| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
berling01
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem z Noramnem Daviesem

witam
mam taki problem ze mam temat na który muszę napisać prace lecz jego nie rozumiem.
oto temat:

Udowodnij lub odrzuć tezę brytyjskiego historyka Normana Daviesa dotyczącą upadku Rzeczpospolitej w XVIII w.:''rozbiory były koniecznym elementem procesu zapobiegania reformom, co z kolei było koniecznym warunkiem utrzymania rosyjskiej supremacji. Rzeczpospolita Polski i Litwy została unicestwiona nie z powodu anarchii wewnętrznej; została unicestwiona dlatego, że wielokrotnie próbowała sie zreformować''

Nie mam pojęcia co ja mam napisać jedna prace napisałem o tym i okazała sie zła wiec może ktoś mi z was pomoże i powie co ja mam napisać i jak bo już nie wiem sam:/

Sro 16 Maj, 2007 16:05

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A z ciekawości zapytam - czytałeś przed napisaniem czegokolwiek, książkę Davies'a ? Jeśli nie, to polecam najpierw zapoznać się ze stanowiskiem autora, które zostało ujęte szerzej, a nie tylko sprowadza się do tej skrótowej tezy...
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sro 16 Maj, 2007 16:27

Powrót do góry
berling01
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czytałem tylko teksty o upadku Rzeczypospolitej no i o rozbiorach a książki N.Daviesa nie czytałem ale właśnie to zrobię teraz:)

Sro 16 Maj, 2007 16:34

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli nauczyciel historii sugeruje jakąkolwiek książkę Davisa jako temat do rzeczowej dyskusji o dziejach naszego kraju to powinien się rozpędzić i z całej mocy głową w mur uderzyć .
Ręce i nogi opadają. Czytałem wypociny tego , modnego , u nas pana i z całą stanowczością stwierdzam że są to popularne publikacje na poziomie wołoszańszczyzny. Komu w Twojej szkole przyszło do łba uczyć na podstawie Davisa historii , toć to Sodomia i Gomorrria . Publikacje tego typu mogą być ilustracją jakiegoś okresu ale nie pracą stricte historyczną , o którą należy oprzeć jakiekolwiek wypracowanie.
Dramat panowie , dramat.

Sro 16 Maj, 2007 18:37

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Biorąc pod uwagę poziom wiedzy historycznej przeciętnego licealisty, to poziom prac Daviesa sięga Himalajów.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 16 Maj, 2007 22:10

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety poziom większości publikacji zachodnich, "historycznych" jest niski. Często postawione są stronnicze i bardzo ogólnikowe stwierdzenia czy hipotezy, gdzie rozwijając je autorowi nie chodzi o to aby "dać świadectwo prawdzie", ale o to aby go czytano i zachwycano się jego twórczością. Stąd publikacje zachodnich historyków często mają postać esejów, popartych pro forma kilkoma przypisami, które faktycznie przyjemnie się czyta, ale mało wspólnego mają z pracą naukową. Oczywiście nie uogólniam, bo uwagi te nie odnoszą sie do wszystkich, ale bardzo często tak bywa. Sam miałem okazję poczytać trochę, zarówno polskich jak i angielskich publikacji i o ile prace polskich historyków, którzy poetami nie są były średnie w czytaniu, ale bardzo dobre metodologicznie, o tyle czytając średnie badawczo książki Anglików, miałem odczucie jakbym czytał Tolkiena, albo oglądał Discovery Civilization, które z reszta bardzo oglądać lubię. Także należy bardzo uważać co się czyta, czy raczej z czego się przypisy bierze. Pozdrawiam. Piwo

Ostatnio zmieniony przez speculator dnia Czw 17 Maj, 2007 11:12, w całości zmieniany 1 raz

Czw 17 Maj, 2007 10:45

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że pisze w drugim poście, ale internet mi wysiadł na chwilę. Chciałem tylko dodać, że publikacje historyków takich jak Davies, Grant, Thumser fajne są do poczytania i tak jak stwierdził seth mogą być jedynie"ilustracją jakiegoś okresu" i to też dla kogoś kto jednak posiada jakąś wiedzę historyczną. Często naukowcy zachodni w swoich publikacjach prezentują bardzo subiektywny punkt widzenia, który czasami bardzo odbiega od ogólnie przyjętej prawdy historycznej. Także berling01 jeśli chcesz napisać dobrą pracę warto zajrzeć jeszcze do innych publikacji dotyczących tego okresu autorów polskich. Polecam "trojaczki", tom dotyczący Polski nowożytnej jest autorstwa chyba Gierowskiego, ale głowy nie dam. Możesz poczytać też Jasienicę, ale tylko poczytać, bo on również jest eseistą. Dobra jest też synteza E. Rostworowskiego dotycząca XVIII wieku w ogóle. Jeśli masz dostęp to polecam również zeszyty z cyklu "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego", które na poziomie licealnym są niezłe. Sprawdzę co mam w domu i jeszcze napiszę. Pozdrawiam

Czw 17 Maj, 2007 11:01

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Jeżeli nauczyciel historii sugeruje jakąkolwiek książkę Davisa jako temat do rzeczowej dyskusji o dziejach naszego kraju to powinien się rozpędzić i z całej mocy głową w mur uderzyć .
Ręce i nogi opadają. Czytałem wypociny tego , modnego , u nas pana i z całą stanowczością stwierdzam że są to popularne publikacje na poziomie wołoszańszczyzny. Komu w Twojej szkole przyszło do łba uczyć na podstawie Davisa historii , toć to Sodomia i Gomorrria . Publikacje tego typu mogą być ilustracją jakiegoś okresu ale nie pracą stricte historyczną , o którą należy oprzeć jakiekolwiek wypracowanie.
Dramat panowie , dramat.


Seth, przeczytaj jeszcze raz temat pracy. To typowa rozprawka. I wymaga przeczytania także innych autorów, aby ją napisać.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 17 Maj, 2007 12:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek ;
Cytat:
Seth, przeczytaj jeszcze raz temat pracy. To typowa rozprawka. I wymaga przeczytania także innych autorów, aby ją napisać.


Rozprawka czy nie , temat odnosi się do tezy zawartej u Davisa. Sepculator bardzo dokładnie odniósł się do wartości historycznej tego typu twórczości.

Czw 17 Maj, 2007 18:41

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale dość łatwa do strawienia. I chodzi pewnie o to, aby zmusić licealistów do przeczytania czegokolwiek (poza sms-ami) Wink . Ponadto aby potwierdzić czy nie jego tezę, trzeba porównać jego argumenty z innymi autorami.
Ponadto wybacz, ale nie spotkałem obiektywnej pracy napisanej przez człowieka Wink Choć niektórzy trzymają się w kanonach zawodowej poprawności, a innym to słabo wychodzi (prof. Wieczorkiewicz, czy dr Gontarczyk).
Nie sztuką jest wyjść na lekcji i powiedzieć: "Tego nie czytajcie , bo to chłam". Sztuka zmusić do przeczytania, porównania z innymi i wyciągnięcia własnych wniosków. A póki co do Davisa chyba nie ma bryków Wink Piwo

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 17 Maj, 2007 19:26

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek;
Cytat:
Nie sztuką jest wyjść na lekcji i powiedzieć: "Tego nie czytajcie , bo to chłam".


Ale sztuką jest przekonać aby ktokolwiek z nieczytających w ogóle cokolwiek przeczytał . tCzy jest sens wyprowadzać temat na podstawie książki która nie wytrzymuje krytyki jako pozycja ściśle historyczna. Nie rozumiem jaki jest cel opierania się o Davisa jeżeli nie korzysta się z poważnych autorów . Tylko pozycja Jasienicy byłaby w podobnym klimacie .

Pią 18 Maj, 2007 17:46

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie "pax między chrześcijany", kolega berling01 oczekuje pomocy, więc jeśli ktoś ma coś, co mogłoby mu jeszcze pomóc to dawajcie i zakończmy temat Wink Piwo

Sob 19 Maj, 2007 12:00

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

speculator;
Cytat:
pax między chrześcijany",



Toooo , było najlepsze , mam nadzieję że chociaż maxikasek nim jest Twisted Evil

Cytat:
.:''rozbiory były koniecznym elementem procesu zapobiegania reformom, co z kolei było koniecznym warunkiem utrzymania rosyjskiej supremacji. Rzeczpospolita Polski i Litwy została unicestwiona nie z powodu anarchii wewnętrznej; została unicestwiona dlatego, że wielokrotnie próbowała sie zreformować''



Jest to stwierdzenie nieprawdziwe , bo o ile reformy istotnie mogły wpłynąć na wzrost siły wojskowej i administracyjnej Polski to naprawdę skuteczne mogły być dopiero te po sejmie czteroletnim . Rozkład struktur państwowych zaczął się znacznie wcześniej niż w XVIII wieku , chociażby ''wolne elekcje '' i losowi władcy których polityka była sprzeczna z interesem Polski , np. pretensje Wazów do tronu szwedzkiego i konsekwencje z tego wynikłe..

Sob 19 Maj, 2007 19:29

Powrót do góry
berling01
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ok dzieki wszystkim za pomoc ja napisalem ze z 1 czescia tezy sie zgadzam z 2 nie itd niedlugo sie dowiem czy tym razem dobrze napisalem .
dzieki jeszcze raz

Pon 21 Maj, 2007 17:15

Powrót do góry
Gogo
Marynarz

Marynarz




Posty: 8
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem z tym autorem może być też taki, że jeżeli dość długo ładowano nam do głowy jakąś ideologiczna indoktrynację z okresu np. socjalistycznego. To zetknięcie z publikacja tego pana może okazać sie nagle niezłym szokiem.
Sam miałem okazje przekonać się po przeczytaniu książki tegoż autora o Wrocławiu, "Mikrokosmos....".
Rzekoma "Piastowość" Śląska i Wrocławia została pogrzebana pod faktem iż "bardzo dawni" mieszkańcy tego regionu uważali się za miejscowych. A jakaś Polską lub Niemcy to była dla nich totalna abstrakcja - "...co to się mieści u pana dziedzica za stodołą...".

Wto 12 Lut, 2019 13:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.