraz cena jednostkowa medalu spowodowała powstanie rożnych matryc działających w czasie równoległym. Owe matryce po pewnym czasie ( lata 50-te i później) mogły być matkami kolejnych matryc.
Kolejne przypuszczenie jest takie, że Egana zleciła produkcje innym zakładom – przekazując im swoje, gotowe matryce. W ten sposób różnorakie sygnowanie medali mogło być znakiem rozpoznawczym danego zakładu będącego pod skrzydłami Egany

CDN…

Sro 03 Lip, 2019 19:33

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Warto pamiętać, ze medal ten został przekazany żołnierzom wojsk niemieckich i włoskich, które uczestniczyły w hiszpańskiej wojnie domowej. Medal pojawia się w kilku katalogach niemieckich producentów między innymi Steinhauer & Luck, Schickle, Deumer czy Petz&Lorenz. Wywołuje to kolejną dyskusję i wątpliwości.
Czy Egana przekazała matryce czy tylko wzór medalu?
A może pewną część partii medali?
Nie można odrzucić też tezy, że część niemieckich producentów wytwarzała ten medal sama.
Owe dyskusje wywołuje wcześniej wspomniany „balon”. Z katalogów niemieckich wynika iż S&L oraz Schickle produkowali medal z „balonem”. Natomiast egzemplarz W.Deumera takiego balonu już nie miał. To oczywiście jeszcze bardzie komplikuje osadzenie w czasie danego wariantu.

Co może pomóc w szacowaniu okresu, z którego pochodzi medal
Z licznych badań wynika, że wersja z balonem była produkowana do połowy lat czterdziestych. Niektórzy kolekcjonerzy wręcz twierdzą, że ten wariant był produkowany do 1942 roku. Niestety nie wiem na czym opierają tę tezę….
Inne cechy charakterystyczne to:
- napisy są bardzie zdefiniowane, wyraziste, łatwe do odczytania.
- rewers medalu nie jest wklęsły jak w późniejszych modelach, ale płaski ( lub nawet nieco wypukły)
Należy jednak pamiętać, że nie można dyskwalifikować medali nie posiadające tych cech ( wspomniane już wcześniej szpangi medalowe, których pochodzenie i okres wytworzenia jest w 100% pewny!).
Medale produkowane przez Eganę były owinięte natłuszczonym, przezroczystym papierem i zapakowane do białych lub jasnozielonych kartonowych pudełek. Jako ciekawostkę, która jeszcze bardziej komplikuje historię medalu podam, że na kartonie znajduje się trzycyfrowy numer telefonu. Jeden z hiszpańskich kolekcjonerów twierdzi, że od 1935 roku w Hiszpanii funkcjonowały pięciocyfrowe numery… Prawdopodobnie na pudełku nie był umieszczany dwucyfrowy numer prefix.
Medale te są zazwyczaj na krótkiej wstążce, posiadają klamrę i igłę wykonaną z jednego kawałka, przykręconego na wale.
W tym miejscu medal posiadający inne zapięcie również nie może być dyskwalifikowane jako wyrób późniejszy. Wszak sama klamra mogła ulec zniszczeniu i być wymieniona przez weterana.
Medale wykonane w ostatnich dwudziestu, trzydziestu latach przez różne branże prywatne w celu zaspokojenia kolekcjonerów lub wymiany utraconych oryginałów, są wykonane z materiałów i technik innych niż te wczesne. Mają duże słabsze właściwości i wykończenie ( na przykład rozmyte napisy) oraz kolorystykę. W niektórych egzemplarzach pojawia się też zupełnie inne kółko zawieszenia ( to już wybitnie świadczy o współczesnym wykonaniu).
W kolejnych poście postaram się przybliżyć znane mi warianty tego medalu.
cdn....

Sro 03 Lip, 2019 20:44

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przejdźmy zatem do znanych w kolekcjonerskim świecie wariantów.


Wariant 1
"Legendarny" wariant z balonem, diamentem tudzież ananasem. Oprócz tej cechy medal posiada sygnaturę EGANA na awersie (w pozycji pionowej, od lewej do prawej, podążając za promieniem słońca najbliższym ostrzu miecza). Rewers jest bez sygnatur.

Jest też
Wariant 1A - niestety nie posiadam jego zdjęć.
Charakteryzuje się tym, że posiada wyżej wspomniany balon. Poza tym nie ma żadnych innych sygnatur na awersie / rewersie

Tylko wariant 1 posiada "balon". Jest bardzo trudno dostępny.Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 03 Lip, 2019 23:23

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wariant 2
Krótko mówiąć "ulepszona" wersja wariantu 1. Medal bez "balonu". Sygnatura EGANA po stronie awersu pionowo, od lewej do prawej, podążając za promieniem słońca najbliższym ogona lwa
Rewers nie posiada żadnych sygnaturOpis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 03 Lip, 2019 23:26

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wariant 3
W jego skład wchodzą wariamty: 3 / 3A / 3B

Wariant 3
niestety nie posiadam jego zdjęcia
Charakteryzuje się sygnaturą AM przy lewej łapie smoka ( są też określenia szyja smoka) po stronie awersu oraz sygnaturą INDUSTRIAS EGAÑA pod hełmem i strzałami po stronie rewersu

Wariant 3A
Charakteryzuje się sygnaturą AM przy lewej łapie smoka ( są też określenia szyja smoka) po stronie awersu oraz sygnaturami EGAÑA INDUSTRIES po konturze tarczy i AM nad tarczą - pod pazurem orła

Wariant 3B
Charakteryzuje się sygnaturą AM przy lewej łapie smoka ( są też określenia szyja smoka) po stronie awersu oraz sygnaturami NDUSTRIAS EGAÑA pod hełmem i strzałami i AM pod obrysem tarczyOpis załącznika:
3A

Opis załącznika:
3A

Opis załącznika:
3A

Opis załącznika:
3A

Opis załącznika:
3A

Opis załącznika:
3B

Opis załącznika:
3B

Opis załącznika:
3B

Opis załącznika:
3B

Opis załącznika:
3B

Opis załącznika:
3B

Opis załącznika:
3B

Opis załącznika:
3B

Sro 03 Lip, 2019 23:38

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wariant 4
W jego skład wchodzą wariamty: 4/4A / 4A1 / 4B / 4C /4D / 4E

Wariant 4
Niestety nie posiadam jego zdjęcia.
Charakteryzuje się sygnaturą AM pod pazurem smoka ( prawa łapa smoka patrząc na wprost) po stronie awersu oraz sygnaturą INDUSTRIAS EGAÑA pod hełmem i strzałami

Wariant 4A
Charakteryzuje się sygnaturą AM pod pazurem smoka ( prawa łapa smoka patrząc na wprost) po stronie awersu oraz sygnaturami EGAÑA INDUSTRIES po konturze tarczy i AM pod skrzydłem orłaOpis załącznika:
4a

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 03 Lip, 2019 23:53

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WARIANT 4A1
Niestety nie posiadam jego zdjęcia.
Charakteryzuje się sygnaturą AM pod pazurem smoka ( prawa łapa smoka patrząc na wprost) ale w srebrze po stronie awersu oraz sygnaturmi EGAÑA INDUSTRIES po konturze tarczy i AM pod skrzydłem orła

Wariant 4B
Charakteryzuje się sygnaturą AM pod pazurem smoka ( prawa łapa smoka patrząc na wprost) po stronie awersu oraz sygnaturmi EGAÑA INDUSTRIES po konturze tarczy i AM pod hełmem

Wariant 4C
Charakteryzuje się sygnaturą AM pod pazurem smoka ( prawa łapa smoka patrząc na wprost) po stronie awersu oraz sygnaturmi INDUSTRIAS EGAÑA pod hełmem i strzałami i AM pod obrysem tarczyOpis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4B

Opis załącznika:
4C

Opis załącznika:
4C

Opis załącznika:
4C

Opis załącznika:
4C

Opis załącznika:
4C

Czw 04 Lip, 2019 0:00

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wariant 4D
Charakteryzuje się sygnaturą AM pod pazurem smoka ( prawa łapa smoka patrząc na wprost) po stronie awersu oraz brakiem sygnatur po stronie rewersu

Wariant 4E
Charakteryzuje się sygnaturą AM pod pazurem smoka ( prawa łapa smoka patrząc na wprost) po stronie awersu oraz sygnaturmi EGAÑA INDUSTRIES po konturze tarczy i AM pod skrzydłem orłaOpis załącznika:
4D

Opis załącznika:
4D

Opis załącznika:
4D

Opis załącznika:
4D

Opis załącznika:
4D

Opis załącznika:
4D

Opis załącznika:
4E

Opis załącznika:
4E

Opis załącznika:
4E

Opis załącznika:
4E

Opis załącznika:
4E

Opis załącznika:
4E

Opis załącznika:
4E

Czw 04 Lip, 2019 0:04

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WARIANT 5
niestety nie posiadam jego zdjęcia - według mnie egzemplarz bardzo trudny do zodbycia!!!
Charakteryzuje się sygnaturą AM obok ogona smoka po stronie awersu oraz sygnaturmi INDUSTRIAS EGAÑA pod hełmem i strzałami i AM pod pazurem orła

WARIANT 6
Charakteryzuje się sygnaturą EGAÑA w pozycji poziomej obok ogona smoka po stronie awersu oraz brakiem sygnatur po stronie rewersuOpis załącznika:
6

Opis załącznika:
6

Czw 04 Lip, 2019 0:10

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WARIANT 7
Bardzo ciekawy wariant - bo nie posiadający żadnych sygnatur po stronie awersu i rewersu

WARIANT 7A
Jak już pewnie zauważyliście - pierwszym etapem w ustaleniu wariantu jest sygnowanie awersu. To jest punktem wyjścia. W przypadku wariantu 7A - awers medalu nie ma żadnych sygnatur. Natomiast pojawia się sygnatura na rewersie - INDUSTRIAS EGAÑA pod hełmem i strzałami
W moim mniemaniu jest to połączenie dwóch matryc w jedną - stąd powstanie nowego wariantuOpis załącznika:
7

Opis załącznika:
7

Opis załącznika:
7

Opis załącznika:
7

Opis załącznika:
7

Opis załącznika:
7

Opis załącznika:
7A

Opis załącznika:
7A

Opis załącznika:
7A

Opis załącznika:
7A

Opis załącznika:
7A

Opis załącznika:
7A

Czw 04 Lip, 2019 0:17

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WARIANT 8
Charakteryzuje się sygnaturą AM pomiędzy czubkiem miecza a ogonem smoka ( na godzinie 6) oraz sygnaturmi EGAÑA INDUSTRIES po konturze tarczy i AM pod hełmem po stronie rewersu

WARIANT 8A
Podobnie jak w przypadku Wariantu 7A - punktem wyjścia jest sygnowanie awersu. W przypadku wariantu 8A -mamy sygnaturę AM pomiędzy czubkiem miecza a ogonem smoka ( na godzinie 6) oraz sygnaturmi na rewersie -INDUSTRIAS EGAÑA na obrysie tarczy i AM pod skrzydłem Orła ( po drugim piórem)Opis załącznika:
8

Opis załącznika:
8

Opis załącznika:
8

Opis załącznika:
8

Opis załącznika:
8

Opis załącznika:
8

Opis załącznika:
8A

Opis załącznika:
8A

Opis załącznika:
8A

Opis załącznika:
8A

Opis załącznika:
8A

Opis załącznika:
8A

Czw 04 Lip, 2019 0:25

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I to w zasadzie na tyle. Jak widzicie temat jest nieco złożony i ciężko go opisać w mailu czy PW. W sumie dobrze wyszło - bo swoimi wiadomościami zmotywowaliście mnie do opisania kilku spraw dotyczących tego medalu

Pisząc ten wątek korzystałem z artykułu pana Antonio Prieto Barrio LA MEDALLA DE LA CAMPAÑA 1936-1939 z 2012 roku oraz wątku na WAF z roku 2007.

Na koniec kilka fotekOpis załącznika:
miniaturka

Opis załącznika:
miniaturka

Opis załącznika:
szpanga

Opis załącznika:
szpanga miniaturki

Opis załącznika:
szpanga - wersja z balonem

Czw 04 Lip, 2019 0:49

Powrót do góry
tompress
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel

Posty: 3799
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szacun Ukłon
_________________
pozdrawiam
Tomek
============================
https://tompress.shop - aktualizacja w czwartki od godz. 20.00

Czw 04 Lip, 2019 9:37

Powrót do góry
Madagaskar
Starszy sierżant

Starszy sierżant
Posty: 105
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wątek zachęcił moją chęć posiadania do nabycie tych wariantów Zdziwiony
Świetna i czasochłonna robota !

Czw 04 Lip, 2019 9:41

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik
Posty: 2958
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kawał dobrej roboty Maćku Kciuk do góry
Wiem ile to zdrowia i czasu kosztuje, ale efekt końcowy daje satysfakcję.
Gratulacje za świetne opracowanie !

Pozdr
Jarek

_________________
Jeżeli może być gorzej, bądź optymistą - teraz jest dobrze

Czw 04 Lip, 2019 10:33

Powrót do góry
Bati
Generał dywizji

Generał dywizji
Posty: 8301
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jest. Kawał dobrej i przydatnej roboty.
Dzięki temu dowiedziałem się, że jestem posiadaczem wersji 4b.
Można jeszcze dodać, że były dwa rodzaje wstążek.
Wstążka z czarnymi obrzeżami, dla biorących czynny udział w walkach, oraz wstążka z obrzeżami zielonymi dla wspierających działania wojenne na zapleczu.

Czw 04 Lip, 2019 15:34

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1066
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tutaj trochę na ten temat ale niestety trzeba znać hiszpański i zdjęć niemożna powiększyć Crying or Very sad https://faleristica.wordpress.com/2019/03/08/breve-guia-visual-de-la-medalla-de-la-campana-de-1936-1939/
PS. Maćku V2 dla walczących właśnie przygarnąłem Mr. Green

_________________
Pzdr. Marcin

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Czw 04 Lip, 2019 19:48

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję wszystkim za miłe przyjęcie opracowania.
Cieszę się bardzo, że się przydaje.
Pozdrawiam
Maciej

Pią 05 Lip, 2019 0:02

Powrót do góry
nordland76
Oberstleutnant

Oberstleutnant

Posty: 2884
Pochwał: 14
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super temat Super Dzięki że ci się chciało Piwo
Pozdrawiam
N.

Pią 05 Lip, 2019 14:55

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan
Posty: 1174
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej,
Świetne informacje i pełen szacun dla Twojej pracy i podziekowania za poświęcony czas Ukłon
Pozdr Kr

Pią 05 Lip, 2019 20:07

Powrót do góry
wolf77
Podporucznik

Podporucznik
Posty: 414
Skąd: norymberga/krakow
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie bylo przeczytac ww informacje ktore napisales.szacunek!pozd
_________________
Celem czlowieka jest dzialanie,a nie mysl,bez wzgledu na to,jak szlachetna by ona nie byla...

Pią 05 Lip, 2019 23:50

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz, wszystkim bardzo dziękuję Ukłon

Sob 06 Lip, 2019 14:59

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Posty: 1043
Pochwał: 2
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki uprzejmości Jarka (boch_62) wrzucam stronę z katalogu PETZ & LORENZ. Jak widać, ów "wykonawca" produkował ( lub tylko sprzedawał ) Medal Kampanii w wersji z balonem


Opis załącznika:

Sob 06 Lip, 2019 16:40

Powrót do góry
torpeda3945
Major

Major

Posty: 1720
Pochwał: 4
Skąd: Gotenhafen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć !!! Bardzo dobre opracowanie , jak wiadomo Mr. Green Temat powinien zostać przypięty do strony startowej w Odznaki i odznaczenia Super Moderator to widzi i wie co powinien zrobić.
Nie jest to pierwsze opracowanie w tym dziale , lecz musi być dodane żeby praca Maćka nie poszła w zapomnienie. Prawda Mody Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
pozd Darek

Nie 07 Lip, 2019 0:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.