| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

StG.44 oraz AK

Istnieje teoria według której radziecki karabinek AK to kopia StG.44, jednak nie jest ona prawdziwa ze względu na znaczne różnice dotyczące sposobu ryglowania, sposobu rozkładania, gniazda magazynka, rozmieszczenia manipulatorów czy umieszczenia sprężyny powrotnej. Patrząc jednak na obydwie konstrukcje nie sposób oprzeć się wrażeniu, że StG 44 był wzorem dla Kałasznikowa i zespołu konstruktorów opracowujących karabinek AK. Główna różnica to zamek i suwadło, które z kolei wzorowane zostało na innym karabinie - amerykańskim samopowtarzalnym M1, do czego zresztą przyznał się sam Michaił Kałasznikow. Czy rzeczywiście połączenie tych dwóch karabinów w konstrukcji AK dało najlepsza i najbardziej rozpowszechnioną broń XX wieku. Przykładów kopiowania i udoskonalania zachodnich konstrukcji przez radzieckich konstruktorów jest wiele. Co zatem o tym sądzicie ?

Czw 20 Gru, 2018 10:21

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: StG.44 oraz AK

Horoch napisał:
Patrząc jednak na obydwie konstrukcje nie sposób oprzeć się wrażeniu, że StG 44 był wzorem dla Kałasznikowa i ...

... i innych tworzących karabinki automatyczne na amunicję pośrednią. Była to pierwsza broń tej klasy (pomijam kbk M1/M2... bo choć formalnie są do niej zaliczane to pojawiły się w inny celu) i była "wzorem", a raczej "motorem napędowy" do tworzenia kolejnych konstrukcji tej klasy

Horoch napisał:
Główna różnica to zamek i suwadło...

"Główna różnica" to całe "bebechy"... zamek, zasada ryglowania, mechanizm powrotny, mechanizm spustowy, konstrukcja komory zamkowej, gniazda magazynka itd. itp.

Oba karabinki łączy tylko zasada działania (powszechna i stosowana szeroko w broni automatycznej), rura gazowa nad lufą, amunicja pośrednia i zasilanie z magazynka dopinanego od dołu. Ani w jednej, ani w drugiej broni nie było niczego czego już wcześniej w jakiejś broni nie zastosowano.

Horoch napisał:
Główna różnica to zamek i suwadło, które z kolei wzorowane zostało na innym karabinie - amerykańskim samopowtarzalnym M1, do czego zresztą przyznał się sam Michaił Kałasznikow.

Zastosował metodę ryglowania za pomocą obrotu zamka, faktycznie zastosowaną wcześniej w Garandzie... trudno jednak mówić o "wzorowaniu się". No chyba, że przez "wzorowanie" rozumiemy wykorzystanie wcześniej istniejącej zasady działania broni czy metody ryglowania.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Pon 24 Gru, 2018 11:44

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hej
gdzieś kiedyś w sieci znalazłem ciekawy opis stg ale teraz znaleźć go nie mogę
mamy go przy jednym z naszych, jeżeli ktoś będzie miał chęć się pomęczyć żeby go przeczytać to załączam super fotki Razz



Opis załącznika:

Czw 27 Gru, 2018 11:16

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stg


Opis załącznika:

Czw 27 Gru, 2018 11:20

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stg


Opis załącznika:

Czw 27 Gru, 2018 11:21

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stg


Opis załącznika:

Czw 27 Gru, 2018 11:21

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stg


Opis załącznika:

Czw 27 Gru, 2018 11:23

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stg


Opis załącznika:

Czw 27 Gru, 2018 11:24

Powrót do góry
e-maus
Moderator
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 7008
Pochwał: 19
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Post rozpoczynający temat to efekt chęci zabłyśnięcia w każdym temacie, czytajcie ze zrozumieniem odpowiedź @Razorblade1967.
przy czym ... zewnętrznie są podobne Wink



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
pzdr. Jacek
http://www.youtube.com/watch?v=O8AWdOhA6Cs

Czw 27 Gru, 2018 17:47

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

e-maus napisał:
przy czym ... zewnętrznie są podobne Wink


Czy ja wiem? Właśnie wziąłem w łapy swojego AKM-a i porównuję z Twoim StG. Podobieństwo widzę w elementach tłoczonych. Z tym, że wytłoczki to już domena AKM (AK modernizowany). Tytułowy AK (błędnie nazywany 47) miał komorę zamkową i szkielet frezowany, więc był jeszcze mniej podobny. O ogromnych różnicach wewnętrznych szczegółowo napisał Razor.

Czw 27 Gru, 2018 18:53

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: StG.44 oraz AK

Horoch napisał:
Przykładów kopiowania i udoskonalania zachodnich konstrukcji przez radzieckich konstruktorów jest wiele.

W zakresie broni strzeleckiej? Ciekawy jest jaką "zachodnią" konstrukcję skopiowano lub produkowano jako takową, ale "udoskonaloną"?

Pomijając ckm Maxim, który akurat był bronią powszechnie "kopiowaną" (czemu trudno się dziwić, bo był to pierwszy karabin maszynowy na świecie) zarówno licencyjnie, jak i bezlicencyjnie (gdy patenty Maxima wygasły) - co miało miejsce akurat jeszcze w Rosji oraz wyprodukowanej w niewielkiej serii i niejako "awaryjnie" rusznicy ppanc. Szołochowa, która była w sumie kopią Tangewehr M1918 na amunicję 12,7 mm x 108, to jakoś nie znam radzieckiej broni strzeleckiej będącej kopią jakiejś "zachodniej" broni.

Oczywiście konstruktorzy w ZSRR, jak i zresztą konstruktorzy na całym świecie i całkowicie powszechnie wykorzystywali wcześniej opracowane zasady działania broni, zasady ryglowania i sposoby działania innych mechanizmów broni - które ktoś, kiedyś opracował jako coś nowego. Jednak jakoś nie znam radzieckiej broni strzeleckiej, która byłaby kopią lub zmodyfikowaną kopią jakiejś "zachodniej broni".

A w kwestii (nie)podobieństw StG.44 do AK to dołączam kilka fotek "bebechów" tego pierwszego - egzemplarz z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

PS. Uwaga do moderatorów: Czy aby temat nie powinien być przeniesiony, bo raczej nie dotyczy identyfikacji broni.



Opis załącznika:
Broń rozłożona.

Opis załącznika:
Sposób wyjmowania suwadła i zamka.

Opis załącznika:
Odłączona kolba i widoczny umieszczony w niej mechanizm powrotny.

Opis załącznika:
Gniazdo magazynka.

Opis załącznika:
StG.44

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sob 29 Gru, 2018 10:32

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hej

można by pociągnąć wątek w kierunku identyfikacji
chodzi mi o to że mówi się ogólnie stg a często pojawiaja się nazwy MP43
czy MP43/1
może ktoś znajdzie chwilę i ochotę po Sylwestrowym szaleństwie aby dokładnie i ostatecznie wyjaśnić różnice pomiędzy tymi "modelami"?

pzdr. Krzysiek

Sro 02 Sty, 2019 19:38

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

greku67 napisał:
... a często pojawiaja się nazwy MP43
czy MP43/1
może ktoś znajdzie chwilę i ochotę po Sylwestrowym szaleństwie aby dokładnie i ostatecznie wyjaśnić różnice pomiędzy tymi "modelami"?

MP 43/1 to pierwszy wariant seryjny podukowany pomiędzy czerwcem, a grudniem 1943 w Suhl, w ilości około 14 tys.

Od późniejszego MP 43 różnił się w sumie nieznacznie:

- miał dłuższy gwint na lufie (a więc i dłuższą nakrętkę zabezpieczającą) ponieważ przewidywano opracowanie do tej broni garłacza.

- kolba miała nieco inny kształt... miała szerszą stopkę.

- miał nieco inny kształt podstawy celownika.

Najłatwiej odróżnić MP 43/1 od późniejszych właśnie po długości nakrętki osłaniającej gwint - jest ona prawie dwa razy dłuższa niż ta w MP 43, a pomiędzy "karbowanymi" pierścieniami jest element gładki o szerokości większej niż szerokości "karbowanych" pierścieni.



Opis załącznika:
Nie mam pod ręką zdjęć... ale tak na szybko w Paintcie zrobiłem rysunek jaka jest mniej więcej różnica tych nakrętek na gwint na zakończeniu lufy.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Czw 03 Sty, 2019 12:12

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hej

przejrzałem nasze i mamy dwa z "dłuższą" nakrętka z czego jeden z "wytłoczką" na podstawie celownika na optykę. poza tym inny sposób mocowania muchy niż w pozostałych
reszta "normalne" czyli MP 43?
MP 43 a stg 44 to tylko zmiana nazewnictwa czy też jakieś różnice?

pzdr

Czw 03 Sty, 2019 17:24

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

greku67 napisał:
hej
MP 43 a stg 44 to tylko zmiana nazewnictwa czy też jakieś różnice?

Drobne różnice w toku produkcji się pojawiały (rowek w trzonie zamkowym, kolejna drobna zmiana kształtu kolby czy celownik skalowany co 50 m czy nieco inne przetłoczenia w okolicy gniazda magazynka), ale nie można już ich powiązać z nazwą broni.

MP 43, MP 44 i StG 44 to tylko nowe nazwy pojawiające się niezależnie o drobnych zmian w broni wprowadzanych w toku produkcji.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sob 05 Sty, 2019 10:07

Powrót do góry
greku67
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak masz rację. Znalazłem w międzyczasie fajny opis stg w czasopiśmie strzał.
Niestety nie mamy ani jednego z szyną do montażu lunety ZF4 Smutny
chociaż patrząc na wielkość produkcji dwie sztuki 43/1 też są zadowalające. Tym bardziej że jeden nie ma montażu na lunetę ZF 41 chociaż teoretycznie mieć powinien. To pokazuje, że pewnie są i inne "kwiatki".
Cóż teraz trzeba szukać MKb42W:)

pzdr.

Sob 05 Sty, 2019 16:25

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

e-maus napisał:
Post rozpoczynający temat to efekt chęci zabłyśnięcia w każdym temacie ...


Zauważyłem, że Szanowny Pan przy każdej sposobności próbuje mnie zniechęcić do aktywności na tym forum i prawie się to Panu udało. Na szczęście spotykam tu różnych ludzi. Takich co potrafią laikowi jak ja wyjaśnić rzeczowo kwestie o które pytam i takich jak Pan. Temat rozpocząłem nie by "zabłysnąć" jak to raczył Pan określić, bowiem do tego trzeba mieć wiedze, której mi brakuje. Dostałem w prezencie replikę StG.44 i usłyszałem opinię, że na tej konstrukcji był wzorowany AK. Sadziłem, że to forum jest dobrym miejscem do zweryfikowania takich poglądów, stad rozpoczęcie tematu a na końcu postawiłem pytanie z nadzieja na uzyskanie odpowiedzi.

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i wyjaśnienie kwestii o którą pytałem. Szczególnie dziękuję Razorblade1967. Pana informacje znacząco wzbogaciły moją wiedzę o tej broni i przekonały, że poza wizualnym podobieństwem StG.44 oraz AK niewiele maja wspólnego, zaś krążące opinie zawsze warto weryfikować. Teraz jak ktoś spyta o MP 43, MP 44 czy StG 44 będę mógł "zabłysnąć".

Nie 17 Mar, 2019 11:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.