| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krakowiak
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

por. Franciszek Whitehead z 1 Dywizji Pancernej

Witam wszystkich pasjonujących sie historią.
To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość gdybym palnął jakieś faux pas.

Interesuje mnie postać Franciszka Whitehead'a porucznika w 1 dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, najprawdopodobniej służył w 2 Pułku Pancernym. Niestety nie udało mi się odszukać w internecie ani w dostępnych mi książkach listy żołnierzy tego pułku. Wiem tylko z "Marszu Czarnych Diabłów", że był odznaczony jednokrotnie KW.
Ciekawe jest to, że ten Anglik z pochodzenia, spadkobierca fortuny Wedlów, człowiek bardzo majętny i ustosunkowany, skoligacony w wieloma wpływowymi rodami brytyjskimi wybrał służbe w polskim Wojsku. Mało tego, jego ciut starszy brat Alfred, por. kawalerii rozpoczął służbe w Mazowieckiej BK, stamtąd przez Węgry, Francje (służył w 10BKPanc-10PSK) dostał się do Anglii. W lutym 1944 zaprzysiężony na CC, zrzucony nad Polską, dostał się w łapy sowietów i z łagru stalinowskiego wyszedł dopiero w 1948.
Taka jego krótka historia. Mnie interesują losy i przydział służbowy Franciszka Whitehead'a.
Z góry dziękuje za pomoc
Marcin

Pią 30 Lip, 2010 9:38

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak byl odznaczony Krzyzem Walecznych po raz pierwszy.We wspomnieniach gen.Maczka ''Od podwody do czolga'' jest wymieniony w wykazie odznaczonych.

Sob 07 Sie, 2010 22:20

Powrót do góry
TenthDragoon
Lance Corporal

Lance Corporal




Posty: 2
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Por Franciszek Whitehead

I have the documents to Por F Whitehead. He was wounded once in France and received his Cross of Valour whilst serving in 2nd Armoured Regt, 1st Polish Armoured Div.
I hope this is of some help.

Wto 12 Mar, 2019 4:39

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hi Drew , it's very good to see you here,
What kind of documents do you have ?

Jest też współautorem “Cmentarze i groby wojenne 1 Dywizji Pancernej” - wydanej przez Związek Kół Oddziałowych 1 Dyw. Panc.


http://www.polacyzwyboru.pl/bohaterowie/rody/wedel

https://www.myheritage.com/names/malgorzata_jasi%C5%84ski

Alfred Whitehead , biogram za Jerzym Tucholskim, Cichociemni ,PAX, W-wa 1988:

Por .kaw. rez. ALFRED WIHTEHEAD,ps. "Dolina II" KW 1,2,3,4
Ur. 21 III 1912 Markach koło Warszawy,W 1939r. w Mazowieckiej BK, później Węgry. We Francji i W. Brytaniiw 10 BKPanc. (10 psk.). Przeszkolony w dywersji i broni pancernej. Zaprzysiężony 14 II 1944.
Skok 4/5 V 1944. Przydział do Okręgu AK Brześć jako oficer do zleceń komendanta Okręgu, następnie oficer operacyjny 30.DP AK. W latach 1944-1948 przebywał w ZSRR ,1949-1980 w Wielkiej Brytanii, później w Kraju. Zmarł 22 III 1984 w Zakopanem


pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 12 Mar, 2019 7:49

Powrót do góry
TenthDragoon
Lance Corporal

Lance Corporal




Posty: 2
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Por F Whitehead

Hello.
I have his Cross of Valour certificate, his wound certificate and his campaign medals certificate.
There seems to be some confusion over Por Franciszek Whitehead. According to Krzystof Barbarski, whose father knew Franciszek, he definetly had 2 legs.
Cheers, Drew.

Wto 12 Mar, 2019 17:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.