| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej - a niewdzięczni

Od lat się wszyscy zastanawiają, zburzą czy też nie..
A ja się zastanawiam czy gdyby wtedy "Ruskie" nie dali Polsce Olsztyna, to czy byłby razem z Kaliningradem w jednym państwie...I czy faktycznie obecni Olsztynianie nie powinni być jednak wdzięczni Sowietom, że mieszkają w Polsce. Bo tubylców wypędzono i do Olsztyna przybyli przyjezdni z różnych miejsc...To może jednak nie burzyć....???

Swoją drogą nie mogę się doszukać dokumentu stwierdzającego prawo Olsztyna do bycia w granicach Polski, Niemcy tegoż faktu też nie zatwierdzili...To teraz gdy gwarantem bycia Olsztyna w Polsce nie są już "Ruskie" to może nie zastanawiajmy się czy(?) ,ale kiedy Olsztyn wróci do "macierzy"...

z pozdrowieniem

Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Nie 09 Cze, 2019 11:06

Powrót do góry
miro466
Szeregowiec

Szeregowiec

Nie wiem czy takie pomniki powinny być w Polsce.Takie sprawy to powinny historycy w tym kraju rozwiązywać.Tak ja uważam.

Pon 09 Gru, 2019 9:26

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Ja się zgadzam, tylko gdzie są historycy i gdzie byli jak stawiali ten pomnik?
Czy ci co chcą go rozebrać dopilnowali by Olsztyn miał prawne dokumenty do bycia w Polsce?
Czy istnieje jakiś dokument podpisany przez Polskę o tych terenach, może istniej dokument podpisany przez stronę niemiecką..
Gwarantem bycia Olsztyna w Polsce są Rosjanie. To może ich nie drażnić?
Ale oczywiście może się mylę i takie dokumenty istnieją, proszę więc , by ktoś mnie poprawił..

J.Tuwim

Wto 10 Gru, 2019 17:55

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik

Pochwał: 1

A tego nie można rozłożyć i podarować Rosjanom w Kaliningradzie ? Lepsza opcja. Polska się tego pozbędzie a Rosjanie nie będą mieli powodu do robienia rabanu że niszczymy ich pomniki.

Sro 11 Gru, 2019 13:42

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Może ten pomnik nie rozbierać, ale z terytorium Warmii i Mazur oddać.
Skoro zdobyli te tereny wbrew oczekiwaniom i potrzebom Polaków niech sobie zabierają..

J.Tuwim

Sro 11 Gru, 2019 15:01

Powrót do góry
zubek redivivus
Szeregowiec

Szeregowiec

Czy przedmówca zmierza do postawienia tezy o bezprawnej okupacji królestwa Prus przez dwóch zaborców? Zdziwko
Akurat ten pomnik może budzić kontrowersje większe niż inne bo rosyjska polityka "zemsty" na wrażej ludności w całkiem sporym procencie dotknęła też uważającą się za Polaków ludność tego kraju, o ktorych jakby zapomniano lub też była na tyle niewygodna to kwestia, że zniknęła ona z historii. Może po części była to kwestia słynnego referendum z 1920, gdzie nie krepując się z przyznaniem się do bycia Polakiem nie bardzo zarazem tęskniono do rodzimego państwa zdecydowanie wybierając Prusy jako swój kraj.

Nie 15 Gru, 2019 22:18

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Cytat:
Czy przedmówca zmierza do postawienia tezy o bezprawnej okupacji królestwa Prus przez dwóch zaborców?

Rozbiory jak najbardziej były legalnie Olsztyn przypadł Prusom w pierwszym rozbiorze, Trzech posłów było przeciw.
Cytat:
30 września 1773 traktaty rozbiorowe ratyfikował Sejm Rozbiorowy zwołany w Warszawie przez zaborców (przy proteście trzech posłów: Tadeusza Reytana, Samuela Korsaka i Stanisława Bohuszewicza).

Nie znalazłem co zabrali Rosjanie dlatego uważam . że mówienie o dwóch zaborcach mamy oczywiście na myśli przy rozbiorze Polski, Austrię Prusy.

Cytat:
(...)ludności w całkiem sporym procencie dotknęła też uważającą się za Polaków ludność tego kraju(...)

Czy istnieją jakieś liczby. które podają ile osób uważających się za Polaków wyjechało z tych terenów?

J.Tuwim

Wto 31 Gru, 2019 14:41

Powrót do góry
zubek redivivus
Szeregowiec

Szeregowiec

A zatem południowa część Prus dostała się w polskie władanie wbrew woli władającego - czy tak? Trochę to dziwnie wygląda gdy popatrzeć na dowolnej barwy nasze "cele wojenne"...
Co do liczb osób które wyjechały jako "Niemcy" niekonicznie się za takowych uważając to jest to całkiem solidnie "oszacowane" - podobnie jak straty tychże "Niemców" w wyniku rosyjskiej "polityki zemsty". Pomniki wdzięczności więc to jakby jeden temat a uczciwość względem własnych ludzi to drugi niekoniecznie jeszcze przerobiony.
No ale "niepojęty" temat jak można uważać się za Polaka nie chcąc zarazem współtworzyć czy brac udziału w tworzeniu takowego państwa jeszcze pewnie długo będzie "nie do ogarnięcia"
No i problem w tym, że rosyjska polityka jakby na to nie patrzeć "oczyściła teren" dla napływowych... Z czysto praktycznego więc punktu widzenia wdzięczność jakby uzasadniona Zszokowany

Nie 05 Sty, 2020 16:37

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

zubek redivivus napisał:
A zatem południowa część Prus dostała się w polskie władanie wbrew woli władającego - czy tak?

Nie wiem kogo masz na myśli jako władający - zdobywcą byli Sowieci, ale kwit na posiadanie mieli Niemcy.

Przyjmując, że Niemcy jako państwo nie podpisały aktu kapitulacji, ani traktatu pokojowego z Polską, to tak to wygląda. Przynajmniej nie jest znany mi akt prawny regulujący te sprawy. Co prawda "konferencja poczdamska"
coś tam decydowała, ale Niemcy nie byli sygnatariuszem tych postanowień.
Polska jako otrzymująca te tereny została niejako obdarowana i wdzięczna darczyńcom (przynajmniej jednemu), Czy Niemcy zapomnieli o tym terytorium - nie słyszałem żadnej wypowiedzi niemieckiego polityka, który by o tym wspomniał.

Ja nie mogę się doszukać regułki kto to Polak, a Konstytucja nie podaje.
Nie mniej jednak powrót pewnej Mazurki do miejscowości Narty był wydarzeniem bardzo głośnym w całej Polsce, bo śmiała się upomnieć o swoje.

A dokumentu, że Polska ma prawo stanowić prawo na tym terenie nie mogę znaleźć - byłbym wdzięczny o link.

z pozdrowieniem

J.Tuwim

Nie 05 Sty, 2020 21:54

Powrót do góry
zubek redivivus
Szeregowiec

Szeregowiec

Ba skoro tak na to paaczymy to chyba jedno to siedmiu wszak miejsc jest przecie na swiecie?
A na sierio - czy się komu podoba czy nie ale zrzeczenie praw do Prus jest dosyć kompletne, choć jest jeden czy taki hak tego rodzaju, że można je wywodzić z tak wielu źródeł, że wszelkie zrzeczenia nie są zbyt wiele warte?. To to niby ma być tezą? Wink Moim zdaniem to Rosjanie winni postawić pomnik dla słowiańskiej ludności regionu, która pomimo wielowiekowego uścisku oparła się niezrozumiałym dla słowiańskiej doszy pokusom...Tow Putin wpieriod...

Pon 06 Sty, 2020 2:38

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Cytat:
(...)zrzeczenie praw do Prus jest dosyć kompletne(...)

Naprawdę takiego dokumentu, gdzie Niemcy zrzekły się prawa do Prus nie mogę znaleźć.
Może trochę pomocy poproszę.
Ja jestem mechanikiem, wiem wiec , że konstrukcja jest tak silna jak jej najsłabsze ogniwo.
Opieram się jedynie na wypowiedziach historyków i własnych poszukiwaniach.
tutaj ten sympatyczny pan sugeruje całkiem coś innego i nie widzę powodu,by mu nie wierzyć Eureka
Oczywiście pomnik mogą zburzyć będzie miejsce na inny. Uśmiech
Na pewno Niemcy nie są wdzięczni.

J.Tuwim

Pon 06 Sty, 2020 9:56

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel

Pochwał: 4

[quote="marlog"]
Cytat:

Naprawdę takiego dokumentu, gdzie Niemcy zrzekły się prawa do Prus nie mogę znaleźć.

Szanowny kolego.
Bądź łaskaw nie pisać bzdur. Na początek polecam lekturę tego aktu "Układ między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków z 7 grudnia 1970 r"

Pon 06 Sty, 2020 15:12

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Przyjmuję wariant optymistyczny do wiadomości i kończę temat.
Nie chcę cytować niemieckich polityków co mają inne zadnie.

Przepraszam za zamieszanie.

z pozdrowieniem Super

J.Tuwim

Pon 06 Sty, 2020 21:46

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: