| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IR57
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 16
Skąd: Okreg V Pilzno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

38 pulk piechoty

Cześć! Mam pytanie do znawców tematu. Jakiś czas temu z okazji uroczystości odsłonięcia pomnika na 100 lecie odzyskania niepodległości w mojej miejscowości dowiedziałem się o pewnym dalekim krewnym, który służył w 38 pulku piechoty i zginął na Ukrainie. W listach strat znalazłem ze zginął 25 lutego Bucniowa (powiat chmielnicki - Ukraina). Nie mam żadnej książki która by mi przybliżyła te wydarzenia. Na Wikipedii pisze ze " 6 lutego 1920, wraz z 5 DP, wyruszył w rejon Płoskirowa na front sowiecki.
I dalej - Pułk do 28 lutego 1920 walczył o Dereźnię, Szarki i Kryniczną.
Ktoś, coś, gdzie szukać, czy jest jakaś książka która to opisuje? Dzięki za pomoc.

Czw 07 Lut, 2019 20:04

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jest tak zabytkowa książka Józef Kulczycki "Zarys historii wojennej 38 pułku Strzelców Lwowskich" Warszawa 1928.
Dodatkowo w 1996 r wydano książkę Macieja Kozubala"38 pułk piechoty Strzelców Lwowskich".
Fragment dotyczący walk na przyczółku mostowym nad rzeką Wołk pod Deraźnią.
Cytat:
24 lutego dywizja wyprowadziła kontratak na Nowokonstantynów. W ciężkim boju odzyskano przyczółek mostowy. W tym dniu walczono również pod Deraźnią. Przyczółka bronił II i III/38 pp z dywizjonem 12 pap. Atakowała brygada bohuńska wzmocniona dwoma bateriami artylerii, dwoma pociągami pancernymi i pułkiem kawalerii. Kompanie polskie złożone z weteranów obrony Lwowa stawiły zaciekły opór. Wobec przewagi Rosjan wycofały się jednak z przyczółka. Na pomoc obrońcom saniami przybyły dwie ostatnie kompanie odwodowe i dwa pociągi pancerne. Nieprzyjaciel wycofał się pod osłoną zmroku. Polskie pociągi pancerne zmusiły do odwrotu pancerki rosyjskie. Nad ranem 25 lutego odzyskano przyczółek.

W walkach o przyczółki Polacy stracili 117 żołnierzy. Osłabiona 44 DS zaprzestała działań zaczepnych. Do 26 kwietnia dywizja gen. Jędrzejewskiego pozostawała na swoich stanowiskach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/5_Dywizja_Piechoty_(II_RP)
Pozdrawiam.

Czw 07 Lut, 2019 23:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.