| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fabryka Chemiczna Sztucznych Nawozów
Mała Starołęka pod Poznaniem

Fabrykę założył w roku 1879 dr. Roman May. Zakład ulokowany tuż przy torze kolei Poznań — Kluczbork, posiada własna bocznicę kolejową. W roku 1912 wyposażony został w najnowsze maszyny i urządzenia produkcyjne poruszane siłą pary i elektryczności, co pozwoliło wydatnie zwiększyć produkcję. Była to jedna z pierwszych fabryk produkujących nawozy. Po odzyskaniu niepodległości największy zakład tej branży na terenie Wielkopolski.

Sob 08 Cze, 2019 12:46

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poznańska Spalarnia Śmieci
Poznań, ul. Wilcza 4

Zakład wybudowano w latach 1924 - 1927. W spalarni zainstalowano nowoczesne urządzenia firmy Heenan & Froude z Wielkiej Brytanii. Piece spalały odpady w temperaturze do 1100 stopni Celsjusza. Popioły ze spalarni wykorzystywano w specjalnych liniach produkcyjnych i wykonywano z ich użyciem elementy budowlane, np. płyty chodnikowe, krawężniki lub rury kanalizacyjne. Budowa spalarni spowodowała wprowadzenie w mieście ocynkowanych kubłów na śmieci o pojemności 110 litrów i aparatury do bezpylnego przeładunku, w tym samochodów do odbioru śmieci. Zakład prócz spalarni i hali przeładunku śmieci posiadał, garaże i warsztat mechaniczny, budynek administracyjny oraz mieszkalny dla pracowników zakłądu.

Sob 08 Cze, 2019 13:08

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Browar Żywiecki

Browar powstały w roku 1856 z inicjatywy księcia cieszyńskiego i właściciela tzw. państwa żywieckiego Albrechta Fryderyka Habsburga. Browar obejmuje : warzelnię, słodownię, spichlerze jęczmienia i słodu, susznię, budynek laboratoryjny oraz budynek główny, mieszczący halę maszyn, chłodnię, kotłownię z charakterystycznym kominem. Browar posiada też leżakownię z lodownią, bednarnię, a także inne budynki administracyjne i gospodarcze. Wodę browar czerpał ze źródeł Leśnianki wypływającej z góry Skrzyczne. A dzięki sukcesywnie montowanym urządzeniom takim jak maszyna do sortowania jęczmienia (1877 r.), urządzenia filtrujące piwo podczas rozlewu (1894 r.), agregat chłodniczy systemu Lindego (1894 r.), warzelnia systemu Ringhofera (1898 r.), nowoczesna flaszkownia (1923 r.) piwo z Żywca uchodziło zawsze za bardzo dobrej jakości i jest do dzisiaj bardzo popularne. Po śmierci Albrechta Fryderyka Habsburga w 1895 roku browar przejął jego bratanek Karol Habsburg, który jeszcze przed I wojną światową zlecił wybudowanie drugiej warzelni i powiększenie piwnic fermentacyjnych i składowych. Wybudował też w browarze własny tabor kolejowy co przyczyniło się do szybkiego transportu świeżego piwa żywieckiego i poszerzyło jego popularności w kraju i zagranicą.

Sob 08 Cze, 2019 13:23

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cegielnia i Fabryka Dachówek
w Kotowie pod Poznaniem

Fabrykę założył w roku 1900 Franciszek Glabisz. Zakład szybko sie rozwijał i już w roku 1906 zatrudniał 150 pracowników. W latach następnych został wyposażony w maszyny i obecnie dostarcza rocznie na rynek około 14 milionów różnych wyrobów, w tym: cegły zwyczajnej 10—12 milionów sztuk, dętej pół miliona, a silnie wypalonej (t. zw. klinkrów) i dachówek różnego systemu 2—3 milionów sztuk.


Pon 10 Cze, 2019 15:32

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PATRIA
Ganowicz & Wlekliński Fabryka Papierosów i Tureckich Tytoni
Poznań

Fabrykę założył w roku 1886 Franciszek Ganowicz jako zakład wyrobów tytoniowych. Po 5 latach przystępuje do niej jako wspólnik Jan Wlekliński, i tak od 1891 firma została sądownie zapisana. Odtąd jej rozwój nabiera tępa i dziś już fabryka ta, co do rozmiarów, jest bezwarunkowo największym tego rodzaju przedsiębiorstwem w całym Królestwie Polskim. Zatrudnia bowiem przeszło 750 robotników, z dzienną produkcyą około 600 tysięcy papierosów. Już to jedno wymownie świadczy o wielkich rozmiarach przedsiębiorstwa, którego wyroby poszukiwane są w Niemczech czy Francji, a nawet poza granicę Europy. Tak szybki lecz prawidłowy rozwój firma zawdzięcza umiejętnemu prowadzeniu interesu, a przedewszystkiem znakomitym swym wyrobom. Wszelkie maszyny fabryki napędzane są siłą elektryczną, która zarazem służy do oświetlenia całego zakładu.

Pon 10 Cze, 2019 15:53

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GORGO
Fabryka Perfum, Kosmetyków i Mydła Toaletowego
Poznań

Fabrykę założyli w roku 1904 dr. Michał Sobeski i Tadeusz Górny. Firma posiada własne laboratorium chemiczne. Fabryka wyrabia wszelkiego rodzaju pachnidła, od najtańszych do najwykwintniejszych oraz mydła toaletowe i lecznicze, wszelkie artykuły kosmetyczno-hygieniczne, jak preparaty do pielęgnowania ust, zębów, włosów, skóry itd. Obecnie zakład przoduje w produkcji kosmetyków w całej Wielkopolsce.

Pon 10 Cze, 2019 16:18

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik
Posty: 550
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej

Horoch, bardzo to jest ciekawe, ale mam pytanie. Przy jednych fabrykach podajesz normalnie adres, a przy innym tylko miasto, np. Poznań albo coś. Rozumiem że jak to jest jakaś mała miejscowość i znana duża fabryka no to ok, i tak się ją znajdzie. Ale samo "Poznań" i tyle...? Czemu tak jest?

Już mówię, po co mi to. Chodzi o moje nuklearno-zimnowojenne zainteresowania. A konkretnie o taką sprawę:

1) jak powszechnie wiadomo, fabryki bardzo często stoją wciąż w tych samych miejscach. Jak ktoś np. w 1870 postawił gdzieś np. cegielnię czy cokolwiek, to z dużym prawdopodobieństwem stała tam przez następne 100 lat. Jeśli nie ta sama, to zakład z tej samej branży. A przynajmniej jakiś zakład przemysłowy, tereny przemysłowe.

2) w 2015 Amerykanie odtajnili częściowo pewien dokument SAC (lotnictwa strategicznego) z 1956 r. zawierający takie ogólne plany wojny jądrowej i listę celów na terenie ZSRR, ChRL i innych krajów socjalistycznych. W tym oczywiście i Polski. Obszerne fragmenty tego dokumentu są udostępnione na takim portalu National Security Archive, organizacji pozarządowej zajmującej się właśnie takim odtajnianiem, znaczy składaniem wniosków o odtajnienie i publikowaniem.
https://nsarchive2.gwu.edu/nukevault/ebb538-Cold-War-Nuclear-Target-List-Declassified-First-Ever/

No i myk jest taki. O ile w miastach współrzędne DGZ (Designated Ground Zero, punkty detonacji broni jądrowej) zostały pokazane w sposób jawny (zwykłych współrzędnych geograficznych) to poszczególne cele na terenie miast są już opisane kodami z tzw. "bombopedii" (Bombing Encyclopaedia, ściśle tajny dokument SAC będący listą celów na całym świecie). Są to tzw. numery WAC, cokolwiek to znaczy Uśmiech i te już jawne nie są (w sensie nie wiadomo co oznaczają te liczby). Jednak z reguły daje się przyporządkować konkretną fabrykę do takiej pozycji. Mając wiele takich zidentyfikowanych fabryk można by spróbować znalaeźć jakąś korelację między ich współrzędnymi i drugim 4-cyfrowym członem WAC.

Dlatego zależy mi na tych adresach - da się coś z tym zrobić?

_________________
Pozdr.
Speedy

Sro 12 Cze, 2019 12:57

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3058
Pochwał: 29
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Speedy napisał:
Są to tzw. numery WAC, cokolwiek to znaczy Uśmiech i te już jawne nie są (w sensie nie wiadomo co oznaczają te liczby).


Mam dosłownie chwilę, więc nie mogę tego sprawdzić ,( a nawet wejść w temat) ,ale czy nie będą to po prostu współrzędne na World Aeronautical Chart ?

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pckSvoboda je prevara, zakufana prevara

Czw 13 Cze, 2019 22:34

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam Panów i spieszę z odpowiedzią.


Wszystkie wymienione tu zakłady istniały i funkcjonowały w okresie II Rzeczpospolitej, bowiem interesuje mnie gospodarka z tego okresu. Dlatego też historię i lokalizację tych zakładów staram się przedstawić do roku 1939. Tam gdzie to możliwe do ustalenia podałem dokładny przedwojenny adres. W pozostałych przypadkach jedynie miasto w których były zlokalizowane. Najistotniejszy powód to fakt że w okresie PRL-u lub później zakłady te zostały zlikwidowane, rozebrane i ślad po nich pozostał jedynie na papierze. Nie ma więc nawet czego namierzać. Przykład - Huta Szkła "Viktrum" w Wołominie. Zakład przetrwał ponad 100 lat, po sprywatyzowaniu został sprzedany w ręce zagranicznego kapitału, a następnie rozebrany razem z fundamentami. Obecnie w tym miejscu stoi Carrefour. Nie ma więc co namierzać. Smutny Podobny los spotkał wiele zakładów które powstały w okresie II RP jak i już w czasach PRL. Mimo to warto przypomnieć zakłady które kiedyś były prężnie działającymi firmami napędzającymi rozwój gospodarczy Polski i dającymi zatrudnienie tysiącom pracowników.

Wczoraj o 10:16

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Państwowa Fabryka Związków Azotowych S.A.
Mościce k/ Tarnowa

Decyzję o budowie fabryki podjęto w roku 1927. Oficjalne otwarcie fabryki nastąpiło w styczniu 1930. Równolegle przy fabryce powstało osiedle mieszkaniowe. W 1933 fabryka została połączona z fabryką w Chorzowie w przedsiębiorstwo o nazwie Zjednoczone Fabryki Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie. W latach 30. XX wieku fabryka zatrudniała ponad 3200 pracowników. Produkowano tu i sprzedawano m.in.: siarczan amonu, azotniak, supertomasynę, kwas azotowy, wodór sprężony, tlen sprężony, kwas solny, czy saletrę amonową. Zakład eksportował swoje wyroby do blisko 60 krajów, lecz główny rynek zbytu to: Anglia, Dania, USA, Argentyna, Finlandia, Rumunia, Holandia i Wenezuela.

Wczoraj o 10:37

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Giesche" Fabryka Porcelany S.A.
Katowice

Fabryka powstała w roku 1922 z inicjatywy braci Ryszarda i Józefa Czudayów. Wówczas fabryka nosiła ona nazwę "Elektro-Porcelana-Czudaywerke" i produkowano w niej głównie porcelanę techniczną. W roku 1923 roku zakład przekształcono w spółkę akcyjną, co za tym idzie, zmieniono jej nazwę na "Giesche" Fabryka Porcelany SA dawniej Czuday. Dyrektorem został Ryszard Czuday, on też prowadził budowę nowej fabryki i zajął się adaptacją budynków na zakupionym terenie po byłej wytwórni pasz w Bogucicach. Udziałowcami w spółce w tym okresie byli bracia Czuday (49%) i Giesche SA (51%). W 1926 roku nowym udziałowcem firmy został amerykański koncern Harrimana. Kapitał jakim zasilił spółkę został przeznaczony przede wszystkim na rozbudowę i unowocześnienie fabryki. Nazwa wytwórni uległa zmianie poprzez skrócenie jej o człon "dawniej Czuday".

Wczoraj o 10:55

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie Zakłady Marconi S.A.
Warszawa ul. Narbutta 29

Zakład został założone w roku 1928 przez londyńską firmę Marconi's Wireless Telegraph Company Ltd., mającą już od 1920 swe przedstawicielstwo w Polsce. Prezesem i założycielem firmy macierzystej był sam Guglielmo Marconi - twórca radia i radiofonii. Zakłady w Polsce otrzymały prawo eksploatacji wszystkich patentów Marconiego, a także daleko idącą pomoc techniczną centrali. Kapitał założycielski stanowiło 800.000 zł, podzielone na 800 akcji na okaziciela o wartości 1.000 zł każda. Siedzibę spółki wraz z halami produkcyjnymi zostały budynki po upadłym Polskim Towarzystwie Radiotechnicznym – PTR na warszawskim Mokotowie.

Wczoraj o 11:07

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podlaska Wytwórnia Samolotów PWS
Biała Podlaska

Wytwórnia powstała w 1923 roku z inicjatywy Stanisława Różyczki de Rosenwerth oraz inż. Witolda Rumbowicza jako spółka z o.o.. W 1924 firma została przekształcona w spółkę akcyjną. Produkcję uruchomiono we wrześniu 1924 roku w oparciu o licencję samolotów Potez XV. W połowie 1925 roku zakład zatrudniał 470 pracowników, własne lotnisko i zespół projektantów pracujących nad nowymi modelami samolotów. Pod koniec 1932 roku udziały w wytwórni wykupiło państwo i została zakład upaństwowiono. W 1936 roku wytwórnię podporządkowano Państwowym Zakładom Lotniczym.

Wczoraj o 11:23

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik

Posty: 571
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie Zakłady Lotnicze
Warszawa - Okęcie

Zakłady zostały założone w Warszawie na Okęciu w 1928 na bazie wcześniejszych Centralnych Warsztatów Lotniczych (CWL). Wówczas też zakupiono licencję na francuski metalowy górnopłat myśliwski Wibault 7 (nazywany Wibault 70) i niebawem rozpoczęto jego produkcję, którą prowadzono w latach 1929-1930. Samolot ten miał nowoczesną metalową konstrukcje ze żłobkowanym pokryciem i nowym rozwiązaniem nitowania żeber. Stał się on szkołą metalowej konstrukcji dla biura konstrukcyjnego i działów produkcyjnych. Główny konstruktor wytwórni Zygmunt Puławski w oparciu o zdobyte dożwiadczenia zaprojektował serię nowoczesnych górnopłatowych myśliwców: PZL P.1, P.6, P.7 i P.11. Ostatnie dwa typy były produkowane seryjnie. Seryjnie produkowane były ponadto: lekki bombowiec PZL.23 Karaś i nowoczesny średni bombowiec PZL.37 Łoś. PZL budowały również w małych ilościach samoloty sportowe ((PZL.5 oraz PZL.19).

W 1934 Polskie Zakłady Lotnicze zaczeły się rozrastać, zakład w Warszawie przeniosła się z Mokotowa na Okęcie-Paluch, przyjmując nazwę PZL WP-1 (Wytwórnia Płatowców nr 1). Nowa wytwórnia została zbudowana na południowym skraju lotniska Okęcie. Była to największa i najnowocześniejsza wytwórnia płatowców w Polsce. Zatrudniała ona w 1938 roku 3610 pracowników. Zajmowała powierzchnię 18 ha. Na tym terenie mieściły się budynki warsztatów produkcji seryjnej, hangar startowy, studium (biuro konstrukcyjne i warsztat prototypowy), kraksownia (wydział remontowy), dyrekcja, administracja, kotłownia, stolarnia, budynek socjalny (ze stołówką i ambulatorium), szkoła zawodowa, garaże i wartownia.

Jednocześnie w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego powstały dwie nowe fabryki lotnicze: w Mielcu i Rzeszowie. Nowy zakład w Mielcu otrzymał nazwę PZL WP-2 (Wytwórnia Płatowców nr 2), którego budowę zakończono w 1939 i produkcję w nim uruchomiony tuż przed wybuchem wojny. W Rzeszowie powstał zakład PZL WS-2 (Wytwórnia Silników nr 2). W założeniu w Rzeszowie miały powstawać silniki lotnicze dla fabryki w Mielcu. Jednak do wybuchu wojny zdołano wyprodukować jedynie 50 silników. Prócz tego PZL dysponowało Wytwórnią Silników nr 1 w Warszawie, która budowała silniki lotnicze na licencji brytyjskiej firmy Bristol. Tuz przed wybuchem wojny PZL opracował i wybudował prototyp samolotu pasażerskiego PZL.44 Wicher. Polskie Zakłady Lotnicze były największym polskim przedwojennym producentem samolotów.

Wczoraj o 12:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.